Porwany za młodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Porwany za młodu
Kidnapped
Ilustracja
Amerykańskie wydanie powieści z 1886 roku
Autor

Robert Louis Stevenson

Typ utworu

Powieść przygodowa

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Londyn

Język

język angielski

Data wydania

1886

Porwany za młodu (ang. Kidnapped) – powieść przygodowa dla młodzieży Roberta Louisa Stevensona publikowana w odcinkach w 1886 w tygodniku „Young Folks”, wydana w tym samym roku w Londynie przez wydawnictwo Cassell & Co. Jej akcja toczy się na terenie Szkocji w XVIII wieku, po upadku II powstania jakobickiego. Powieść została oparta na prawdziwych wydarzeniach i historii autentycznych postaci jak Alan Breck Stewart(ang.), co odzwierciedla wieloletnie zainteresowanie autora historią Szkocji[1].

Pierwsze polskie wydania miały miejsce w 1927. Jedno z nich, w tłumaczeniu Józefa Birkenmajera nosiło tytuł Porwany za młodu[2], a drugie Stefana Piekarskiego Dziecko sprzedane albo Pamiętnik przygód Dawida Balfoura w r.P. 1751[3]. Najbardziej popularny jest przekład autorstwa Jana Meysztowicza z 1955, wielokrotnie wznawiany[4].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Główny bohater powieści, młodzieniec Dawid Balfour, po śmierci ojca udaje się zgodnie z wolą zmarłego do Shaws, gdzie mieszka jego stryj Ebenezer. Po drodze ma okazję dowiedzieć się od napotkanych ludzi, że stryj nie cieszy się dobrą opinią w okolicy. Na miejscu przekonuje się, że stryj jest podejrzliwą i mało sympatyczną osobą. Następnego dnia stryj prosi go o przyniesienie mu skrzyni z wieży. Kiedy Dawid udaje się tam po schodach (stryj nie pozwolił mu wziąć światła), spostrzega, że schody kończą się w połowie drogi i o mały włos spadłby i zabił się na miejscu. Dawid jest wstrząśnięty faktem, że stryj chciał go zamordować i żąda wyjaśnień. Przerażony Ebenezer, tłumacząc się chorobą serca, obiecuje wyjaśnić wszystko następnego dnia. Następnego dnia stryj przez posłańca otrzymuje list od kapitana Hoseasona z żądaniem, by udał się do przystani, gdzie stoi zacumowany jego okręt. Stryj prosi wówczas Dawida, by udał się tam z nim, a przy okazji wstąpią do miejscowego prawnika Rankeillora, by wyjaśnić stosunki łączące go z jego ojcem. Dawid wyraża zgodę, nie wiedząc, że stryj knuje nową intrygę.

Dalszym ciągiem jest powieść Katriona (Catriona 1893).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alison Lumsden, Stevenson, Scott and Scottish History, [w:] The Edinburgh Companion to Robert Louis Stevenson, Edinburgh: Edinburgh University Press, 2010, ISBN 978-0748635559.
  2. Robert Louis Stevenson, Porwany za młodu, Tł. Józef Birkenmajer, Poznań: Wydawnictwo Polskie, 1927.
  3. Robert Louis Stevenson, Dziecko sprzedane albo Pamiętnik przygód Dawida Balfoura w R. P. 1751, T. 1-2. Tl. Stefan Piekarski, 1927.
  4. Izabela Szymańska, The Image of Scotland in the 1955 Polish Translation of Kidnapped by R. L. Stevenson, A. Korzeniowska, I. Szymańska (red.), 2013, ISBN 978-83-7507-240-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]