Portal:Bibliologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska

Books-aj.svg aj ashton 01.svgBibliologia w polskojęzycznej Wikipedii

Libri books2.jpg

Ta strona to portal dla osób zainteresowanych bibliologią, umożliwiający łatwiejszy dostęp do artykułów związanych z tą dziedziną nauki.


Bibliologianauka humanistyczna, której przedmiotem badań jest książka we wszystkich jej aspektach, czyli jako obiekt materialny, nośnik treści, a także społeczne narzędzie kultury.
Zajmuje się ona zarówno książką dawną, jak i współczesną, oraz instytucjami z nią związanymi:

więcej informacji o bibliologii...

Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

Cytat

Quote.png"Kto czyta książki, żyje podwójnie."
Umberto Eco

Camera-n--bluebrush-pd.svg Grafika

Bookmark-new.svg Ciekawy artykuł

Średniowieczne biblioteki arabskie

Biblioteki arabskie rozwijały się w trzech etapach:

Poza tym istniały liczne ogromne księgozbiory prywatne, również prowadzone przez kobiety (A'isza Bint Ahmad z Kordoby X/XI w.).
  • Trzeci etap to madrasy, wyższe uczelnie muzułmańskie wyposażone we własne księgozbiory. Najstarsza taka szkoła to An-Nizamijja w Bagdadzie.
czytaj dalej...

A könyvmoly ikon.png Osoba miesiąca

S. R. Ranganathan.jpg

Shiyali Ramamrita Ranganathan (9 sierpnia 1892, Shiyali, Tamilnadu27 września 1972, Bangalore) – nowatorski matematyk i bibliotekarz z Indii.

Najbardziej znany jako twórca pięciu praw Ranganathana dotyczących pracy bibliotekarza. Przyczynił się również do rozwoju klasyfikacji dwukropkowej. S. R. Ranganathan jest uważany za ojca bibliotekarstwa indyjskiego.

Kiedy w 1923 Uniwersytet w Madrasie ogłosił konkurs na posadę bibliotekarza uniwersyteckiego, który uporządkowałby zaniedbany księgozbiór, zgłosiło się 900 chętnych na to stanowisko, z których żaden nie miał odpowiedniego wykształcenia ani doświadczenia w zawodzie. Wiedza samego Ranganathana opierał się na kilku artykułach przeczytanych w Encyklopedii Britannica. Do czasu rozmowy kwalifikacyjnej, Ranganathan zapomniał o swoim podaniu, był zatem bardzo zaskoczony, kiedy został przyjęty. Prace w bibliotece uniwersyteckiej rozpoczął w styczniu 1924...

czytaj dalej...

Applications-office.svg Chcesz pomóc?

Zalążki: siglum, OPAC, Karo (biblioteki), rękopis, starodruk, kodeks (książka), inkunabuł, broszura, wolumin, Kazimierz Piekarski, historia książki, bestseller, bibliobus, monit biblioteczny

Do uzupełnienia: biblioteka, bibliografia, bibliofilstwo, prasoznawstwo, bibliotekarz, czytelnictwo, księgarstwo, bibliotekoznawstwo

Nowe artykuły do napisania


Pracownicy książki

Bookshelf-40x20 blue.svg Powiązane

Kategorie

Inne portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg
PILNIE POTRZEBNI WIKIPEDYŚCI DO POMOCY PRZY PORTALU BIBLIOLOGICZNYM!