Portret z Chandos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portret z Chandos
Ilustracja
Autor ?
Rok wykonania ok. 1610
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 55,2 × 43,8 cm
Muzeum National Portrait Gallery w Londynie

Portret z Chandos (ang. Chandos portrait) – portret, który najprawdopodobniej przedstawia Williama Shakespeare’a. Jego nazwa wzięła się od arystokraty, diuka Chandos, jednego z jego właścicieli.

W 1856 roku został przekazany National Portrait Gallery, ma numer 1 na liście posiadanych przez nią dóbr.

Nie ma możliwości ustalenia, kto go namalował (niektórzy badacze twierdzą, że mógł to być John Taylor), ani kogo tak naprawdę przedstawia. Jedynym współczesnym pisarzowi jego przedstawieniem jest to zawarte w Pierwszym Folio (1623), które prawdopodobnie było konsultowane z jego rodziną i przyjaciółmi, jego prawdziwość miał potwierdzić Ben Jonson[1]. Podobieństwo mężczyzny przedstawionego na tamtej rycinie z tym na Chandos portrait stanowi główny dowód na to, że przedstawiony na nim mężczyzna to pisarz ze Stratford. Innym jest fakt, iż przedstawiona postać nosi kolczyk w lewym uchu, co było charakterystyczne dla Szekspira.

Zdaniem badaczy zarówno broda, jak i włosy portretowanej osoby były wydłużane przez późniejszych malarzy, sam kolczyk zaś jest częścią oryginalnego obrazu.

Wiadomo, że zanim w jego posiadanie wszedł książę Chandos, stanowił on własność Williama Davenanta, którego Szekspir był ojcem chrzestnym.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Leslie Dunton-Downer, Alan Riding: Szekspir. Warszawa: Hachette Livre, 2005. ISBN 83-7184-496-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szekspir bez twarzy. [dostęp 2007-02-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-26)].