Portal:Katolicyzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal Katolicyzm logo.png

Kościół katolickichrześcijańska wspólnota wyznaniowa, kierowana przez biskupa Rzymu, uważanego drogą sukcesji apostolskiej za następcę Apostoła Piotra, oraz przez biskupów, pozostających z nim we wspólnocie. Kościół katolicki stanowi jedną z trzech głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Wiara katolicka oparta jest na zbawczym orędziu ewangelicznym Jezusa, Syna Bożego, którego wcielenie jest spełnieniem obietnicy Boga Ojca.

Zachowując wspólną wiarę w tę doktrynę, Kościół katolicki dopuszcza odrębność form liturgii i organizacji, jednocześnie czyniąc sobie równymi tradycję Kościoła łacińskiego i katolickich Kościołów wschodnich.

Portal ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z jego tematyką oraz ułatwienie rozwoju Wikipedii w omawianym zakresie.

Portal nie jest nadzorowany przez żadne władze kościelne. Użycie nazwy Katolicyzm nie jest oparte na kan. 300 KPK, dlatego uwagi proszę kierować na stronę dyskusji portalu lub do Wikiprojektu Chrześcijaństwo.

Tydzień w liturgii łacińskich diecezji polskich (2018)

Wiadomości

Marian Żelazek

WikiNews-Logo-en.svg

Zobacz więcej na Wikinews

Artykuł tygodnia

Adèle de Batz de Trenquelléon

Adèle de Batz de Trenquelléon (ur. 10 czerwca 1789 w Trenquelléon jako, zm. 10 stycznia 1828 w Agen[8]) – francuska zakonnica, założycielka stowarzyszenia dla młodych dziewcząt i współzałożycielka zgromadzenia córek Maryi Niepokalanej[9], Czcigodna Służebnica Boża.

Urodziła się jako najstarsza córka barona Charlesa de Trenquelléona (1754–1815), dowódcy gwardii francuskiej i Marie-Ursule de Peyronnencq de Saint-Chamarand (1763-1846), która wywodziła się ze starej rodziny Rouergue i Saint Louis z Francji[10][11][8].

Z powodów politycznych z rodziną była na wygnaniu[9]. Utrzymywała korespondencję z Wilhelmem Józefem Chaminade, późniejszym błogosławionym i wraz z nim założyła zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej. Była również założycielką stowarzyszenia dla młodych dziewcząt[9]. Zmarła 10 stycznia 1828 w Agen i została pochowana w chórze kaplicy Instytutu Sainte-Foy w Agen.

Zobacz więcej...

Teologia moralna / Liturgika

Wanda Półtawska, pomysłodawczyni i inicjatorka powstania Deklaracji

Deklaracja wiary, pełny tytuł: Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej – polski dokument opisujący wartości i zasady bioetyki katolickiej deklarowane przez sygnatariuszy. Dokument został opublikowany 5 marca 2014 wraz z listem przez lekarkę, dr Wandę Półtawską. Deklaracja spowodowała debatę medialną o roli, znaczeniu i granicach stosowania przez lekarzy klauzuli sumienia.

Deklarację podpisało prawie 4 tys. osób (lekarze, pielęgniarki, studenci medycyny, itp.)[12]. Wśród sygnatariuszy znalazło się 59 profesorów medycyny (m.in. Bogdan Chazan, Jerzy Dymecki, Andrzej Kochański, Michał Troszyński, Gabriel Turowski, Łukasz Szumowski[12]). Dokument został przetłumaczony także na język angielski[13].

12 czerwca Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich skierowało pismo do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), w którym zwróciło uwagę na szereg kroków, które w ocenie Stowarzyszenia zmierzają do ograniczania lekarzom możliwości stosowania klauzuli sumienia (m.in. stanowisko Komitetu Bioetyki PAN nr 4/2013 w tej sprawie[14]). W odpowiedzi 26 czerwca prezes NRL wyjaśnił, że dostrzega wagę poruszonego problemu i w związku z tym skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją obecnie obowiązujących przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty dotyczących klauzuli sumienia. Według wniosku NRL ustawa niezgodnie z polską Konstytucją ogranicza wolność sumienia. Trybunał przyjął wniosek do rozpatrzenia w pełnym składzie sędziów[15][16]. W opinii prof. Andrzeja Zolla wniosek NRL był zasadny, gdyż ustawowe ograniczenia wolności sumienia, która jest prawem podstawowym, są zbyt nadmierne[17].

Zobacz więcej...

Dogmatyka

Preegzystencja Chrystusa (gr. προϋπαρξη) – w teologii chrześcijańskiej pogląd, że Jezus istniał przed poczęciem w łonie Maryi.

Biblijne uzasadnienie wiary w preegzystencję Jezusa stanowi przede wszystkim prolog Ewangelii Jana, w którym filozoficzny archetyp logosu jest wykorzystany do przedstawienia teologii Syna Bożego, z pominięciem wypowiedzenia wprost jego imienia.

Quote-alpha.png
Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. (...) A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas[18].

Definiowanie doktryny chrześcijańskiej w tej materii następowało w III-IV wieku i było reakcją na pojawiające się nauki uznane za herezje, zwłaszcza arianizmu, a także było równoległe do definiowania nauki o Trójcy Świętej. Podstawową wypowiedzią, która kodyfikowała naukę wspólną wszystkim chrześcijanom, jest wyznanie wiary ułożone na soborze nicejskim (325) jako tzw. Symbol nicejski[19]. Wcześniejsze, zachowane dokumenty, które potwierdzają wiarę chrześcijan w preegzystencję Jezusa, to wyznania wiary biskupów: Grzegorza Cudotwórcy i Euzebiusza z Cezarei[20]. Znany jest również fakt, że w 382 synod rzymski zwołany przez Damazego ekskomunikował Fotyna, biskupa Sirmium, za to, że ten twierdził i nauczał, iż Jezus Chrystus pochodzi tylko z Maryi[21].

Zobacz więcej...

Papież

Franciszek
Franciscus PP.
Jorge Mario Bergoglio
Franciszek
Herb papieski
dewiza: Miserando atque eligendo
Spojrzał z miłosierdziem i wybrał
data wyboru: 13 marca 2013
data urodzenia: 17 grudnia 1936 w Buenos Aires, Argentyna

Ilustracja tygodnia

Kcynia - Kalwaria 6.JPG
Fresk Eden
Krużganek, tzw. Kalwaria w zespole klasztornym karmelitów w Kcyni

Zaproponuj ilustrację

Biskup tygodnia

Giuseppe Bertello

Giuseppe Bertello (ur. 1 października 1942 w Foglizzo) – włoski biskup rzymskokatolicki, były nuncjusz apostolski we Włoszech, dyplomata watykański, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, kardynał.

W marcu 1995 został Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie.

27 grudnia 2000 został przeniesiony do nuncjatury w Meksyku.

Od stycznia 2007 do 1 października 2011 pełnił funkcję nuncjusza we Włoszech i San Marino.

3 września 2011 został ogłoszony następcą kard. Giovanniego Lajolo na stanowisku Gubernatora Państwa Watykańskiego. Urząd objął 1 października 2011. 6 stycznia 2012 ogłoszona została jego kreacja kardynalska, której papież Benedykt XVI dokonał oficjalnie na konsystorzu w dniu 18 lutego 2012.

Brał udział w konklawe 2013, które wybrało papieża Franciszka.

Decyzją papieża Franciszka od 13 kwietnia 2013 jest członkiem grupy ośmiu kardynałów doradców (Rada Kardynałów), którzy będą służyć radą Ojcu Świętemu w zarządzaniu Kościołem i w sprawach reformy Kurii Rzymskiej[22].

Zaproponuj artykuł

Biblia

Mojżesz niszczący tablice prawa (Rembrandt)

Mojżesz (łac. Moyses, hebr. מֹשֶׁה Mosze, arab. موسى, Musa, cs. Prorok Bogowidiec Moisiej) – postać biblijna, przywódca Izraelitów w okresie ich wyjścia z Egiptu i wędrówki do Ziemi Obiecanej, święty prorok. Żył prawdopodobnie w XIII wieku p.n.e.[23][24] (według Biblii 120 lat). Syn Amrama i Jokebed, brat Aarona i Miriam.

Według tradycyjnej etymologii imię Mojżesz pochodzi od rdzenia משה wyciągać, wyjmować, wyjąć, jako że został wyciągnięty z rzeki (Nilu) przez córkę faraona. Józef Flawiusz w DDIk1_228 uważa, że etymologia tego imienia wiąże się z ostatnią sylabą wyrazu (Mou)ses nadając mu w ten sposób znaczenie „ocalony", gdyż wodę Egipcjanie nazywają „moy", a ludzi uratowanych „eses". Pięćdziesiąty dziewiąty przypis z DDIk2 Józefa Flawiusza z wydania 2001 informuje, że współcześni krytycy dopatrują się w tym imieniu egipskiego wyrazu „mosu" – syn. Występuje on również w innych imionach np. Tutmosis, Ahmosis.

Toczą się dyskusje odnośnie do wieku, w którym żył Mojżesz. Większość biblistów oraz historyków skłania się obecnie do XIII w. przed Chr., ale istnieją również inne przypuszczenia, z których najbardziej znaczącym jest XV w. przed Chr.[25][26][27][28] Okres, w którym żył Mojżesz, wyznacza się pośrednio – według opisu biblijnego musiał on żyć w czasie, kiedy nastąpiło wyjście Izraelitów z Egiptu[25][29]. To na ten temat toczy się wiele dyskusji zarówno na tle historycznym, jak i biblijnym.

