Portal:Gry fabularne/Szablony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Na tej stronie znajdują się szablony wykorzystane na stronie Portal:Gry fabularne.

Uwaga, ze względu na reorganizację wyglądu portalu, nie wszystkie szablony są wywołane na jego stronie.

Artykuł miesiąca

edytuj

Mechanika w grach fabularnych to zbiór zasad według których rozgrywa się przygody (scenariusze), w szczególności są to zasady rozstrzygania sytuacji w grze przy pomocy kości lub opisu słownego. Mechanika określa także zasady tworzenia postaci i określania jej współczynników. W tym przypadku zasady moga odnosić się do przeliczania rzutów kośćmi lub określania współczynników innymi sposobami, np. poprzez rozdzielenie przydzielonych postaci punktów doświadczenia. Zwykle system zawiera własną, unikalną mechanikę, choć istnieją także mechaniki obdarzone własną nazwą i stosowane w różnych systemach jednocześnie (np. FUDGE, D20, GURPS).

zobacz więcej

Grafika miesiąca

edytuj

LARP Gaslight 2006-03-11.jpg


Gracze podczas Live action role-playing rozgrywającego się w epoce wiktoriańskiej

System miesiąca

edytuj

Warhammer Fantasy Roleplay (WFRP lub WHFRP, z ang. Warhammer, Fabularna Gra Fantasy) - gra fabularna osadzona w świecie Warhammera, stworzona przez brytyjską firmę Games Workshop. Dotychczas ukazały się jej dwie edycje.

Postacie graczy to najczęściej mieszkańcy państwa zwanego Imperium, krainy umiejscowionej w Starym Świecie, luźno opartego na Świętym Cesarstwie Rzymskim. Inne ważne krainy Starego Świata to Bretonnia oparta na średniowiecznej Francji, Kislev oparty na średniowiecznej Polsce i Rosji, Estalia przypominająca Hiszpanię i Tilea przypominająca Grecję.

Warhammer Fantasy Roleplay został po raz pierwszy wydany w 1986 roku przez Games Workshop. Produkt miał w zamierzeniach twórców być swego rodzaju "dodatkiem" do gry bitewnej Warhammer Fantasy Battle. Kilka z pierwszych podręczników (jak na przykład popularne Realms of Chaos) zawierały materiały zarówno do WFRP jak i WFB.

zobacz więcej

Kategorie

edytuj

Kategorie artykułów związanych z teamtami dotyczacymi gier fabularnych

więcej o kategoryzacji artykułów

Pokrewne portale

edytuj

Cassini Saturn Orbit Insertion.jpg
Nuvola apps package games.png
Wikitanface.png
Fantastyka Gry komputerowe Anime i manga

Sylwetka miesiąca

edytuj

Michał Oracz 2006)

Michał Oracz to twórca i wydawca gier fabularnych związany wcześniej z miesięcznikiem "Portal", w którym był pod koniec ukazywania się pisma redaktorem naczelnym.

Jest m.in. autorem nowofalowej gry fabularnej De Profundis, za którą był nominowany w 2002 roku do Nagrody Diany Jones za doskonałość w grach, i współautorem gier fabularnych Neuroshima i Monastyr.

zobacz więcej

Czy wiesz, że...

edytuj

...w pierwszych numerach Magii i Miecza prawie cała objętość pisma poświęcona była publikacji systemu RPG Kryształy Czasu?

...w Wysokiej Umbrze rezydują abstrakcyjne pojęcia i idee?

...w grze Shadowrun, będącej połączeniem cyberpunku i fantasy można grać ludźmi, orkami, trollami, elfami oraz krasnoludami?

Podstawowe pojęcia

edytuj

bohater niezależny - drużyna - hack and slash - kampania - karta postaci - kość do gry - LARP - mechanika - mistrz gry - narracyjna gra fabularna - postać gracza - punkt doświadczenia - scenariusz - sesja - storytelling - system - świat gry - test
zobacz więcej

Nowe artykuły

edytuj

Niektóre niedawno dodane artykuły związane z RPG:

Indeks artykułów

edytuj

Gry fabularne w siostrzanych projektach

edytuj

Siostrzane projekty

Portale

Portal.svg