Portal:Katolicyzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal Katolicyzm logo.png

Kościół katolickichrześcijańska wspólnota wyznaniowa, kierowana przez biskupa Rzymu, uważanego drogą sukcesji apostolskiej za następcę Apostoła Piotra, oraz przez biskupów, pozostających z nim we wspólnocie. Kościół katolicki stanowi jedną z trzech głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Wiara katolicka oparta jest na zbawczym orędziu ewangelicznym Jezusa, Syna Bożego, którego wcielenie jest spełnieniem obietnicy Boga Ojca.

Zachowując wspólną wiarę w tę doktrynę, Kościół katolicki dopuszcza odrębność form liturgii i organizacji, jednocześnie czyniąc sobie równymi tradycję Kościoła łacińskiego i katolickich Kościołów wschodnich.

Portal ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z jego tematyką oraz ułatwienie rozwoju Wikipedii w omawianym zakresie.

Portal nie jest nadzorowany przez żadne władze kościelne. Użycie nazwy Katolicyzm nie jest oparte na kan. 300 KPK, dlatego uwagi proszę kierować na stronę dyskusji portalu lub do Wikiprojektu Chrześcijaństwo.

Tydzień w liturgii łacińskich diecezji polskich (2017)

Wiadomości

Romuald Kamiński

WikiNews-Logo-en.svg

Zobacz więcej na Wikinews

Artykuł tygodnia

Matka Boża Mariampolska

Matka Boża Mariampolska (Matka Boża Hetmańska, Matka Boża Rycerska, Matka Boża Zwycięska) – pochodzący z Mariampola wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, w typie Eleusy, znajdujący się obecnie w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu. Powstał nie później niż w XVI wieku Przez wiernych uważany za cudami słynący.

Wielu badaczy uważa, że początki tej ikony sięgają XVI wieku, a jej malarz inspirował się pracami słynnego malarza Rafaela Santi. Inni sądzą, że dzieło jest wcześniejsze, natomiast H.H. Hoffman uważał, że zostało namalowane przez bizantyjskich mistrzów[4].

W okresie powojennych przesiedleń ikona została uratowana przez społeczność polską z rąk radzieckich komunistów i przywieziona do Polski. Z początku umieszczono ją w kościele w Głubczycach, gdzie została odrestaurowana przez Mariana Pacyna. Na początku lat pięćdziesiątych ikona została przeniesiona do Wrocławia do kościoła sióstr z Nazaretu. W 1965 r. czterech polskich biskupów, w tym Bolesław Kominek, prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński oraz arcybiskup krakowski Karol Wojtyła, przeniosło ikonę Matki Bożej do kościoła na Piasku we Wrocławiu. W tej świątyni została skradziona srebrna korona z obrazu. Nowa koronacja papieskimi diademami odbyła się 10 września 1989 r. w obecności prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa[4].

Zobacz więcej...

Teologia moralna / Liturgika

Kult publiczny – w Kościele katolickim prawnie zweryfikowana w drodze beatyfikacji i kanonizacji forma oddawania czci osobom zmarłym.

Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego (łac. kanon 832 § 2, wsch. 668 § 1) kult ma charakter publiczny gdy obrządek celebrowany jest przez kompetentne osoby, w imieniu Kościoła, zgodnie z porządkiem liturgicznym.

Konsekwencją opinii świętości i kultu prywatnego może być beatyfikacja, zaś kanonizacja jest aktem polecającym oddawać kult publiczny, należny osobom świętym. W myśl kanonu 1187 Kodeksu Kanonicznego tylko na tej drodze, potwierdzony autorytetem Kościoła kult przybiera omawianą formę.

Kult publiczny jest elementem czci oddawanej Trójcy Świętej, zaś święty w swoim życiu naśladując Jezusa Chrystusa uznawany jest za członka Mistycznego Ciała, który dostąpił zbawienia stając się wzorem przybliżającym wyznawany przez katolików ideał i orędownikiem przed Bogiem.

Zobacz więcej...

Dogmatyka

Dominus Iesus /(łac.) Pan Jezus/, pełna nazwa – Deklaracja o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła «Dominus Iesus». Dokument Kongregacji Nauki Wiary Kościoła Rzymskokatolickiego, dotyczący zagadnień chrystologicznych, soteriologicznych i eklezjologicznych.

Zasadniczym celem Deklaracji Dominus Iesus było przeciwstawienie się współczesnym tendencjom relatywizującym wiarę chrześcijańską, uważającym ją tylko za jedną z równorzędnych prawd o Bogu, a w konsekwencji tylko za jedną z dróg do zbawienia.

Inne zagadnienia i aspekty Objawienia zostały w Deklaracji poruszone tylko marginalnie. W szczególności zostały przytoczone wyjątki z dokumentów soborowych dotyczących ruchu ekumenicznego i stosunku do innych religii, znane od kilkudziesięciu lat.

Deklaracja wywołała spore kontrowersje wśród interpretatorów. Według niektórych stanowi ona rozwinięcie II Soboru Watykańskiego, według innych – anty–ekumenizm i całkowite zaprzeczenie Soboru.

Powszechne przyjęcie Deklaracji okazało się inne niż zamierzone – Deklaracja została nagłośniona przez środki masowego przekazu jako akt dotyczący przede wszystkim stosunków Kościoła katolickiego z innymi wyznaniami i religiami. Tak rozumiana Deklaracja spotkała się z krytycznym przyjęciem, m.in. ze strony niektórych wyznań protestanckich, którym odmawia ona statusu Kościołów, nazywając je „wspólnotami kościelnymi” – ze względu na brak prawomocnego episkopatu i sprawowania Eucharystii w klasycznym rozumieniu (część Kościołów protestanckich nie praktykuje Eucharystii stricte, a np. Pamiątkę Wieczerzy Pańskiej – występują różnice w jej rozumieniu).

