Portishead (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Portishead
Ilustracja
Portishead, 2008
Rok założenia

1991

Pochodzenie

 Anglia

Gatunek

trip hop[1]

Wydawnictwo

Go! Beat

Skład
Beth Gibbons
Geoff Barrow
Adrian Utley
Strona internetowa

Portishead (IPA: [pɔːtɪsˈhɛd]) – brytyjski triphopowy zespół muzyczny utworzony w 1991 w Bristolu w Wielkiej Brytanii.

Nazwa zespołu pochodzi od nazwy małego miasteczka oddalonego 12 mil od Bristolu[2], w którym urodził się założyciel zespołu Geoff Barrow.

Historia zespołu[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w roku 1991 przez klawiszowca Geoffa Barrowa (artystę związanego wcześniej z takimi trip-hopowymi zespołami jak Massive Attack, czy Tricky) oraz wokalistkę Beth Gibbons.

Kariera Portishead zaczęła się dość nietypowo, bo od nakręcenia ścieżki dźwiękowej do filmu „To Kill a Dead Man”, która to ścieżka wzbudziła duże zainteresowanie kilku wytwórni płytowych. Z jedną z nich, GO!Beat, zespół wkrótce podpisał kontrakt.

Pierwszy album, Dummy został nagrany w roku 1994 przy dużym wkładzie gitarzysty Adriana Ulteya. Album odniósł sukces w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dwa najbardziej rozpoznawalne utwory z tej płyty to „Sour Times” i „Glory Box”. Rok po wydaniu płyty Portishead zostało uhonorowane nagrodą Mercury Music Prize.

Drugą płytę, zatytułowaną po prostu Portishead, zespół nagrał trzy lata później, w roku 1997. Choć bardziej dopracowany i przez wielu uważany za bardzo dobry, album nie odniósł tak dużego sukcesu jak Dummy[3].

Po ośmiu latach przerwy, w 2005 roku zespół reaktywował się i rozpoczął nagrywanie nowej płyty. 23 stycznia 2008 na oficjalnej stronie zespołu pojawiła się oficjalna informacja o tym, że nowy album grupy będzie nosił tytuł Third. Ukazał się on 28 kwietnia 2008 roku.

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

oraz

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Portishead.

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Portishead | AllMusic.
  2. Zob. Portishead.
  3. Zob. nota o zespole na stronie MTV [dostęp 2013-05-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]