Portal:Japonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

 < Portale < Geografia < Azja < Japonia

Japonia w polskojęzycznej Wikipedii

Portal
Portal
Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych Japonią: jej historią, współczesnością, geografią i kulturą. Jej celem jest pomoc w dotarciu do informacji dotyczących Japonii oraz pomoc w dalszym rozwijaniu artykułów poświęconych Krajowi Wschodzącego Słońca.

Japonia (日本 – Nihon lub Nippon; 日本国 – Nihon-koku lub Nippon-koku) – państwo leżące w Azji Wschodniej, na archipelagu Wysp Japońskich. Japonia to kraj wielu tysięcy wysp i wysepek ciągnących się wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji. Największe wyspy to Hokkaidō, Honshū (główna wyspa), Kyūshū oraz Shikoku. Na Japonię składa się także około 4000 małych wysepek. Zapisane znakami chińskimi (kanji) słowo Japonia (日本) ma dwa czytania: Nihon oraz Nippon. Pierwsze jest używane w języku codziennym, drugie – wykorzystuje się raczej w oficjalnych sytuacjach. Znaki te tłumaczy się jako: Kraj Wschodzącego Słońca (日 – słońce; 本 – korzeń; pochodzenie). Określenie to pochodzi z Chin i odnosi się do położenia geograficznego Japonii względem kontynentalnej Azji: Chińczykom wydawało się, że słońce przychodzi codziennie z Wysp Japońskich.


Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

Artykuł miesiąca   [e]

Tokio - schemat linii własnych metra obu systemów
Tokio - schemat linii własnych metra obu systemów

Metro tokijskie (jap. 東京地下鉄 Tōkyō Chikatetsu) tworzy sieć trzynastu własnych linii o łącznej długości 292 km. Gdyby do tej liczby dodać długość pojedynczej linii Rinkai-sen (jap. りんかい線), odrębnej kolei, ale funkcjonującej jak metro, to długość sieci wzrosłaby do 304 km. Natomiast wraz z liniami kolei współpracujących, na które wjeżdżają wszystkie lub prawie wszystkie pociągi jadące liniami własnymi metra (i Rinkai-sen), system liczy 799 km. Uwzględniając zatem całość sieci kolejowej obsługiwanej tymi pociągami jest to de facto najrozleglejszy system na świecie, a także jeden z najbardziej obciążonych: przewozi dziennie ok. 7,8 mln pasażerów.

Czy wiesz, że...   [e]

Klapki toaletowe
Klapki toaletowe

... do czego służą klapki toaletowe w Japonii?

... na czym polega stara japońska sztuka dorodango?

... jaki jest skład przyprawy shichimi tōgarashi?

... co mają wspólnego kule sugitama i sake?


Geografia   [e]

Kultura i sztuka   [e]

Nauka i technika   [e]


Sztuki walki i sport   [e]

Artykuły do napisania   [e]

  • Astronautyka:
  • Folklor:


Ilustracja miesiąca   [e]

Tokyo Tower

Tokyo Tower, wzorowana na wieży Eiffla.

Cytat   [e]

Ta biała rosa
na kolcach starej róży
po jednej kropli.

Polityka   [e]

Gospodarka   [e]

Japoński system finansowy, lista japońskich banków, Bank Japonii, jen, Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego, kabushiki-gaisha, keiretsu, zaibatsu


Historia   [e]

Lista szablonów   [e]

  • Geograficzne:

Współpraca   [e]

POSZUKIWANI REDAKTORZY!