Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencji – posłowie wybrani podczas wyborów parlamentarnych, które odbyły się w dniu 9 października 2011, na czas kadencji od 8 listopada 2011 do 11 listopada 2015.

Kluby i koła na pierwszym posiedzeniu Sejmu VII kadencji i stan na koniec kadencji[1][2].

Ugrupowanie polityczne XI 2011 XI 2015 +/–
Platforma Obywatelska 207 196 Decrease2.svg 11
Prawo i Sprawiedliwość 138 134 Decrease2.svg 4
Ruch Palikota[a] 41 11 Decrease2.svg 30
Polskie Stronnictwo Ludowe 28 38 Increase2.svg 10
Sojusz Lewicy Demokratycznej 26 35 Increase2.svg 9
Solidarna Polska[b] 18 Decrease2.svg 18
Zjednoczona Prawica[c] 16
Biało-Czerwoni[d] 4
Posłowie niezrzeszeni[e] 2 25 Increase2.svg 23
Razem 460 459
26
41
28
2
207
18
138
26 41 28 207 18 138 
Podział 460 mandatów:

     SLD: 26

     RP: 41

     PSL: 28

     Niezrz.: 2

     PO: 207

     SP: 18

     PiS: 138

Prezydium Sejmu VII kadencji[edytuj]

Poseł Funkcja Klub Czas pełnienia funkcji
Od Do
Józef Zych Marszałek senior KP Polskiego Stronnictwa Ludowego 2011-11-088 listopada 2011
Marszałek senior przewodniczy obradom Sejmu przed wyborem Prezydium
Ewa Kopacz Marszałek Sejmu KP Platforma Obywatelska 2011-11-088 listopada 2011[3] 2014-09-2222 września 2014[4]
Cezary Grabarczyk Wicemarszałek Sejmu KP Platforma Obywatelska 2011-11-088 listopada 2011[5] 2014-09-2222 września 2014[6]
Eugeniusz Grzeszczak Wicemarszałek Sejmu KP Polskiego Stronnictwa Ludowego 2011-11-088 listopada 2011[5] 2015-11-1111 listopada 2015
Marek Kuchciński Wicemarszałek Sejmu KP Prawo i Sprawiedliwość 2011-11-088 listopada 2011[5] 2015-11-1111 listopada 2015
Wanda Nowicka Wicemarszałek Sejmu Niezrzeszona 2011-11-088 listopada 2011[7] 2015-11-1111 listopada 2015
Jerzy Wenderlich Wicemarszałek Sejmu[8] KP Sojusz Lewicy Demokratycznej 2011-11-088 listopada 2011[5] 2015-11-1111 listopada 2015
Elżbieta Radziszewska Wicemarszałek Sejmu KP Platforma Obywatelska 2014-09-2424 września 2014[9] 2015-11-1111 listopada 2015
Radosław Sikorski Marszałek Sejmu KP Platforma Obywatelska 2014-09-2424 września 2014[10] 2015-06-2323 czerwca 2015[11]
Małgorzata Kidawa-Błońska Marszałek Sejmu KP Platforma Obywatelska 2015-06-2525 czerwca 2015[12] 2015-11-1111 listopada 2015

Przynależność klubowa[edytuj]

Stan na koniec kadencji[edytuj]

Posłowie VII kadencji zrzeszeni byli w następujących klubach i kołach:

Ponadto 25 posłów było niezrzeszonych[13].

W Sejmie VII kadencji istniały także:

Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego
Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej
Klub Parlamentarny Zjednoczona Prawica
Koło Poselskie Ruch Palikota
Koło Poselskie Biało-Czerwoni
Posłowie niezrzeszeni

Posłowie, których mandat wygasł w trakcie lub przed rozpoczęciem kadencji (58 posłów)[edytuj]

