Portal:Leonardo da Vinci/Cytaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aktualny cytat

Muzyka nie może być zwana inaczej niż młodszą siostrą malarstwa, zważywszy, że jest przedmiotem słuchu, zmysłu pośledniejszego niż oko... malarstwo jest doskonalsze i przewyższa muzykę, gdyż nie umiera ono bezpośrednio po swym powstaniu...
Leonardo da Vinci
zobacz więcej cytatów...


Archiwum cytatów

09-15.06.08

Ci, którzy uprawiają praktykę bez pilności lub – by rzec lepiej – bez nauki, są jak żeglarze wypływający na morze statkiem bez steru i busoli, nie mając nigdy pewności, dokąd się skierują.
Leonardo da Vinci

18-08.06.08

Człowiek zasługuje na pochwałę lub naganę tylko za takie czyny, których podjęcie lub odrzucenie leży w jego mocy.
Leonardo da Vinci

11-17.02.08

Doświadczenie nie zwodzi nigdy, błądzą jeno nasze sądy, obiecując sobie po nim wynik taki, jaki nie może mieć uzasadnienia w naszych doświadczeniach.
Leonardo da Vinci

04-10.02.08

... wprowadził do nauki spojrzenie artysty. Rozumiał, że nauka tak jak malarstwo musi dojrzeć strukturę natury w detalach... dał nauce to, co najpotrzebniejsze: przeczucie artysty, że szczegóły przyrody mają istotne znaczenie – jak szybko spadają dwa ciała o niejednakowej masie lub czy orbity planet są koliste czy eliptyczne.
Jacob Bronowski o Leonardzie

28.01-03.02.08

Doktorzy, którzy zajmują się chorymi, powinni koniecznie zrozumieć, czym jest człowiek, czym jest życie i czym jest zdrowie, i w jaki sposób równowaga i harmonia tych elementów je podtrzymuje.
Leonardo da Vinci

21-27.01.08

Jest jego wielką zasługą to, iż własnym przykładem pokazał nam, że poszukiwanie piękna i dążenie do prawdy nie wykluczają się wzajemnie.
George Sarton o Leonardzie

14-20.01.08

Albowiem wielka miłość rodzi się z wielkiej wiedzy o ukochanym przedmiocie.
Leonardo da Vinci

03.12.07-13.01.08

Akt płciowy i wszystko, co się z nim łączy, jest tak ohydny, że ludzie wymarliby szybko, gdyby nie był on uświęconym zwyczajem i gdyby nie istniały ładne twarze i zmysłowe dyspozycje.
Leonardo da Vinci

26.11-02.12.07

Artysta nie osiąga nic wybitnego, jeśli nie wątpi w siebie i czasem się nie zawaha.
Leonardo da Vinci

05-25.11.07

Leonardowi naukowcowi i Leonardowi malarzowi zwykle poświęca się osobne prace. Jeśli wziąć pod uwagę jego trudności w prześledzeniu badań mechanicznych lub naukowych, jest to ostrożny sposób postępowania. Niemniej metoda ta nie może zadowolić w pełni, ponieważ ostatecznie historii sztuki nie sposób właściwie zrozumieć, nie odnosząc się do historii nauki. Obydwie dziedziny zajmują się badaniem symboli, poprzez które człowiek wyraża swoje schematy myślenia i które - czy to symbole graficzne czy matematyczne, opowieści czy formuły - są odbiciem tych samych przemian.
Kenneth Clark o Leonardzie

05-11.11.07

Albowiem bardzo niechętnie opuszcza dusza ciało i wierzaj mi, że płacz jej i boleść nie są bez przyczyny.
Leonardo da Vinci

04.09-04.11.07

Chcąc poznać, jaka dusza zamieszkuje w czyimś ciele, obserwujemy, w jakim to ciało lubuje się otoczeniu, bo jeśli panują w nim nieporządek i pomieszanie, taki sam nieporządek i pomieszanie panują w jego duszy.
Leonardo da Vinci

30.07-03.09.07

Biedny jest człowiek, który pożąda wielu rzeczy.
Leonardo da Vinci

14-29.07.07

Wiadomo, że rozpoznajemy wady raczej w dziełach cudzych niż własnych,... gdy malujesz, powinieneś mieć pod ręką płaskie zwierciadło i często oglądać w nim swe dzieło. Jeśli je bowiem ujrzysz w odwróconym odbiciu wyda się jakoby wykonane ręką cudzą i lepiej osądzisz swe błędy.
Leonardo da Vinci

07-13.07.07

Dobre uczynki wznoszą się i sięgają Nieba, ponieważ cnota znajduje uznanie w oczach Boga. Złe uczynki natomiast przeciwnie, ponieważ są sprzeczne z wolą Boga – strącane są w otchłanie piekła.... O ty, który podziwiasz naszą cielesną powłokę – nie bądź smutny, że wraz z innymi dosięgnie ciebie śmierć, lecz raduj się, że nasz Stwórca obdarzył nas tak wyjątkowym narzędziem jak intelekt.
Leonardo da Vinci

30.06-06.07.07

Zasadą porządkującą kompozycję Madonny wśród skał Leonarda jest kontrakt, opozycja. Tchnącą spokojem grupę matki dzieci i nieomal uśmiechającego się anioła otacza chaotyczny pejzaż przywodzący na myśl koniec świata... Rośliny wykwitają wprost z nagiej skały. Leonardo zdaje sie sugerować, że niepokalane poczęcie toruje drogę męce na krzyżu. To, co miało być powodem do radości, niesie w sobie ziarno Golgoty.
Serge Bramly o Leonardzie

23-29.06.07

Człowiek jest naprawdę królem dzikich bestii, gdyż jego brutalność przewyższa ich brutalność. Żyjemy ze śmierci innych. Jesteśmy cmentarzyskami!
Leonardo da Vinci

16-22.06.07

Często mówi się, że Leonardo rysował tak dobrze, bo tak wiele wiedział; prawdziwsze byłoby stwierdzenie, że tyle wiedział, bo tak dobrze rysował.
Kenneth Clark o Leonardzie