Portret kobiety z czerwoną wstążką

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portret kobiety z czerwoną wstążką
Ilustracja
Autor Vincent van Gogh
Rok wykonania 1885
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 60,0 × 50,0 cm
Muzeum Collection Alfred Wyler w Nowym Jorku

Portret kobiety z czerwoną wstążką (hol. Vrouw met rode strik in het haar, ang. Portrait of a Woman with Red Ribbon)[1]obraz olejny (nr kat.: F 207, JH 979) namalowany przez Vincenta van Gogha w grudniu 1885 podczas jego pobytu w Antwerpii. Obecnie w zbiorach Collection Alfred Wyler w Nowym Jorku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec listopada 1885 Vincent van Gogh zdecydował się wyjechać z Holandii za granicę, do Antwerpii. Jednym z powodów do podjęcia takiej decyzji była nadzieja, iż uda mu się tam sprzedać swoje prace, a drugim – chęć pogłębienia swoich umiejętności na miejscowej Akademii Sztuk Pięknych i to pomimo niechęci do wykształcenia akademickiego[2]. Po przybyciu na miejsce wykonał kilka szkiców przedstawiających obiekty architektoniczne Antwerpii, ale prac tych nie udało mu się sprzedać[3]. Artysta poznawał życie codzienne miasta; zainteresowały go zwłaszcza doki. Zaczął też odwiedzać miejscowe muzea. Zainteresował się bliżej obrazami Rubensa, z którymi zetknął się już podczas swych wcześniejszych wizyt w Paryżu, Londynie i Antwerpii. Pod wpływem Rubensa rozjaśnił swoją paletę dodając do dziewięciu kolorów używanych przedtem w Nuenen cztery nowe: kobalt, karmin, jasną żółcień i cynober. Wpływ Rubensa ujawnił się w namalowanych wówczas portretach[4]

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przykładem rozjaśnienia palety jest portret przedstawiający kobietę ze wstążką we włosach[5]. Do jego namalowania van Gogh wybrał dziewczynę z jednej z antwerpskich café chantant. Sporządził kilka wersji jej portretu, o czym pod koniec grudnia 1885 poinformował brata[6].

Artysta ukazał kobietę jako popiersie z profilu. Jej bluzkę namalował zamaszystymi pociągnięciami pędzla w stonowanej jasnej bieli, natomiast głowę przedstawił w sposób bardziej zniuansowany używając dla efektu wyrazistych, czerwonych akcentów: mocnej barwy na ustach i na wstążce we włosach oraz stonowanej na twarzy – efekt, który podpatrzył u Rubensa i który zastosował w celu uzyskania plastyczności i ekspresji[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Brooks (Vincent Van Gogh Gallery): The Paintings: Portrait of a Woman with Red Ribbon (ang.). [dostęp 2012-08-01].
  2. D. M. Field: Van Gogh. s. 110.
  3. D. M. Field: Van Gogh. s. 112.
  4. D. M. Field: Van Gogh. s. 116–117.
  5. a b Dieter Beaujean, Per Hölmström (tłum.): Van Gogh, Liv och verk. s. 25.
  6. Van Gogh Museum, Amsterdam: 550: To Theo van Gogh. Antwerp, Monday, 28 December 1885. (niderl.). [dostęp 2012-08-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dieter Beaujean, Per Hölmström (tłum.): Van Gogh, Liv och verk. Köln: Könemann, 2000. ISBN 3-8290-4761-4. (szw.)
  • D. M. Field: Van Gogh. Chartwell Books, Inc., 2006. ISBN 0-7858-2011-6. (ang.)