Portret Ginevry Benci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portret Ginevry Benci
Ritratto di Ginevra de' Benci
Ilustracja
Autor

Leonardo da Vinci

Rodzaj

Portret

Data powstania

1478–1480

Medium

olej i tempera na desce topolowej

Wymiary

38,8 × 36,7 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Waszyngton

Lokalizacja

National Gallery of Art

Portret Ginevry Benci (wł. Ritratto di Ginevra de′ Benci) – obraz namalowany w latach 1478–1480 przez włoskiego artystę renesansowego Leonarda da Vinci w czasie jego pobytu we Florencji w latach 1472–1482. Jest to jedyny obraz pędzla Leonarda da Vinci, który znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

Technika[edytuj | edytuj kod]

Portret był jednym ze wczesnych eksperymentów artysty z techniką olejną. Wskazują na to pewne fałdy na powierzchni obrazu.

Przedstawienie[edytuj | edytuj kod]

„Piękno zdobi cnotę”, fragment obrazu z krzewem jałowca, rewers

Do imienia modelki nawiązuje na obrazie ciemny krzew jałowca (wł. ginepro). Na odwrocie umieszczono emblemat wielbiciela Ginevry Bernarda Bembo. Bohaterka obrazu była znana w kręgach rodziny Medyceuszy za sprawą swojej twórczości lirycznej i twórczości dramatycznej i cnotliwego życia. Artysta ukazał melancholijne rysy i porcelanową subtelność twarzy kobiety, której wzrok jest skierowany ku obserwatorowi. Według legendy malarz zakochał się w Ginevrze, co jest jednak mało prawdopodobne. Leonardo prawdopodobnie malował Ginevrę, gdy miała 16 lat. Ujął ją w pozie trzy czwarte.

Artysta wprowadził innowację do koncepcji przedstawienia modelki. Przedstawił dziewczynę na otwartym planie w tle, gdy tymczasem inny artyści ukazywali jeszcze kobiety schronione w swoich domach, w których niekiedy przez okno widoczny był krajobraz.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Z biegiem czasu obraz został ucięty z dołu, przez co z dzieła zniknęły ręce Ginevry.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]