Portret Millieta, podporucznika żuawów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Portret Millieta, podporucznika żuawów
De minnaar, portret van Paul-Eugène Milliet
Ilustracja
Autor

Vincent van Gogh

Data powstania

1888

Medium

olej na płótnie

Wymiary

60,0 × 49,0 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Otterlo

Lokalizacja

Kröller-Müller Museum

Portret Millieta, podporucznika żuawów (hol. De minnaar, portret van Paul-Eugène Milliet, ang: Portrait of Milliet, Second Lieutenant of the Zouaves)[1]obraz olejny (nr kat.: F 473, JH 1588) namalowany przez Vincenta van Gogha pod koniec września 1888 podczas jego pobytu w miejscowości Arles.

Okoliczności powstania obrazu[edytuj | edytuj kod]

Paul-Eugène Milliet (1863–1943) był synem żandarma wojskowego. Większość jego życia upłynęła pod znakiem służby wojskowej w żuawach, formacji lekkiej piechoty w ramach armii francuskiej. W 1888 jego pułk zatrzymał się tymczasowo w Arles po powrocie z kampanii w Tonkinie w ówczesnych Indochinach Francuskich. W czasie tej kampanii Milliet zachorował, a na południu Francji miał odbyć rekonwalescencję. Podczas pobytu w Arles zawarł znajomość z Vincentem van Goghiem, który w czerwcu napisał o tym fakcie do przyjaciela, Émile'a Bernarda[1]:

Poznałem tu podporucznika żuawów, nazywa się Milliet. Udzielam mu lekcji rysunku – z moją ramą do wykreślania perspektywy[2].

Milliet interesował się rysunkiem i malarstwem. Obaj z van Goghiem spędzali wspólnie czas zwiedzając okolice Arles i dyskutując o sztuce. W sierpniu Milliet odbył krótką podróż do Paryża. Zabrał ze sobą trzydzieści sześć szkiców van Gogha, aby przekazać je bratu artysty, Theo. Resztę lata i początek jesieni spędził w Arles[1].

Pod koniec września van Gogh rozpoczął malowanie portretu Millieta:

Pracuję także nad portretem Millieta – pisał 25 września w liście do Theo – ale on źle pozuje, a może to moja wina, choć nie sądzę, potrzebuję jednak bardzo kilku jego szkiców, bo on jest przystojny, bardzo naturalny, łatwy w obejściu i całkowicie mi odpowiada, jak na obraz amanta[3].

29 września portret był już gotowy.

Mam już jego portret w czerwonym kepi na szmaragdowym tle – pisał w kolejnym w liście do Theo – a w tle jest odznaka jego regimentu, półksiężyc i pięcioramienna gwiazda[4].

Na początku listopada 1888 Milliet wyjechał do Algierii. W kolejnych latach służył w Tunezji, Algierii i Maroku. Brał też udział w I wojnie światowej. Odszedł z wojska w randze podpułkownika otrzymując order Legii Honorowej w klasie komandora. Zmarł w Paryżu, gdy ten był okupowany przez Niemców podczas II wojny światowej[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawiający podporucznika Millieta stanowi dość proste studium przedmiotu i jest bardzo typowy do podobnych portretów namalowanych przez van Gogha w czasie jego pobytu w Arles. Milliet ukazany został w mundurze z pamiątkowym medalem z jego ekspedycji do Tonkinu. Tło obrazu jest ciemnozielone, oddane szerokimi, mocnymi pociągnięciami pędzla. Jest ono stosunkowo proste (w porównaniu z bardziej kwiecistym i ozdobnym w charakterze tłem z portretu listonosza Roulina, namalowanego w tym samym czasie). Jedynym elementem dekoracyjnym jest gwiazda i półksiężyc, widoczne w prawym górnym rogu obrazu. Symbole te stanowiły herb regimentu żuawów, w którym służył Milliet[1].

Inne obrazy z żuawem jako motywem[edytuj | edytuj kod]

Oprócz portretu Millieta van Gogh sporządził trzy obrazy i dwa rysunki z żuawem jako motywem[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f David Brooks: The Paintings: Portrait of Milliet, Second Lieutenant of the Zouaves. Vincent Van Gogh Gallery. [dostęp 2013-04-13]. (ang.).
  2. Van Gogh Museum, Amsterdam: 628: To Emile Bernard. Arles, on or about Tuesday, 19 June 1888.. www.vangoghletters.org. [dostęp 2013-04-13]. Cytat: Je connais ici un sous-lieutenant des zouaves nommé Milliet. je lui donne des leçons de dessin – avec mon cadre perspectif. (fr.).
  3. Van Gogh Museum, Amsterdam: 687: To Theo van Gogh. Arles, Tuesday, 25 September 1888.. www.vangoghletters.org. [dostęp 2013-04-13]. Cytat: Je travaille aussi au portrait de Milliet mais il pose mal, ou bien cela tient à moi, ce que je ne crois pourtant pas car j’aurais trop besoin de quelques études d’après lui parcequ’il est beau garcon, bien dégagé, avec beaucoup de laisser aller dans l’allure et il ferait rudement mon affaire pour un tableau d’amoureux. (fr.).
  4. Van Gogh Museum, Amsterdam: 691: To Theo van Gogh. Arles, on or about Saturday, 29 September 1888.. www.vangoghletters.org. [dostęp 2013-04-13]. Cytat: J’ai son portrait maintenant avec le kepi rouge sur fond emeraude et dans ce fond les armes de son regiment, le croissant et une étoile à 5 pointes. (fr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]