Portal:Powiat szydłowiecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

 < Portale < Geografia < Europa < Polska < Powiat szydłowiecki


Szydłowiec-small panorama.jpg
Góra Altana.jpg
Portal powiatu szydłowieckiego

Znajdujesz się na portalu dla Wikipedystów zainteresowanych powiatem szydłowieckim, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tym regionem.


POL powiat szydłowiecki flag 1.svg
Powiat szydłowiecki – powiat w województwie mazowieckim, którego siedzibą jest miasto Szydłowiec.
Spis treści:

Artykuł miesiąca | Grafika miesiąca | Szydłowiec | Zabytki | Przyroda | Czy wiesz, że... | Turystyka | Sport
Kultura | Galerie na Commons | Gospodarka | Sylwetki | Miejscowość Miesiąca | W czym możesz pomóc

Powiat szydłowiecki w polskojęzycznej Wikipedii
Trophy.jpg Artykuł miesiąca  edytuj
Rynek Żydowski w Szydłowcu (1914)

Historia Żydów w Szydłowcu – dzieje społeczności wyznania judaistycznego w Szydłowcu od najwcześniejszej wzmianki o Żydach w mieście w XVI w. do 1946 r.

Żydzi szydłowieccy tworzyli wspólnotę sąsiedzką zrzeszoną w obrębie własnej grupy religijno-etnicznej, do końca XVIII w. starannie izolując się od katolickich i ewangelickich mieszkańców miasta. Masowo przybywali do Szydłowca od 2. poł. XVII w. W XIX i 1. poł. XX w. tutejsi Żydzi tworzyli prężną społeczność obywatelską mającą poważny wpływ na decyzje samorządu lokalnego i regionalne stosunki polityczne Radomskiego. Przed II wojną światową mieszkańcy pochodzenia żydowskiego stanowili 76% ludności[1]. Zamieszkiwali głównie północną część miasta – Pragę, Skałkę oraz Stare Miasto. Przyjaznemu sąsiedztwu Polaków i Żydów w Szydłowcu położyła kres dopiero wojna i związana z nią fala antysemityzmu powojennego[2].

Jednocześnie Żydzi z Szydłowca wywarli znaczący wpływ na lokalną kulturę ludową. Przejawia się on m.in. obraźliwym etnonimem szydłowian: „Cebularze” (gwar. Cybulo(a)rze).

Crystal Clear app kcoloredit.png Grafika miesiąca  edytuj


Szydlowiec COA Dudzinski.PNG
Herb Szydłowca XVI - XVIII w.


Kompass.svg Szydłowiec – stolica regionu  edytuj
Szydłowiec (łac. Shidlovecz, esp. Shidlovetto) – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie szydłowieckim nad rzeką Korzeniówką. Siedziba powiatu i miejsko-wiejskiej gminy Szydłowiec. Liczy 12,2 tys. mieszkańców. Miejscowość o dużym dziedzictwie kulturalno-historycznym. Szydłowiec od 2006 roku, posiada własny sztandar, patronem miasta jest św. Zygmunt Król.


Ratusz w Szydłowcu 01 ssj 20070915.jpg Zabytki  edytuj
Kościół farny św. Zygmunta w SzydłowcuKościół św. Ducha i św. Anny w SzydłowcuKościół Świętego Stanisława w ChlewiskachRatusz w SzydłowcuZamek w SzydłowcuSynagoga Główna w SzydłowcuGóra Trzech Krzyży w SzydłowcuKościół Świętego Jana Chrzciciela w JastrzębiuPałac w ChlewiskachKościół Świętego Stanisława w WierzbicyHuta w ChlewiskachKamienice w ChlewiskachKościół Świętego Mikołaja w WysokiejPałac w Orońskucmentarz parafialny w Szydłowcucmentarz żydowski w SzydłowcuCmentarz parafialny w Chlewiskach
Forest on San Juan Island.jpg Przyroda  edytuj
W granicach Szydłowca i najbliższej okolicy znajdują się dość gęste lasy mieszane z przewagą drzew iglastych. Ciągną się one na południe i południowy zachód od miasta. Rosną tu przede wszystkim sosny i brzozy, ale również modrzewie, buki, cisy, wiązy, jodły i dęby. Ich znaczące okazy można podziwiać w najbliższej okolicy: buk w lasach majdowskich, modrzew polski w okolicy G. Huta, dąb czerwony i cisy w Aleksandrowie, wiąz na Wymysłowie, dąb w Sadku. Te formacje są chronione w rezerwatach przyrody:

Rezerwaty wraz z innymi lasami stanowią Obszar Chronionego Krajobrazu Lasy Przysusko-Szydłowieckie. Znajduje się tu najwyższy szczyt woj. mazowieckiego - góra Altana mierząca 408 m n.p.m., inne wyższe wzniesienia: Cymbra - 386, Skłobska Góra - 341, Skarbowa Góra, Łysa Góra - 238.


Nuvola apps knotes.png Czy wiesz, że...  edytuj


Asymmetrical symbol of Chaos.ant.png Turystyka  edytuj
Ciekawe miejsca na powiatu szydłowieckiego:


Crystal Project Atlantik.png Sport  edytuj
Kluby sportowe powiatu szydłowieckiego:


Szydłowiec Castle.jpg Kultura  edytuj
Muzea:

Ośrodki kultury:


WdzydzeKiszewskie-skansen7.jpg Miejscowość Miesiąca  edytuj
Bliżynwieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie skarżyskim, w gminie Bliżyn. Liczba ludności około 2000.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Bliżyn.

Położenie

Miejscowość, mająca charakter osady przemysłowej, położona jest w północno-wschodniej części gminy Bliżyn na terenach zaliczanych do strefy ochronnej Suchedniowsko–Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego.

Do atrakcji turystycznych należą kościoły, ruiny fabryk staszicowskich i wspaniałe twory natury, skałki w rezerwatach przyrody (ślady dinozaurów).

Bliżyn jest punktem początkowym szlak turystyczny zielony zielonego szlaku turystycznego prowadzącego do Zagnańska oraz szlak turystyczny czarny czarnego szlaku turystycznego prowadzącego do Sołtykowa.

Historia

Pierwsza datowana wzmianka pochodzi z roku 1410, kiedy Władysław Jagiełło nocował w Bliżynie w nocy z 21 na 22 czerwca w drodze pod Grunwald. Na początku XVI w. powstały tu pierwsze kuźnice. Rozkwit górnictwa i hutnictwa nastąpił w XIX w.

Podczas II wojny światowej znajdował się tu obóz jeniecki - filia obozu koncentracyjnego w Majdanku.

Zabytki

  • Drewniany kościół pw. św. Zofii, wzniesiony w 1818 r.
  • Ruiny huty z XIX w.
  • Neogotycki pałac Platerów
  • Kościół parafialny pw. św. Ludwika z 1896 r.


Sylwetki  edytuj
Józef Brandt (ur. 11 lutego 1841 w Szczebrzeszynie, zm. 12 czerwca 1915 w Radomiu) – polski malarz, batalista.

Studiował w Paryżu i Monachium. Od 1875 prowadził prywatną szkołę malarską, stając się przywódcą tzw. monachijskiej szkoły malarstwa polskiego, z którą byli związani m.in. Aleksander Gierymski, Alfred Wierusz-Kowalski, Tadeusz Ajdukiewicz, Wojciech Kossak, Leon Wyczółkowski. Tworzył głównie obrazy rodzajowo-batalistyczne i historyczne o tematyce związanej z walkami kozacko-tatarskimi i wojnami szwedzkimi XVII w. Twórczość Brandta cechuje literackie ujęcie tematu, realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Brandt wywarł silny wpływ na malarstwo polskie, także na literaturę (Trylogia Henryka Sienkiewicza). Otrzymał posiadłość we wsi Orońsko k. Szydłowca, gdzie tworzył i prowadził szkołę przez większość część życia.

Do naśladowców jego twórczości należał m.in. Władysław Szerner.


Commons-logo.svg Galerie na Commons  edytuj
Pałac Odrowążów w Chlewiskach
W czym możesz pomóc
Noia 64 filesystems file important.png Do opracowania
Biografie dodaj
Artykuły dodaj
Gartoon-Gedit-icon.png Do poszerzenia
Zalążki biografii dodaj
Zalążki opisów dodaj
Crystal package wordprocessing.png Jak możesz pomóc edytuj


Kategorie artykułów o powiecie szydłowieckim
Nuvola apps kmessedwords.png
Inne portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii
Portal.svg