Portal:Unia Europejska/Ciekawostki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

...9 maja uważany jest za Dzień Unii Europejskiej? Tego dnia w 1950 Robert Schuman ogłosił plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali

sprawdź co świętujemy 5 maja

...symbolem wspólnej waluty UE euro jest grecka litera epsilon przecięta dwiema równoległymi liniami poziomymi?

sprawdź w jakich krajach jest używana wspólna waluta

...dwanaście złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle flagi Unii Europejskiej symbolizuje jedność wszystkich obywateli Unii, a ich liczba nawiązuje do starożytnej symboliki liczby 12 oznaczającej perfekcję i całość?

sprawdź co inspirowało jej autora- Arsene Heitza

...maskotka Unii Europejskiej nosi imię najjaśniejszej gwiazdy na niebie Syriusza? Jest nią niebieska, uśmiechnięta stonoga, która w każdym kraju występuje ubrana w charakterystyczne dla niego elementy narodowe.

sprawdź jakie jeszcze mamy symbole Unii

...Unia mimo, że z nazwy Europejska, posiada terytoria również w Afryce, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej i Azji. Graniczy lądowo z takimi krajami jak Brazylia czy Maroko?

sprawdź wszystkich sąsiadów Unii Europejskiej

...w 2016 jedno z polskich miast otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?

sprawdź polskich kandydatów do tego zaszczytnego miana

...co roku odbywają się zawody golfowe- Puchar Rydera, gdzie rywalizują między sobą zespoły Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Unii Europejskiej?

sprawdź gdzie jeszcze zespoły istnieje reprezentacja Unii Europejskiej

...mimo, że Majotta nie jest częścią Unii Europejskiej, uczestniczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a każdy obywatel UE może kandydować tam do władz lokalnych?

sprawdź co jeszcze łączy, a co dzieli Majottę z Unią Europejską