Portal:Okręty/ArtykułMiesiąca/Archiwum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

edytuj

HMS "Warspite"pancernik typu Queen Elizabeth służący w Brytyjskiej Marynarce Wojennej (Royal Navy) w okresie I i II wojny światowej. Został zwodowany 26 listopada 1913 w stoczni Devonport Royal Dockyard. Jest jednym z najbardziej znanych okrętów Royal Navy. "Warspite" podczas II wojny światowej zdobył przezwisko "Stara dama" (Old Lady), nadane jej przez admirała Andrew Cunninghama w 1943.

"Warspite", tak jak reszta okrętów typu Queen Elizabeth, był dziełem admirała Johna Fishera, który zajmował stanowisko Pierwszego Lorda Admiralicji, kiedy do służby wszedł HMS "Dreadnought" – pancernik o przełomowej konstrukcji. Drugim politykiem popierającym projekt był Winston Churchill, który bardzo naciskał na budowę pancerników tego typu.


Archiwum[edytuj | edytuj kod]

Luty 2010 / Marzec 2010[edytuj | edytuj kod]

ORP Burzapolski niszczyciel, jednostka bliźniacza ORP "Wicher". Zbudowana na bazie francuskiej serii kontrtorpedowców Bourrasque (Simoun).

Zamówienie na ORP "Burza" złożono 2 kwietnia 1926 we francuskiej stoczni Chantiers Naval Français, jednocześnie z zamówieniem na bliźniaczy jednostkę ORP "Wicher". 1 listopada 1927 nastąpiło położenie stępki, a 16 kwietnia 1929 okręt został zwodowany, matką chrzestną została pani A. Błeszyńska, żona attaché wojskowego Polski we Francji płk. Błeszyńskiego. 12 lipca 1932 miało miejsce oficjalne przekazanie ORP "Burza" stronie polskiej, 10 sierpnia zaś uroczyste podniesienie bandery RP na okręcie, pierwszym jego dowódcą został kmdr por. Bolesław Sokołowski. Służbę na morzu ORP "Burza" rozpoczął w tym samym roku (około 4 lata po pierwotnie planowanym terminie).

30 sierpnia 1939 polskie niszczyciele ORP "Burza", "Błyskawica" i "Grom" otrzymały rozkaz wycofania się z Morza Bałtyckiego do Wielkiej Brytanii w obliczu grożącego wybuchu II wojny światowej (plan "Pekin"). 1 września 1939 polskie okręty napotkały na swej drodze brytyjskie niszczyciele HMS "Wanderer" i HMS "Wallace", które doprowadziły je do portu w Leith, w nocy zaś polskie okręty dotarły do bazy w Rosyth...

Styczeń 2010[edytuj | edytuj kod]

ORP Warszawa – polski niszczyciel rakietowy projektu 61MP (w kodzie NATO: typu Modified Kashin), drugi niszczyciel rakietowy, a trzeci okręt o tej nazwie, pełniący służbę w polskiej Marynarce Wojennej w latach 1988–2003.

Drugi niszczyciel rakietowy o nazwie ORP "Warszawa" został zbudowany w ZSRR i początkowo pełnił służbę w radzieckiej marynarce pod nazwą "Smiełyj". Został wciągnięty na listę floty ZSRR 20 grudnia 1968, a budowę ukończono 27 grudnia 1969. 9 stycznia 1970 wszedł w skład Floty Czarnomorskiej. Został zmodernizowany do projektu 61MP. Od grudnia 1982 do stycznia 1985 przeszedł remont kapitalny w Rydze.

W 1987 okręt został wydzierżawiony przez Polskę od ZSRR. Uroczyste podniesienie polskiej bandery oraz nadanie nowej nazwy ORP "Warszawa" i numeru burtowego 271 nastąpiło 9 stycznia 1988 w Porcie Wojennym Gdynia. Okręt stał się następnie jednostką flagową Marynarki Wojennej. Na przełomie 1992 i 1993 Polska odkupiła niszczyciel od Rosji za niską cenę, w zamian za anulowanie rosyjskich długów względem Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni (razem z okrętami podwodnymi ORP "Dzik" i "Wilk"). Po raz ostatni niszczyciel opuścił biało-czerwoną banderę 5 grudnia 2003 w macierzystym porcie...

Grudzień 2009[edytuj | edytuj kod]

Bitwa u ujścia La Platy - bitwa morska pomiędzy okrętami brytyjskimi a niemieckim "pancernikiem kieszonkowym" "Admiral Graf Spee", stoczona 13 grudnia 1939 w okolicy ujścia rzeki La Plata (Rio de la Plata). Było to pierwsze większe starcie morskie II wojny światowej, zakończone ostatecznie samozatopieniem niemieckiego rajdera, kończącym jego udaną trzymiesięczną kampanię przeciwko żegludze brytyjskiej.

"Admiral Graf Spee" zatopił ostatni statek handlowy "Streonshalh" 7 grudnia 1939, u wybrzeży Ameryki Południowej. Komandor Harwood, analizując poczynania niemieckiego rajdera, przewidział, że około 12 grudnia niemiecki okręt przybędzie w okolice ujścia La Platy, między Argentyną i Urugwajem, w celu polowania tam na statki alianckie. Brytyjski dowódca skierował więc swój zespół, w składzie trzech okrętów, w ten rejon.

Podczas następnych kilkunastu godzin uchodzący "Graf Spee" próbował zgubić śledzące go krążowniki, stawiając zasłony dymne lub wciągnąć je w pojedynek artyleryjski, lecz "Achilles" i "Ajax", korzystając z przewagi prędkości oraz pomocy wodnosamolototu rozpoznawczego, podążały za nim po obu stronach w bezpiecznej odległości. Po północy "Graf Spee" dopłynął do Montevideo...

Listopad 2009[edytuj | edytuj kod]

Bitwa HMAS Sydney z HSK Kormoranbitwa morska, która odbyła się 19 listopada 1941 na Oceanie Indyjskim w pobliżu zachodniego wybrzeża Australii między lekkim krążownikiem australijskim HMAS "Sydney" i niemieckim krążownikiem pomocniczym HSK "Kormoran".

W wyniku bitwy oba okręty zostały zniszczone, przy czym krążownik "Sydney" zatonął wraz z całą załogą, natomiast załoga "Kormorana" została w większości uratowana i resztę wojny spędziła w obozach jenieckich w Australii.

Mimo wieloletnich poszukiwań wraki obu jednostek odnaleziono dopiero 16 marca 2008 roku. Początkowo opis przebiegu starcia oparty był wyłącznie na zeznaniach załogi "Kormorana", dopiero w 2009 po odnalezieniu wraku okrętu udało się zrekonstruować w jaki sposób Sydney został zatopiony...

Październik 2009[edytuj | edytuj kod]

ORP Orkanpolski niszczyciel typu M (ex HMS "Myrmidon") z okresu II wojny światowej. Został wydzierżawiony od Wielkiej Brytanii w 1942 roku i nosił numer burtowy G-90. Zatopiony w 1943 roku.

Polską banderę wojenną podniesiono na okręcie po raz pierwszy 18 listopada 1942 roku w Glasgow. Jego załogę stanowili głównie oficerowie, podoficerowie i marynarze z zatopionego pod Narwikiem niszczyciela ORP "Grom". Okręt pełnił służbę głównie na Oceanie Atlantyckim, w konwojach do Islandii i Nowej Fundlandii oraz patrolach w Zatoce Biskajskiej. W 1943 roku przewiózł z Gibraltaru do Wielkiej Brytanii zwłoki gen. broni Władysława Sikorskiego.

Załoga ORP "Orkan" wyłowiła z morza 41 rozbitków z U-459, niemieckiego U-Boota, staranowanego 24 lipca 1943 roku przez aliancki samolot...

Wrzesień 2009[edytuj | edytuj kod]

ORP Wicher - był to pierwszy polski kontrtorpedowiec (niszczyciel). Jednostka bliźniacza ORP "Burza". Zbudowany na bazie francuskiej serii kontrtorpedowców Bourrasque (Simoun).

Został jako jedyny z polskich niszczycieli do obrony Wybrzeża, gdy - w ramach operacji "Pekin" - "Burza", "Błyskawica" i "Grom" odpłynęły 30 sierpnia 1939 roku do Wielkiej Brytanii. Od pierwszych godzin wojny (dowódca kmdr. por. Stefan de Walden) był celem nalotów samolotów Luftwaffe.

W dniu 1 września 1939 wziął udział w bitwie powietrzno-morskiej na wodach Zatoki Gdańskiej, tego samego dnia miał okazję zaatakować kilka niemieckich jednostek (zrezygnowano z ataku by nie narażać okrętów polskich prowadzących akcję "Rurka" - minowania Zatoki, która została odwołana o czym nie wiedział dowódca "Wichra"). 3 września nad ranem wraz z ORP "Gryf" uszkodził niemiecki niszczyciel Leeberecht Mass. Został zatopiony tego samego dnia około godz. 17.00 w porcie na Helu. Niemcy wrak podnieśli i początkowo mieli zamiar wyremontować i wcielić do Kriegsmarine jako "Seerose", ale ostatecznie zapadła inna decyzja i okręt osadzono na równej stępce w Zatoce Gdańskiej niedaleko portu na Helu, na pozycji , gdzie dotrwał do końca lat 50. XX w. służąc jako cel ćwiczebnych bombardowań lotniczych. Część wraku została rozebrana i wydobyta w 1963.

Sierpień 2009[edytuj | edytuj kod]

ORP Ślązak – ex brytyjski HMS "Bedale", jednostka polskiej Marynarki Wojennej w czasie II wojny światowej. Niszczyciel brytyjskiego typu Hunt II (Blankney), w składzie Polskiej Marynarki Wojennej od 17 kwietnia 1942, numer burtowy L26.

28 września 1946 zwrócony W. Brytanii i w maju 1953 przekazany marynarce indyjskiej jako Godavari (D 92); w 1976 wszedł na mieliznę w rejonie Malediwów – w wyniku doznanych uszkodzeń skreślony i oddany na złom.

Okręt brał udział w rajdzie na Dieppe, w konwojach gibraltarskich, osłaniał desant na Sycylię, eskortował okręt liniowy HMS "Warspite", lądowanie aliantów w Salerno. Zapisał się w historii tym, że w czasie lądowania w Normandii, 6 czerwca 1944 roku stał na czele wielkiej wojennej floty płynącej w stronę Normandii.

Lipiec 2009[edytuj | edytuj kod]

Okręt Rzeczypospolitej Polskiej "Grom" (ORP "Grom") - niszczyciel typu Grom, pełniący służbę w Marynarce Wojennej RP w latach 19371940.

Stępkę pod okręt położono 17 lipca 1935 w stoczni J. Samuel White & Co. Ltd. w Cowes w Wielkiej Brytanii.

Wodowanie nastąpiło 20 lipca 1936, a podniesienie bandery 11 maja 1937.

  • Dane:
    • Zapas paliwa: normalny 130 t, maksymalny 350 t
    • Znaki taktyczne: "G", "H 71"
  • Dowódcy: