Portal:Obszar metropolitalny Los Angeles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

 < Portale < Geografia < Stany Zjednoczone < Kalifornia < Los Angeles

Via Rodeo Dr.JPG
Castillo de Disneyland.jpg
Santa Monica Harbor.jpg
Highsmithlacmaoblique.jpg
HollywoodSign.jpg
Universal Studios Uniglobe.jpg
Los Angeles City Hall (color) edit1.jpg
Getty Center 2.jpg
ChateauMarmont 01.jpg
Belair.jpg
Museum of Tolerance, Los Angeles, March 2008.JPG
2008-0914-RandysDonuts.jpg
Cathedral of Our Lady of the Angels.jpg
BeverlyWilshire01.jpg
LA Green Line train at Redondo station.jpg
Tatsu.jpg
Queen Mary hotel.jpg
2008-1226-Pasadena-008-RoseBowl.jpg
Grauman's Chinese Theatre, by Carol Highsmith fixed & straightened.jpg
WaltDisneyConcertHall.jpeg
Santa Monica Promenade.jpg
Beverly Hills City Hall, LA, CA, jjron 21.03.2012.jpg
Ennis House front view 2005.jpg
Greystone Mansion.JPG
MOCA LA 04.jpg
Milliondollartheater.jpg
Catalina 160.jpg
060807-002-GettyVilla001.jpg
Union Station profile, LA, CA, jjron 22.03.2012.jpg
LosAngel.jpg
MetroLocalnew.JPG
BookSoup02.jpg
20050412venice06pano.jpg


Portal obszaru metropolitalnego Los Angeles

Los angeles from getty panorama.jpg
Flag of Los Angeles, California.svg
Pieczęć miasta Los Angeles

Obszar metropolitalny Los Angeles, znany także jako Metropolia Los Angeles albo Southland, jest trzynastym co do wielkości obszarem metropolitalnym na świecie i drugą co do wielkości metropolią w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w południowej części amerykańskiego stanu Kalifornia.

Los Angeles – dzięki populacji 3 792 621 mieszkańców (2010), jest to najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych, za Nowym Jorkiem. Los Angeles zajmuje powierzchnię 1 302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata

Los Angeles zostało założone 4 września 1781 roku przez hiszpańskiego gubernatora Felipe de Neve'a. Po zakończeniu wojny o niepodległość Meksyku, w 1821 roku miasto stało się częścią tegoż państwa. W 1848 roku, pod koniec wojny amerykańsko-meksykańskiej, Los Angeles oraz pozostałe obszary Kalifornii zostały na mocy traktatu pokojowego z Guadalupe Hidalgo wykupione przez rząd amerykański, wchodząc w skład Stanów Zjednoczonych Los Angeles uzyskało 4 kwietnia 1850 roku status korporacji municypalnej – na pięć miesięcy przed tym, jak Kalifornia stała się oficjalnie stanem państwa amerykańskiego.

Liczba ludności (2010) 3 792 621
Gęstość 3124,5 os./km²
Aglomeracja 15 250 000
Powierzchnia 1 302 km²
Prawa miejskie 1850 r.

Portal dla wszystkich interesujących się obszarem metropolitalnym Los Angeles oraz rozwijaniem dotyczących go haseł na polskojęzycznej Wikipedii.

Jeżeli chcesz edytować tę stronę, przejdź tutaj.

Wybrany artykuł   edytuj

Czarna lista Hollywood to umowna nazwa listy opublikowanej w latach 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych zawierającej nazwiska scenarzystów, reżyserów, aktorów, producentów i innych ludzi związanych z show-biznesem, którym odmówiono pracy w zawodzie z powodu poglądów politycznych, zdeklarowanych bądź będących jedynie podejrzeniem. Głównie chodziło o sympatyków i członków Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych. Lista wykorzystywana była w rozgrywkach wewnątrz branżowych, często mając niewiele wspólnego z faktycznymi poglądami politycznymi osób na niej zapisanych. Na liście znaleźli się m.in. reżyser i aktor Charles Chaplin oraz reżyser Elia Kazan.

Ciekawe miejsca   edytuj

Studio 20th Century Fox.

20th Century Fox (pełna nazwa Twentieth Century Fox Film Corporation) – jedna z głównych amerykańskich wytwórni filmowych, położona w Century City w obszarze hrabstwa Los Angeles na zachód od Beverly Hills, własność News Corporation.

W 1930 roku producent filmowy Joseph Schenck i reżyser Darryl F. Zanuck utworzyli wytwórnię filmową 20th Century Pictures, która 28 grudnia 1934 została połączona z założonym w 1915 roku przez Williama Foxa przedsiębiorstwem sprzedającym filmy Greater New York Film Rental oraz wytwórnią Fox Office Attractions Company. Na skutek tej fuzji powstała wytwórnia Twentieth Century-Fox Film Corporation, znana jako 20th Century Fox.

2008-1226-Pasadena-008-RoseBowl.jpg

Rose Bowl - stadion sportowy w Pasadenie, Kalifornia w USA. Stadion został zaprojektowany przez Myrona Hunta w 1921 roku. Zbudowany w latach 1921-1922, a do użytku oddany 1 stycznia 1923. Jest w stanie pomieścić 92 524 osoby.

18 czerwca 1988 na stadionie odbył się koncert Depeche Mode, podczas którego nagrano album 101. W 1994 odbył się tam finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej

Santa monica beach dehk.jpg

Santa Monica – nadbrzeżne miasto w USA położone w zachodniej części hrabstwa i metropolii Los Angeles, w amerykańskim stanie Kalifornia.

