Portret Francesca delle Opere

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Portret Francesca delle Opere
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Portret Francesca delle Opere
Autor Pietro Perugino
Rok wykonania 1494
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 52 × 44 cm
Muzeum Galeria Uffizi

Portret Francesca delle Opere – obraz włoskiego malarza, przedstawiciela szkoły umbryjskiej, Pietro Perugino.

Namalowany został w 1494 roku i był prawdopodobnie pierwszym portretem Perugino. Przez wiele lat był uznawany za autoportret mistrza, zgodnie z błędną opinią Chevaliera Mantalvo[1]. W 1799 roku obraz został przeniesiony z Garderoby Medyceuszy do Pałacu Pitti. W 1833 roku trafił do galerii Uffizi we Florencji, gdzie znalazł się w sali z autoportretami artystów[2]. W 1881 roku dzięki odczytaniu napisu o treści:1494, D'Luglio Pietro Perugino Pinse Franc[esc] De Lopr[e Peynaga], znajdującego się na rewersie obrazu, odkryto tożsamość postaci. Był nim członek starej florenckiej rodziny – Francesco delle Opere, twórca gemm i brat Giovanniego, przyjaciela Perugino.

Obraz przedstawia rzemieślnika o surowym wyrazie twarzy. Jego dłonie spoczywają na balustradzie, tworząc tym samym wrażenie głębi. Motyw ten został zapożyczony od niderlandzkiego malarza Hansa Memlinga. Również motyw szczegółowego pejzażu świadczy o wpływie twórczości artysty na dzieło Perugina. Postać w prawej ręce trzyma kartkę z łacińskim napisem: Timete Deum (pol.: Czujcie bojaźń przed Bogiem). Sentencja została zapożyczona z kazań dominikanina Savonaroli. Napis ten dopełnia sposób przedstawienia psychiki postaci, jej surowości i stanowczości przepełnionej zasadami moralnymi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Susanna Buricchi: Wielkie muzea – Uffizi. Warszawa: Wyd. HPS, 2007. ISBN 978-83-60688-37-3.
  • Gloria Fossi: The Uffizi Gallery: Art, History, Collections. Giunti: Galleria degli Uffizi, 2001, s. 151. ISBN 88-09-01944-X. (ang.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Edward Hutton: Florence and Northern Tuscany with Genoa. LLC: BiblioBazaar, 2008, s. 345. ISBN 0-554-25956-7. (ang.)
  2. Obecnie znajduje się w sali 19