Portal:Pogoda/Portal Pogoda 11/2006

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Listopad 2006


Artykuł miesiąca

Tęcza - zjawisko optyczne i meteorologiczne występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku, widocznego, gdy Słońce oświetla krople wody w ziemskiej atmosferze. Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego się wewnątrz kropli wody (np. deszczu) o kształcie zbliżonym do kulistego.

Ciemny fragment nieba leżący pomiędzy tęczami jest określany mianem pasa Aleksandra, od nazwiska Aleksandra z Afrodyzji, który pierwszy opisał to zjawisko. Pas ten jest widoczny jako kontrast między jaśniejszym obszarem tęczy i wnętrza tęczy pierwotnej oraz zewnętrza tęczy wtórnej.

Tęcza we mgle wodnej powstałej przy wodospadzie Takakkaw Falls w Kanadzie.
Czy wiesz, że...

Reanaliza meteorologiczna (reintegracja) to powtórne przeanalizowanie długich szeregów czasowych pomiarów meteorologicznych (np. temperatury ziemi) w skali globu lub w skali regionalnej. Ma na celu odrzucenie błędnych wyników pomiarowych i integrację danych pomiarowych z różnych obserwacji. Reanaliza meteorologiczna umożliwia badanie zmian klimatu na podstawie pomiarów, a nie badanie zmian wynikających z innych czynników takich jak zmiany technik pomiarowych.

Czesław Nowicki, nazywany Wicherkiem (ur. 24 marca 1922 r. w Wilnie, zm. 29 lutego 1992 w Warszawie) - wieloletni prezenter prognozy pogody w Telewizji Polskiej. Prognozę prezentował w niekonwencjonalny sposób, tworząc w ten sposób swego rodzaju show. Telewidzom pokazywał ponad miarę wyrośnięte grzyby i inne przyrodnicze ciekawostki. Publikował także w Słowie Polskim i Życiu Warszawy. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej.

Historyczne wydarzenia meteorologiczne

Zima stulecia - nazwa gwałtownego ataku zimy, który miał miejsce w Polsce w latach 70. XX wieku. Rozpoczęła się ona w noc sylwestrową 1978, kiedy to rozpoczęły się tak intensywne opady śniegu, że wkrótce potem w styczniu 1979 sparaliżowany został cały kraj, brakowało surowców energetycznych, nie funkcjonowała komunikacja miejska. Autobusy, jeżeli jeździły, to tylko w specjalnie wykopanych tunelach. Jako, że zamarzły szyny kolejowe, transport węgla do elektrociepłowni, jak i rozmrażanie go, było bardzo utrudnione. Na warszawskim Ursynowie, który został praktycznie odcięty od reszty stolicy, w mieszkaniach temperatura spadła do 7 °C.

Przegląd zagadnień
Portale
Pogoda w siostrzanych projektach
Grafika meteo

Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Możesz bezpośrednio edytować te stronę. Z tym, że nowe "wydanie" nie powinno być częstsze niż 1 miesiąc. Staramy się też koordynować wydania pomiędzy wersją polską i angielską (patrz interwiki).


Inne portale tematyczne na polskiej Wikipedii