Portal:Astronautyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Astronautyka w polskojęzycznej Wikipedii

Mars Science Laboratory Curiosity rover.jpg

Idea podróży kosmicznych nurtowała ludzkie umysły od stuleci, ale pozostawała marzeniem aż do czasu zbudowania potężnych rakiet zdolnych unieść ładunek użyteczny wysoko w przestrzeń kosmiczną. Takie rakiety zaczęto budować w połowie XX wieku w USA i Związku Radzieckim. W 1957 roku po raz pierwszy obiekt zbudowany przez człowieka znalazł się na orbicie wokółziemskiej, w 1961 roku pierwszy człowiek odbył podróż w kosmos, a w 1969 roku po raz pierwszy stanął na Księżycu. Równocześnie rozpoczęła się bezzałogowa eksploracja kosmosu, badania planet Układu Słonecznego i innych obiektów, a także komercyjne wykorzystanie przestrzeni kosmicznej: sieci satelitów telekomunikacyjnych, nawigacyjnych, meteorologicznych, środowiskowych itd.

więcej o astronautyce...

Wybrany artykuł

14 lipca 2015 r. sonda New Horizons zbliżyła się do 
Plutona na odległość ok. 12 500 km, dostarczając 
pierwszych dokładnych zdjęć tej planety karłowatej. 
Pluton - zdjęcie wykonane 13 lipca 2015 r. przez sondę New Horizons

Pluton (oznaczenie oficjalne: (134340) Pluton) – planeta karłowata, plutoid, najjaśniejszy obiekt pasa Kuipera. Został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Od odkrycia do 2006 roku Pluton oficjalnie był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. 24 sierpnia 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, co oznacza, że w Układzie Słonecznym jest teraz tylko 8 planet.

Pluton należy do szerszej grupy obiektów transneptunowych. Płaszczyzna, po której się porusza, jest mocno nachylona do płaszczyzny ekliptyki, z silnie ekscentryczną orbitą, która częściowo przebiega bliżej Słońca niż orbita Neptuna. Plutona obiega co najmniej pięć księżyców, z których jeden, Charon, ma tylko o połowę mniejszą średnicę od niego.

Start misji New Horizons nastąpił 19 stycznia 2006. Przed dotarciem do Plutona, pojazd 28 lutego 2007 minął Jowisza korzystając z jego asysty grawitacyjnej. 14 lipca 2015 roku sonda minęła Plutona w odległości około 12 500 km, robiąc dużo fotografii i pomiarów, jednak, z uwagi na odległość i szybkość transmisji (ok. 1 kb/s), dane będą odbierane kilkanaście tygodni. Obecnie sonda oddala się od Plutona, a NASA przygotowuje ją do zbadania kolejnego, bliskiego obiektu Pasa Kuipera.

Wybrane ilustracje

NH-Pluto-SputnikPlanum-HillaryMontes-NorgayMontes-20150714.jpg

Zdjęcie fragmentu powierzchni Plutona wykonane przez sondę New Horizons, która jako pierwsza dostarczyła zdjęć tej planety karłowatej (14 lipca 2015 r.)

Expedition 44 crew portrait.jpg

Od 23 lipca 2015 r. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pracuje już w komplecie 44. stała załoga. Na zdjęciu drugi z prawej dowódca ISS, Giennadij Padałka (Rosja)

Z historii

50 lat od pierwszego wyjścia człowieka w otwarty kosmos
Rozwijana śluza powietrzna statku Woschod 2

Woschod 2 (ros. Восход-2) – radziecki załogowy lot kosmiczny przeprowadzony w ramach programu Woschod. Był to pierwszy lot kosmiczny podczas którego człowiek wykonał spacer kosmiczny. Załoga: Paweł Bielajew (1) - dowódca, Aleksiej Leonow (1) - drugi pilot, który wykonał spacer kosmiczny.

Do lotu użyto statku Woschod 3KD, będącego modyfikacją statku Wostok, wyposażoną w zapasowy silnik hamujący (do wykorzystania w razie awarii silnika głównego) oraz nadmuchiwaną śluzę powietrzną o nazwie Wołga, umożliwiającą wyjście z kabiny i spacer kosmiczny.

Woschod 2 wystartował 18 marca 1965 o godz. 07:00 GMT z Kompleksu nr 1 w kosmodromie Bajkonur. O godz. 08:34, kiedy Woschod 2 przelatywał nad północną Afryką, z pojazdu wyszedł Aleksiej Leonow ubrany w skafander Bierkut (zmodyfikowana wersja skafandra SK-1 użytego w misjach programu Wostok), umożliwiająca spacer kosmiczny na orbicie okołoziemskiej). Spędził on poza pojazdem 12 minut i 9 sekund. Kosmonauta oddalił się od statku na odległość 5 m. Podczas orbitowania posługiwał się ręczną kamerą filmową. Przebieg spaceru był przekazywany przez kamery telewizyjne na Ziemię.

Listy astronautyczne

Kategoria: Listy astronautyczne

Alfabetyczna lista astronautów i kosmonautów
Grupy i oddziały astronautów
Lista administratorów NASA
Lista agencji kosmicznych
Lista bezzałogowych lotów kosmicznych do ISS
Lista ciężkich rakiet nośnych
Lista ekspedycji na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Lista ekspedycji na stację Mir
Lista gości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Lista kosmodromów
Lista lotów bezzałogowych na stację Mir
Lista lotów księżycowych
Lista lotów międzyplanetarnych
Lista misji NASA
Lista misji wahadłowców
Lista najdłuższych łącznych pobytów w kosmosie
Lista obiektów wyniesionych w kosmos 1957-1969
Lista obiektów wyniesionych w kosmos 1970-1979
Lista pierwszych astronautów według obywatelstwa

Lista pierwszych startów orbitalnych według krajów
Lista prywatnych firm przemysłu astronautycznego
Lista rakiet nośnych
Lista spacerów kosmicznych na stacji ISS
Lista startów statków kosmicznych typu Sojuz
Lista sztucznych obiektów na Księżycu
Lista sztucznych obiektów na Marsie
Lista typów załogowych statków kosmicznych
Lista załogowych lotów kosmicznych
Lista załogowych lotów kosmicznych do ISS
Lista załogowych lotów kosmicznych według programów
Planowane załogowe loty kosmiczne
Rekordy lotów kosmicznych
Załogowe loty kosmiczne 1961-1970
Załogowe loty kosmiczne 1971-1980
Załogowe loty kosmiczne 1981-1990
Załogowe loty kosmiczne 1991-2000
Załogowe loty kosmiczne 2001-2010
Załogowe loty kosmiczne 2011-2013

Wkrótce

Moduł BEAM w stanie złożonym
  • 5 listopada 2015 – zostanie ogłoszona przez NASA lista beneficjentów programu Commercial Resupply Services 2 (CRS-2), w ramach którego dwie lub trzy amerykańskie prywatne firmy astronautyczne otrzymają kontrakty na zaopatrywanie ISS w latach 2017-2024. Kontrakty te będą miały duże znaczenie dla rozwoju amerykańskiej branży astronautycznej.
  • grudzień 2015 – wystartuje z lotem zaopatrzeniowym na ISS statek Dragon z misją CRS SpX-8, w ramach której dostarczy m.in. testowy nadmuchiwany moduł BEAM firmy Bigelow Aerospace. (zdjęcie →)

Załogowe programy kosmiczne

Radzieckie i rosyjskie

Amerykańskie

Chińskie

Międzynarodowe

Rakiety nośne

Kontakt

Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie związane z astronautyką i portalem Astronautyka, podziel się nimi na stronie Dyskusja_portalu:Astronautyka.

NASA Space Shuttle Discovery STS-92.jpg

Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?