Porter Band

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Porter Band
Rok założenia

1979

Pochodzenie

 Polska, Wrocław

Gatunek

rock

Aktywność

1979-1980
1993-2002

Wydawnictwo

Pronit
Tonpress
Wifon
Schubert Music
The Music Marketeers (Polska)
Sonic
Metal Mind Productions

Powiązania

Maanam
Nurt
Stalowy Bagaż
Morawski Waglewski Nowicki Hołdys

Skład
John Porter
Krzysztof Zawadka
Piotr "Posejdon" Pawłowski
Krzysztof Najman
Byli członkowie
Aleksander Mrożek
Kazimierz Cwynar
Leszek Chalimoniuk
Wojciech Morawski
Sebastian Wojnowski
Piotr Domiński
Neil Black
Marek "Bruno" Chrzanowski

Porter Band – polski zespół rockowy założony w 1979 we Wrocławiu.

Współtwórcami grupy byli: mieszkający w Polsce od 1976 roku Walijczyk John Porter (śpiew, gitara akustyczna) oraz Aleksander Mrożek (eks-2 plus 1; gitara solowa) i Kazimierz Cwynar (eks-2 plus 1; gitara basowa), po pewnym czasie dołączył Leszek Chalimoniuk (perkusja). Porterowi w pierwszym, najsłynniejszym składzie towarzyszyli uznani wrocławscy muzycy, wywodzący się z takich formacji jak: Freedom, Nurt, MSA1111, czy Spisek. Porter Band zaliczany jest do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowej[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy nieoficjalny, naprędce zaimprowizowany koncert pod nazwą John Porter Combination muzycy dali w akustycznym składzie (Porter i Mrożek grali na gitarach akustycznych, zaś Cwynar na bongosach) w maju 1979 we wrocławskim parku im. Hanki Sawickiej (obecnie Park Staromiejski im. Mikołaja Kopernika), gdy na miejscu nie stawili się Kora i Marek Jackowski, pozostali członkowie ówczesnej grupy Portera, Maanam Elektryczny Prysznic[2]. Zespół, już pod nazwą Porter Band, zadebiutował w lipcu 1979 podczas Muzycznego Campingu w Lubaniu i rozpoczął koncertowanie po kraju (m.in. poznańska Arena, czy aula WSP w Olsztynie). W ciągu dwóch lat zagrał kilkaset koncertów[3]. Menedżerem w pierwszym okresie działalności Porter Bandu był Tomasz Tłuczkiewicz[3].

W dn. 10-13 grudnia 1979 w Polskim Radiu Opole zespół nagrał utwory, które w roku 1980 ukazały się na debiutanckiej, anglojęzycznej płycie Helicopters, zyskując status "Złotej Płyty". Album okazał się przełomowy na polskim rynku, ponieważ zapoczątkował erę nowoczesnego rocka w Polsce. Przez krytyków i melomanów uważany jest za jedną z najlepszych rockowych płyt w historii polskiej muzyki rozrywkowej[4]. W czerwcu 1980 roku zespół wystąpił podczas I Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie. Kiedy Chalimoniuk wyjechał do USA, zastąpił go Wojciech Morawski. W nowym składzie Porter Band wystąpił na „Pop Session” w Teatrze Letnim w Sopocie. We wrześniu 1980 podczas koncertu w poznańskim klubie "Browar" nagrano materiał, który ukazał się na kolejnej płycie Mobilization dopiero w 1982 roku, już po rozpadzie zespołu. Dwuletnie opóźnienie spowodowane było tytułem płyty, na który nie chciała się zgodzić ówczesna cenzura, a z którego nie chciał zrezygnować Porter[5].

Porter Band został zaproszony na nagranie płyty do Hamburga i do wzięcia udziału w festiwalu, który miał się odbyć w Berlinie Zachodnim. Mimo to Porter rozwiązał zespół, w związku z czym muzycy zakończyli działalność z końcem 1980, tuż po występie na Rockowisku. Porter próbował działalności z innymi składami (m.in. współpracował z takimi muzykami, jak Morawski, Winicjusz Chróst, czy Paweł Dąbrowski), lecz wkrótce rozpoczął karierę solową i współtworzył duet z Maciejem Zembatym. Nagrał również album z zespołem Mirror. Mrożek i Cwynar utworzyli Stalowy Bagaż (który przez krótki okres towarzyszył Izabeli Trojanowskiej), Morawski dołączył zaś do grupy Morawski Waglewski Nowicki Hołdys.

W 1993 zespół reaktywowany w składzie: Porter, Morawski, Sebastian Wojnowski (gitara basowa), Piotr Domiński (gitara), Neil Black (skrzypce), nagrał płytę Alexandria (1994). Pod koniec lat 90. w składzie: Krzysztof Zawadka (gitara), Marek "Bruno" Chrzanowski (gitara basowa), Piotr "Posejdon" Pawłowski (perkusja) oraz gitarzysta zespołu Hey Marcin Żabiełowicz (gościnnie), grupa nagrała płyty: Porter Band '99 (1999) i koncertową Electric (2001). Z tej drugiej pochodził utwór "How I Want You", który jesienią 2001 nie schodził z czołowych miejsc polskich list przebojów. Grupa rozpadła się w 2002, a John Porter związał się zawodowo i prywatnie z Anitą Lipnicką.

Pod nazwą „John Porter Band” wydano w 2007 album Psychodelikatesy nagrany pięć lat wcześniej przez Portera, Zawadkę, Pawłowskiego i Krzysztofa Najmana.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Albumy kompilacyjne[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

  • "Freeze Everybody" / "Brave Gun" (1980)
  • "Ain't Got My Music" / "Garage" (1980)
  • "Fixin'" / "Aggresion" (1980)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. RMF FM: Porter Band :: Biografia :: RMF FM. [dostęp 2011-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-09)].
  2. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia polskiego rocka. Konin: Wydawnictwo IN ROCK, 1996, s. 338. ISBN 83-86365-08-0.
  3. a b Ewa Zając: Przełomowa dla polskiego rocka płyta ma 40 lat (REPORTAŻ). www.radiowroclaw.pl, 2020-05-21. [dostęp 2020-07-31]. (pol.).
  4. Wojciech Pacuła: OTO PŁYTA 2:PORTER BAND Helicopters. High Fidelity, 2019-01-16. [dostęp 2019-01-25]. (pol.).
  5. Cezary Łazarewicz: Porter John. Polityka, 2009-11-27. [dostęp 2020-08-01]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]