Portal:Rzeszów/Ludzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Witamy!      

Znajdujesz się na portalu dla Wikipedystów zainteresowanych Rzeszowem, umożliwiającym łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tym miastem.

Rzeszów ['ʒεʃuf] posłuchaj (łac. Resovia, hebr. Reisha, lit. Žešova, ukr. Ряшiв) – miasto na prawach powiatu położone w południowo-wschodniej Polsce. Miasto jest stolicą województwa podkarpackiego, powiatu rzeszowskiego oraz siedzibą najważniejszych instytucji regionu. Rzeszów pełni funkcję głównego ośrodka przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego i kulturalnego w regionie. Miasto jest także znaczącym ośrodkiem w skali kraju.



Zapraszamy również do:

Rzeszów w polskojęzycznej Wikipedii Rzeszów w Wikimedia Commons Rzeszów w Wikinews Rzeszów w Wikivoyage
Portal Rzeszowski


Sylwetki      

Ignay Łukasiewicz

Ignacy Łukasiewicz (wg metryki: Jan Boży, Józef Ignacy Łukasiewicz) - ur. 8 marca 1822 w Zadusznikach, zm. 7 stycznia 1882 - polski aptekarz pochodzenia ormiańskiego, wynalazca lampy naftowej, a przede wszystkim ojciec przemysłu naftowego. Również rewolucjonista i działacz niepodległościowy. Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową bogactwo korzyści jakie daje ropa naftowa. Bardzo sprawny organizator, z czasem dorobił się na ropie naftowej dużego majątku. Był również wielkim społecznikiem. Propagował zakładanie sadów, budowę dróg i mostów, szkół, szpitali itd., finansując wiele inicjatyw z własnej kieszeni, walczył z biedą i alkoholizmem w regionie, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne. Całe życie związany z Podkarpaciem, zrobił wiele dla tego regionu, uznawany za jednego z jego największych dobroczyńców.

Władysław Sikorski[edytuj | edytuj kod]
Generał broni Władysław Eugeniusz Sikorski, herbu Kopaszyna, (ur. 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym pod Mielcem - zm. 4 lipca 1943 w Gibraltarze), polski dowódca wojskowy i Wódz Naczelny, a w latach 1939-1943 premier Polskiego Rządu na Uchodźstwie. Od 1898 do 1902 uczęszczał do seminarium nauczycielskiego w Rzeszowie. Ostatnią klasę gimnazjum i maturę zdał we Lwowie. W 1902 rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Dróg i Mostów Politechniki Lwowskiej, gdzie włączył się w ożywioną działalność patriotyczną i społeczną.


Izabella Sierakowska[edytuj | edytuj kod]

Izabella Sierakowska, ur. 22 września 1946 roku w Górze Śląskiej, polska polityk lewicowa, była posłanka Socjaldemokracji Polskiej. Jest absolwentką Wydziału Filologii Rosyjskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1970 wstąpiła do PZPR. W 1987 została delegatką na X Zjazd PZPR. Pełniła funkcję posłanki od 1989 roku, początkowo jako posłanka PZPR, a następnie Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej do 1999 roku, Sojuszu Lewicy Demokratycznej do 2004 roku, a potem Socjaldemokracji Polskiej. Do końca IV kadencji Sejmu RP sprawowała funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej komisji obrony narodowej oraz członka sejmowej komisji zdrowia.

Justyna Steczkowska[edytuj | edytuj kod]
Justyna Steczkowska (ur. 2 sierpnia 1972 w Rzeszowie) - obdarzona rzadko spotykaną, ponad czterooktawową skalą głosu polska wokalistka popowa, a także skrzypaczka i aktorka. Jej mężem jest model i architekt Maciej Myszkowski, mają dwóch synów - Leona ur. 2000 i Stanisława ur. 2005. Pochodzi z wielodzietnej muzykalnej rodziny Steczkowskich. Zadebiutowała, wygrywając program telewizyjny Szansa na sukces, gdzie wykonała utwór Boskie Buenos z repertuaru grupy Maanam. W roku 1994 zdobyła Grand Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, które to trofeum wręczyła jej wówczas Irena Santor. W roku 1995 zwyciężyła Festiwal Państw Bałtyckich w Karlshamn wykonując utwór Moja intymność oraz reprezentowała Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie z piosenką Sama, w którym zajęła 18 miejsce. Wystąpiła także na festiwalu w Sopocie, przedstawiając w konkursie piosenki Dziewczyna szamana i Wrogu mój oraz na festiwalu w Opolu, wykonując Samą i Własne korytarze. W tym samym roku nawiązała współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, pod którego okiem nagrała debiutancką płytę Dziewczyna szamana.



Jak pomóc?      
  • Jak możesz pomóc? Wystarczy, że napiszesz bądź uzupełnisz jakikolwiek artykuł związany z Rzeszowem. Każda pomoc się przyda. Na Portalu widać ile zostało do zrobienia.
  • Może masz aparat lub już wykonane zdjęcia?



Inne portale tematyczne na polskiej Wikipedii