Poseł Data wygaśnięcia mandatu Przyczyna Następca
Krzysztof Hetman 2011-10-2525 października 2011[14] zrzeczenie się mandatu (nie złożył ślubowania) Henryk Smolarz
Adam Jarubas 2011-10-2525 października 2011[15] zrzeczenie się mandatu (nie złożył ślubowania) Marek Gos
Dariusz Barski 2011-10-2727 października 2011[16] wygaśnięcie mandatu[aw] (nie złożył ślubowania) Jarosław Jagiełło
Bogdan Święczkowski 2011-10-2727 października 2011[17] wygaśnięcie mandatu[aw] (nie złożył ślubowania) Andrzej Dąbrowski
Małgorzata Chomycz 2011-12-1212 grudnia 2011[18] powołanie na Wojewodę Podkarpackiego Tomasz Kulesza
Sławomir Rybicki 2012-01-1717 stycznia 2012[19] powołanie na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Żyliński
Aleksander Grad 2012-06-3030 czerwca 2012[20] zrzeczenie się mandatu Elżbieta Achinger
Bolesław Piecha 2013-04-2424 kwietnia 2013[21] wybór na senatora Grzegorz Janik
Krzysztof Kwiatkowski 2013-08-099 sierpnia 2013[22] powołanie na Prezesa Najwyższej Izby Kontroli Elżbieta Królikowska-Kińska
Konstanty Miodowicz 2013-08-2323 sierpnia 2013[23] śmierć Renata Janik
Andrzej Buła 2013-11-1212 listopada 2013[24] wybór na Marszałka Województwa Opolskiego Łukasz Tusk
Tomasz Smolarz 2014-03-1212 marca 2014[25] powołanie na Wojewodę Dolnośląskiego Teresa Świło
Krystyna Poślednia 2014-04-011 kwietnia 2014[26] śmierć Irena Tomaszak-Zesiuk
Andrzej Duda 2014-05-2727 maja 2014[27] wybór na posła do Parlamentu Europejskiego Piotr Ćwik
Anna Fotyga 2014-05-2727 maja 2014[28] Kazimierz Smoliński
Barbara Kudrycka 2014-05-2727 maja 2014[29] Aleksander Sosna
Dawid Jackiewicz 2014-05-2727 maja 2014[30] Przemysław Czarnecki
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz 2014-05-2727 maja 2014[31] Michał Stuligrosz
Krystyna Łybacka 2014-05-2727 maja 2014[32] Marek Niedbała
Zbigniew Kuźmiuk 2014-05-2727 maja 2014[33] Krzysztof Sońta
Stanisław Ożóg 2014-05-2727 maja 2014[34] Antoni Błądek
Julia Pitera 2014-05-2727 maja 2014[35] Beata Rusinowska
Marek Plura 2014-05-2727 maja 2014[36] Jan Rzymełka
Dariusz Rosati 2014-05-2727 maja 2014[37] Andrzej Smirnow
Adam Szejnfeld 2014-05-2727 maja 2014[38] Stanisław Chmielewski
Kazimierz Ujazdowski 2014-05-2727 maja 2014[39] Piotr Babiarz
Jadwiga Wiśniewska 2014-05-2727 maja 2014[40] Jerzy Sądel
Bogdan Zdrojewski 2014-05-2727 maja 2014[41] Aldona Młyńczak
Kosma Złotowski 2014-05-2727 maja 2014[42] Piotr Król
Jakub Szulc 2014-08-2121 sierpnia 2014[43] zrzeczenie się mandatu Robert Jagła
Izabela Kloc 2014-09-1010 września 2014[44] wybór na senatora Czesław Sobierajski
Jarosław Rusiecki 2014-09-1010 września 2014[45] wybór na senatora Marek Kwitek
Donald Tusk 2014-10-3131 października 2014[46] zrzeczenie się mandatu[ax] Ewa Czeszejko-Sochacka
Paweł Graś 2014-11-1414 listopada 2014[47] zrzeczenie się mandatu[ay] Robert Maciaszek
Małgorzata Adamczak 2014-12-011 grudnia 2014[48] wybór na Burmistrza Śmigla Przemysław Krysztofiak
Łukasz Borowiak 2014-12-011 grudnia 2014[49] wybór na Prezydenta Miasta Leszna Bożena Henczyca
Wojciech Saługa 2014-12-011 grudnia 2014[50] wybór na Marszałka Województwa Śląskiego Katarzyna Stachowicz
Marcin Witko 2014-12-011 grudnia 2014[51] wybór na Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Krzysztof Maciejewski
Zbigniew Włodkowski 2014-12-022 grudnia 2014[52] wybór na Burmistrza Orzysza Urszula Pasławska
Adam Żyliński[az] 2014-12-022 grudnia 2014[53] wybór na Burmistrza Miasta Iławy Tadeusz Naguszewski
Jerzy Rębek 2014-12-033 grudnia 2014[54] wybór na Burmistrza Miasta Radzynia Podlaskiego Marcin Duszek
Jarosław Żaczek 2014-12-033 grudnia 2014[55] wybór na Burmistrza Ryk Jarosław Stawiarski
Jarosław Katulski 2014-12-033 grudnia 2014[56] wybór na radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Grażyna Ciemniak
Marek Wojtkowski 2014-12-055 grudnia 2014[57] wybór na Prezydenta Miasta Włocławka Grzegorz Karpiński
Robert Biedroń 2014-12-088 grudnia 2014[58] wybór na Prezydenta Miasta Słupska Jarosław Gromadzki
Jarosław Górczyński 2014-12-1010 grudnia 2014[59] wybór na Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Romuald Garczewski
Radosław Witkowski 2014-12-1515 grudnia 2014[60] wybór na Prezydenta Miasta Radomia Małgorzata Woźniak
Sławomir Nowak 2015-01-022 stycznia 2015[61] zrzeczenie się mandatu Jan Kulas
Mieczysław Łuczak 2015-02-022 lutego 2015[62] powołanie na Wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli Elżbieta Nawrocka
Tomasz Kaczmarek 2015-03-066 marca 2015[63] zrzeczenie się mandatu Halina Olendzka
Zbigniew Rynasiewicz 2015-06-011 czerwca 2015[64] zrzeczenie się mandatu Marek Poręba
Edward Czesak 2015-06-1111 czerwca 2015[65] objęcie zwolnionego mandatu posła do Parlamentu Europejskiego Urszula Rusecka
Adam Kwiatkowski 2015-08-077 sierpnia 2015[66] powołanie na Szefa Gabinetu Prezydenta RP Michał Dworczyk
Maciej Łopiński 2015-08-077 sierpnia 2015[67] powołanie na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Daniela Chrapkiewicz
Małgorzata Sadurska 2015-08-077 sierpnia 2015[68] powołanie na Szefa Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Głuchowski
Krzysztof Szczerski 2015-08-077 sierpnia 2015[69] powołanie na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Filip Kaczyński
Janusz Palikot 2015-09-1111 września 2015[70] zrzeczenie się mandatu Andrzej Dołecki
Miron Sycz 2015-11-022 listopada 2015[71] wybór na Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego mandat pozostał nieobsadzony

Lista według okręgów wyborczych[edytuj]

Okręgi wyborcze w poszczególnych województwach:

dolnośląskiekujawsko-pomorskielubelskielubuskiełódzkiemałopolskiemazowieckieopolskiepodkarpackiepodlaskiepomorskieśląskieświętokrzyskiewarmińsko-mazurskiewielkopolskiezachodniopomorskie

Województwo dolnośląskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Platforma Obywatelska RP
Grzegorz Schetyna (67 670)
Ewa Drozd (14 205)
Zofia Czernow (7740)
Robert Kropiwnicki (6029)
Norbert Wojnarowski (5981)
Prawo i Sprawiedliwość
Adam Lipiński (25 523)
Marzena Machałek (11 812)
Elżbieta Witek (9381)
Wojciech Zubowski (6800)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (15 883)
Ryszard Zbrzyzny (11 990)
Ruch Palikota
Henryk Kmiecik (13 015)
2 Platforma Obywatelska RP
Izabela Mrzygłocka (31 697)
Monika Wielichowska (10 589)
Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (6762)
Teresa Świło (4431)[ba]
Robert Jagła (4376)[bb]
Prawo i Sprawiedliwość
Anna Zalewska (14 999)
Andrzej Dąbrowski (4188)[bc]
Ruch Palikota
Halina Szymiec-Raczyńska (12 654)
3 Platforma Obywatelska RP
Sławomir Piechota (11 750)
Ewa Wolak (11 554)
Michał Jaros (9635)
Jarosław Charłampowicz (8399)
Stanisław Huskowski (7164)
Marek Łapiński (6357)
Maciej Zieliński (6099)
Roman Kaczor (5302)
Aldona Młyńczak (4855)[bd]
Prawo i Sprawiedliwość
Mariusz Jędrysek (22 381)
Jacek Świat (14 904)
Przemysław Czarnecki (6222)[be]
Piotr Babiarz (3575)[bf]
Ruch Palikota
Wincenty Elsner (15 969)

