Portal:Katolicyzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal Katolicyzm logo.png

Kościół katolickichrześcijańska wspólnota wyznaniowa, kierowana przez biskupa Rzymu, uważanego drogą sukcesji apostolskiej za następcę Apostoła Piotra, oraz przez biskupów, pozostających z nim we wspólnocie. Kościół katolicki stanowi jedną z trzech głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Wiara katolicka oparta jest na zbawczym orędziu ewangelicznym Jezusa, Syna Bożego, którego wcielenie jest spełnieniem obietnicy Boga Ojca.

Zachowując wspólną wiarę w tę doktrynę, Kościół katolicki dopuszcza odrębność form liturgii i organizacji, jednocześnie czyniąc sobie równymi tradycję Kościoła łacińskiego i katolickich Kościołów wschodnich.

Portal ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z jego tematyką oraz ułatwienie rozwoju Wikipedii w omawianym zakresie.

Portal nie jest nadzorowany przez żadne władze kościelne. Użycie nazwy Katolicyzm nie jest oparte na kan. 300 KPK, dlatego uwagi proszę kierować na stronę dyskusji portalu lub do jego opiekuna.

Tydzień w liturgii łacińskich diecezji polskich (2016)

Wiadomości

Katedra w Grodnie

WikiNews-Logo-en.svg

Zobacz więcej na Wikinews

Artykuł tygodnia

Teresa Paszkowska (ur. 1959) – polska teolog, profesor nauk teologicznych, nauczyciel akademicki Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, członkini Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.

W 1999 została asystentką w Katedrze Psychologii Życia Wewnętrznego Instytutu Teologii Duchowości Wydziału Teologii KUL. Następnie w 2001 w tej jednostce objęła stanowisko adiunkta. W 2005 uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego. W latach 2006-2013 była kierownikiem Katedry Duchowości Życia Konsekrowanego, a w latach 2006-2008 kuratorem Katedry Psychologii Eklezjalnej. Stanowisko profesora nadzwyczajnego KUL uzyskała w 2008. W latach 2013-2014 była kierownikiem Katedry Formacji Duchowej. Od 2014 jest profesorem w Katedrze Duchowości Systematycznej i Praktycznej. W 2015 uzyskała tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

Zobacz więcej...

Teologia moralna / Liturgika

Cnoty kardynalne (łac. cardo - zawias) – pojęcie w chrześcijaństwie oznaczające cnoty ludzkie (KKK 1810), które odgrywają kluczową rolę i dlatego nazywa się je cnotami „kardynalnymi”; wszystkie inne grupują się wokół nich (KKK 1805).


Lustitia
(Sprawiedliwość)
Fortitudo
(Męstwo)
Iustitia Papstgrab Bamberg aus Gottfried Henschen u Daniel Papebroch 1747.jpg Fortitudo Papstgrab Bamberg aus Gottfried Henschen u Daniel Papebroch 1747.jpg
Prudentia
(Roztropność)
Temperantia
(Umiarkowanie)
Sapientia Papstgrab Bamberg aus Gottfried Henschen u Daniel Papebroch 1747.jpg Temperantia Papstgrab Bamberg aus Gottfried Henschen u Daniel Papebroch 1747.jpg

Zobacz więcej...

Dogmatyka

Niebo – wedle nauki Kościoła katolickiego doskonałe życie z Trójcą Świętą, komunia życia i miłości z Nią, z Dziewicą Maryją, aniołami i wszystkimi świętymi[8].

Do nieba trafiają ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem oraz są doskonale oczyszczeni. W niebie żyje się "w Chrystusie", ale zachowuje się i odnajduje tam swoją prawdziwą tożsamość.

Tajemnica nieba przekracza ludzkie możliwości zrozumienia i wyobrażenia. Szczęście w Niebie, obrazowo przedstawianym jako dom Ojca czy też uczta niebieska, polega na "byciu dopuszczonym do widzenia Boga"[9].

Opis nieba znajduje się w Nowym Testamencie, m.in. "Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują" (1 Kor 2, 9)

O niebie wyrażał się także Jezus Chrystus:

 • "Idę przygotować wam miejsce" (J 14,2)
 • "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!" (Mt 25, 34)


Zobacz więcej...

Papież

Franciszek
Franciscus PP.
Jorge Mario Bergoglio


Franciszek
Herb papieski
dewiza: Miserando atque eligendo
Umiłowawszy wybrał
data wyboru: 13 marca 2013
data urodzenia: 17 grudnia 1936 w Buenos Aires, Argentyna

Biskup tygodnia

Herb biskupa Andrzeja

Andrzej Franciszek Dziuba (ur. 10 października 1950 w Pleszewie) – polski duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, biskup diecezjalny łowicki od 2004.

