Portal:Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

 < Portale < Geografia < Europa < Polska < Warszawa


Artykuł o Warszawie Portal:Warszawa Wikiprojekt:Warszawa Dyskusja projektu Kategoria:Warszawa


PORTAL WARSZAWA
PORTAL WARSZAWA

Warszawa (nazwa formalna: miasto stołeczne Warszawa) to miasto we wschodniej Polsce, na Mazowszu; od 1596 stolica Polski. Ważny ośrodek naukowy, kulturalny, polityczny oraz gospodarczy. Największe pod względem liczby ludności (1 700 536 mieszkańców w czerwcu 2006) i powierzchni (517,90 km²) miasto w Polsce. W Warszawie mieszczą się siedziby parlamentu (Sejmu i Senatu), Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego. Czytaj dalej >>

[[Grafika:|60px]]
Warszawa w siostrzanych projektach Wikimedia

Ilustracja miesiąca
Arkady Kubickiego i wschodnia fasada Zamku Królewskiego

Wyróżniony artykuł
Obiekt zabytkowy
Obiekt zabytkowy
Le Meridien Bristol

Le Meridien Bristol – pięciogwiazdkowy hotel w Warszawie znajdujący się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 42/44, położony w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego. Jest on najstarszym i najdroższym działającym hotelem w Warszawie.

Pierwotnie w miejscu hotelu (druga połowa XIX wieku) znajdował się Pałac Tarnowskich, gdzie mieściły się instytucje publiczne. W 1895 r. nieruchomość została kupiona przez spółkę: Ignacy Paderewski, Stanisław Roszkowski i Edmund Zaremba. W 1895 r. na fragmencie zakupionego gruntu powstała rotunda, w której prezentowana była Panorama Golgota Jana Styki. W 1898 r. na pozostałej części placu postanowiono zbudować hotel. Inicjatorem inwestycji był Stanisław Roszkowski. Z powodu braku zagranicznych udziałowców powołano Towarzystwo Akcyjne Budowy i Prowadzenia Hotelów w Warszawie, które miało zająć się budową obiektu.


Kategorie

Zobacz też
Pozostałe portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii