Porter Goss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Porter J. Goss
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 listopada 1938
Waterbury
Kongresmen Stanów Zjednoczonych z Florydy
Okres od 3 stycznia 1989
do 23 września 2004
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Connie Mack III
Następca Connie Mack IV
Portergosssign.png

Porter J. Goss (ur. 26 listopada 1938 w Waterbury) – amerykański polityk, długoletni pracownik wywiadu, były dyrektor Centrali Wywiadu (Director of Central Intelligence) od 26 września 2004 roku do 5 maja 2006. Następca krótko sprawującego to stanowisko Johna McLaughlina, byłego zastępcy George’a Teneta.

Urodzony w Waterbury w stanie Connecticut, edukację uzyskał w szkole wyższej Hotchkiss oraz na Yale University, włada biegle czterema językami.

Pracę w Centralnej Agencji Wywiadowczej rozpoczął zaraz po ukończeniu uniwersytetu w 1960 roku. W latach 19601962 Goss pracował także w wywiadzie wojskowym (Army Intelligence). Od 1960 do 1971 roku pracował w Dyrektoracie Operacyjnym, przebywał na placówkach CIA m.in. w Ameryce Południowej na Karaibach oraz w Europie, był także (jak sam powiedział) na placówce w Meksyku, data jego pobytu jest utajniona. Goss stwierdził też, że przez dłuższy czas zajmował się werbowaniem agentów w Miami. Mówi się też, że werbował kubańskich uchodźców, którzy dokonali inwazji na Kubę, w Zatoce Świń w 1961 roku. Goss odszedł z CIA w 1972 roku z powodu problemów ze zdrowiem – podczas pobytu w Londynie miał kłopoty z sercem.

Przez następne lata zajmował się interesami i utworzył z dwoma byłymi pracownikami CIA lokalną gazetę, zrobił także bardzo duże pieniądze na handlu nieruchomościami. Następne lata poświęcił karierze politycznej, był m.in. członkiem rady miasta Sanibel w stanie Floryda, a później burmistrzem.

W 1997 roku został wybrany przewodniczącym komitetu wywiadowczego oraz wiceprzewodniczącym komitetu regulaminowego w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. W 2001 roku Goss wraz z innymi politykami, m.in. senatorami Bobem Grahamem i Jonem Kylem, odwiedzili stolicę Pakistanu Islamabad. Spotkali się tam z prezydentem Pakistanu Pervezem Musharrafem i wysokimi przedstawicielami pakistańskiego wywiadu, m.in. z samym szefem pakistańskiego wywiadu wojskowego ISI, generałem Mahmoudem Ahmadem oraz afgańskim ambasadorem w Pakistanie, Abdulem Salamem Zaeefem. Głównym tematem rozmów było wspieranie terroryzmu przez reżim talibów oraz połączenie pakistańskiego wywiadu z talibami i siatkami terrorystycznymi w Afganistanie.24 września 2004 roku Porter Goss objął funkcję dyrektora Centrali Wywiadu, ustąpił ze stanowiska 5 maja 2006 r.

Ma żonę Mariel, czworo dzieci oraz jedenaścioro wnucząt (2004).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Prowadzi farmę ekologiczną w Wirginii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)