Portal:Katolicyzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal Katolicyzm logo.png

Kościół katolickichrześcijańska wspólnota wyznaniowa, kierowana przez biskupa Rzymu, uważanego drogą sukcesji apostolskiej za następcę Apostoła Piotra, oraz przez biskupów, pozostających z nim we wspólnocie. Kościół katolicki stanowi jedną z trzech głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Wiara katolicka oparta jest na zbawczym orędziu ewangelicznym Jezusa, Syna Bożego, którego wcielenie jest spełnieniem obietnicy Boga Ojca.

Zachowując wspólną wiarę w tę doktrynę, Kościół katolicki dopuszcza odrębność form liturgii i organizacji, jednocześnie czyniąc sobie równymi tradycję Kościoła łacińskiego i katolickich Kościołów wschodnich.

Portal ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z jego tematyką oraz ułatwienie rozwoju Wikipedii w omawianym zakresie.

Portal nie jest nadzorowany przez żadne władze kościelne. Użycie nazwy Katolicyzm nie jest oparte na kan. 300 KPK, dlatego uwagi proszę kierować na stronę dyskusji portalu lub do jego opiekuna.

Tydzień w liturgii łacińskich diecezji polskich (2016)

Święty Joachim
odśwież


Wiadomości

Zygmunt Zimowski

WikiNews-Logo-en.svg

Zobacz więcej na Wikinews

Artykuł tygodnia

Maria Elżbieta Hesselblad

Maria Elżbieta Hesselblad, właśc. Mary Elizabeth Hesselblad (ur. 4 czerwca 1870 w Fåglaviku w Szwecji, zm. 24 kwietnia 1957 w Rzymie) – szwedzka brygidka (O.SS.S), założycielka Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy w Rzymie, święta Kościoła rzymskokatolickiego.

Mając 18 lat wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Pracowała jako pielęgniarka w szpitalu na Manhattanie. Za sprawą jezuity J. G. Hagena (1847-1930) nawróciła się na katolicyzm i w 1904 roku udała się do Rzymu. 25 marca tegoż roku, dzięki pozwoleniu papieża Piusa X, przywdziała habit i osiedliła się w domu św. Brygidy Szwedzkiej tymczasowo zajmowanym przez karmelitanki.

W 1911 roku założyła nowe odgałęzienie zakonu brygidek w Rzymie, Zakon Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy. W czasie II wojny światowej uratowała życie wielu Żydom i innym prześladowanym przez hitlerowców, zapewniając im schronienie.

Zmarła mając 86 lat w opinii świętości.

Zobacz więcej...

Teologia moralna / Liturgika

Namaszczenie chorych

Namaszczenie chorychsakrament w Kościele katolickim, starokatolickim, Cerkwi prawosławnej i Społeczności Chrystusa, udzielany wiernym w wypadku choroby. Sakrament Namaszczenia chorych można przyjmować wielokrotnie.

Namaszczenie chorych jest piątym z katalogu siedmiu sakramentów. Jego materię i formę reguluje w Kościele katolickim Konstytucja apostolska papieża Pawła VI Sacram Unctionem Infirmorum z 30 listopada 1972 roku.

  • Materia dalsza sakramentu: olej chorych (oleum infirmorum),
  • Materia bliższa: namaszczenie olejem chorych,
  • Forma sakramentu - słowa: (łac.) Per istam sanctam unctionem et suam pissimam misericordiam adiuvet te Dominus gratia Spiritus Sancti ut a peccatis liberatum te salvet atque propitius allevet. AMEN. (Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Pan, który odpuszcza ci grzechy niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. AMEN.)

Zobacz więcej...

Dogmatyka

Czyściec na miniaturze ze Złotej legendy w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu w Heidelbergu

Czyściec (łac. purgatorium) – według Kościoła katolickiego dochodzenie duszy do absolutnie doskonałej miłości, koniecznej do osiągnięcia szczęścia Nieba.

Określenie "czyściec" (łac. purgatorium) po raz pierwszy pojawiło się pomiędzy rokiem 1160 a 1180. Od tego zaczęła się kształtować w teologii katolickiej idea czyśćca jako określonego miejsca. Teologowie katoliccy dostrzegają jednak początki idei czyśćca znacznie wcześniej.

Ich zdaniem Kościół głosił istnienie czyśćca już od czasów apostolskich. Jednym ze starożytnych pism, które – według teologów katolickich – zawiera wzmiankę o stanie określanym dziś mianem czyśćca jest "Didache" (I wiek n.e.). Dokument ten nawiązuje do Mt 5,25-26:
Quote-alpha.png
Wsadzony do ciemnicy, odpowie za wszystkie swoje czyny i nie wyjdzie stamtąd, aż ostatni grosz zwróci (Mt 1,5).

Katechizm Kościoła Katolickiego streszcza doktrynę o czyśćcu w punktach KKK 1030 i 1031, a o modlitwie za zmarłych w punktach 1032 i 1371.

Kościół katolicki podaje do wierzenia, że można pomagać duszom w czyśćcu przez modlitwę, posty (KKK 1498), odpusty, nieszpory za zmarłych, dobre czyny, odprawianie w ich intencji mszy świętej (zwyczaj mszy gregoriańskich) i przystępowanie do Komunii Świętej. W intencji dusz cierpiących w czyśćcu wierni mogą również, po spełnieniu ustalonych przez Kościół warunków, uzyskiwać odpusty.

