Portal:Wyspy Owcze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

 < Portale < Geografia < Europa < Dania < Wyspy Owcze


Strona główna portalu Więcej o Wyspach Owczych Co jest do zrobienia?
Witamy w Portalu Wyspy Owcze!

Portal ten jest przeznaczony dla wszystkich, którzy są zainteresowani Wyspami Owczymi, a także dla tych, którzy pragną się czegoś o nim dowiedzieć.

Jeżeli chcesz pomóc w rozwijaniu portalu. przejdź tutaj

Wikiprojekt:Kraje nordyckie

Informacje ogólne

Wyspy Owcze (far. Føroyar, duń. Færøerne) - archipelag położony w południowej części Morza Norweskiego, zajmujący powierzchnię 1 399 km², co sprawia, że jest to najmniejszy z krajów nordyckich. Jest częścią Królestwa Duńskiego, stanowi w nim jednak terytorium zależne, posiadające szeroką autonomię, szczególnie w ramach polityki wewnętrznej. Wyspy Owcze nie należą do Unii Europejskiej. Zamieszkuje je, według danych z 1 września 2011 roku 48 391 osób. Więcej w artykule Wyspy Owcze

Czy wiesz...

... że na przylądku Enniberg na Wyspach Owczych znajduje się najwyższy w Europie nadmorski klif?

... że Kirkjubøargarður w miejscowości Kirkjubøur jest jednym z najstarszych, stale zamieszkałych domów z drewna na świecie?

William Heinesen
William Heinesen

... dlaczego pisarz farerski William Heinesen zrezygnował z nominacji do literackiej Nagrody Nobla w 1981 roku?

... że Helena Patursson jest nazywana "pierwszą feministką" Wysp Owczych?

Obecny budynek Løgtingu, zbudowany w 1856 roku
Obecny budynek Løgtingu, zbudowany w 1856 roku

... że Løgting jest uznawany za najstarszy, do dziś funkcjonujący parlament w Europie?

Więcej w artykule Czy wiesz... Wysp Owczych

Aktualności


  • W trzecim tygodniu listopada popełniono pierwsze morderstwo na Wyspach Owczych od 1998 roku. Ofiarą był czterdziestodwuletni Farer, a podejrzanym trzydziestodwuletni Chorwat, partner byłej żony denata. Policja poszukuje ciała, przeszukano między innymi spalarnię śmieci w Leirvík. (26 listopada 2011)[3]
Kaj Leo Johannesen
Kaj Leo Johannesen
  • Na Wyspach Owczych odbyły się wybory parlamentarne do Løgting. Wybrano 33 posłów z siedmiu partii politycznych. Były to pierwsze wybory na archipelagu, w których nie wybierano posłów z poszczególnych okręgów mandatowych, ale potraktowano archipelag, jako jeden okręg wyborczy. Partie deklarujące chęć utrzymania unii z Danią, zdobyły 16 mandatów, a separatystyczne 17. Według klasycznego podziału 20 głosów zdobyły partie prawicowe, a 13 partie lewicowe. Najwięcej głosów zdobyła Sambandsflokkurin, a indywidualnie jej lider Kaj Leo Johannesen (29 października 2011)[4]


Więcej w artykule Aktualności Wysp Owczych

Artykuł na medal
Tinganes, najstarsza dzielnica Tórshavn
Tinganes, najstarsza dzielnica Tórshavn

Tórshavn (duń. Thorshavn, IPA: tʰɶrshaun) - stolica Wysp Owczych i największe miasto na tym archipelagu, położone w jego centralnej części. Administracyjnie należy do gminy Tórshavnar kommuna, w regionie Streymoy. Według danych z 1 stycznia 2008 roku mieszkało tam 12 352 ludzi. Nazwa miasta w języku polskim oznacza Port Thora.

Założenie miejscowości datuje się na X wiek, miało więc być od początku osadą wikińską. Było to miejsce, gdzie wymieniano towary i informacje, a z czasem założono tam najstarszy w Europie parlament Løgting. Początkowo osada miała być miejscem zamieszkałym okresowo, jednak od XIV wieku zaczęło się tam kształtować osadnictwo stałe. W 1909 Tórshavn uzyskało prawa miejskie.

Więcej w artykule Tórshavn

Dobry artykuł
Wyspa Vágar widziana ze Streymoy
Wyspa Vágar widziana ze Streymoy

Vágar (duń. Vågø, IPA: vɔːar) zwana inaczej Vágoy - wyspa w zachodniej części archipelagu Wysp Owczych, trzecia co do wielkości w tamtym regionie - ma 177,16 km². Razem z pobliską Mykines tworzy region administracyjny zwany regionem Vágar. Według danych z 1 stycznia 2008 roku mieszkało tam 2 987 ludzi, z czego 1 050 w największej miejscowości tamże: Miðvágur.

Początki osadnictwa w tamtym regionie datuje się na przełom IX i X wieku, kiedy miała powstać pierwsza osada na wyspie Sørvágur. Stwierdzono to za pomocą ruin starych, wikińskich domostw, które znaleziono w 1957 roku, w czasie budowy szkoły. O wyspie nie wspomina najważniejsze dzieło, opisujące Wyspy Owcze - islandzka Faeringa Saga.

Więcej w artykule Vágar