Portal:Lekkoatletyka/Z kart historii-lipiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
W Bydgoszczy rozegrano 8. Europejski Festiwal Lekkoatletyczny.
W Oslo Steinar Hoen ustanowił aktualny rekord Norwegii w skoku wzwyż (2,36 m).
W czeskiej miejscowości Rychnov nad Kněžnou urodził się Remigius Machura – reprezentujący Czechosłowację kulomiot, medalista mistrzostw świata i Europy na otwartym stadionie oraz w hali.
W Madrycie rozegrano mityng z cyklu World Athletics Tour.
W Sztokholmie Bronisław Malinowski ustanowił aktualny rekord Polski w biegu na 5000 metrów – 13:17,69.
W Bielsku-Białej zakończyły się 79. mistrzostwa Polski seniorów.
W ostatnim dniu, rozgrywanych w Bochum, mistrzostw Niemiec Annika Becker ustanowiła rekord Europy w skoku o tyczce kobiet – 4,77 m. Wynik ten do 2011 był rekordem Niemiec.
Podczas mityngu z cyklu Golden League – Golden Gala w Rzymie Jaroslav Bába ustanowił aktualny rekord Czech w skoku wzwyż – 2,36 m.
W Gronningen urodził się Rutger Smith – holenderski kulomiot i dyskobol.
W Londynie urodził się Emeka Udechuku – angielski dyskobol.
Urodził się Konstandinos Kienderis – grecki sprinter, złoty medalista: igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy w biegu na 200 metrów.
Igor Nikulin wygrał konkurs rzutu młotem podczas mityngu Athletissima w Lozannie ustanawiając swój rekord życiowy – 84,48 m. Dziś jest to siódmy rezultat w historii tej konkurencji.
Wojciech Kondratowicz wygrał konkurs rzutu młotem podczas zawodów w Bydgoszczy ustanawiając swój rekord życiowy – 81,35 m. To czwarty wynik w historii polskiej lekkoatletyki.
Podczas zawodów w Rydze Jānis Bojārs – Łotysz startujący w barwach ZSRR ustanowił aktualny rekord Łotwy w pchnięciu kulą (21,74 m).
Podczas, rozgrywanego w Gdańsku, memoriału Józefa Żylewicza Wioletta Frankiewicz ustanowiła rekord świata w biegu na 2000 metrów z przeszkodami – 6:03,36.
Urodziła się Goldie Sayers – brytyjska oszczepniczka, rekordzistka kraju (65,75 w 2008).
Grete Waitz (zm. w 2011) wygrała bieg na 3000 metrów podczas Bislett Games ustanawiając aktualny rekord Norwegii na tym dystansie – 8:31,75.
Podczas zawodów w Bolonii Salvatore Antibo ustanowił aktualny rekord Włoch w biegu na 5000 metrów (13:05,59).
W Kownie zakończyły się 7. młodzieżowe mistrzostwa Europy. Reprezentanci Polski zdobyli aż 15 medali, w tym 4 złote.
W Melbourne urodziła się Tamsyn Lewis – halowa mistrzyni świata w biegu na 800 metrów (2008).
W Bethal urodził się Llewellyn Herbert – południowoafrykański płotkarz, medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.
Vadims Vasiļevskis wygrał konkurs rzutu oszczepem na mityngu w Tallinnie ustanawiając aktualny rekord Łotwy w tej konkurencji – 90,73 m.
Urodził się Marcin Fernówka – polski młociarz, czterokrotny medalista mistrzostw kraju.
Wydarzeniem drugiego dnia mistrzostw Europy juniorów był finałowy bieg na 100 metrów mężczyzn. Złoty medal wywalczył Francuz Christophe Lemaitre ustanawiając czasem 10,04 s aktualny rekord Europy juniorów na tym dystansie.
Urodził się Javier Culson – portorykański płotkarz, wicemistrz świata z Berlina (2009).
Podczas zawodów w Eberstadt Kajsa Bergqvist ustanowiła aktualny rekord Szwecji w skoku wzwyż (2,06 m).
Podczas Bislett Games w Oslo Steve Cram ustanowił rekord świata w biegu na milę. Do dziś jego rezultat (3:46,32) jest rekordem starego kontynentu.
Podczas Bislett Games w Oslo Trine Hattestad ustanowiła rekord świata w rzucie oszczepem (69,48 m). Do dziś wynik ten jest rekordem Norwegii.
We włoskim Sestiere Kubańczyk Iván Pedroso skoczył w dal na odległość 8,96 m – o 1 centymetr dalej od rekordu świata Mike'a Powella. Wynik ten nie został jednak uznany za oficjalny z powodu nieprawidłowości przy pomiarze wiatru.
W przeddzień mityngu DN Galan rozegrano (w sztokholmskich ogrodach królewskich) konkursy pchnięcia kulą. W konkurencji mężczyzn zwyciężył Tomasz Majewski ustanawiając aktualny rekord Polski – 21,95 m.
Vebjørn Rodal zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Atlancie w biegu na 800 metrów, ustanawiając w finale aktualny rekord Norwegii – 1:42,58. Wynik ten był także rekordem olimpijskim do 2012.