Portret dziewczyny w oknie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portret dziewczyny w oknie
Ilustracja
Autor Rembrandt
Rok wykonania 1645
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 81,6 × 66 cm
Muzeum Dulwich Picture Gallery

Portret dziewczyny w oknie – dwa obrazy autorstwa holenderskiego malarza Rembrandta datowane na 1645 i 1651 rok.

Portret dziewczyny w oknie, 1651, 78 x 64 cm Nationalmuseum, Sztokholm

Rembrandt przez całą swoją twórczość tworzył portrety na zamówienie i dla własnych studiów poznawczych. Jego modelami byli wszyscy: postacie z ulicy, dzieci, on sam. W 1645 roku podjął temat Dziewczyny w oknie. Swobodnie potraktowany temat stał się dziełem o psychologicznej głębi. Jak głosi legenda obraz był tak doskonały, że gdy Rembrandt wstawił go w okno ludzie myśleli, że ktoś przez nie wygląda. Stworzenie tak naturalnego obrazu miało być nawiązaniem do pewnego dzieła Zeuksisa. Starożytny, grecki malarz, namalował kiść winogron w tak doskonały sposób, że ptaki próbowały siadać na owocach[1].

Pierwotnie obraz miał kształt prostokąta, lecz został przycięty pod koniec XVII wieku. Modelką była prawdopodobnie późniejsza służąca i partnerka życiowa Rembrandta, Hendrickje Stoffels, która na obrazie musiała mieć nie więcej niż dziewiętnaście lat[2]. Obraz, choć namalowany w pracowni, przedstawia dziewczynę opartą o półkę lub o podstawę kolumny. Szerokimi posunięciami pędzla, farbą nakładaną nożem malarskim a nawet palcem, przedstawił drobną dziewczynę z rumieńcami na policzkach w białej koszuli na tle surowej szarej ściany. Wyraz twarzy, jej spojrzenie i niezauważalny ruch prawej ręki sięgającej pod koszulę stwarza wyjątkowo erotyczny nastrój[3]. Usta dziewczyny, im dłużej się na nie patrzy, tym bardziej się uśmiechają.
Obraz jest sygnowany w prawym dolnym rogu.

W 1651 roku Rembrandt ponownie tworzy portret dziewczyny w oknie. Modelką wydaje się ta sama dziewczyna, lecz nieco starsza. Malarz eksperymentuje, co było częste w jego dziełach o charakterze prywatnym. Stosuje tu szerokie, pojedyncze pociągnięcia pędzla, co stanie się charakterystyczne dla jego późniejszej twórczości. Obie wersje Rembrandta znalazły naśladowców wśród innych malarzy. Pierwszym był już jego uczeń Nicolaes Maes, który w 1655 roku namalował swoją wersję Dziewczyny w oknie. Obraz przez wiele lat był uznawany za dzieło Rembrandta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Arcydzieła malarstwa europejskiego z Dulwich Picture Gallery (ang.). www.frick.org. [dostęp 2012-05-12].
  2. Według historyków sztuki Hendrickje mogła rozpocząć służbę nie wcześniej niż w 1647 roku choć jest niewykluczone, że Rembrandt znał dziewczynę wcześniej
  3. Jonathan Jones on the genius of Rembrandt's newly refurbished Girl at a Window (ang.). www.guardian.co.uk. [dostęp 2012-05-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alexabder auf der heyde Wielkie muzea. National Gallery, wyd.HPS Warszawa 2007 ​ISBN 978-83-60688-44-1
  • Douglas Mannering Życie i twórczość Rembrandta, wyd. Muza SA, Warszawa 1995 ​ISBN 83-7079-361-4

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]