Portret Rodriga Vázqueza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest najnowsza wersja artykułu Portret Rodriga Vázqueza edytowana 03:40, 22 sty 2018 przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje).
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portret Rodriga Vázqueza
Ilustracja
Autor El Greco
Rok wykonania 1585-1590
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 62 × 40 cm
Muzeum Prado

Portret Rodriga Vázquezaobraz olejny hiszpańskiego malarza pochodzenia greckiego Dominikosowi Theotokopulosowi, znanemu jako El Greco.

Portret Rodriga Vázqueza
1600-1610, 76 × 63 cm,
Muzeum Puszkina

Don Rodrigo Vázquez de Arc był najbardziej znanym prawnikiem hiszpańskim XVI wieku, prezydentem Rady Kastylii. Był na usługach Filipa II i z jego ramienia prowadził głośny proces Antonia Pereza oskarżonego o morderstwo Juana de Escobeda. Prawnik za pomocą tortur wydobywa z Escobeda przyznanie się do winy ale i dowiaduje się iż morderstwo zostało zlecone przez króla.

El Greco maluje portret prawnika jako człowieka twardego i nieugiętego wobec prawdy i sprawiedliwości. Ma wyprostowaną sylwetkę. Głowę wąską i długą zakończoną spiczastą bródką. Bardzo przypomina inne postacie malowane przez artystę jednakże mocne światło wydobywa jego charakterystyczne indywidualne rysy. Antonina Vallentin pisze: Uparte, prawie kwadratowe czoło wytwarza kat w zetknięciu z zapadłymi skroniami; kości policzkowe są tak wydatne, że opierają się o naciągniętą skórę; spojrzenie zwęża się w długich oczach, jakby nawykło do przenikania ludzi chcących zachować swoje tajemnice[1].

Obraz znajdujący się w Muzeum Prado jest dziełem anonimowego autora, który skopiował prawdziwy portret El Greca[2]. W 1610 roku artysta namalował drugi portret Vázqueza znajdujący się obecnie w zbiorach Muzeum Puszkina w Moskwie. Twarz adwokata jest identyczna jak na wcześniejszej wersji jedynie biała kreza wokół szyi jest okazalsza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. Vallentin El Greco s.288
  2. Retrato de don Rodrigo Vázquez de Arce - Colección - Museo Nacional del Prado, www.museodelprado.es [dostęp 2017-11-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]