Portal:United States Marine Corps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska


United States Marine Corps

Seal of the United States Marine Corps.svg
Flag of the United States.svg
Semper Fidelis


Portal ten skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką związaną z Piechotą Morską Stanów Zjednoczonych oraz rozwojem dotyczących jej haseł na polskiej Wikipedii.

Za datę powstania US Marines przyjmuje się 10 listopada 1775, kiedy to Kongres Kontynentalny podjął decyzję o powołaniu piechoty morskiej. W rzeczywistości zalążki pierwszego batalionu marines powstały w połowie grudnia tegoż roku, a w styczniu 1776 pierwszy oddział 230 oficerów i żołnierzy został zaokrętowany na pokładach pięciu okrętów wojennych. W czerwcu 1776, gdy armia Waszyngtona poniosła porażkę nad rzeką Hudson, 130 ludzi zeszło z okrętów i podjęło walkę na lądzie rozpoczynając tym samym tworzenie historii Korpusu.

Jeżeli chcesz edytować tę stronę, przejdź tutaj.


Wybrana grafika

Pododdział marines podczas ćwiczeń

Wybrany artykuł

1st Battalion 3rd Marines near Marja.jpg

Operacja Musztarak – operacja sił afgańskich i międzynarodowych sojuszu ISAF przeciwko afgańskim talibom w prowincji Helmand rozpoczęta 13 lutego 2010. Walki koncentrowały się w dystryktach Nad Ali i Laszkargah, a głównym celem operacji było odbicie miasta Mardża. Do walk przeciwko ok. 2000 rebeliantom przystąpiło ok. 15000 żołnierzy koalicji.

Walki rozpoczęły się w sobotę 13 lutego ok. 2:00 (ok. 22:30, 12 lutego czasu polskiego). W operację pod kryptonimem Musztarak (Wspólnie) zaangażowanych jest 15 tys. żołnierzy alianckich na których składają się Amerykanie, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Afgańczycy, wspomagani przez oddziały australijskie, francuskie, duńskie i estońskie. Talibowie zapowiedzieli, iż do obrony wysłali 2 tys. bojowników. Większość żołnierzy stanowią amerykańscy marines, a także jednostki specjalne m.in. Delta i brytyjski SAS. Główne przygotowania, przegrupowania wojsk trwały trzy tygodnie.

Pierwsi marines zaatakowali miasto Mardża tuż przed 4 rano. Atak nastąpił od południowej części miasta po desancie z 11 śmigłowców Chinook, czterech Black Hawk, ośmiu Apache oraz trzech Merlin i czterech Griffin. Łącznie w desancie udział brało 30 jednostek powietrznych. Po 90 minutach od ataku, 1000 Marines doczekali się wsparcia kolejnych wojsk po lądowaniu śmigłowca CH-53 Super Stallion.


Czy wiesz, że

US Marine Corps KC-130 Hercules.jpg
...w początkach XX wieku marines uznani zostali za "first to fight", czyli za formację pierwszego rzutu.

...hymn Korpusu Piechoty Morskiej, to zarazem najstarszy oficjalny hymn w armii Stanów Zjednoczonych.

... Korpus piechoty morskiej posiada własne lotnictwo.


Wikipedia-logo.png Z artykułu USMC

Biografie

Chesty Puller.jpg

Lewis Burwell "Chesty" Puller. generał United States Marine Corps. Urodził się 26 czerwca 1898 w West Point w hrabstwie King William w stanie Wirginia w USA. W 1917 rozpoczął naukę w Virginia Military Institute. Zainspirowany przebiegiem walk 5 pułku piechoty morskiej w bitwie w lesie pod Belleau, przerwał naukę i zaciągnął się jako szeregowy do korpusu w Parris Island w Karolinie Południowej...


Historia Marines

Fourth Division Post Office on Iwo Jima.jpg

Bitwa o Iwo Jimę

Podczas II wojny światowej wyspa Iwo Jima została silnie ufortyfikowana. Zbudowano m.in. dwa lotniska polowe dla wzmocnienia wewnętrznego pasa obronnego Wysp Japońskich, artyleria na zboczach góry Suribachi miała zapewnić bezpieczeństwo lotniska. Zbudowano również 18 km tunelów do szybkiego transportowania amunicji i żołnierzy bez możliwości ostrzelania ich z samolotów oraz okrętów; stacjonował tu ok. 21-tysięczny garnizon pod dowództwem gen. Tadamichi Kuribayashi.

19 lutego 1945 po czterodniowym bombardowaniu morskim i lotniczym, Amerykanie rozpoczęli desant. Desant poprowadziła Piechota Morska po przeciwnych stronach wyspy, z północno-zachodniej i południowo-wschodniej plaży. Pierwszym zadaniem miało być zajęcie lotniska a następnie zajęcie góry Suribachi skąd prowadzono zaciekły ostrzał artyleryjski plaż i wód przybrzeżnych. Po zaciętych walkach 20 lutego zdobyto lotnisko. Po pięciu dniach walki zdobyto górę Suribachi, gdzie wetknięto amerykańską flagę. Zdjęcia uwieczniające tę chwilę, zrobione przez Joe Rosenthala, stało się symbolem zwycięstwa, choć walki trwały jeszcze 30 dni. 21 lutego w efekcie ataku ok. 20 kamikaze Amerykanie utracili lotniskowiec eskortowy USS Bismarck Sea. Bez wsparcia artylerii Japończycy 27 lutego stracili połowę wyspy. Formalnie walki trwały do 16 marca, do niewoli dostało się tylko 1 083 Japończyków, a straty amerykańskie wyniosły ponad 6 800 zabitych.

United States Marine Corps w siostrzanych projektach

United States Marine Corps na Wikicommons
Grafiki
Commons-logo.svg


Inne portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg