Portal:Żywiec/Zabytki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żywiec - Pałac Habsburgów.JPG
Kosciol sw Marka Zywiecsrodm 2.png

Żywiec należy do miast o długiej historii. Prawa miejskie zostały nadane miastu w 1327 roku, więc w mieście znajduje się wiele zabytków. Do rozwoju architektury miasta najbardziej przyczynili się żywieccy Habsburgowie, budując pałac i zamek oraz zakładając przy nich park, który jest największym tego typu parkiem w Polsce. Do najciekawszych zabytków zaliczyć można:

  • Nowy Zamekklasycystyczny pałac zaprojektowany z polecenia arcyksięcia Albrechta przez Karola Pietschkę, kilkakrotnie przebudowywany. W latach 90. XX w. do zamku powróciła córka arcyksięcia Karola Olbrachta, księżna Maria Krystyna Altenburg, dla której urządzono mieszkanie w jednym ze skrzydeł dawnej rezydencji.
  • Ratusz – wzniesiony w końcu XIX w. na miejscu poprzedniego drewnianego. Był on siedzibą władz miejskich, policji, instytucji miejskich oraz sądu grodzkiego i aresztu.
  • Kościół św. Marka – pierwotnie drewniany, wzniesiony w 1591 roku jako jako wotum przebłagalne dla odwrócenia szerzącej się w Żywcu zarazy. Obecny, murowany, został wybudowany w 1885 roku.
  • Kościół św. Krzyża – pochodzi z początku XV wieku. Został zbudowany w stylu gotyckim, rozbudowany w okresie baroku.