Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy posłów Sejmu RP kadencji 1993–1997. Zobacz też: listę posłów na Sejm RP kadencji 1928–1930.

Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji – posłowie wybrani podczas wyborów parlamentarnych, które odbyły się w dniu 19 września 1993, na czas kadencji od 19 września 1993 do 20 października 1997.

Kluby i koła na pierwszym posiedzeniu Sejmu II kadencji i stan na koniec kadencji.

Ugrupowanie polityczne[a] X 1993 X 1997 +/–
Sojusz Lewicy Demokratycznej 171 168 Decrease2.svg 3
Polskie Stronnictwo Ludowe 132 127 Decrease2.svg 5
Unia Wolności[b] 74 65 Decrease2.svg 9
Unia Pracy 41 33 Decrease2.svg 8
Konfederacja Polski Niepodległej 22 4 Decrease2.svg 18
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform 16 7 Decrease2.svg 9
Mniejszość Niemiecka[c] 4 4 Steady2.svg
Federacyjny Klub Parlamentarny na rzecz AWS[d] 15
Koło Konserwatywno-Ludowe[e] 8
Porozumienie Prawicy – Solidarni w Wyborach[f] 4
Nowa Demokracja[g] 3
Polska Partia Socjalistyczna[h] 3
Posłowie niezrzeszeni[i] 18
Razem 460 459
171
41
132
74
4
22
16
171 41 132 74 22 16 
Podział 460 mandatów:

     SLD: 171

     UP: 41

     PSL: 132

     UD: 74

     MN: 4

     KPN: 22

     BBWR: 16

Spis treści

Prezydium Sejmu II kadencji[edytuj]

Poseł Funkcja Klub Czas pełnienia funkcji
Od Do
Aleksander Małachowski Marszałek senior Unia Pracy KP 1993-10-1414 października 1993
Marszałek senior przewodniczy obradom Sejmu przed wyborem Prezydium
Józef Oleksy Marszałek Sejmu Sojusz Lewicy Demokratycznej KP 1993-10-1414 października 1993[1] 1995-03-033 marca 1995[2]
Olga Krzyżanowska Wicemarszałek Sejmu KP Unii Wolności 1993-10-1414 października 1993[3] 1997-10-2020 października 1997
Aleksander Małachowski Wicemarszałek Sejmu Unia Pracy KP 1993-10-1414 października 1993[3] 1997-10-2020 października 1997
Józef Zych Wicemarszałek Sejmu KP Polskiego Stronnictwa Ludowego 1993-10-1414 października 1993[3] 1995-03-033 marca 1995
Marszałek Sejmu 1995-03-033 marca 1995[4] 1997-10-2020 października 1997
Włodzimierz Cimoszewicz Wicemarszałek Sejmu Sojusz Lewicy Demokratycznej KP 1995-03-033 marca 1995[5] 1996-02-1414 lutego 1996[6]
Marek Borowski Wicemarszałek Sejmu Sojusz Lewicy Demokratycznej KP 1996-02-1616 lutego 1996[7] 1997-10-2020 października 1997

Przynależność klubowa[edytuj]

Stan na koniec kadencji[edytuj]

Posłowie II kadencji zrzeszeni byli w następujących klubach i kole parlamentarnym:

Przedstawicieli w Sejmie miało także Koło Nowa Polska[8].

Sojusz Lewicy Demokratycznej Klub Parlamentarny
Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego
Klub Parlamentarny Unii Wolności[t]
Unia Pracy Klub Parlamentarny
Federacyjny Klub Parlamentarny na rzecz Akcji Wyborczej Solidarność
Koło Konserwatywno-Ludowe
Koło Parlamentarne Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform
Koło Parlamentarne Konfederacji Polski Niepodległej
Koło Mniejszości Niemieckiej
Koło Parlamentarne Porozumienie Prawicy – Solidarni w Wyborach
Nowa Demokracja Koło Poselskie
Koło Parlamentarne Polskiej Partii Socjalistycznej
Posłowie niezrzeszeni

Posłowie, których mandat wygasł w trakcie kadencji (18 posłów)[edytuj]

