Przejdź do zawartości

Portal:Województwo wielkopolskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

 < Portale < Geografia < Europa < Polska < Wielkopolskie

WikiPortal województwo wielkopolskie

Portal ten skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką związaną z województwem wielkopolskim oraz rozwojem dotyczących jej haseł na polskojęzycznej Wikipedii.

Dzieje Wielkopolski związane są z początkami Państwa Polskiego, tu bowiem pośród licznych wzniesień i lasów powstawały pierwsze osady ludów słowiańskich, tworząc zalążki państwa Polan.

Województwo wielkopolskie powstało w 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej kraju. Zamieszkuje je prawie 3 400 000 mieszkańców. Stolicą województwa jest Poznań.

Czy wiesz, że...   edytuj

...w poznańskiej katedrze spoczywają ciała pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego?

...w Gnieźnie, znajduje się srebrna trumna z relikwiami Świętego Wojciecha i słynne Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające sceny z życia tegoż świętego?

...najprawdopodobniej to Kalisz, wspominany u Klaudiusza Ptolemeusza jest jedyną miejscowością w Polsce z metryką pisaną liczącą sobie ponad 1800 lat?

...w Koninie, znajduje się kamienny słup w kształcie wielkiego kręgla na czworobocznej podstawie, który jest najstarszym znakiem drogowym w Polsce?

...władze Kalisza zabiegają o utworzenie nowego województwa środkowopolskiego składającego się z okolic Kalisza, Ostrowa, Konina i Sieradza?

...w rezerwacie przyrody Meteoryt Morasko w 2006 odnaleziono największy meteoryt w Polsce ważący 164 kg?

...Radzim Gaudenty - przyrodni brat Świętego Wojciecha - był pierwszym arcybiskupem gnieźnieńskim?

...diecezja kaliska jest najmłodszą wielkopolską diecezją, ustanowioną 25 marca 1992 przez Jana Pawła II?

...Telewizja Poznańska swój pierwszy program nadała 1 maja 1957 roku i była drugą regionalną telewizją (po łódzkiej) w Polsce?

...piłkarze Lecha Poznań sześciokrotnie zdobywali mistrzostwo Polski?


Wyróżniony artykuł   edytuj


Powstanie w Wielkopolsce wybuchło 27 grudnia 1918 roku, w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich jej obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową z 11 listopada 1918. Było to jedno z dwóch, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski.


Do zrobienia   edytuj

Jeśli chcesz pomóc w tworzeniu portalu Wielkopolska, znajdziesz tu tematy, które są potrzebne do zrobienia/poszerzenia. Jeśli zauważyłeś, że brakuje jakiegoś artykułu, a sam nie możesz go napisać, prosimy o umieszczenie go na poniższej liście:


Spokrewnione portale   edytuj

Poznań Kalisz powiat kolski

Wielkopolskie miasta   edytuj

Wielkopolski Park Narodowy   edytuj


Wielkopolski Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Utworzony został na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 1957, a jego granice objęły powierzchnię 9 600 ha, z czego pod zarządem parku zostało ok. 5 100 ha. Dnia 22 października 1996 nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie WPN zmieniło jego granice, które obejmują obecnie powierzchnię 7 620 ha, oraz ustanowiło wokół parku strefę ochronną (tzw. otulinę), której powierzchnia razem z terenem parku wynosi 15 003 ha. Jest położony nad Wartą, na południe od Poznania.


Pozostałe portale na polskojęzycznej Wikipedii

Przypisy