Zaproponuj artykuł

Zmiany

Tu możesz śledzić ostatnie zmiany w wybranych kategoriach:

Chrześcijaństwo - Katolicyzm

Do zrobienia

Do sprawdzenia i rozwinięcia


Projekty tematyczne

Portale tematyczne

Przypisy

 1. Na poziomie diecezjalnym rusza proces beatyfikacyjny o. Mariana Żelazka (pol.). Radio Maryja, 2018-02-11. [dostęp 2018-02-19].
 2. Bouar: święcenia biskupie ks. Mirosława Gucwy (pol.). Radio Watykańskie, 2018-02-11. [dostęp 2018-02-12].
 3. Kard. Parolin o kontrowersjach dotyczących dialogu z Chinami (pol.). Radio Watykańskie, 2018-01-31. [dostęp 2018-01-25].
 4. Ks. Adam Pawlaszczyk nowym redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego” (pol.). Radio Watykańskie, 2018-01-24. [dostęp 2018-01-26].
 5. Reorganizacja zwiedzania Muzeów Watykańskich (pol.). Radio Watykańskie, 2018-01-10. [dostęp 2018-01-23].
 6. Liczby polskiego Kościoła (pol.). Interia.pl, 2018-01-04. [dostęp 2018-01-04].
 7. Chiny: zburzono katolicką świątynię (pol.). Radio Watykańskie, 2017-12-29. [dostęp 2017-12-30].
 8. a b Beata Maria della Concezione (Adèle de Batz de Trenquelléon). [dostęp 2018-01-17].
 9. a b c ss. Matki Bożej Nawiedzenia. [dostęp 2018-01-17].
 10. Venerable Adèle de Batz de Trenquelléon. catholicsaints.info. [dostęp 2018-01-17].
 11. France: Adèle de Batz de Trenquelléon bientôt béatifiée. fr.zenit.org. [dostęp 2018-01-18].
 12. a b Agnieszka Kazimierczuk: Nowy minister zdrowia podpisał „Deklarację Wiary”. rp.pl, 10.01.2018. [dostęp 2018-01-10].
 13. Declaration of Faith (English). MaterCare International (Kanada). [dostęp 2014-11-08].
 14. Stanowisko Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN nr 4/2013 z dnia 12 listopada 2013 roku w sprawie tzw. klauzuli sumienia. Polska Akademia Nauk. [dostęp 2014-07-19].
 15. Klauzula sumienia - odpowiedź Prezesa NRL na pismo Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Naczelna Izba Lekarska, 2014-07-02. [dostęp 2014-07-08].
 16. Prawo do odmowy wykonania świadczenia zdrowotnego niezgodnego z sumieniem. Trybunał Konstytucyjny, 27.06.2014. [dostęp 2014-07-08]. s. sygn. K 12/14.
 17. Ewa Siedlecka: Zoll: Każdy ma prawo do klauzuli sumienia. Gazeta Wyborcza, 18.07.2014. [dostęp 2014-07-19].
 18. J 1,1-14 w przekładach Biblii.
 19. Symbol nicejski (325). W: Breviarium fidei.... s. 610-612.
 20. Symbole wschodnie przednicejskie. W: Breviarium fidei.... s. 608-609.
 21. Synod rzymski (382). W: Breviarium fidei.... s. 212-213.
 22. Biuletyn watykański z 13.04.2013 (wł.). press.catholica.va. [dostęp 2013-04-13].
 23. Władysław Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1985, s. 706.
 24. Zenon Kosidowski, Opowieści biblijne, Iskry, Warszawa 1983, s. 147.
 25. a b „Problematyka wyjścia Izraela z Egiptu" w: M. Tarasiuk: Signa Temporis. Rocznik Teologiczno-humanistyczny nr 7., Wydawnictwo Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej, Podkowa Leśna 2004
 26. „Data wyjścia Izraelitów z Egiptu" w: J. Walton, H. House, R. Thomas, R. Price: Tablice biblijne, Oficyna Wydawnicza VOCATIO, Warszawa 2008
 27. „Wyjście" w: P. Pachciarek, W. Chrostowski: Encyklopedia biblijna, Oficyna Wydawnicza VOCATIO, Warszawa 2004
 28. „Wyjście" w: B. Metzger, M. Coogan: Słownik wiedzy biblijnej, Oficyna Wydawnicza VOCATIO, Warszawa 2004
 29. „Wyjście, wyprowadzenie z Egiptu" w: F. Rienecker, G. Maier: Leksykon biblijny, Oficyna Wydawnicza VOCATIO, Warszawa 2008

Uwagi