Portal:Wojsko/ArtykułTygodnia/Archiwum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

To jest archiwum od 2008 do 2013 roku (w związku z dłuższą nieaktywnością portalu). Archiwa z lat poprzednich znajdują się w sekcji Zobacz też.

8 marca[edytuj | edytuj kod]

Operacja Overlord – aliancka inwazja we Francji, trwająca od 6 czerwca do końca sierpnia 1944 roku, która stanowiła początkową fazę działań wojennych na froncie zachodnim (1944-1945) podczas II wojny światowej.

Rozpoczęła się lądowaniem w Normandii, będącym największą operacją morsko-desantową w dziejach świata, której celem było przełamanie Wału Atlantyckiego. Po zdobyciu i skonsolidowaniu przyczółków przez aliantów oraz przesunięciu przez Niemców w rejon inwazji posiłków nastąpił okres względnej równowagi sił i stabilizacji frontu, podczas którego główny punkt ciężkości stanowiły walki o Caen. Nowy etap działań zapoczątkowała przeprowadzona pod koniec lipca Operacja Cobra, gdy Amerykanie przełamali front i wyszli na tyły niemieckich armiii w Normandii. Kulminacyjny moment kampanii stanowiła sierpniowa bitwa pod Falaise, podczas której znaczna część wojsk hitlerowskich została okrążona i rozbita, co umożliwiło aliantom wyjście na linię Sekwany i wyzwolenie Paryża.


1 marca[edytuj | edytuj kod]

Karabin – rodzaj indywidualnej, długiej broni strzeleckiej.

Karabin (od francuskiego carabine "żołnierz wyposażony w muszkiet") był początkowo skróconą wersją muszkietu stosowanego przez jazdę – jego rozmiary miały zapewnić łatwość ładowania i strzelania z końskiego grzbietu. Z powodu krótszej lufy posiadał mniejszą celność i donośność niż muszkiety. W języku polskim od XVII wieku przyjęło się używanie terminu "karabin" na określenie długiej, gładkolufowej, a następnie gwintowanej broni piechoty (często wyposażonej w bagnet), która w literaturze zachodnioeuropejskiej nosi nazwę "muszkietu". Równocześnie używano także określenia "flinta" (od ang. flint "krzesiwo") i "fuzja" (fr. fusée "rusznica").


7 stycznia – 1 marca 2013[edytuj | edytuj kod]

Pancerniki typu Bayern – ostatni i najlepszy typ niemieckich pancerników generacji drednotów, z okresu I wojny światowej. Pancerniki, określone podczas projektowania jako typ T, w dużej mierze były rozwinięciem konstrukcji poprzedniego typu Koenig, mając podobny kadłub, wymiary i schemat opancerzenia. Zdecydowano nowe działa kalibru 380 mm rozmieścić w czterech dwudziałowych wieżach, po dwie na dziobie i rufie (typ Koenig miał pięć wież z działami 305 mm). Mimo znacznie cięższego uzbrojenia, rozmiary wzrosły nieznacznie, jedynie nieco wzrosła wyporność z powodu bardziej pełnych linii kadłuba. Pierwsze dwa okręty zamówiono w ramach programu rozbudowy floty na lata 1913/1914, trzeci – na lata 1914/1915 i czwarty w ramach nadzwyczajnego programu wojennego.


1 stycznia[edytuj | edytuj kod]

Bitwa pod Kolombangarą – starcie morskie podczas walk w archipelagu Wysp Salomona w czasie II wojny światowej, stoczone w nocy 12-13 lipca 1943 roku pomiędzy okrętami japońskimi a alianckimi. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszej o kilka dni bitwy w Zatoce Kula, do kolejnego starcia na tym samym akwenie doszło w związku z nocnymi wypadami niszczycieli japońskich, tzw. Tokio Express, dowożących posiłki garnizonowi japońskiemu na Kolombangarze. W tym celu, 12 lipca rano z bazy w Rabaulu wyszła japońska 2. eskadra niszczycieli pod dowództwem kontradm. Shunji Izakiego. Rzadkością wśród wypadów Tokio Express było to, że tym razem 9 niszczycieli prowadzonych było przez flagowy lekki krążownik "Jintsu", uzbrojony w 7 dział 140 mm. Cztery starsze niszczyciele z grupy transportowej przewoziły 1200 żołnierzy i sprzęt.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Archiwum 2006 | Archiwum 2007