W latach 1989–2004 był zatrudniony na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w 1995 został pracownikiem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Na obu uczelniach pełnił funkcję kierownika Katedry Historii Teologii Moralnej. W 2005 został dyrektorem Ośrodka Dokumentacji i Studiów nad Osobą i Nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

27 marca 2004 papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym diecezji łowickiej. 22 maja 2004 przyjął święcenia biskupie i odbył ingres do katedry w Łowiczu. Głównym konsekratorem był kardynał Józef Glemp, prymas Polski, zaś współkonsekratorami Henryk Muszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński, i Alojzy Orszulik, pierwszy biskup diecezjalny łowicki. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Soli Deo” (Samemu Bogu).

Zaproponuj artykuł

Ilustracja tygodnia

Biblia

Estera demaskuje Hamana na uczcie

Purim, Purym (פורים – hebr. losy; nazwa pochodzi od akad. „pur” – los, przeznaczenie; jid purym), Święto Losów (Losowania) – radosne święto żydowskie, które powstało w gminach żydowskich wschodniej diaspory (być może w Suzie) w połowie II wieku p.n.e. Święto upamiętnia biblijną historię opisaną w Księdze Estery, która prawdopodobnie miała miejsce w połowie V w. p.n.e. – wyswobodzenie Żydów z rąk Hamana, dążącego do zgładzenia ich w całej Persji. Haman miał wyznaczyć termin zagłady Żydów poprzez losowanie, a Estera doprowadziła do uwolnienia swego narodu z opresji i wymierzenia kary prześladowcom. W tej biblijnej historii nie jest wymieniane imię Boga, jednak jest ona figurą ucisku i prześladowania, z którego naród żydowski jest wybawiany przez interwencję Boga. Święto obchodzone jest w ostatnią pełnię księżyca przed wiosenną równonocą, która przypada 14 dnia miesiąca adar. W roku przestępnym Purim obchodzone jest w „drugim adar” – miesiącu adar szeni. W takim roku 14 dnia adar obchodzone jest pomniejsze święto, zwane Purim Katan („Mały Purim”). Nie ma szczególnych zasad dotyczących tego dodatkowego święta, jednak ono także winno być przestrzegane przez wyznawców judaizmu, a w dniu tym także nie należy pościć ani obchodzić żałoby. Purim jest jednym z dwóch świąt żydowskich (obok Chanuki) ustanowionych przez rabinów, a niewymienionych w Torze.

Zaproponuj artykuł

Zmiany

Tu możesz śledzić ostatnie zmiany w wybranych kategoriach:

Chrześcijaństwo - Katolicyzm

Do zrobienia

Do sprawdzenia i rozwinięcia


Projekty tematyczne

Open bible 01 01.svg
Ichthus.svg
Herb sac.svg
ReligijneSymbole.png
Accessories-dictionary.svg
Projekt Biblia Projekt Chrześcijaństwo Projekt Pallotyni Projekt Religioznawstwo Biblioteka teologiczna

Portale tematyczne

Köln-Tora-und-Innenansicht-Synagoge-Glockengasse-040.JPG
SaintIcon.PNG
Flag of the Vatican City.svg
StAnthony.jpg
Herb sac.svg
Biblia Święci Watykan Zakony Pallotyni
ChristianitySymbolWhite.PNG
OrthodoxCross.svg
Lutherrose.svg
Chrześcijaństwo Prawosławie Protestantyzm

Przypisy

 1. Kard. Grocholewski na Białoruskim Kongresie Eucharystycznym. Radio Watykańskie, 2016-05-25. [dostęp 2016-05-27].
 2. Ks. Lombardi o diakonisach. Radio Watykańskie, 2016-05-13. [dostęp 2016-05-21].
 3. Donald Tusk: „doświadczysz, Ojcze Święty, serdeczności moich rodaków”. Radio Watykańskie, 2016-05-06. [dostęp 2016-05-06].
 4. Dekrety o sługach Bożych: o. Katarzyniec, męczennicy albańscy. Radio Watykańskie, 2016-04-27. [dostęp 2016-05-02].
 5. Gniezno: uroczystości ku czci św. Wojciecha. Radio Watykańskie, 2016-04-24. [dostęp 2016-04-26].
 6. Gniezno: rozpoczęte centralne obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Radio Watykańskie, 2016-04-14. [dostęp 2016-04-15].
 7. Kard. Parolin spotkał się z bułgarskim patriarchą prawosławnym Neofitem. Radio Watykańskie, 2016-03-21. [dostęp 2016-06-26].
 8. KKK, 1024
 9. KKK, 1028

Uwagi