Porwanie Baltazara Gąbki (serial animowany)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Porwanie Baltazara Gąbki
Porwanie Baltazara Gąbki
Gatunek animowany
Kraj produkcji  Polska
Oryginalny język polski
Liczba odcinków 13
Produkcja
Produkcja Studio Filmów Rysunkowych (Bielsko-Biała)
Scenariusz Zofia Olak, Leszek Mech
Muzyka Tadeusz Kocyba, Otokar Balcy, Alojzy Mol
Zdjęcia Mieczysław Poznański, Dorota Poraniewska
Czas trwania odcinka 6 minut
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Polska
Lata emisji 1969–1970
Format obrazu 4:3
Chronologia
Kontynuacja Wyprawa profesora Gąbki (1978–1980)

Porwanie Baltazara Gąbki – polski serial animowany wyprodukowany w latach 1969–1970 na podstawie książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego pod tytułem Porwanie Baltazara Gąbki. Każdy odcinek trwa około 6 minut.

  • Figury plastyczne: Alfred Ledwig

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Słynny badacz, a także autor wielu rozpraw naukowych z biologii, Baltazar Gąbka wyrusza do Krainy Deszczowców w celu obserwacji obyczajów żab latających oraz zebrania nowych informacji do swojej pracy. Jego długa nieobecność w ojczyźnie zaniepokoiła księcia Kraka, który rozkazał zorganizować ekspedycję, mającą na celu sprowadzenie naukowca do kraju. Z Krakowa na ratunek wyrusza ekspedycja, w której skład wchodzą Smok Wawelski oraz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka (nadworny kucharz). Wyruszają oni do Krainy Deszczowców samochodem-amfibią. Ich tropem podąża szpieg z Krainy Deszczowców, Don Pedro de Pommidore.

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł odcinka Rok produkcji[1] Reżyseria
1 Smok – Expedition 1969 Władysław Nehrebecki

Książę Krak wysyła Smoka Wawelskiego oraz kucharza Bartłomieja Bartoliniego na wyprawę do Krainy Deszczowców w celu odnalezienia zaginionego naukowca – profesora Baltazara Gąbki. Już na początku podróży dowiadują się, że ich śladem podąża Don Pedro (kryptonim: X-54) – tajemniczy szpieg z Krainy Deszczowców.

2 W zbójeckim obozie 1969 Alfred Ledwig

Smok Wawelski wraz z kucharzem Bartolinim spotykają na swojej drodze zbójców, którzy, o dziwo, są bardzo mili. Nazywają siebie „antyzbójcami”. Zamiast okraść bohaterów, ci goszczą ich, a na pożegnanie obdarowują workiem pieniędzy.

3 Oberża Pod Wesołym Karakonem 1969 Edward Wątor

Smok i Bartolini zajeżdżają do Oberży Pod Wesołym Karakonem, do której, zaraz za nimi, zachodzi zakamuflowany Don Pedro de Pommidore. Szpieg próbuje otruć Smoka oraz kucharza, a w nocy spuszcza bohaterom powietrze z opon w amfibii, po czym odjeżdża.

4 Spotkanie ze smokiem Mlekopijem 1969 Józef Byrdy

Bohaterowie przekraczają granicę Krakostanu i wjeżdżają na teren Krainy Psiogłowców. Po krótkim spotkaniu z dwoma, kłócącymi się psiogłowcami, docierają do jamy kuzyna Smoka Wawelskiego – trzygłowego smoka Mlekopija, który to informuje bohaterów, że radio „Kibi-Kibi” poinformowało wczoraj wieczorem o aresztowaniu profesora Baltazara Gąbki. Całą rozmowę podsłuchuje Don Pedro.

5 W krainie króla Słoneczko 1969 Edward Wątor

Don Pedro dociera do Słonecji – krainy króla Słoneczko XV i informuje władcę, że na terenie jego państwa przebywa dwóch nieopalonych osobników (chodzi o Smoka Wawelskiego i Bartoliniego). Król uznaje to za skandal i każe swojej straży odszukać bohaterów, pojmać ich i przymusowo opalić.

6 Ucieczka 1969 Bronisław Zeman

Bohaterowie budzą się po drzemce i orientują się, że są otoczeni płotem, a obok nich stoi beczka z olejkiem do opalania, dwie pary okularów przeciwsłonecznych i list, w którym król Słoneczko napisał, że ma zamiar wypuścić gości dopiero za dwa tygodnie, gdy nabiorą porządnej opalenizny. Smok Wawelski opracowuje plan ucieczki, w którym ma im pomóc osioł Don Pedra.

7 W krainie Bo-Bo 1970 Wacław Wajser

Smok Wawelski i Bartolini docierają do Krainy Gburowatego Hipopotama, który to informuje ich, że droga do Krainy Deszczowców wiedzie przez trzy morza. Z racji, iż nie pokonają takiej odległości amfibią, stado miłych małpek pomaga im zbudować tratwę.

8 Przez trzy morza 1970 Edward Wątor

Podczas wędkowania Bartolini natrafia na rozzłoszczoną rybę-piłę, która przedziurawia zbiornik z benzyną dla amfibii. Całe paliwo wycieka, a tratwa chwilowo nie ma napędu. Bartolini wpada w panikę, ale Smok Wawelski przerabia obrus na prowizoryczny żagiel i od tej pory płyną, napędzani siłą wiatru. Jakiś czas później Don Pedro, korzystając z drzemki bohaterów, wchodzi na pokład, a następnie rozcina liny mocujące belki tratwy. Podczas sztormu statek rozpada się, ale bohaterowie znajdują siebie nawzajem, po czym szczęśliwie znajdują swoją amfibię oraz kanister z benzyną.

9 Przez kraj Deszczowców 1969 Stanisław Dulz

Podróżując przez Krainę Deszczowców, Smok Wawelski i Bartolini kilka razy, nieświadomie, szczęśliwie omijają zasadzki, zastawione na nich przez Don Pedro. W końcu trafiają do strażnicy, w której przebrany szpieg próbuje pierw otruć Smoka, po czym kradnie bohaterom amfibię. Jego brak umiejętności prowadzenia tego pojazdu sprawia, że samochód, po krótkim czasie, trafia z powrotem do właścicieli.

10 Zdobycie pałacu 1970 Stanisław Dulz

Smok Wawelski i Bartolini docierają do stolicy Krainy Deszczowców. Straż nieskutecznie próbuje ich zatopić, ale bohaterowie forsują bramę, pokonują całą gwardię pałacową i w rezultacie zdobywają stolicę. Przypadkiem odnajdują króla Deszczowców, schowanego w kadzi z wodą. Władca wyjawia im, że profesor Baltazar Gąbka został zesłany do Mokrych Dołów. Bohaterowie zamykają króla Deszczowców w pałacowej suszarni, po czym ruszają w dalszą drogę.

11 Nocna bitwa 1970 Józef Byrdy

W drodze do Mokrych Dołów Smok Wawelski i Bartolini spotykają konwój dowodzony przez Wir-Siąpawicę. Dochodzi do bitwy, w której Smok rozgramia cały oddział Deszczowców. Pokonani uciekają, a Smok wyprowadza z opancerzonej karety więzionego profesora Baltazara Gąbkę. Uczony dziękuje wybawcom i powraca do swoich badań. Smok Wawelski i Bartolini, po zakończonej misji, kierują się z powrotem do Krakowa.

12 Don Pedro 1970 Wacław Wajser

Smok Wawelski i Bartolini zatrzymują się na posiłek. W tym czasie Don Pedro zakłada katapultę-pułapkę, w którą omyłkowo sam wpada. Zostaje wystrzelony i zawisa na czubku drzewa na skarpie. Smokowi po kilku próbach w końcu udaje się sprowadzić Don Pedro na ziemię. Ten obiecuje, że w zamian za uratowanie życia zmieni się i nie będzie już wyrządzał nikomu złych uczynków.

13 Kierunek Kraków 1970 Stanisław Dulz

Bohaterowie obierają kurs na Kraków, jednakże aby szybciej pokonać znaczną odległość, przerabiają amfibię na samolot. W Krakowie tłumy ludzi witają ich wielkimi owacjami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. FilmPolski.pl: PORWANIE BALTAZARA GĄBKI (pol.). [dostęp 2010-11-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]