Portal:Komiks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komiks to z reguły opowiadanie utworzone przez połączenie kilku lub więcej obrazków składających się na jakąś historię. Zazwyczaj obrazki są zaopatrzone w tekst narratora lub wypowiedzi postaci.

Comic-sketch.jpg

Wybrany artykuł

Fun Home. Tragikomiks rodzinny – graficzny pamiętnik Alison Bechdel, autorki serii komiksów Dykes To Watch Out For. Książka jest kroniką dzieciństwa i dojrzewania autorki na pensylwańskiej wsi, skupiającą się na ukazaniu złożonej relacji córki z ojcem. Książka zawiera tematy takie jak orientacja seksualna, role płciowe, samobójstwo, życie rodziny dysfunkcyjnej oraz znaczenie literatury w zrozumieniu siebie i rodziny. Napisanie i stworzenie rysunków do Fun Home zajęło Bechdel 7 lat. W Polsce wyszedł wspólnym nakładem wydawnictw Timof i cisi wspólnicy i Abiekt.pl.

Fun Home okazał się sukcesem i został umieszczony na liście The New York Times Best Seller, utrzymując się na niej przez 2 tygodnie. Sean Wilsey napisał o komiksie w The New York Times Sunday Book Review: "pionierska praca, popychająca dwa gatunki literackie (komiks i pamiętnik) w wiele nowych kierunków". Fun Home został umieszczony na wielu listach najlepszych książek 2006 roku, na niektórych zajmując nawet 1. miejsce. Książka została także nominowana do licznych nagród, w tym do National Book Critics Circle Award oraz trzech Eisner Awards (z czego jedną wygrała). Francuskie tłumaczenie Fun Home było drukowane w dzienniku Libération; komiks był przedmiotem konferencji akademickiej we Francji oraz wielu publikacji akademickich w dziedzinach takich jak studia biografii oraz kulturoznawstwo, co zaowocowało inwestycją w studia na temat komiksu.

Fun Home wywołał również kontrowersje: biblioteka publiczna w Missouri usunęła komiks z półek na 5 miesięcy po tym, jak mieszkańcy oburzyli się jego treścią.

Kontynuacja Fun Home, Are You My Mother?: A Comic Drama, opowiada o relacjach Alison Bechdel z matką.

archiwum

Wybrana biografia

Henryk Jerzy Chmielewski.jpg

Henryk Jerzy Chmielewski (ur. 7 czerwca 1923) w Warszawie.

Polski grafik, rysownik i publicysta; uczestnik powstania warszawskiego, po wojnie służył w wojsku jako artylerzysta. Kawaler Orderu Uśmiechu.

31 maja 2007 roku Henryk Jerzy Chmielewski został odznaczony medalem Gloria Artis. Podczas tej samej uroczystości medale Gloria Artis również otrzymali inni rysownicy komiksów: Tadeusz Baranowski oraz Janusz Christa.

Przeczytaj cały artykuł

Ciekawostki

Wybrana postać

Batman (jego alter egoBruce Wayne) – fikcyjna postać (superbohater) znana z licznych serii komiksowych, wydawanych przez DC Comics, oraz z różnych adaptacji związanych z tą postacią. Po raz pierwszy postać Batmana pojawiła się w czasopiśmie komiksowym Detective Comics vol. 1 #27 w maju 1939 roku. Postać Batmana została stworzona wspólnie przez Boba Kane’a i Billa Fingera, lecz przez wiele lat tylko Kane był oficjalnie podawany jako autor. W zamyśle twórców Batman miał być pogromcą przestępczości, powstałym z kombinacji cech różnych bohaterów magazynów pulpowych i filmów. Bob Kane wzorował się przede wszystkim na Zorro, którego znał z oglądanej w młodości ekranizacji jego przygód, zatytułowanej Znak Zorro (The Mark of Zorro) z 1920 roku (stamtąd zaczerpnął ideę zamaskowanego, przystojnego mężczyzny jakim był Bruce Wayne). Innymi inspiracjami były dla niego Shadow i Drakula z filmowej adaptacji z 1931 (idea mrocznej postaci), postać złoczyńcy z filmu The Bat Whispers z 1930 roku (idea kostiumu nietoperza, idea bat-sygnału), Sherlock Holmes (idea błyskotliwego detektywa i stratega), jak również szkice skrzydłowca autorstwa Leonarda da Vinci. Imię alter ego Batmana – Bruce zostało zainspirowane postacią króla Szkocji Roberta I Bruce’a, zaś nazwisko rodoweWayne pochodzi od bohatera rewolucji amerykańskiejAnthony’ego Wayne’a. Oryginalnie był nazywany „The Bat-man” lub „The Batman”, w Polsce znany również jako „człowiek-nietoperz”, posiada także przydomki: The Caped Crusader (Krzyżowiec w pelerynie), The Dark Knight (Mroczny Rycerz), oraz The World's Greatest Detective (Największy Detektyw Świata). Przeczytaj cały artykuł

Współpraca

Zachęcamy do śmiałego edytowania stron związanych ze sztuką komiksu. Jeżeli chcesz pomóc przy pracy nad portalem lub szerzej, nad artykułami z tej dziedziny, to zapraszamy na Dyskusja portalu:Komiks.

Jesteś fanem i chcesz to pokazać innym? Skorzystaj z userboxa w swojej wieży:

{{user:Godai/userboksy.komiks}}
Comiclogo.png Ten użytkownik jest maniakiem komiksowym.