Zobacz więcej...

Papież

Franciszek
Franciscus PP.
Jorge Mario Bergoglio
Franciszek
Herb papieski
dewiza: Miserando atque eligendo
Spojrzał z miłosierdziem i wybrał
data wyboru: 13 marca 2013
data urodzenia: 17 grudnia 1936 w Buenos Aires, Argentyna

Ilustracja tygodnia

Biskup tygodnia

Piotr Sawczuk

Piotr Henryk Sawczuk (ur. 29 stycznia 1962 w Puczycach) – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor prawa kanonicznego, biskup pomocniczy siedlecki od 2013.

W latach 1987–1989 pracował jako wikariusz w parafii Wisznice. W 1989 został pracownikiem kurii diecezji siedleckiej. W latach 1989–1990 był notariuszem w sądzie biskupim. W 1993 został sędzią sądu biskupiego. Od 1996 do 2003 pełnił funkcję notariusza kurii diecezjalnej. W 2003 został kanclerzem kurii. 7 listopada 2009 objął również urząd wikariusza generalnego. Ponadto w 2003 został z urzędu członkiem rady kapłańskiej, a w 2007 wszedł w skład kolegium konsultorów. Brał czynny udział w pracach II Synodu Diecezji Siedleckiej, pełniąc funkcje przewodniczącego Komisji Przygotowawczej (od 2011) i członka Komisji Głównej (od 2012). Jako delegat biskupów siedleckich udzielał sakramentu bierzmowania i przeprowadzał wizytacje kanoniczne w parafiach. W 2003 został kanonikiem honorowym, zaś w 2009 kanonikiem gremialnym i prałatem scholastykiem Kapituły Katedralnej Siedleckiej. W 2010 papież Benedykt XVI nadał mu godność kapelana Jego Świątobliwości.

W 1996 został wykładowcą prawa kanonicznego w siedleckim seminarium duchownym. W latach 1996–2011 ten sam przedmiot wykładał również w Instytucie Teologicznym w Siedlcach.

19 stycznia 2013 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej ze stolicą tytularną Ottana

Zaproponuj artykuł

Biblia

Kodeks 060

Kodeks 060 (Gregory-Aland no. 060), ε 13 (von Soden)[5] – grecki kodeks uncjalny Nowego Testamentu pisany na pergaminie, paleograficznie datowany jest zwykle na VI wiek. Reprezentuje mieszaną tradycję tekstualną. Fragment przechowywany jest w Berlinie, wykorzystywany jest w wydaniach greckiego Nowego Testamentu, dwukrotnie został opublikowany.

Rękopis powstał w Egipcie, znaleziony został w Egipcie, a przywieziony został do Berlina. Caspar René Gregory datował fragment na wiek VI albo VII[6], Kurt Aland na VI wiek[7]. Obecnie INTF szacuje go na VI wiek[8][9]. Niektórzy badacze biorą pod uwagę także wiek V[10].

Hermann von Soden jako pierwszy sporządził jego opis (w 1902 roku). Określił, że rękopis jest pisany na papirusie[11]. Gregory widział rękopis w 1903 roku[12], a w 1908 roku wciągnął go na listę rękopisów Nowego Testamentu i nadał mu siglum 060[6]. W roku 1909 Gregory sporządził opis rękopisu[12].

Salonius w 1927 roku jako pierwszy opublikował tekst fragmentu[13]. Po raz drugi fragment został opublikowany przez Schmidta, Elliotta i Parkera w 2007 roku[14]. 060 jest wykorzystywany w krytycznych wydaniach greckiego Nowego Testamentu[15]. NA26 trzykrotnie cytuje rękopis w aparacie krytycznym[16].

Kodeks przechowywany jest w Staatliche Museen (P. 5877) w Berlinie[8].

Zaproponuj artykuł

Zmiany

Tu możesz śledzić ostatnie zmiany w wybranych kategoriach:

Chrześcijaństwo - Katolicyzm

Do zrobienia

Do sprawdzenia i rozwinięcia


Projekty tematyczne

Portale tematyczne

Przypisy

 1. Zmiany w polskim Kościele. Abp Henryk Hoser oddaje władzę w diecezji. Bp Grzegorz Ryś do Łodzi (pol.). Gazeta Wyborcza, 2017-09-14. [dostęp 2017-09-17].
 2. Kard. Sarah w Wall Street Journal: Kościół wobec LGBT (pol.). Radio Watykańskie, 2017-09-01. [dostęp 2017-09-01].
 3. Sejm Francja: 4,5 tys. dorosłych przyjmie chrzest w Wielką Sobotę (pol.). Radio Watykańskie, 2017-04-13. [dostęp 2017-04-13].
 4. a b Parafia NMP Wspomożenie Wiernych: Historia Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej z Mariampola (pol.). 20 października 2012. [dostęp 2017-06-17].
 5. Aland 1963 ↓, s. 335.
 6. a b Gregory 1908 ↓, s. 38.
 7. Aland 1963 ↓, s. 42.
 8. a b Aland i Aland 1995 ↓, s. 119.
 9. INTF Cod. 0060 ↓.
 10. LDAB
 11. Soden 1902 ↓, s. 120.
 12. a b Gregory 1909 ↓, s. 1047.
 13. Salonius 1927 ↓, s. 102-104.
 14. Schmidt, Elliott i Parker 2007 ↓, s. pl. 1-2.
 15. NA26 1991 ↓, s. 12*.
 16. NA26 1991 ↓, s. 298.

Uwagi