Województwo kujawsko-pomorskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
4 Platforma Obywatelska RP
Radosław Sikorski (91 720)
Krzysztof Brejza (12 600)
Teresa Piotrowska (10 009)
Paweł Olszewski (9257)
Iwona Kozłowska (4668)
Grażyna Ciemniak (4590)[bg]
Prawo i Sprawiedliwość
Tomasz Latos (20 308)
Bartosz Kownacki (7735)
Piotr Król (5797)[bh]
Ruch Palikota
Łukasz Krupa (18 401)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Anna Bańkowska (16 203)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Eugeniusz Kłopotek (13 287)
5 Platforma Obywatelska RP
Tomasz Lenz (28 998)
Antoni Mężydło (17 077)
Domicela Kopaczewska (16 992)
Janusz Dzięcioł (13 907)
Tomasz Szymański (7510)
Grzegorz Karpiński (6723)[bi]
Prawo i Sprawiedliwość
Zbigniew Girzyński (24 907)
Łukasz Zbonikowski (17 327)
Jan Ardanowski (14 841)
Anna Sobecka (6990)
Ruch Palikota
Maciej Wydrzyński (15 311)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Jerzy Wenderlich (19 078)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Zbigniew Sosnowski (7354)

Województwo lubelskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
6 Prawo i Sprawiedliwość
Elżbieta Kruk (30 048)
Lech Sprawka (23 848)
Gabriela Masłowska (17 777)
Krzysztof Michałkiewicz (11 816)
Jarosław Stawiarski (10 126)[bj]
Krzysztof Głuchowski (8438)[bk]
Platforma Obywatelska RP
Joanna Mucha (45 568)
Włodzimierz Karpiński (16 498)
Magdalena Gąsior-Marek (14 676)
Cezary Kucharski (7910)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jan Łopata (8725)
Henryk Smolarz (6191)[bl]
Ruch Palikota
Zofia Popiołek (18 752)
Michał Kabaciński (8725)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Jacek Czerniak (5965)
7 Prawo i Sprawiedliwość
Sławomir Zawiślak (24 478)
Beata Mazurek (22 249)
Adam Abramowicz (12 708)
Piotr Szeliga (8222)
Marcin Duszek (5226)[bm]
Platforma Obywatelska RP
Stanisław Żmijan (14 202)
Mariusz Grad (9962)
Grzegorz Raniewicz (7907)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Franciszek Stefaniuk (10 527)
Genowefa Tokarska (8906)
Ruch Palikota
Marek Poznański (16 640)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Zbigniew Matuszczak (8017)

Województwo lubuskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
8 Platforma Obywatelska RP
Bożenna Bukiewicz (38 017)
Stefan Niesiołowski (36 993)
Krystyna Sibińska (8756)
Witold Pahl (7235)
Bożena Sławiak (6673)
Waldemar Sługocki (6465)
Prawo i Sprawiedliwość
Elżbieta Rafalska (14 812)
Jerzy Materna (12 868)
Marek Ast (12 598)
Ruch Palikota
Maciej Mroczek (15 335)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Bogusław Wontor (8065)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Józef Zych (6919)

Województwo łódzkie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
9 Platforma Obywatelska RP
John Godson (29 832)
Cezary Grabarczyk (24 582)
Iwona Śledzińska-Katarasińska (16 279)
Małgorzata Niemczyk (10 959)
Elżbieta Królikowska-Kińska (3942)[bn]
Prawo i Sprawiedliwość
Witold Waszczykowski (36 854)
Jan Tomaszewski (8114)
Jarosław Jagiełło (6596)[bo]
Ruch Palikota
Roman Kotliński (17 720)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Dariusz Joński (15 164)
10 Prawo i Sprawiedliwość
Antoni Macierewicz (41 871)
Robert Telus (11 305)
Dariusz Seliga (8129)
Krzysztof Maciejewski (6442)[bp]
Platforma Obywatelska RP
Elżbieta Radziszewska (19 269)
Dorota Rutkowska (10 268)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Krystyna Ozga (9207)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Artur Ostrowski (7884)
Ruch Palikota
Marek Domaracki (9986)
11 Prawo i Sprawiedliwość
Grzegorz Schreiber (17 808)
Marek Matuszewski (16 207)
Piotr Polak (9022)
Tadeusz Woźniak (8996)
Marcin Mastalerek (8509)
Platforma Obywatelska RP
Andrzej Biernat (25 721)
Agnieszka Hanajczyk (16 484)
Cezary Tomczyk (12 748)
Artur Dunin (9595)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Elżbieta Nawrocka (6370)[bq]
Ruch Palikota
Michał Pacholski (12 918)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Cezary Olejniczak (9986)

Województwo małopolskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
12 Prawo i Sprawiedliwość
Beata Szydło (43 612)
Marek Łatas (12 466)
Marek Polak (6341)
Filip Kaczyński (4325)[br]
Platforma Obywatelska RP
Tadeusz Arkit (12 458)
Joanna Bobowska (7976)
Dorota Niedziela (6166)
Robert Maciaszek (3479)[bs]
13 Platforma Obywatelska RP
Jarosław Gowin (62 570)
Ireneusz Raś (31 455)
Jerzy Fedorowicz (28 383)
Katarzyna Matusik-Lipiec (22 178)
Łukasz Gibała (18 583)
Józef Lassota (10 241)
Jagna Marczułajtis-Walczak (7289)
Lidia Gądek (7191)
Prawo i Sprawiedliwość
Ryszard Terlecki (14 726)
Andrzej Adamczyk (14 297)
Jacek Osuch (10 997)
Barbara Bubula (7502)
Piotr Ćwik (3502)[bt]
Ruch Palikota
Anna Grodzka (19 451)
14 Prawo i Sprawiedliwość
Arkadiusz Mularczyk (45 801)
Barbara Bartuś (14 652)
Wiesław Janczyk (13 993)
Edward Siarka (13 264)
Anna Paluch (9764)
Andrzej Romanek (9743)
Piotr Naimski (5388)
Platforma Obywatelska RP
Andrzej Czerwiński (16 723)
Andrzej Gut-Mostowy (15 345)
Marian Cycoń (10 678)
15 Prawo i Sprawiedliwość
Włodzimierz Bernacki (18 699)
Józef Rojek (15 978)
Michał Wojtkiewicz (9403)
Jan Ziobro (9347)
Urszula Rusecka (7787)[bu]
Platforma Obywatelska RP
Robert Wardzała (10 437)
Urszula Augustyn (9724)
Elżbieta Achinger (9273)[bv]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Andrzej Sztorc (7087)

Województwo mazowieckie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
16 Prawo i Sprawiedliwość
Wojciech Jasiński (26 125)
Maciej Małecki (9757)
Marek Opioła (9545)
Robert Kołakowski (9314)
Platforma Obywatelska RP
Mirosław Koźlakiewicz (11 000)
Elżbieta Gapińska (10 794)
Beata Rusinowska (8773)[bw]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Waldemar Pawlak (24 491)
Piotr Zgorzelski (4323)
Ruch Palikota
Paweł Sajak (7747)
17 Prawo i Sprawiedliwość
Marek Suski (17 251)
Marzena Wróbel (11 738)
Dariusz Bąk (10 217)
Krzysztof Sońta (9436)[bx]
Platforma Obywatelska RP
Ewa Kopacz (41 554)
Czesław Czechyra (4347)
Małgorzata Woźniak (2017)[by]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Mirosław Maliszewski (9815)
Ruch Palikota
Armand Ryfiński (7812)
18 Prawo i Sprawiedliwość
Krzysztof Tchórzewski (22 787)
Krystyna Pawłowicz (20 681)
Arkadiusz Czartoryski (17 516)
Henryk Kowalczyk (13 713)
Grzegorz Woźniak (8550)
Platforma Obywatelska RP
Czesław Mroczek (22 985)
Jacek Kozaczyński (6804)
Andrzej Kania (5212)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Marek Sawicki (23 901)
Krzysztof Borkowski (6868)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Stanisława Prządka (8717)
Ruch Palikota
Bartłomiej Bodio (8740)
19 Platforma Obywatelska RP
Małgorzata Kidawa-Błońska (45 027)
Jan Vincent-Rostowski (10 743)
Joanna Fabisiak (6739)
Marcin Święcicki (6246)
Alicja Dąbrowska (4622)
Roman Kosecki (4603)
Michał Szczerba (4137)
Ligia Krajewska (3590)
Marcin Kierwiński (3580)
Leszek Jastrzębski (3075)
Ewa Czeszejko-Sochacka (2466)[bz]
Prawo i Sprawiedliwość
Jarosław Kaczyński (202 297)
Mariusz Kamiński (17 535)
Małgorzata Gosiewska (8129)
Artur Górski (4762)
Przemysław Wipler (4615)
Michał Dworczyk (4398)[ca]
Ruch Palikota
Wanda Nowicka (7065)
Andrzej Dołecki (1281)[cb]
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Ryszard Kalisz (53 451)
20 Platforma Obywatelska RP
Andrzej Halicki (40 002)
Jadwiga Zakrzewska (11 383)
Alicja Olechowska (10 884)
Barbara Czaplicka (8340)
Zenon Durka (7988)
Andrzej Smirnow (7043)[cc]
Prawo i Sprawiedliwość
Mariusz Błaszczak (44 319)
Jacek Sasin (29 134)
Ludwik Dorn (18 683)
Jan Szyszko (13 636)
Ruch Palikota
Artur Dębski (15 269)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Janusz Piechociński (11 638)

Województwo opolskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
21 Platforma Obywatelska RP
Leszek Korzeniowski (30 454)
Tadeusz Jarmuziewicz (14 022)
Janina Okrągły (11 418)
Brygida Kolenda-Łabuś (10 411)
Rajmund Miller (8901)
Łukasz Tusk (8620)[cd]
Prawo i Sprawiedliwość
Sławomir Kłosowski (14 165)
Jerzy Żyżyński (9872)
Patryk Jaki (8911)
Ruch Palikota
Adam Kępiński (11 175)
KWW Mniejszość Niemiecka
Ryszard Galla (11 794)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Tomasz Garbowski (6828)

Województwo podkarpackie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
22 Prawo i Sprawiedliwość
Marek Kuchciński (23 128)
Bogdan Rzońca (15 623)
Mieczysław Golba (12 332)
Stanisław Piotrowicz (12 325)
Kazimierz Ziobro (8234)
Piotr Babinetz (7239)
Platforma Obywatelska RP
Piotr Tomański (9621)
Marek Rząsa (9204)
Tomasz Kulesza (6976)[ce]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Mieczysław Kasprzak (6854)
Ruch Palikota
Małgorzata Marcinkiewicz (10 058)
23 Prawo i Sprawiedliwość
Józefa Hrynkiewicz (17 039)
Zbigniew Chmielowiec (16 038)
Kazimierz Moskal (14 234)
Andrzej Szlachta (13 717)
Krzysztof Popiołek (12 755)
Jan Warzecha (12 588)
Kazimierz Gołojuch (12 311)
Antoni Błądek (9631)[cf]
Platforma Obywatelska RP
Krystyna Skowrońska (25 174)
Mirosław Pluta (12 812)
Renata Butryn (8941)
Marek Poręba (4271)[cg]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jan Bury (15 649)
Ruch Palikota
Dariusz Dziadzio (11 091)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Tomasz Kamiński (8410)

Województwo podlaskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
24 Prawo i Sprawiedliwość
Krzysztof Jurgiel (35 763)
Mariusz Kamiński (22 675)
Jarosław Zieliński (21 015)
Dariusz Piontkowski (14 439)
Lech Kołakowski (13 502)
Jacek Bogucki (10 927)
Platforma Obywatelska RP
Robert Tyszkiewicz (10 465)
Damian Raczkowski (10 271)
Bożena Kamińska (10 019)
Jacek Żalek (8103)
Aleksander Sosna (7645)[ch]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Edmund Borawski (11 759)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Eugeniusz Czykwin (14 286)
Ruch Palikota
Adam Rybakowicz (11 792)

Województwo pomorskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
25 Platforma Obywatelska RP
Iwona Guzowska (22 616)
Agnieszka Pomaska (16 117)
Leszek Blanik (15 031)
Sławomir Neumann (14 346)
Jerzy Borowczak (10 504)
Jerzy Kozdroń (9913)
Katarzyna Hall (9898)
Jan Kulas (7072)[ci]
Prawo i Sprawiedliwość
Andrzej Jaworski (22 770)
Kazimierz Smoliński (6881)[cj]
Daniela Chrapkiewicz (3956)[ck]
Ruch Palikota
Piotr Bauć (13 398)
26 Platforma Obywatelska RP
Marek Biernacki (66 019)
Zbigniew Konwiński (18 548)
Kazimierz Plocke (18 452)
Krystyna Kłosin (16 187)
Tadeusz Aziewicz (14 013)
Stanisław Lamczyk (12 664)
Jerzy Budnik (8546)
Teresa Hoppe (7552)
Prawo i Sprawiedliwość
Janusz Śniadek (26 440)
Jolanta Szczypińska (19 819)
Dorota Arciszewska-Mielewczyk (18 088)
Jarosław Sellin (9932)
Ruch Palikota
Jarosław Gromadzki (3221)[cl]
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Leszek Miller (18 038)

Województwo śląskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
27 Platforma Obywatelska RP
Mirosława Nykiel (43 329)
Sławomir Kowalski (13 389)
Czesław Gluza (13 334)
Małgorzata Pępek (12 723)
Aleksandra Trybuś (10 061)
Prawo i Sprawiedliwość
Stanisław Szwed (32 416)
Stanisław Pięta (12 708)
Jacek Falfus (11 391)
Ruch Palikota
Artur Górczyński (9980)
28 Platforma Obywatelska RP
Halina Rozpondek (23 722)
Izabela Leszczyna (18 737)
Grzegorz Sztolcman (8926)
Prawo i Sprawiedliwość
Szymon Giżyński (9146)
Jerzy Sądel (3068)[cm]
Ruch Palikota
Artur Bramora (10 610)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Marek Balt (5378)
29 Platforma Obywatelska RP
Krystyna Szumilas (42 200)
Tomasz Głogowski (15 649)
Andrzej Gałażewski (11 746)
Jacek Brzezinka (10 775)
Borys Budka (10 260)
Jan Kaźmierczak (8155)
Prawo i Sprawiedliwość
Jerzy Polaczek (22 310)
Piotr Pyzik (12 039)
Ruch Palikota
Marek Stolarski (12 739)
30 Platforma Obywatelska RP
Marek Krząkała (25 938)
Joanna Kluzik-Rostkowska (22 418)
Henryk Siedlaczek (20 019)
Krzysztof Gadowski (15 326)
Ryszard Zawadzki (10 108)
Prawo i Sprawiedliwość
Grzegorz Matusiak (6889)
Grzegorz Janik (5236)[cn]
Czesław Sobierajski (2097)[co]
Ruch Palikota
Piotr Chmielowski (9925)
31 Platforma Obywatelska RP
Tomasz Tomczykiewicz (57 323)
Danuta Pietraszewska (25 496)
Elżbieta Pierzchała (14 557)
Ewa Kołodziej (14 149)
Marek Wójcik (10 753)
Jerzy Ziętek (8960)
Jan Rzymełka (7821)[cp]
Prawo i Sprawiedliwość
Wojciech Szarama (27 541)
Grzegorz Tobiszowski (13 268)
Maria Nowak (10 820)
Ruch Palikota
Andrzej Rozenek (15 793)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Zbyszek Zaborowski (9482)
32 Platforma Obywatelska RP
Beata Małecka-Libera (23 822)
Piotr van der Coghen (12 171)
Jarosław Pięta (9309)
Anna Nemś (9086)
Katarzyna Stachowicz (4263)[cq]
Prawo i Sprawiedliwość
Ewa Malik (25 214)
Waldemar Andzel (10 328)
Ruch Palikota
Jerzy Borkowski (20 292)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Witold Klepacz (6817)

Województwo świętokrzyskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
33 Prawo i Sprawiedliwość
Beata Kempa (70 127)
Krzysztof Lipiec (6774)
Maria Zuba (6222)
Andrzej Bętkowski (4591)
Marek Kwitek (3726)[cr]
Halina Olendzka (2331)[cs]
Platforma Obywatelska RP
Marzena Okła-Drewnowicz (34 745)
Artur Gierada (11 679)
Zbigniew Pacelt (8842)
Lucjan Pietrzczyk (6057)
Renata Janik (3621)[ct]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Mirosław Pawlak (6317)
Marek Gos (4131)[cu]
Romuald Garczewski (2870)[cv]
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Sławomir Kopyciński (7003)
Ruch Palikota
Jan Cedzyński (14 796)

Województwo warmińsko-mazurskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
34 Platforma Obywatelska RP
Elżbieta Gelert (15 901)
Piotr Cieśliński (15 547)
Tadeusz Naguszewski (3850)[cw]
wakat[cx]
Prawo i Sprawiedliwość
Leonard Krasulski (12 790)
Zbigniew Babalski (7217)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Stanisław Żelichowski (6458)
Ruch Palikota
Wojciech Penkalski (9255)
35 Platforma Obywatelska RP
Beata Bublewicz (23 262)
Lidia Staroń (16 091)
Janusz Cichoń (13 902)
Andrzej Orzechowski (12 046)
Paweł Papke (10 132)
Prawo i Sprawiedliwość
Jerzy Szmit (17 234)
Iwona Arent (11 955)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Urszula Pasławska (5022)[cy]
Ruch Palikota
Tomasz Makowski (7980)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Tadeusz Iwiński (11 025)

Województwo wielkopolskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
36 Platforma Obywatelska RP
Mariusz Witczak (31 263)
Maciej Orzechowski (14 123)
Wojciech Ziemniak (12 713)
Przemysław Krysztofiak (9004)[cz]
Bożena Henczyca (3199)[da]
Prawo i Sprawiedliwość
Andrzej Dera (17 606)
Jan Dziedziczak (15 954)
Adam Rogacki (14 903)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Piotr Walkowski (6331)
Józef Racki (6179)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Leszek Aleksandrzak (9941)
Ruch Palikota
Krzysztof Kłosowski (13 080)
37 Platforma Obywatelska RP
Tomasz Nowak (24 346)
Paweł Arndt (12 627)
Irena Tomaszak-Zesiuk (8546)[db]
Prawo i Sprawiedliwość
Adam Hofman (24 047)
Zbigniew Dolata (11 939)
Witold Czarnecki (10 201)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Tadeusz Tomaszewski (11 267)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Eugeniusz Grzeszczak (9648)
Ruch Palikota
Jacek Kwiatkowski (13 380)
38 Platforma Obywatelska RP
Jakub Rutnicki (19 784)
Maria Janyska (12 132)
Killion Munyama (7925)
Stanisław Chmielewski (5685)[dc]
Prawo i Sprawiedliwość
Paweł Szałamacha (12 009)
Maks Kraczkowski (10 389)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Stanisław Kalemba (10 597)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Romuald Ajchler (9362)
Ruch Palikota
Jacek Najder (11 701)
39 Platforma Obywatelska RP
Waldy Dzikowski (54 647)
Rafał Grupiński (40 510)
Arkady Fiedler (17 467)
Jacek Tomczak (14 547)
Bożena Szydłowska (14 352)
Michał Stuligrosz (10 692)[dd]
Prawo i Sprawiedliwość
Tadeusz Dziuba (28 508)
Tomasz Górski (9197)
Ruch Palikota
Maciej Banaszak (18 837)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Marek Niedbała (4442)[de]

Województwo zachodniopomorskie[edytuj]

Nr Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
40 Platforma Obywatelska RP
Stanisław Gawłowski (27 047)
Marek Hok (16 364)
Wiesław Suchowiejko (8724)
Paweł Suski (7741)
Prawo i Sprawiedliwość
Czesław Hoc (19 942)
Stefan Strzałkowski (4840)
Ruch Palikota
Andrzej Lewandowski (11 128)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Stanisław Wziątek (8838)
41 Platforma Obywatelska RP
Bartosz Arłukowicz (101 746)
Magdalena Kochan (14 198)
Arkadiusz Litwiński (9396)
Konstanty Oświęcimski (7459)
Renata Zaremba (6355)
Zofia Ławrynowicz (5057)
Ewa Żmuda-Trzebiatowska (4906)
Prawo i Sprawiedliwość
Joachim Brudziński (38 700)
Leszek Dobrzyński (6107)
Michał Jach (4383)
Ruch Palikota
Andrzej Piątak (15 579)
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Grzegorz Napieralski (23 940)

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

  1. Koło powołane zostało 5 marca 2015. Klub pod nazwą Twój Ruch funkcjonował od 7 października 2013, przestał istnieć 4 marca 2015.
  2. Solidarna Polska nie istniała w czasie wyborów parlamentarnych w 2011. Jej posłowie zostali wybrani jako kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Klub przestał istnieć 24 maja 2015.
  3. Zjednoczona Prawica nie istniała w czasie wyborów parlamentarnych w 2011. Jej posłowie zostali wybrani jako kandydaci Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej RP. Klub powołany został 14 lipca 2014.
  4. Biało-Czerwoni nie istnieli w czasie wyborów parlamentarnych w 2011. Ich posłowie zostali wybrani jako kandydaci Ruchu Palikota i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Koło powołane zostało 2 lipca 2015.
  5. Posłowie, którzy nie przystąpili do żadnego z klubów lub kół parlamentarnych bądź opuścili je w trakcie kadencji.
  6. Istnieje od 11 lipca 2014; do 3 marca 2015 nosił nazwę Sprawiedliwa Polska.
  7. Istnieje od 5 marca 2015.
  8. Istnieje od 2 lipca 2015.
  9. Istniał do 4 marca 2015; do 5 października nosił nazwę Ruch Palikota (Koło Poselskie Ruch Palikota powstało po jego rozwiązaniu).
  10. Istniał do 24 maja 2014.
  11. Istniało od 2 czerwca do 11 lipca 2014.
  12. Istniało od 3 października 2014 do połowy lutego 2015.
  13. Istniało od 3 lipca do 11 grudnia 2013.
  14. Ślubowała 11 lipca 2012.
  15. Ślubował 24 czerwca 2014.
  16. a b c d Ślubował/a 16 grudnia 2014.
  17. Ślubowała 7 listopada 2014.
  18. a b c Ślubował/a 17 grudnia 2014.
  19. Ślubował 27 sierpnia 2014.
  20. Ślubowała 11 września 2013.
  21. Ślubowała 27 sierpnia 2013.
  22. Ślubował 4 lutego 2015.
  23. Ślubował 22 grudnia 2011.
  24. Ślubował 28 listopada 2014.
  25. a b c d e f g h i j k l m n o Ślubował/a 5 czerwca 2014.
  26. Ślubował 11 czerwca 2015.
  27. a b c Ślubował/a 19 grudnia 2014.
  28. Ślubowała 19 marca 2014.
  29. Ślubowała 23 kwietnia 2014.
  30. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x Wybrany/a z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
  31. Ślubował 22 listopada 2013.
  32. a b c Ślubował 17 listopada 2011.
  33. a b c Ślubował/a 13 stycznia 2015.
  34. Ślubowała 9 września 2015.
  35. Ślubował 10 września 2015.
  36. Ślubował 9 września 2015.
  37. Ślubował 8 maja 2013.
  38. Ślubował 9 września 2015.
  39. Ślubował 1 października 2014.
  40. Ślubowała 9 kwietnia 2015.
  41. Ślubowała 23 czerwca 2015.
  42. a b c d e f g h i j k Wybrany/a z ramienia Platformy Obywatelskiej RP.
  43. Ślubował 24 września 2014.
  44. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac Wybrany/a z ramienia Ruchu Palikota.
  45. Ślubowała 18 lutego 2015.
  46. Ślubował 23 września 2015.
  47. a b c Wybrany z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
  48. Wybrany z ramienia KWW Mniejszość Niemiecka.
  49. a b Mandaty Dariusz Barskiego i Bogdana Święczkowskiego wygasły w związku z niepołączalnością urzędu prokuratora ze sprawowaniem mandatu posła (art. 103 §2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.).
  50. Donald Tusk zrzekł się mandatu w związku z wyborem na Przewodniczącego Rady Europejskiej.
  51. Paweł Graś zrzekł się mandatu w związku z objęciem funkcji pełnomocnika Przewodniczącego Rady Europejskiej.
  52. Ślubował 25 stycznia 2012.
  53. Zastąpiła Tomasza Smolarza (9893 głosy).
  54. Zastąpił Jakuba Szulca (17 230 głosów).
  55. Zastąpił Bogdana Święczkowskiego (17 109 głosów).
  56. Zastąpiła Bogdana Zdrojewskiego (149 962 głosy).
  57. Zastąpił Dawida Jackiewicza (26 648 głosów).
  58. Zastąpił Kazimierza Ujazdowskiego (26 221 głosów).
  59. Zastąpiła Jarosława Katulskiego (5872 głosy).
  60. Zastąpił Kosmę Złotowskiego (21 607 głosów).
  61. Zastąpił Marka Wojtkowskiego (7352 głosy).
  62. Zastąpił Jarosława Żaczka (11 278 głosów).
  63. Zastąpił Małgorzatę Sadurską (15 946 głosów).
  64. Zastąpił Krzysztofa Hetmana (10 804 głosy).
  65. Zastąpił Jerzego Rębka (7503 głosy).
  66. Zastąpiła Krzysztofa Kwiatkowskiego (65 259 głosów).
  67. Zastąpił Dariusza Barskiego (12 245 głosów).
  68. Zastąpił Marcina Witkę (6535 głosów).
  69. Zastąpiła Mieczysława Łuczaka (9373 głosy).
  70. Zastąpił Krzysztofa Szczerskiego (4751 głosów).
  71. Zastąpił Pawła Grasia (36 992 głosy).
  72. Zastąpił Andrzeja Dudę (79 981 głosów).
  73. Zastąpiła Edwarda Czesaka (18 787 głosów).
  74. Zastąpiła Aleksandra Grada (23 671 głosów).
  75. Zastąpiła Julię Piterę (29 095 głosów).
  76. Zastąpił Zbigniewa Kuźmiuka (29 223 głosy).
  77. Zastąpiła Radosława Witkowskiego (7285 głosów).
  78. Zastąpiła Donalda Tuska (374 920 głosów).
  79. Zastąpił Adama Kwiatkowskiego (6284 głosów).
  80. Zastąpił Janusza Palikota (94 811 głosów).
  81. Zastąpił Dariusza Rosatiego (59 562 głosy).
  82. Zastąpił Andrzeja Bułę (9167 głosów).
  83. Zastąpił Małgorzatę Chomycz (16 829 głosów).
  84. Zastąpił Stanisława Ożoga (37 160 głosów).
  85. Zastąpił Zbigniewa Rynasiewicza (27 510 głosów).
  86. Zastąpił Barbarę Kudrycką (41 047 głosów).
  87. Zastąpił Sławomira Nowaka (65 629 głosów).
  88. Zastąpił Annę Fotygę (24 662 głosy).
  89. Zastąpiła Macieja Łopińskiego (15 794 głosów).
  90. Zastąpił Roberta Biedronia (16 919 głosów).
  91. Zastąpił Jadwigę Wiśniewską (34 491 głosów).
  92. Zastąpił Bolesława Piechę (34 520 głosów).
  93. Zastąpił Izabelę Kloc (12 833 głosy).
  94. Zastąpił Marka Plurę (22 795 głosów).
  95. Zastąpiła Wojciecha Saługę (26 368 głosów).
  96. Zastąpił Jarosława Rusieckiego (7323 głosy).
  97. Zastąpiła Tomasza Kaczmarka (4332 głosy).
  98. Zastąpiła Konstantego Miodowicza (14 202 głosy).
  99. Zastąpił Adama Jarubasa (28 750 głosów).
  100. Zastąpił Jarosława Górczyńskiego (4814 głosów).
  101. Zastąpił Adama Żylińskiego (6588 głosów), który zastąpił Sławomira Rybickiego (13 644 głosy).
  102. W miejsce Mirona Sycza (8884 głosów).
  103. Zastąpiła Zbigniewa Włodkowskiego (8131 głosów).
  104. Zastąpił Małgorzatę Adamczak (18 119 głosów).
  105. Zastąpiła Łukasza Borowiaka (11 545 głosów).
  106. Zastąpiła Krystynę Poślednią (8714 głosów).
  107. Zastąpił Adama Szejnfelda (45 764 głosy).
  108. Zastąpił Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz (27 807 głosów).
  109. Zastąpił Krystynę Łybacką (16 616 głosów).

Przypisy

  1. Z prac klubów. „Kronika Sejmowa”, 15 listopada 2011. [dostęp 2015-10-10].
  2. Aktualne kluby i koła. sejm.gov.pl. [dostęp 2015-10-10].
  3. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 listopada 2011 r. w sprawie wyboru Marszałka Sejmu (M.P. z 2011 r. Nr 100, poz. 1008).
  4. Strona sejmowa posła VII kadencji. [dostęp 2016-01-30].
  5. a b c d Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 listopada 2011 r. w sprawie wyboru wicemarszałków Sejmu (M.P. z 2011 r. Nr 100, poz. 1010).
  6. Strona sejmowa posła VII kadencji. [dostęp 2016-01-30].
  7. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 listopada 2011 r. w sprawie wyboru wicemarszałka Sejmu (M.P. z 2011 r. Nr 100, poz. 1011).
  8. Pełniący obowiązki Marszałka Sejmu od 22 września 2014 do 24 września 2014 i od 23 czerwca 2015 do 25 czerwca 2015.
  9. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 września 2014 r. w sprawie wyboru wicemarszałka Sejmu (M.P. z 2014 r. poz. 852).
  10. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 września 2014 r. w sprawie wyboru Marszałka Sejmu (M.P. z 2014 r. poz. 843).
  11. Strona sejmowa posła VII kadencji. [dostęp 2016-01-30].
  12. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie wyboru Marszałka Sejmu (M.P. z 2015 r. poz. 578).
  13. a b c d e f g h Kluby. Sejm.gov.pl. [dostęp 2015-05-29].
  14. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 października 2011 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Krzysztofa Andrzeja Hetmana (M.P. z 2011 r. Nr 100, poz. 1014).
  15. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 października 2011 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Adama Sebastiana Jarubasa (M.P. z 2011 r. Nr 100, poz. 1015).
  16. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 października 2011 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Dariusza Barskiego (M.P. z 2011 r. Nr 100, poz. 1016).
  17. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 października 2011 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Bogdana Romana Święczkowskiego (M.P. z 2011 r. Nr 100, poz. 1017).
  18. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Małgorzaty Chomycz (M.P. z 2011 r. Nr 115, poz. 1158).
  19. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Sławomira Rybickiego (M.P. z 2012 r. poz. 33).
  20. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 lipca 2012 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Aleksandra Grada (M.P. z 2012 r. poz. 502).
  21. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 kwietnia 2013 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Bolesława Grzegorza Piechy (M.P. z 2013 r. poz. 364).
  22. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 sierpnia 2013 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Krzysztofa Kwiatkowskiego (M.P. z 2013 r. poz. 679).
  23. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 sierpnia 2013 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Konstantego Bronisława Miodowicza (M.P. z 2013 r. poz. 751).
  24. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 listopada 2013 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Andrzeja Buły (M.P. z 2013 r. poz. 965).
  25. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 marca 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Tomasza Smolarza (M.P. z 2014 r. poz. 234).
  26. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Krystyny Pośledniej (M.P. z 2014 r. poz. 268).
  27. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Andrzeja Sebastiana Dudy (M.P. z 2014 r. poz. 399).
  28. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Anny Elżbiety Fotygi (M.P. z 2014 r. poz. 400).
  29. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Barbary Kudryckiej (M.P. z 2014 r. poz. 403).
  30. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Dawida Bohdana Jackiewicza (M.P. z 2014 r. poz. 401).
  31. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz (M.P. z 2014 r. poz. 402).
  32. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Krystyny Marii Łybackiej (M.P. z 2014 r. poz. 405).
  33. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Zbigniewa Krzysztofa Kuźmiuka (M.P. z 2014 r. poz. 404).
  34. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Stanisława Ożoga (M.P. z 2014 r. poz. 406).
  35. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Julii Teresy Pitery (M.P. z 2014 r. poz. 407).
  36. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Marka Mirosława Plury (M.P. z 2014 r. poz. 408).
  37. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Dariusza Kajetana Rosatiego (M.P. z 2014 r. poz. 409).
  38. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Adama Stanisława Szejnfelda (M.P. z 2014 r. poz. 410).
  39. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Kazimierza Michała Ujazdowskiego (M.P. z 2014 r. poz. 411).
  40. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Jadwigi Marii Wiśniewskiej (M.P. z 2014 r. poz. 412).
  41. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Bogdana Andrzeja Zdrojewskiego (M.P. z 2014 r. poz. 413).
  42. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Kosmy Tadeusza Złotowskiego (M.P. z 2014 r. poz. 414).
  43. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 sierpnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Jakuba Szulca (M.P. z 2014 r. poz. 773).
  44. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 września 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Izabeli Kloc (M.P. z 2014 r. poz. 818).
  45. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 września 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Jarosława Rusieckiego (M.P. z 2014 r. poz. 820).
  46. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 października 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Donalda Franciszka Tuska (M.P. z 2014 r. poz. 1045).
  47. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 listopada 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Pawła Bolesława Grasia (M.P. z 2014 r. poz. 1103).
  48. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Małgorzaty Adamczak (M.P. z 2014 r. poz. 1181).
  49. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Łukasza Borowiaka (M.P. z 2014 r. poz. 1177).
  50. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Wojciecha Pawła Saługi (M.P. z 2014 r. poz. 1183).
  51. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Marcina Witki (M.P. z 2014 r. poz. 1182).
  52. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Zbigniewa Włodkowskiego (M.P. z 2014 r. poz. 1178).
  53. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Adama Jacka Żylińskiego (M.P. z 2014 r. poz. 1184).
  54. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Jerzego Rębka (M.P. z 2014 r. poz. 1179).
  55. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Jarosława Żaczka (M.P. z 2014 r. poz. 1186).
  56. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 grudnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Jarosława Pawła Katulskiego (M.P. z 2014 r. poz. 1185).
  57. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 grudnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Marka Wojtkowskiego (M.P. z 2014 r. poz. 1202).
  58. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 grudnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Roberta Biedronia (M.P. z 2014 r. poz. 1203).
  59. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 grudnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Jarosława Jacka Górczyńskiego (M.P. z 2014 r. poz. 1201).
  60. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Radosława Witkowskiego (M.P. z 2014 r. poz. 1223).
  61. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 stycznia 2015 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Sławomira Ryszarda Nowaka (M.P. z 2015 r. poz. 99).
  62. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 lutego 2015 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mieczysława Marcina Łuczaka (M.P. z 2015 r. poz. 188).
  63. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 marca 2015 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Tomasza Krzysztofa Kaczmarka (M.P. z 2015 r. poz. 290).
  64. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 czerwca 2015 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Zbigniewa Franciszka Rynasiewicza (M.P. z 2015 r. poz. 527).
  65. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 czerwca 2015 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Edwarda Stanisława Czesaka (M.P. z 2015 r. poz. 542).
  66. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 sierpnia 2015 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Adama Mariusza Kwiatkowskiego (M.P. z 2015 r. poz. 775).
  67. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 sierpnia 2015 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Macieja Jana Łopińskiego (M.P. z 2015 r. poz. 772).
  68. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 sierpnia 2015 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Małgorzaty Barbary Sadurskiej (M.P. z 2015 r. poz. 774).
  69. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 sierpnia 2015 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Krzysztofa Marii Szczerskiego (M.P. z 2015 r. poz. 773).
  70. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 września 2015 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Janusza Mariana Palikota (M.P. z 2015 r. poz. 826).
  71. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 listopada 2015 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mirona Sycza (M.P. z 2015 r. poz. 1081).

Bibliografia[edytuj]