Portal:Hiszpania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

 < Portale < Geografia < Europa < Hiszpania


Hiszpania

Witaj na portalu dla Wikipedystów zainteresowanych Hiszpanią, umożliwiającym łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tym krajem.

Niniejszy wikiportal podzielono na trzy sekcje: Hiszpania, Baskonia i Katalonia, aby dać wyraz silnemu poczuciu narodowościowej odrębności panującemu w Kraju Basków i Katalonii. Każda z tych sekcji zawiera cztery działy – Geografia, Historia i polityka, Kultura i sztuka oraz Sport – w których wyszczególniono najciekawsze artykuły z danej dziedziny. Poniżej znajdują się listy artykułów wymagających poszerzenia oraz utworzenia.

Artykuł miesiąca  edytuj
Bitwa o Teruel to całość operacji militarnych mających miejsce podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej w mieście Teruel i okolicach między 15 grudnia 1937 i 20 lutego 1938..
Czy wiesz że...?  edytuj
Zalążek miesiąca  edytuj

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli (hiszp. Catedral de Santa María de la Sede), gotycka katedra, powstała w miejscu meczetu zbudowanego przez muzułmańską dynastię Almohadów. Katedra jest największym i jednym z najwspanialszych kościołów gotyckich na świecie.


Ilustracja miesiąca  edytuj

Pająk przed Muzeum Guggenheima w Bilbao.
Hiszpania
Hiszpania Geografia  edytuj

Saragossa (hiszp. Zaragoza) - miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, przy ujściu rzeki Huerva i Gallego do Ebro, 607 tysięcy mieszkańców (1994), piąte co do wielkości miasto Hiszpanii. Stolica regionu Aragonia i prowincji Saragossa.Hiszpania Historia i polityka  edytuj
Dąbrowszczacy – przyjęta w historiografii polskiej nazwa grupy polskich uczestników wojny domowej w Hiszpanii w latach 19361939, walczących w składzie brygad międzynarodowych po stronie wojsk republikańskich przeciwko wojskom gen. Francisco Franco. W hiszpańskiej wojnie domowej w latach 1936 – 1939, ogółem po stronie republikańskiej walczyło ok. 5000 obywateli polskich.
Hiszpania Kultura i sztuka  edytuj

Francisco Goya y Lucientes (ur. 30 marca 1746, zm. 15 kwietnia 1828 w Bordeaux), malarz królewski na dworze hiszpańskim za panowania Karola III Burbona, Karola IV Burbona i Ferdynanda VII Burbona.


Hiszpania Sport  edytuj
Fernando Alonso (ur. 29 lipca 1981 w Oviedo) - hiszpański kierowca wyścigowy, Mistrz Świata Formuły 1 (najmłodszy w historii) w barwach teamu Renault, wcześniej m.in. trzykrotny mistrz Hiszpanii i wicemistrz Europy w kartingu, a także mistrz Serii Nissan.
Hiszpania Do pilnego dopracowania  edytuj


Hiszpania Do utworzenia  edytuj

* – laureaci Nagrody Cervantesa


Baskonia
Kraj Basków Geografia  edytuj
Baskonia (Kraj Basków, bask. Euskal Herria, Euskadi, hiszp. Vascongadas, Pais Vasco) — kraina historyczna i obszar autonomiczny w północnej Hiszpanii, położony nad Zatoką Biskajską.
Kraj Basków Historia i polityka  edytuj
Juan Sebastián Elcano (spotykane też del Cano lub Elkano) (Getaria, Gipuzkoa, Hiszpania, 1476Ocean Spokojny, 4 sierpnia 1526) Baskijski odkrywca w służbie Hiszpanii. Kontynuator wyprawy Ferdynanda Magellana od 21 grudnia 1521.
Kraj Basków Kultura i sztuka  edytuj
Język baskijski (bask., zależnie od dialektu, euskara, euskera, eskuara, üskara) - język Basków zamieszkujących kilka prowincji na pograniczu Hiszpanii i Francji. Posługuje się nim dzisiaj ponad milion górali pirenejskich (90% w Hiszpanii). Jego przynależność genetyczna nie została do tej pory ustalona, ale z pewnością nie jest to język indoeuropejski.
Kraj Basków Sport  edytuj
Xabi Alonso (wł. Xabier Alonso Olano, ur. 25 listopada 1981) - hiszpański piłkarz narodowości baskijskiej grający na pozycji środkowego pomocnika.
Kraj Basków Do pilnego dopracowania  edytuj


Kraj Basków Do utworzenia  edytuj


Katalonia
Katalonia Geografia  edytuj

Lleida (wym. ['ʎejðə], wymowa uproszczona: "Ljejda", hiszp. Lérida ['leriða]) - miasto w środkowej Katalonii nad rzeką Segre, ok. 160 km od Barcelony. 120 tys. mieszkańców. Stolica powiatu (comarca) Segrià oraz prowincji Lleida. Najważniejsze miasto katalońskie w głębi lądu. Tradycyjny ośrodek rolniczy, od drugiej połowy XX w. również przemysłowy (przetwórstwo) i usługowy.

Katalonia Historia i polityka  edytuj
Królestwo Aragonii - Aragonia była frankijskim państwem feudalnym (Jaca) zanim przekształciła się w królestwo, zjednoczone w 925 roku z Królestwem Pampeluny. Powstały wówczas kraj podbił Saragossę w 1918. Wydzielone z Nawarry, Królestwo Aragonii zostało proklamowane w 1035. Ostatecznie zlikwidowano je w 1707.
Katalonia Kultura i sztuka  edytuj
Montserrat Caballé (ur. 12 kwietnia 1933 w Barcelonie) - hiszpańska śpiewaczka (sopran koloraturowy). Rozgłos zyskała dzięki realizacjach oper bel canto, w operach Belliniego, Donizettiego, Verdiego i Pucciniego. Łącznie ma w swoim repertuarze ponad sto partii operowych, liczne partie oratoryjne oraz utwory kameralne, w tym około 800 pieśni.
Katalonia Sport  edytuj
FC Barcelona (w skrócie zwana Barça) - klub sportowy z Barcelony założony 29 listopada 1899 roku przez Hansa Gampera. Głównym stadionem klubu jest Camp Nou. Fani FC Barcelona nazywani są cules. Klub prócz sekcji piłki nożnej posiada również wiele innych sekcji sportowych m.in. koszykówki, piłki ręcznej, hokeja na lodzie oraz na trawie, futbolu amerykańskiego, lekkiej atletyki, łyżwiarstwa figurowego. W każdej dyscyplinie klub zdobywał najwyższe trofea krajowe oraz europejskie.


Artykuły na medal
Filip III HabsburgHimno de RiegoHymn HiszpaniiLuis de Góngora y ArgoteLleidaWielka wędrówka ludów
Inne portale tematyczne na polskiej Wikipedii
Przypisy