Od strony zachodniej graniczy z Oceanem Spokojnym, na północ od Pacific Palisades i Brentwood, na wschód od Westwood i zachodnim Los Angeles oraz na południe od Venice.


Gospodarka   edytuj

L.A Financial district.JPG

Do filarów gospodarki Los Angeles należy handel międzynarodowy, branża rozrywkowa (film, telewizja, muzyka, gry wideo), przemysł lotniczy i naftowy, technologia, moda oraz turystyka. Miasto stanowi centrum przemysłowe zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Do innych znaczących branż w Los Angeles zaliczyć można produkcję medialną, finanse, telekomunikację, służbę zdrowia i transport. Porty w Los Angeles i Long Beach są 5. najbardziej ruchliwymi portami morskimi na świecie i jednocześnie najważniejszymi przystaniami zachodniej półkuli oraz kluczowym ośrodkiem handlu wśród państw basenu Oceanu Spokojnego. Obszar metropolitalny Los Angeles-Long Beach-Santa Ana wytwarza produkt miejski brutto (PMB) o wartości 735.7 miliardów dolarów (2010), czyniąc z tegoż miasta 3. największe centrum ekonomiczne świata, ustępując jedynie metropoliom Tokio i Nowego Jorku. Uznając Greater Los Angeles za państwo, byłaby to 15. największa gospodarka świata ze względu na nominalne PKB. Grupa badawcza z angielskiego Loughborough University uznała w 2010 roku Los Angeles za metropolię globalną.


Geografia   edytuj

Los Angeles Basin JPLLandsat.jpg

Los Angeles zajmuje łączną powierzchnię 1 302 km², z czego 1 214 km² to ląd, a 88 km² to wody. Miasto obejmuje zarówno płaskie, jak i pagórkowate tereny; najwyższym punktem Los Angeles jest góra Sister Elsie (1547 m n.p.m.), położona na północno-wschodnim krańcu doliny San Fernando. Część pasma górskiego Santa Monica rozciąga się od centrum miasta do Pacyfiku, oddzielając Los Angeles od doliny San Fernando. Pozostałe obszary górskie obejmują między innymi dzielnicę Mt. Washington na północ od śródmieścia, Boyle Heights i Crenshaw we wschodniej części Los Angeles, a także dystrykt San Pedro.


Kultura i sztuka   edytuj

Fishbone-29.jpg

Fishbone – grupa muzyczna grająca mieszankę punk rock, indie rock, ska punk i funky, założona w 1979 r. w Los Angeles.


Sport   edytuj

Dodger-Stadium-Panorama-052707.jpg

Los Angeles jest domowym miastem drużyn: Los Angeles Dodgers (MLB), Los Angeles Kings (NHL), Los Angeles Clippers i Los Angeles Lakers (NBA), Los Angeles D-Fenders (NBDL) oraz Los Angeles Sparks (WNBA). Los Angeles jest ponadto reprezentowane przez USC Trojans i UCLA Bruins w Pacific-12 Conference NCAA Division I. Z kolei Los Angeles Galaxy i Club Deportivo Chivas USA z MLS mają swoje siedziby w Carson.


Zabytki   edytuj

Pantages Theater, Hollywood, LA, CA, jjron 21.03.2012.jpg

Pantages Theatre (dawniej znany jako RKO Pantages Theatre) - budynek położony w Hollywood (6233 Hollywood Boulevard). Został zaprojektowany przez architekta B. Marcusa Priteca był to ostatni teatr zbudowany dla Alexandera Pantages. Został otwarty 4 czerwca 1930 roku. W latach 1949-1959 odbywały się tutaj ceremonie wręczenia Oscarów.


-->

Ilustracja miesiąca   edytuj

MacArthur Park i Westlake Theater w tle widać śródmieście Los Angeles

MacArthur Park

Historia   edytuj

Rynek miejski Los Angeles w 1869 roku

Przybrzeżne tereny współczesnego Los Angeles były pierwotnie zamieszkiwane przez indiańskie plemiona Tongva (Gabrieleños) oraz Chumash. Juan Rodriguez Cabrillo, portugalski podróżnik, uznał w 1542 roku obszar południowej Kalifornii za część hiszpańskiego imperium kolonialnego. 2 sierpnia 1769 roku na ziemie dzisiejszego Los Angeles dotarli Gaspar de Portolà i Juan Crespí.


Ludzie   edytuj

Tyra Banks 2011.jpg

Tyra Lynne Banks (ur. 4 grudnia 1973 w Los Angeles) – amerykańska modelka, aktorka, piosenkarka i osobowość telewizyjna, od 2005 roku jest prowadzącą talk-show The Tyra Banks Show.

Znana również jako prowadząca i jurorka telewizyjnego reality show Zostań top modelką (2003).

W wieku siedemnastu lat w 1990 roku podpisała kontrakt z nowojorskim odziałem agencji IMG.


Transport   edytuj

Lametro.jpg

Miasto, a także pozostałe części obszaru metropolitalnego Los Angeles obsługiwane są przez rozbudowaną sieć dróg i autostrad. W 2005 roku Texas Transportation Institute uznał Los Angeles za miasto o najbardziej zatłoczonym ruchu drogowym w Stanach Zjednoczonych, mierzonym przez średni czas opóźnień, jaki w skali roku osiągają jego mieszkańcy. Według raportu TTI, przeciętny mieszkaniec doświadczył w sumie 72 godzin opóźnień spowodowanych ruchem drogowym w skali rocznej.

System linii autobusowych, metra oraz szybkiego tramwaju na terenie hrabstwa Los Angeles zarządzany jest przez Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority i kilka innych agencji.

Podobne portale   edytuj

Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?