Poseł Data wygaśnięcia mandatu Przyczyna Następca
Marian Korczak 1994-10-077 października 1994[9] śmierć Roman Borek
Halina Licnerska 1994-10-077 października 1994[10] Zbigniew Szczypiński
Wanda Sokołowska 1994-10-077 października 1994[11] Andrzej Rokicki
Maria Trzcińska-Fajfrowska 1994-10-077 października 1994[12] Piotr Polmański
Janusz Wojciechowski 1995-06-2323 czerwca 1995[13] powołanie na Prezesa Najwyższej Izby Kontroli Tadeusz Gajda
Maria Olszewska 1995-09-1414 września 1995[14] śmierć Stanisław Fal
Jacek Uczkiewicz 1995-09-2626 września 1995[15] powołanie na Wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli Teresa Jasztal
Kazimierz Iwaniec 1995-12-2222 grudnia 1995[16] śmierć Paweł Kasprzyk
Aleksander Kwaśniewski 1995-12-2323 grudnia 1995[17] wybór na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jerzy Passendorfer
Zbigniew Gorzelańczyk 1996-02-066 lutego 1996[18] śmierć Wiesław Szczepański
Marek Wielgus 1996-02-066 lutego 1996[19] Marian Piotrowski
Marcin Święcicki 1996-06-011 czerwca 1996[20] zrzeczenie się mandatu Andrzej Bober
Andrzej Czernecki 1996-06-3030 czerwca 1996[21] zrzeczenie się mandatu Anna Urbanowicz
Andrzej Lipski 1996-07-2121 lipca 1996[22] śmierć Bolesław Herudziński
Ewa Spychalska 1996-11-033 listopada 1996[23] mianowanie na Ambasadora RP w Republice Białorusi Janusz Ślesak
Jan Komornicki 1997-04-1616 kwietnia 1997[24] mianowanie na Ambasadora RP w Republice Słowackiej Tadeusz Goć
Tadeusz Kowalczyk 1997-07-1919 lipca 1997[25] śmierć Jacek Vieth
Ryszard Żochowski 1997-09-1717 września 1997[26] śmierć mandat pozostał nieobsadzony

Lista według okręgów wyborczych[edytuj]

Okręgi wyborcze w poszczególnych województwach:

Lista ogólnopolskawarszawskiebialskopodlaskiebiałostockiebielskiebydgoskiechełmskieciechanowskieczęstochowskieelbląskiegdańskiegorzowskiejeleniogórskiekaliskiekatowickiekieleckiekonińskiekoszalińskiekrakowskiekrośnieńskielegnickieleszczyńskielubelskiełomżyńskiełódzkienowosądeckieolsztyńskieopolskieostrołęckiepilskiepiotrkowskiepłockiepoznańskieprzemyskieradomskierzeszowskiesiedleckiesieradzkieskierniewickiesłupskiesuwalskieszczecińskietarnobrzeskietarnowskietoruńskiewałbrzyskiewłocławskiewrocławskiezamojskiezielonogórskie

Lista ogólnopolska[edytuj]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
(2 815 169)
Marek Rojszyk
Ryszard Grodzicki
Wiesław Kaczmarek
Mieczysław Krajewski
Zdzisław Tuszyński
Cezary Miżejewski
Stanisław Paszczyk
Włodzimierz Konarski
Janusz Maksymiuk
Wojciech Grabałowski
Ignacy Jurecki
Stanisław Janas
Urszula Pająk
Bogdan Krysiewicz
Adam Halber
Jan Budkiewicz
Kazimierz Modzelewski
Zofia Grzebisz-Nowicka
Leon Grela
Tadeusz Gawin
Aleksander Andryszak
Andrzej Skrzyński
Andrzej Żelazowski
Władysław Żbikowski
Roman Nowicki
Bolesław Herudziński[ad]
Polskie Stronnictwo Ludowe
(2 124 367)
Janusz Cichosz
Andrzej Micewski
Kazimierz Dejmek
Czesław Cieślak
Miron Pomirski
Wiesław Piątkowski
Michał Strąk
Bolesław Machnio
Lucyna Pietrzyk
Stanisław Wójcik
Stanisław Stasiak
Andrzej Bajołek
Alojzy Gąsiorczyk
Waldemar Michna
Józef Zegar
Tadeusz Madzia
Wiesław Kossakowski
Władysław Jasiński
Piotr Kozłowski
Tadeusz Goć[ae]
Unia Demokratyczna
(1 460 957)
Andrzej Celiński
Henryk Wujec
Janusz Onyszkiewicz
Wojciech Arkuszewski
Maria Stolzman
Ludwik Turko
Jerzy Ciemniewski
Jerzy Zdrada
Andrzej Gaberle
Zbigniew Janas
Marek Zieliński
Mirosław Czech
Joanna Staręga-Piasek
Anna Urbanowicz[af]
Unia Pracy
(1 005 004)
Artur Smółko
Artur Siedlarek
Izabela Jaruga-Nowacka
Marek Pol
Krzysztof Wiecheć
Sławomir Nowakowski
Henryk Hajduk
Michał Kowalczyk
Ryszard Faszyński

Województwo warszawskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Danuta Waniek (4762)
Jerzy Wiatr (3895)
Jan Zaciura (3247)
Stanisław Wiśniewski (1787)
Włodzimierz Nieporęt (1684)
Jerzy Passendorfer (929)[ag]
wakat[ah]
Unia Demokratyczna
Bronisław Geremek (57 219)
Jacek Kuroń (49 442)
Andrzej Wielowieyski (14 220)
Katarzyna Piekarska (3171)
Krzysztof Dołowy (1543)
Unia Pracy
Ryszard Bugaj (86 708)
Beata Świerczyńska (1509)
Tomasz Nałęcz (1314)
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform
Jerzy Eysymontt (15 235)
Konfederacja Polski Niepodległej
Krzysztof Król (22 943)
2 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Lech Szymańczyk (10 142)
Teresa Dobosz (6208)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Janusz Piechociński (9949)
Aleksandra Małachowska (4203)
Unia Demokratyczna
Marek Balicki (12 476)
Jan Olszowski (4516)
Unia Pracy
Wojciech Borowik (5998)
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform
Marian Piotrowski (2258)[ai]

Województwo bialskopodlaskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
3 Polskie Stronnictwo Ludowe
Franciszek Stefaniuk (21 205)
Tadeusz Sławecki (4364)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Szczepan Skomra (6909)

Województwo białostockie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
4 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Włodzimierz Cimoszewicz (51 710)
Sergiusz Plewa (4303)
Stanisław Maliszewski (1294)
Mieczysław Piecka (914)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Adam Dobroński (4254)
Unia Pracy
Aleksander Małachowski (11 024)
Unia Demokratyczna
Krzysztof Wolfram (7276)

Województwo bielskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
5 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Antoni Kobielusz (7364)
Władysław Bułka (3853)
Janusz Ślesak (2185)[aj]
Unia Demokratyczna
Grażyna Staniszewska (25 862)
Grzegorz Figura (3429)
Konfederacja Polski Niepodległej
Kazimierz Wilk (11 941)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Tadeusz Sabat (4558)
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform
Zbigniew Pietrzykowski (7454)
Unia Pracy
Tadeusz Jedynak (7282)

Województwo bydgoskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
6 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Anna Bańkowska (40 936)
Janusz Zemke (33 243)
Grzegorz Gruszka (20 643)
Barbara Hyla-Makowska (6249)
Witold Deręgowski (4892)
Zygmunt Cybulski (4398)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Maria Kurnatowska (10 096)
Stanisław Ciesielski (4421)
Unia Demokratyczna
Jan Rulewski (31 270)
Maria Zajączkowska (3717)
Unia Pracy
Piotr Pankanin (12 087)

Województwo chełmskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
7 Polskie Stronnictwo Ludowe
Adam Rychliczek (7571)
Henryk Choryngiewicz (4351)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Zbigniew Janowski (8608)

Województwo ciechanowskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
8 Polskie Stronnictwo Ludowe
Stanisław Żelichowski (11 715)
Jan Mączewski (6169)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Zbigniew Siemiątkowski (10 381)
Anna Zalewska (8586)

Województwo częstochowskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
9 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Marek Lewandowski (24 761)
Jacek Kasprzyk (9495)
Jerzy Panek (4565)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Władysław Serafin (15 024)
Ireneusz Skubis (5100)
Konfederacja Polski Niepodległej
Krzysztof Popenda (6680)
Unia Demokratyczna
Helena Góralska (8293)
Unia Pracy
Danuta Polak (5469)

Województwo elbląskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
10 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Małgorzata Ostrowska (10 546)
Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska (10 199)
Andrzej Piotrowski (5735)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Henryk Siedlecki (7010)
Unia Demokratyczna
Krzysztof Luks (4122)

Województwo gdańskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
11 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Longin Pastusiak (51 567)
Jolanta Banach (4644)
Franciszek Potulski (3121)
Krzysztof Brzeziński (3068)
Jerzy Zakrzewski (3029)
Unia Demokratyczna
Olga Krzyżanowska (25 182)
Bogdan Borusewicz (21 885)
Jacek Taylor (5934)
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform
Hans Szyc (8857)
Ryszard Olszewski (4366)
Unia Pracy
Bogusław Kaczmarek (12 327)
Zbigniew Szczypiński (3095)[ak]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Krzysztof Trawicki (6317)
Sławomir Szatkowski (2414)
Konfederacja Polski Niepodległej
Piotr Aszyk (7266)

Województwo gorzowskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
12 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Tadeusz Jędrzejczak (15 289)
Maria Walczyńska-Rechmal (6042)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Ryszard Kołodziej (8823)
Jan Świrepo (4305)
Unia Demokratyczna
Jerzy Wierchowicz (7825)

Województwo jeleniogórskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
13 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Jerzy Szmajdziński (20 677)
Jerzy Jankowski (6614)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Marian Michalski (4757)
Unia Demokratyczna
Marcin Zawiła (9057)
Unia Pracy
Ryszard Nowak (8469)

Województwo kaliskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
14 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Marek Siwiec (19 099)
Renata Szynalska (9881)
Stanisław Czajczyński (5768)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Tadeusz Sytek (18 031)
Józef Gruszka (12 265)
Andrzej Grzyb (9738)
Unia Demokratyczna
Jerzy Koralewski (11 230)

Województwo katowickie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
15 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Ireneusz Sekuła (30 974)
Andrzej Szarawarski (21 249)
Kazimierz Milner (13 933)
Ryszard Zając (9185)
Jerzy Kossakowski (8634)
Jacek Kocjan (6478)
Konfederacja Polski Niepodległej
Krzysztof Laga (9253)
Unia Demokratyczna
Barbara Imiołczyk (8231)
Unia Pracy
Eugeniusz Januła (7131)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jacek Soska (10 472)
16 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Barbara Blida (35 729)
Czesław Śleziak (11 968)
Jan Chojnacki (6929)
Zbigniew Bomba (4908)
Jan Kisieliński (4515)
Zbigniew Wieczorek (3968)
Unia Demokratyczna
Irena Lipowicz (18 802)
Tadeusz Zieliński (14 503)
Janusz Niemcewicz (8093)
Piotr Polmański (5369)[al]
Konfederacja Polski Niepodległej
Adam Słomka (24 584)
Grzegorz Kaczmarzyk (2609)
Unia Pracy
Zbigniew Bujak (32 431)
Sergiusz Karpiński (2067)
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform
Jerzy Wuttke (9259)
Henryk Dyrda (3386)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Klemens Ścierski (5771)
17 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Wacław Martyniuk (28 837)
Zbyszek Zaborowski (10 491)
Tadeusz Zając (6274)
Wiesław Szweda (3509)
Unia Demokratyczna
Andrzej Potocki (23 442)
Anna Skowrońska-Łuczyńska (4155)
Joanna Szafruga-Sypniewska (3679)
Konfederacja Polski Niepodległej
Janina Kraus (17 430)
Ryszard Burski (3545)
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform
Bernard Szweda (7463)
Stanisław Kowolik (3986)
Unia Pracy
Wojciech Lamentowicz (9889)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jerzy Pistelok (3331)
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców – DFK
Roman Kurzbauer (7180)

Województwo kieleckie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
18 Polskie Stronnictwo Ludowe
Mirosław Pawlak (43 793)
Leszek Bugaj (17 374)
Alfred Domagalski (5682)
Tadeusz Kowalczyk (5273)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Władysław Adamski (28 056)
Andrzej Słomski (9379)
Sławomir Marczewski (9008)
Henryk Paniec (7131)
Unia Demokratyczna
Juliusz Braun (9653)
Unia Pracy
Tadeusz Moszyński (5579)
Konfederacja Polski Niepodległej
Janusz Koza (9523)

Województwo konińskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
19 Polskie Stronnictwo Ludowe
Piotr Chojnacki (9850)
Jan Kopczyk (7815)
Ryszard Kujawa (6089)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Józef Nowicki (9457)
Marian Marczewski (5057)

Województwo koszalińskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
20 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Ryszard Ulicki (23 510)
Zofia Wilczyńska (9543)
Seweryn Jurgielaniec (3605)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Władysław Święs (5091)
Unia Demokratyczna
Wiesław Wójcik (7593)

Województwo krakowskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
21 Unia Demokratyczna
Jan Rokita (45 739)
Stanisław Kracik (7244)
Tadeusz Syryjczyk (5642)
Jan Okoński (3283)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Aleksander Krawczuk (36 278)
Andrzej Urbańczyk (6333)
Janusz Lemański (4069)
Konfederacja Polski Niepodległej
Robert Moczulski (48 400)
Robert Kościelny (1188)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Bogdan Pęk (8188)
Jan Kubik (6039)
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform
Leszek Zieliński (8313)
Unia Pracy
Piotr Czarnecki (16 540)

Województwo krośnieńskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
22 Polskie Stronnictwo Ludowe
Władysław Wrona (10 033)
Stanisław Fal (3105)[am]
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Witold Firak (6245)
Konfederacja Polski Niepodległej
Andrzej Czajka (3594)
Unia Demokratyczna
Epaminondas Osiatyński (5536)

Województwo legnickie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
23 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Ryszard Zbrzyzny (19 180)
Bronisława Kowalska (8739)
Lubomir Gliniecki (3820)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Tadeusz Samborski (7914)
Unia Pracy
Janusz Grott (5605)

Województwo leszczyńskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
24 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Kazimierz Musielak (2253)
Wiesław Szczepański (2038)[an]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Janusz Maćkowiak (14 610)
Włodzimierz Bogusławski (3347)

Województwo lubelskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
25 Polskie Stronnictwo Ludowe
Zdzisław Podkański (16 691)
Marian Starownik (6264)
Tadeusz Polański (5985)
Ryszard Kalbarczyk (5158)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Izabella Sierakowska (56 229)
Janusz Malinowski (2838)
Piotr Ikonowicz (2734)
Janusz Jurek (1916)
Konfederacja Polski Niepodległej
Dariusz Wójcik (14 862)
Unia Demokratyczna
Ryszard Setnik (13 593)

Województwo łomżyńskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
26 Polskie Stronnictwo Ludowe
Tomasz Gietek (9225)
Józef Mioduszewski (8334)
Leszek Kiełczewski (4591)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Mieczysław Czerniawski (5286)

Województwo łódzkie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
27 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Leszek Miller (84 355)
Zbigniew Kaniewski (11 889)
Krzysztof Baszczyński (8092)
Alicja Murynowicz (5910)
Włodzimierz Sitek (3669)
Unia Demokratyczna
Maria Dmochowska (18 004)
Iwona Śledzińska-Katarasińska (14 898)
Unia Pracy
Mirosław Małachowski (10 860)
Piotr Marciniak (10 325)
Konfederacja Polski Niepodległej
Andrzej Ostoja-Owsiany (14 557)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Wiesław Stasiak (6711)
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform
Paweł Saar (7005)

Województwo nowosądeckie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
28 Polskie Stronnictwo Ludowe
Stanisław Pasoń (40 682)
Grażyna Kotowicz (12 096)
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform
Andrzej Gąsienica-Makowski (12 019)
Jerzy Gwiżdż (8422)
Unia Demokratyczna
Zdobysław Milewski (5773)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Kazimierz Sas (5742)
Konfederacja Polski Niepodległej
Tadeusz Gąsienica-Łuszczek (3569)

Województwo olsztyńskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
29 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Tadeusz Iwiński (22 852)
Danuta Ciborowska (8459)
Tadeusz Matyjek (4805)
Stanisław Kowalczyk (4241)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Zygmunt Suszczewicz (7458)
Irena Petryna (4667)
Unia Demokratyczna
Andrzej Bober (4165)[ao]
Unia Pracy
Zbigniew Zysk (5168)

Województwo opolskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
30 Mniejszość Niemiecka
Henryk Kroll (30 185)
Helmut Paździor (11 941)
Joachim Czernek (5282)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Jerzy Szteliga (16 707)
Józef Pilarczyk (5578)
Dorota Dancewicz (4529)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jacek Pawlicki (7567)
Władysław Medwid (7197)
Unia Demokratyczna
Kazimierz Szczygielski (14 605)
Unia Pracy
Jan Zaborowski (6090)

Województwo ostrołęckie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
31 Polskie Stronnictwo Ludowe
Jarosław Kalinowski (9334)
Aleksander Łuczak (7581)
Wiesław Opęchowski (3778)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Wit Majewski (4021)

Województwo pilskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
32 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Marek Borowski (23 087)
Wojciech Nowaczyk (6989)
Romuald Ajchler (3641)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jerzy Kado (6374)
Unia Demokratyczna
Bronisław Komorowski (8607)

Województwo piotrkowskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
33 Polskie Stronnictwo Ludowe
Roman Jagieliński (15 899)
Jacek Ciecióra (7265)
Grzegorz Rytych (5107)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Zbigniew Sobotka (6952)
Bogdan Bujak (5683)
Unia Pracy
Grzegorz Marciniak (5589)
Konfederacja Polski Niepodległej
Jan Skrobisz (4785)

Województwo płockie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
34 Polskie Stronnictwo Ludowe
Waldemar Pawlak (77 811)
Krzysztof Szymański (1972)
Henryk Kisielewski (1157)
Waldemar Dobrowolski (1107)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Andrzej Rokicki (8448)[ap]

Województwo poznańskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
35 Unia Demokratyczna
Hanna Suchocka (108 872)
Tadeusz Mazowiecki (10 429)
Andrzej Machowski (1073)
Karol Działoszyński (711)
Piotr Buczkowski (640)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Krystyna Łybacka (30 693)
Tadeusz Tomaszewski (17 640)
Stanisław Stec (9514)
Ewa Lewicka-Łęgowska (6674)
Unia Pracy
Wiesława Ziółkowska (63 637)
Konrad Napierała (4965)
Andrzej Aumiller (2479)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Marian Król (15 824)
Stanisław Kalemba (9726)

Województwo przemyskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
36 Polskie Stronnictwo Ludowe
Zbigniew Mierzwa (15 475)
Józef Michalik (7247)
Mieczysław Kasprzak (7220)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Kazimierz Nycz (4371)

Województwo radomskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
37 Polskie Stronnictwo Ludowe
Kazimierz Adamski (8726)
Andrzej Wiśniewski (7181)
Józef Łochowski (5199)
Roman Borek (4851)[aq]
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Regina Pawłowska (8488)
Danuta Grabowska (7479)
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform
Jacek Vieth (3845)[ar]
Unia Demokratyczna
Piotr Nowina-Konopka (6259)

Województwo rzeszowskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
38 Polskie Stronnictwo Ludowe
Aleksander Bentkowski (14 767)
Jan Bury (14 018)
Ignacy Półćwiartek (6004)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Wiesław Ciesielski (10 834)
Stanisław Rusznica (4644)
Konfederacja Polski Niepodległej
Andrzej Kaźmierczak (5531)
Unia Demokratyczna
Zbigniew Mączka (6062)

Województwo siedleckie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
39 Polskie Stronnictwo Ludowe
Ryszard Smolarek (15 903)
Jan Borkowski (7184)
Janusz Wierzbicki (6048)
Antoni Tarczyński (5295)
Marek Sawicki (5057)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Józef Oleksy (24 843)
Stefan Ceranka (2402)

Województwo sieradzkie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
40 Polskie Stronnictwo Ludowe
Wojciech Zarzycki (19 045)
Władysław Tomaszewski (4780)
Wiesław Gołębiewski (4319)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Irena Nowacka (11 109)

Województwo skierniewickie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
41 Polskie Stronnictwo Ludowe
Krystyna Ozga (6472)
Edward Gnat (6311)
Tadeusz Gajda (5581)[as]
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Andrzej Olszewski (12 291)

Województwo słupskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
42 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Władysław Szkop (10 206)
Paweł Kasprzyk (6718)[at]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Zbigniew Galek (4773)
Unia Demokratyczna
Jan Król (7525)

Województwo suwalskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
43 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Jerzy Dziewulski (7135)
Stanisław Dzienisiewicz (5076)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Andrzej Śmietanko (5958)
Henryk Bogdan (5648)
Unia Pracy
Janusz Szymański (2762)

Województwo szczecińskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
44 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Jacek Piechota (41 499)
Stanisław Kopeć (7827)
Maciej Manicki (7354)
Elżbieta Piela-Mielczarek (7022)
Unia Demokratyczna
Włodzimierz Puzyna (15 113)
Leszek Chwat (5701)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jan Wołek (7486)
Unia Pracy
Maria Nowakowska (12 227)
Konfederacja Polski Niepodległej
Leszek Smykowski (5401)
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform
Andrzej Gołaś (3153)

Województwo tarnobrzeskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
45 Polskie Stronnictwo Ludowe
Stanisław Masternak (13 462)
Stanisław Bartoszek (5328)
Lidia Błądek (4927)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Jerzy Jaskiernia (19 915)
Władysław Stępień (6558)
Konfederacja Polski Niepodległej
Krzysztof Kamiński (5391)

Województwo tarnowskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
46 Polskie Stronnictwo Ludowe
Jan Pieniądz (9540)
Władysław Żabiński (8624)
Stanisław Kusior (8538)
Józef Kalisz (8255)
Unia Demokratyczna
Gwidon Wójcik (11 560)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Krzysztof Janik (6264)
Konfederacja Polski Niepodległej
Grzegorz Cygonik (5641)

Województwo toruńskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
47 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Marian Żenkiewicz (20 803)
Jerzy Wenderlich (10 091)
Zenon Kufel (8429)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Andrzej Malinowski (7836)
Adam Szczęsny (5758)
Unia Demokratyczna
Jan Wyrowiński (12 459)
Unia Pracy
Krystyna Sienkiewicz (6436)

Województwo wałbrzyskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
48 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Czesław Pogoda (19 192)
Marek Dyduch (9113)
Józef Grabek (7756)
Mieczysław Jedoń (6884)
Unia Demokratyczna
Jan Lityński (9836)
Krzysztof Budnik (3689)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jarosław Kurzawa (5119)
Unia Pracy
Zygmunt Jakubczyk (5348)

Województwo włocławskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
49 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Kazimierz Nowak (13 298)
Stanisław Pawlak (13 283)
Marek Olewiński (6225)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jan Szczepaniak (6856)

Województwo wrocławskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
50 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Józef Kaleta (60 749)
Marek Mazurkiewicz (3985)
Jan Szymański (3146)
Teresa Jasztal (2968)[au]
Unia Demokratyczna
Barbara Labuda (31 384)
Władysław Frasyniuk (18 935)
Radosław Gawlik (5242)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Janusz Dobrosz (11 207)
Zygmunt Bartoszewicz (5547)
Unia Pracy
Stanisław Rogowski (13 754)
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform
Zdzisław Pisarek (5732)
Konfederacja Polski Niepodległej
Wojciech Błasiak (5696)

Województwo zamojskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
51 Polskie Stronnictwo Ludowe
Jan Kowalik (23 825)
Lesław Podkański (13 524)
Ryszard Bondyra (7897)
Ryszard Stanibuła (6562)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Jan Byra (11 084)

Województwo zielonogórskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
52 Sojusz Lewicy Demokratycznej
Tadeusz Biliński (25 045)
Andrzej Brachmański (8085)
Jadwiga Błoch (4350)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Józef Zych (22 313)
Jan Andrykiewicz (2894)
Unia Demokratyczna
Czesław Fiedorowicz (8951)
Unia Pracy
Kazimierz Pańtak (4527)

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

  1. Uwzględniono komitety wyborcze startujące w wyborach w 1993 oraz przynależność do klubów i kół parlamentarnych pod koniec kadencji.
  2. Wcześniej funkcjonujący pod nazwą KP Unii Demokratycznej.
  3. Jej posłowie zostali wybrani jako kandydaci Mniejszości Niemieckiej i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców – DFK.
  4. Federacyjny Klub Parlamentarny na rzecz Akcji Wyborczej Solidarność nie istniał w czasie wyborów parlamentarnych w 1993. Jego posłowie zostali wybrani jako kandydaci Konfederacji Polski Niepodległej i Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform.
  5. Koło Konserwatywno-Ludowe nie istniało w czasie wyborów parlamentarnych w 1993. Jego posłowie zostali wybrani jako kandydaci Unii Demokratycznej.
  6. Porozumienie Prawicy – Solidarni w Wyborach nie istniało w czasie wyborów parlamentarnych w 1993. Jego posłowie zostali wybrani jako kandydaci Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform i Konfederacji Polski Niepodległej.
  7. Nowa Demokracja nie istniała w czasie wyborów parlamentarnych w 1993. Jej posłowie zostali wybrani jako kandydaci Unii Pracy.
  8. Jej posłowie zostali wybrani jako kandydaci Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
  9. Posłowie, którzy nie przystąpili do żadnego z klubów lub kół parlamentarnych bądź opuścili je w trakcie kadencji.
  10. Ślubował 22 sierpnia 1996.
  11. a b Ślubował/a 11 października 1995.
  12. a b Ślubował 9 stycznia 1996.
  13. a b c d e Wybrany/a z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.
  14. a b c d e f g h i Wybrany z ramienia Unii Pracy.
  15. a b c d Ślubował 16 listopada 1994.
  16. a b Ślubował 10 maja 1996.
  17. Ślubował 4 grudnia 1996.
  18. Ślubował 12 lipca 1995.
  19. Ślubował 7 maja 1997.
  20. Klub posłów wybranych z ramienia Unii Demokratycznej.
  21. Ślubował 21 października 1993.
  22. Ślubowała 5 lipca 1996.
  23. a b c d Wybrany/a z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
  24. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Wybrany/a z ramienia Konfederacji Polski Niepodległej.
  25. a b c d e f g h i Wybrany/a z ramienia Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform.
  26. a b c d e f g h i j Wybrany/a z ramienia Unii Demokratycznej.
  27. Ślubował 29 maja 1996.
  28. Wybrany z ramienia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców – DFK.
  29. Ślubował 20 sierpnia 1997.
  30. Zastąpił Andrzeja Lipskiego.
  31. Zastąpił Jana Komornickiego.
  32. Zastąpiła Andrzeja Czerneckiego.
  33. Zastąpił Aleksandra Kwaśniewskiego (148 553 głosy).
  34. W miejsce Ryszarda Żochowskiego (5700 głosów).
  35. Zastąpił Marka Wielgusa (9966 głosów).
  36. Zastąpił Ewę Spychalską (33 294 głosy).
  37. Zastąpił Halinę Licnerską (4207 głosów).
  38. Zastąpił Marię Trzcińską-Fajfrowską (7052 głosy).
  39. Zastąpił Marię Olszewską (3562 głosy).
  40. Zastąpił Zbigniewa Gorzelańczyka (21 999 głosów).
  41. Zastąpił Marcina Święcickiego (13 896 głosów).
  42. Zastąpił Wandę Sokołowską (11 468 głosów).
  43. Zastąpił Mariana Korczaka (8188 głosów).
  44. Zastąpił Tadeusza Kowalczyka (6042 głosy).
  45. Zastąpił Janusza Wojciechowskiego (9930 głosów).
  46. Zastąpił Kazimierza Iwańca (7262 głosy).
  47. Zastąpiła Jacka Uczkiewicza (4541 głosów).

Przypisy

  1. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 października 1993 r. w sprawie wyboru Marszałka Sejmu (M.P. z 1993 r. Nr 53, poz. 486).
  2. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 marca 1995 r. w sprawie odwołania posła Józefa Oleksego ze stanowiska Marszałka Sejmu (M.P. z 1995 r. Nr 13, poz. 155).
  3. a b c Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 października 1993 r. w sprawie wyboru wicemarszałków Sejmu (M.P. z 1993 r. Nr 53, poz. 488).
  4. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 marca 1995 r. w sprawie wyboru Marszałka Sejmu (M.P. z 1995 r. Nr 13, poz. 156).
  5. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 marca 1995 r. w sprawie wyboru wicemarszałka Sejmu (M.P. z 1995 r. Nr 13, poz. 157).
  6. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lutego 1996 r. w sprawie odwołania posła Włodzimierza Cimoszewicza ze stanowiska wicemarszałka Sejmu (M.P. z 1996 r. Nr 15, poz. 179).
  7. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 lutego 1996 r. w sprawie wyboru wicemarszałka Sejmu (M.P. z 1996 r. Nr 15, poz. 181).
  8. a b c d e f g h i j k l m n Kluby i koła poselskie. sejm.gov.pl. [dostęp 2015-05-29].
  9. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 października 1994 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mariana Korczaka. (M.P. z 1994 r. Nr 56, poz. 472).
  10. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 października 1994 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Haliny Licnerskiej. (M.P. z 1994 r. Nr 56, poz. 473).
  11. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 października 1994 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Wandy Zofii Sokołowskiej. (M.P. z 1994 r. Nr 56, poz. 474).
  12. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 października 1994 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Marii Trzcińskiej-Fajfrowskiej. (M.P. z 1994 r. Nr 56, poz. 475).
  13. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 czerwca 1995 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Janusza Wojciechowskiego. (M.P. z 1995 r. Nr 32, poz. 369).
  14. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 września 1995 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posłanki Marii Olszewskiej. (M.P. z 1995 r. Nr 50, poz. 559).
  15. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 września 1995 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Jacka Uczkiewicza. (M.P. z 1995 r. Nr 50, poz. 558).
  16. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 grudnia 1995 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Kazimierza Iwańca. (M.P. z 1996 r. Nr 1, poz. 4).
  17. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 grudnia 1995 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Aleksandra Kwaśniewskiego. (M.P. z 1996 r. Nr 1, poz. 5).
  18. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 kwietnia 1996 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Zbigniewa Gorzelańczyka. (M.P. z 1996 r. Nr 29, poz. 297).
  19. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 kwietnia 1996 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Marka Wielgusa. (M.P. z 1996 r. Nr 29, poz. 298).
  20. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 maja 1996 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Marcina Święcickiego. (M.P. z 1996 r. Nr 30, poz. 312).
  21. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 czerwca 1996 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Andrzeja Czerneckiego. (M.P. z 1996 r. Nr 39, poz. 383).
  22. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1996 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Andrzeja Lipskiego. (M.P. z 1996 r. Nr 53, poz. 483).
  23. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 listopada 1996 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Ewy Spychalskiej. (M.P. z 1996 r. Nr 71, poz. 660).
  24. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 kwietnia 1997 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Jana Komornickiego. (M.P. z 1997 r. Nr 27, poz. 250).
  25. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 lipca 1997 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Tadeusza Kowalczyka. (M.P. z 1997 r. Nr 48, poz. 463).
  26. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 października 1997 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Ryszarda Jacka Żochowskiego. (M.P. z 1997 r. Nr 73, poz. 691).

Bibliografia[edytuj]

  • Archiwum. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-01].