Zobacz więcej...

Papież

Franciszek
Franciscus PP.
Jorge Mario Bergoglio


Franciszek
Herb papieski
dewiza: Miserando atque eligendo
Umiłowawszy wybrał
data wyboru: 13 marca 2013
data urodzenia: 17 grudnia 1936 w Buenos Aires, Argentyna

Biskup tygodnia

herb Jozefa Tomko

Jozef Tomko (ur. 11 marca 1924 w Udavské), słowacki duchowny katolicki, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, kardynał.

Był jednym z najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II. W lipcu 1979 został mianowany sekretarzem generalnym Światowego Synodu Biskupów i arcybiskupem tytularnym Doclea, sakry udzielił mu 15 września 1979 w Watykanie sam papież. Z racji pełnionej funkcji arcybiskup Tomko brał udział w kolejnych sesjach Synodu; już po zwolnieniu z obowiązków sekretarza generalnego był jednym z prezydentów-delegatów sesji specjalnej Synodu dla Kościoła azjatyckiego (kwiecień-maj 1998). Uczestniczył również w konferencjach generalnych Episkopatów Latynoamerykańskich (1979, 1992). W kwietniu 1985 przeszedł na stanowisko proprefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a miesiąc później został wyniesiony do godności kardynalskiej, z nadaniem diakonii Gesu Buon Pastore alla Montagnola. Po nominacji kardynalskiej został pełnoprawnym prefektem Kongregacji, objął także honorową funkcję Wielkiego Kanclerza Papieskiego Uniwersytetu Miejskiego w Rzymie.

Zaproponuj artykuł

Ilustracja tygodnia

Biblia

Rezerwat Przyrody Biblijnej Izraela Neot Kedumim

Rezerwat Przyrody Biblijnej Izraela Neot Kedumim lub Rezerwat Krajobrazu Biblijnego (hebr.: נאות קדומים) (dosłownie piękno starożytności) – ogród biblijny i rezerwat przyrody położony w pobliżu Modi’in-Makkabbim-Re’ut, w połowie drogi pomiędzy Jerozolimą, a Tel Awiwem w Izraelu.

Pomysł urządzenia tego ogrodu biblijnego sięga 1925 roku. W 1964 roku jałowe pustkowie zostało przeznaczone na 280 hektarowy park - największy tego typu na świecie. Znajdują się tam niemal wszystkie drzewa oraz okazy flory i fauny wymienione w Biblii. Podczas ważnych żydowskich świąt wielu Izraelczyków odwiedza teren parku, w którym przygotowuje się na tę okazję liczne imprezy okolicznościowe. Jest to także popularne miejsce do organizowania ślubów i innych rodzinnych uroczystości. Przy wszystkich roślinach biblijnych umieszczono tablice informacyjne, na których zacytowane są odpowiednie teksty biblijne w języku hebrajskim i angielskim.

Zaproponuj artykuł

Zmiany

Tu możesz śledzić ostatnie zmiany w wybranych kategoriach:

Chrześcijaństwo - Katolicyzm

Do zrobienia

Do sprawdzenia i rozwinięcia


Projekty tematyczne

Open bible 01 01.svg
Ichthus.svg
Herb sac.svg
ReligijneSymbole.png
Accessories-dictionary.svg
Projekt Biblia Projekt Chrześcijaństwo Projekt Pallotyni Projekt Religioznawstwo Biblioteka teologiczna

Portale tematyczne

Köln-Tora-und-Innenansicht-Synagoge-Glockengasse-040.JPG
SaintIcon.PNG
Flag of the Vatican City.svg
StAnthony.jpg
Herb sac.svg
Biblia Święci Watykan Zakony Pallotyni
ChristianitySymbolWhite.PNG
OrthodoxCross.svg
Lutherrose.svg
Chrześcijaństwo Prawosławie Protestantyzm

Przypisy

  1. Zmarł abp Zygmunt Zimowski. Radio Watykańskie, 2016-07-13. [dostęp 2016-07-15].
  2. Rinunce e nomine, 11.07.2016. Bollettino sala stampa della Santa Sede, 2016-07-11. [dostęp 2016-07-15].
  3. Ks. Lombardi: ten proces należało wytoczyć. Radio Watykańskie, 2016-07-08. [dostęp 2016-07-09].
  4. Ks. Majewski: to jest święto dla całej Armenii. Radio Watykańskie, 2016-06-25. [dostęp 2016-07-04].
  5. Franciszek do Papieskiej Rady ds. Świeckich: nowy etap. Radio Watykańskie, 2016-06-17. [dostęp 2016-06-18].
  6. Założyciel pierwszego polskiego zakonu męskiego, o. Stanisław Papczyński, ogłoszony świętym (http://www.tvn24.pl). TVN24.pl, 2016-06-05. [dostęp 2016-06-06].
  7. Serce Jezusa wzorem kierowania się ku Bogu i ludziom. Radio Watykańskie, 2016-06-03. [dostęp 2016-06-03].

Uwagi