Portal:Felinologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaKoty i felinologia w polskojęzycznej Wikipedii

Gatos de Galicia.gif

Niniejszy portal przeznaczony jest dla użytkowników Wikipedii, którzy interesują się felinologią. Można tu znaleźć linki do najciekawszych tematów i nowości związanych z kotami.

Felinologia to nauka zajmująca się pochodzeniem, hodowlą, kotów. Jest dyscypliną obejmującą także etologię, anatomię, fizjologię oraz patologię tych zwierząt. Ściśle z tą dziedziną związane są organizacje felinologiczne, które ustalają wzorce ras kotów oraz je kategoryzują ze względu na użyteczność i pochodzenie.

Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj.

więcej informacji felinologicznych ...

Artykuł miesiąca edytuj

Paradoks kota z kromką posmarowaną masłem (ang. Buttered cat paradox) – pseudonaukowy "paradoks" będący w istocie dowcipem nawiązującym do dwóch popularnych przekonań:

 • kot zawsze spada na cztery łapy,
 • kromka z masłem zawsze spada stroną posmarowaną masłem.

Paradoks powstaje, gdy w drodze eksperymentu myślowego badacz usiłuje ustalić, co się stanie z kotem po umocowaniu na jego grzbiecie posmarowanej z wierzchu masłem kromki chleba i spuszczeniu go z wysokości.

Grafika miesiąca edytuj

Koteczekdzika.JPG
Kot domowy (łac. Felis silvestris catus)

Rasa miesiąca edytuj

Cat - Europaeische Kurzhaarkatze - 2.jpg

Kot europejski krótkowłosy (zwany niekiedy również kotem celtyckim) to stosunkowo młoda rasa kota domowego pochodząca bezpośrednio od szeroko rozpowszechnionej populacji kotów (zwanych powszechnie dachowcami) występujących wokół siedzib ludzkich na terenie północnej Europy. Dlatego, określenie "kot europejski" jest często mylnie stosowane wobec każdego kota domowego bez rodowodu, czyli każdego "dachowca".

Rasy kotów edytuj

 • Oznaczenie poszczególnych ras wg EMS:
 • inne oznaczenia
  • XLH - nieznana rasa długowłosa
  • XSH - nieznana rasa krótkowłosa
  • HK - kot domowy

Czy wiesz, że... edytuj

 • 17 lutego odbywa się Światowy Dzień Kota. W Polsce święto to jest obchodzone od 2006 roku.
 • Jurij Gagarin podczas wizyty w Paryżu dostał w prezencie perskiego kota. Zabrał go więc do domu, ale zwierzę okazało się wyjątkowo wybredne. Dwa razy w tygodniu samolot musiał mu więc przywozić z Paryża specjalne kocie przysmaki.
 • Dante Alighieri miał parę kotów perskich, którą nauczył przynoszenia małych przedmiotów i przewracania stron w książkach. Nie potrafił pisać, nie mając w pobliżu swoich ulubieńców.
 • Karol Dickens miał bardzo inteligentnego kota, który gasił łapką świece, gdy uznał, że jego pan powinien już udać się na spoczynek.
 • Ernest Hemingway hodował krowę, by jego 40 kotów miało codziennie świeże mleko. Najbardziej wyróżnione czworonogi jadły z pisarzem posiłki przy stole.
 • Freddie Mercury był wielkim wielbicielem kotów. Na tyle okładki jego płyty Mr. Bad Guy możemy przeczytać: Płyta jest dedykowana wszystkim wielbicielom kotów. Pieprzyć pozostałych.
 • Koty są częstymi bohaterami książek dla dzieci. Szwedzki Filonek Bezogonek, postać z jednej z nich, został upamiętniony znakiem drogowym przed biblioteką Uniwersytetu w Uppsali.
 • W Japonii kot jest najpopularniejszą maskotką. Maneki Neko, czyli jego figurka z podniesioną łapką w geście pozdrowienia, widnieje przy wejściu do domów, biur, sklepów i restauracji. Zapewnia to m.in. powodzenie w interesach.
 • W 1879 roku w Belgii przeprowadzono próbę zastąpienia gołębi pocztowych kotami. 37 zwierząt wywieziono z Liège do miejscowości położonej w promieniu 30 km. Koty wyposażono w odpowiedni ekwipunek i wypuszczono. Wszystkie wróciły do Liège, ale większość pozbyła się w drodze przesyłek. Okazały się listonoszami niegodnymi zaufania.
 • W kuchni kantońskiej występuje potrawa o nazwie "Smok, tygrys i feniks", sporządzana m.in. z mięsa kota. Również australijscy Aborygeni zabijają i zjadają zdziczałe koty.
 • Zbyt częste szczepienia w kark mogą grozić chorobą nowotworową, tzw. VAS - Vaccine Associated Sarcoma. Jest to bardzo złośliwy nowotwór. Aby zwiększyć szanse kota na przeżycie, obecnie koty szczepi się nie w kark, ale w łapę (w razie wykrycia guza, odejmuje się łapę). Odradzane jest również zbyt częste szczepienie kotów, zwłaszcza jeśli mają one ograniczony kontakt ze światem (nie wychodzą na zewnątrz).

Kalendarz imprez felinologicznych edytuj

Wystawy felinologiczne w Polsce:

2013

 • 09-10/03/2013 – WarszawaPZF – WCF WORLD SHOW

Kot w kulturze i sztuce edytuj

Egypte louvre 058.jpg
Gustave Dore le chat botte.jpg

Już od momentu swego udomowienia kot stał się bohaterem licznych baśni i mitów. W starożytnym Egipcie był zwierzęciem świętym, utożsamianym z boginią Bastet. Również Germanie kojarzyli go ze swoją boginią płodności Freją, która jeździła powozem zaprzężonym w te zwierzęta. W średniowiecznej Europie koty były tępione jako zwierzęta kojarzone z czarownicami, ślad tych wierzeń pozostał do dzisiaj w powiedzeniu o pechu przynoszonym przez czarnego kota. Również w Japonii uważano je za wcielenie demonów. O wiele lepiej natomiast traktowano je w kulturze islamu. Nawet prorok Mahomet miał kota o imieniu Muezza. Również w świątyniach buddyjskich (np. w Birmie) niekiedy hodowano te zwierzęta. We współczesnej kulturze zachodniej kot to uosobienie niezależności i tajemniczości.

Słynne koty:

Felinologia w siostrzanych projektach edytuj

Cytaty Grafiki Katalog gatunków
Wikiquote-logo.svg Commons-logo.svg Wikispecies-logo.svg
Cytaty o kotach Koty na Commons Kot w katalogu gatunków

Inne portale tematyczne na polskiej Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?