Portal:Żegluga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Anchor.svgPortal Ż E G L U G AAnchor.svg

Rotterdam harbour by night.jpgMaya OBO carrier 2.jpgSOLDEK in GDANSK, POLAND 2004 ubt.jpegBrosen propelersterntychy.jpgSteamer.jpgDocker throwing a twistlock on a container.jpgBrosen remontowa floating docks.jpgPasha Bulker grounded.jpgHirtshals DK 2005 by tsca 05.jpeg


Żegluga – to transport towarów i ludzi, odbywający się przy użyciu statków handlowych lub pasażerskich. Jest to działalność bardzo ściśle powiązana z szeregiem innych, którym również poświęcony jest ten portal. Jeśli więc interesujesz się np. statkami, nawigacją czy okrętownictwem, to jesteś we właściwym miejscu.

Niniejsza strona to portal dla wikipedystów oraz wszystkich osób zainteresowanych szeroko pojmowaną żeglugą, ułatwiający dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tą tematyką. Ma również za zadanie ułatwić autorom i czytelnikom dostęp do ważnych artykułów z tej dziedziny. Można tutaj znaleźć linki do ciekawie i dokładnie opisanych tematów.

Aktualnie mamy ponad ...nowe... artykułów związanych z żeglugą.
Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

Anchor.svg
Czy wiesz, że...
Rega Polsteam Welland Canal 1.jpg
Kaliakra1.jpg
Lightvessel Elbe 1.jpg


Anchor.svg
Wydarzyło się...
Wydarzyło się:

Więcej rocznic w kalendarium morskim


Anchor.svg
Artykuł miesiąca
MS Armia Krajowa – statek PŻM.

Polska Żegluga Morskaszczecińskie, państwowe przedsiębiorstwo armatorskie; najstarsze w Polsce, posiadające własną flotę 75 statków o łącznej nośności ok. 2,5 mln DWT.

PŻM powstała w 1951 z dwóch przedwojennych armatorów Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe (GAL) oraz Żeglugi Polskiej (ŻP) i od początku działalności skupiła się na trampingu. Na początku swego istnienia flota PŻM liczyła 11 statków o łącznej nośności 27 000 DWT.

W pierwszych latach działalności PŻM wysyłała swoje statki w relacjach bliskiego i średniego zasięgu tj. w rejony Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i Morza Śródziemnego. Głównymi towarami były eksportowany węgiel, drewno i nawozy, a importowanym do kraju – ruda żelaza. Były to w dużej większości przewozy w żegludze trampowej, lecz armator od roku 1951 posiadał trzy regularne linie: SzczecinSztokholm, Szczecin – LondynRouen i Szczecin – HamburgRotterdamAntwerpia.

Jako bezpośrednia (w prostej linii) spadkobierczyni tradycji Żeglugi Polskiej, pierwszego polskiego armatora z prawdziwego zdarzenia - PŻM to najstarsze polskie przedsiębiorstwo armatorskie. Obecnie jest także największym polskim armatorem i światowym liderem w przewozach płynnej siarki drogą morską. PŻM specjalizuje się głównie w przewozach masowych, jednak posiada także promy morskie, które obsługują połączenia Polski ze Szwecją.


Anchor.svg
Ilustracja miesiąca
Anchor.svg
Najnowsze artykuły
Kursywą oznaczono zalążki artykułów
Anchor.svg
Projekt Żegluga
Włącz się do Projektu Żegluga mającego na celu nawiązanie i zacieśnianie współpracy pomiędzy ludźmi zawodowo czy hobbystycznie związanymi z szeroko pojmowaną żeglugą.

Zobacz też:


Anchor.svg
Do zrobienia
Jeśli chcesz pomóc w tworzeniu portalu Żegluga, znajdziesz tu tematy, które są potrzebne do zrobienia/poszerzenia. Jeśli zauważyłeś, że brakuje jakiegoś artykułu, a sam nie możesz go napisać, prosimy o umieszczenie go na poniższej liście.

Dodatkowo, w ramach kategorii Żegluga znajduje się wielka ilość zalążków artykułów. Jeśli jesteś w stanie - rozwiń je do postaci pełnych artykułów.


Anchor.svg
Kategorie artykułów
Anchor.svg
Artykuły i grafiki na medal
Anchor.svg
Ważne informacje
  • Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie związane z żeglugą, okrętownictwem lub samym Wikiportalem:Żegluga napisz je na stronie dyskusji.
  • Edytując artykuły pamiętaj o przypisywaniu im odpowiedniej kategorii. Na końcu artykułu wpisujesz [[Kategoria:jej nazwa]].
  • Na stronie artykułów z dziedziny umieszczaj ten szablon {{Portal|Żegluga}}
  • Jeśli chcesz pomóc w redagowaniu tego portalu zgłoś się na stronie dyskusji. Czekamy na Ciebie!Zapoznaj się też z: kalendarium morskim, kalendarium okrętów oraz skrótami przed imionami statków, skrótami przed nazwami okrętów
Siostrzane projekty: Wikiprojekt ŻeglugaPortal ŻeglarstwoPortal Okręty


Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie związane z żeglugą lub samym Portalem:Żegluga napisz je na stronie dyskusji.

Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Po prostu naciśnij „edytuj” przy każdym z działów tego portalu – to da Ci możliwość bezpośredniej edycji hasła.

Inne portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg