Posejdon z Artemizjon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Posejdon z Artemizjonu
NAMA Poséidon.jpg
Czas
powstania
ok. 460-450 p.n.e.
Technika odlew z brązu
Wysokość wys. 2,09 m
Miejsce
przechowywania
Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Posejdon z Artemizjonu znany też jako Zeus z Artemizjonu - nazwa starożytnej greckiej rzeźby mężczyzny znalezionej w Morzu Egejskim niedaleko przylądka Artemizjon w 1927 roku, pochodzącej z wczesnego okresu klasycznego.

Posąg przedstawia nagiego brodatego mężczyznę w dojrzałym wieku. Stoi on w szerokim rozkroku. Głowa zwrócona w stronę wyciągniętej przed siebie lewej ręki. Prawa ręka odchylona do tyłu. Mężczyzna trzymał w niej niezachowany przedmiot.

Posąg jest wykonany z brązu. Mierzy 2,09 m wysokości. Brwi i usta inkrustowane były miedzią. Oczy, pierwotnie zapewne wykonane ze szkła, wstawiono osobno. Datuje się go na lata ok. 460-450 p.n.e. Obecnie eksponowany jest w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Wśród historyków sztuki i archeologów trwa debata kim jest ów mężczyzna. Najczęściej utożsamiany jest z Posejdonem, ale niektórzy (np. sir J. Boardman) przychylają się do opinii, że jest to posąg Zeusa. W literaturze spotyka się też unikanie imienia boga w obliczu niemożliwości ostatecznego rozstrzygnięcia, kim był. Kwestia zostałaby rozwiązana, gdyby było wiadomo, co mężczyzna trzymał w prawej ręce, a najwidoczniej był to jego atrybut. Trójząb wskazywałby na posąg Posejdona, a piorun - na Zeusa. Pewną wskazówką, że chodzi o Posejdona jest moneta italskiego miasta Posejdonia, gdzie ukazano Posejdona w bardzo podobnej pozie zamierzającego się do rzutu trójzębem.

Nieznany jest autor rzeźby, chociaż część badaczy przypisuje ją Kalamisowi.

Literatura[edytuj | edytuj kod]