Portal:Katolicyzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal Katolicyzm logo.png

Kościół katolickichrześcijańska wspólnota wyznaniowa, kierowana przez biskupa Rzymu, uważanego drogą sukcesji apostolskiej za następcę Apostoła Piotra, oraz przez biskupów, pozostających z nim we wspólnocie. Kościół katolicki stanowi jedną z trzech głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Wiara katolicka oparta jest na zbawczym orędziu ewangelicznym Jezusa, Syna Bożego, którego wcielenie jest spełnieniem obietnicy Boga Ojca.

Zachowując wspólną wiarę w tę doktrynę, Kościół katolicki dopuszcza odrębność form liturgii i organizacji, jednocześnie czyniąc sobie równymi tradycję Kościoła łacińskiego i katolickich Kościołów wschodnich.

Portal ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z jego tematyką oraz ułatwienie rozwoju Wikipedii w omawianym zakresie.

Portal nie jest nadzorowany przez żadne władze kościelne. Użycie nazwy Katolicyzm nie jest oparte na kan. 300 KPK, dlatego uwagi proszę kierować na stronę dyskusji portalu lub do jego opiekuna.

Wyróżnione artykuły

Tydzień w liturgii łacińskich diecezji polskich (2016)

Wiadomości

Relikwiarz św. Wojciecha

WikiNews-Logo-en.svg

Zobacz więcej na Wikinews

Artykuł tygodnia

Vita poshuma – literatura hagiograficzna wchodząca w skład żywotopisarstwa i będąca świadectwem pośmiertnego kultu świętych.

Vita poshuma zawiera opis kultu w którego skład wchodzą pielgrzymki wiernych (nawiedzenie) do otoczonego szczególną czcią miejsca pochówku (miejsce święte - ośrodek kultu), formowanie patronatu poprzez modlitwy i cuda przypisane wstawiennictwu postaci, a także utwory literackie oraz dzieła sztuki powstałe z jej inspiracji. Wszystkie te elementy wraz z przebiegiem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego są składowymi Vita poshuma.

Zobacz więcej...

Teologia moralna / Liturgika

Rachunek sumienia – w katolicyzmie, introspektywna analiza aksjologiczna (ocena moralna własnego postępowania, myślenia itd.) mająca miejsce zwłaszcza przed przystąpieniem do sakramentu pojednania; pierwszy z warunków dobrej spowiedzi[5].

Rachunek sumienia odgrywa fundamentalną rolę w rozeznaniu własnej sytuacji pod kątem rozwoju moralnego lub duchowego. W chrześcijaństwie stanowi nieodzowny fundament ciągłego nawracania swojej osoby w kierunku pełnej wiary.

Jak podaje Katechizm Kościoła Katolickiego: "Najbardziej do rachunku sumienia nadają się teksty, których należy szukać w Dekalogu i w katechezie moralnej Ewangelii i Listów Apostolskich: w Kazaniu na Górze i pouczeniach apostolskich"[5].

Zobacz więcej...

Dogmatyka

Sąd ostateczny (Vrancke van der Stockt)

Sąd szczegółowy – według nauczania Kościoła katolickiego, sąd mający miejsce z chwilą śmierci, w wyniku którego człowiek w swojej nieśmiertelnej duszy zaraz po śmierci otrzymuje wieczną zapłatę za swoje życie[6]. Sąd ten polega na odniesieniu życia człowieka do Chrystusa. Po nim przed duszą otwierają się trzy możliwości: albo następuje oczyszczenie zbawionej już duszy w czyśćcu, albo bezpośrednio otwiera się przed nią wejście do szczęścia nieba, albo zostaje ona potępiona na wieki[7]. Sąd ten jest różny od sądu ostatecznego, który nastąpi z chwilą paruzji, to jest z chwilą powrotu Chrystusa na świat w chwale pod koniec dziejów. Będzie wtedy osądzona każda chwila człowieka.

Zobacz więcej...

Zalążek miesiąca

Pomóż poprawić wiarygodność Wikipedii. Dołącz do Armii BATUTY, Bezwzględnej Akcji Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów!

Zobacz więcej...

Do sprawdzenia i rozwinięcia

Papież

Franciszek
Franciscus PP.
Jorge Mario Bergoglio


Franciszek
Herb papieski
dewiza: Miserando atque eligendo
Umiłowawszy wybrał
data wyboru: 13 marca 2013
data urodzenia: 17 grudnia 1936 w Buenos Aires, Argentyna

Biskup tygodnia

herb kardynała Silvano Piovanelli

Silvano Piovanelli (ur. 21 lutego 1924 w Ronta di Borgo San Lorenzo) – włoski duchowny katolicki, arcybiskup Florencji, kardynał.

Studiował w seminarium i na uniwersytecie we Florencji, święcenia kapłańskie przyjął 13 lipca 1947. Jako kapłan pracował w archidiecezji Florencja, był duszpasterzem, wykładowcą i wicerektorem seminarium, prowikariuszem i wikariuszem generalnym archidiecezji. W październiku 1966 otrzymał tytuł kapelana Jego Świątobliwości.

W maju 1982 został mianowany biskupem pomocniczym Florencji, ze stolicą tytularną Tubune di Maritania; sakry udzielił mu 24 czerwca 1982 arcybiskup florencki kardynał Giovanni Benelli. Od października 1982, po śmierci kardynała Benelliego, pełnił funkcję wikariusza kapitulnego, w marcu 1983 został mianowany arcybiskupem. W maju 1985 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Maria delle Grazie a Via Trionfale.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnował z rządów archidiecezją Florencja w marcu 2001; w lutym 2004 ukończył 80 lat i utracił tym samym prawo udziału w konklawe.

Zaproponuj artykuł

Ilustracja tygodnia

Biblia

Mateusz Ewangelista

Ewangelia Mateusza [Mt lub Mat] – jedna z czterech Ewangelii Nowego Testamentu, której autorstwo tradycyjnie przypisywano Mateuszowi Ewangeliście. Ewangelia Mateusza należy do ewangelii synoptycznych. Miejsce powstania Ewangelii nie zostało dotąd rozstrzygnięte i jest przedmiotem nieustającej debaty wśród biblistów. Oryginalny język Ewangelii (hebrajski, aramejski, grecki) jest również przedmiotem dyskusji uczonych. Zwykle datuje się ją po roku 70, choć nie brak biblistów opowiadających się za wcześniejszym datowaniem.

Ewangelia Mateusza częściej niż inne cytuje Stary Testament, częściej nawiązuje do zwyczajów i tradycji żydowskich. Autor usiłuje wykazać, że Jezus jest oczekiwanym Mesjaszem. Uważa się, że autor pisał swą Ewangelię dla Żydów.

Zaproponuj artykuł

Zmiany

Tu możesz śledzić ostatnie zmiany w wybranych kategoriach:

Chrześcijaństwo - Katolicyzm

Do zrobienia


Projekty tematyczne

Open bible 01 01.svg
Ichthus.svg
Herb sac.svg
ReligijneSymbole.png
Accessories-dictionary.svg
Projekt Biblia Projekt Chrześcijaństwo Projekt Pallotyni Projekt Religioznawstwo Biblioteka teologiczna

Portale tematyczne

Köln-Tora-und-Innenansicht-Synagoge-Glockengasse-040.JPG
SaintIcon.PNG
Flag of the Vatican City.svg
StAnthony.jpg
Herb sac.svg
Biblia Święci Watykan Zakony Pallotyni
ChristianitySymbolWhite.PNG
OrthodoxCross.svg
Lutherrose.svg
Chrześcijaństwo Prawosławie Protestantyzm

Przypisy