Bohaterowie serialu Gwiezdne wrota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Poniżej znajduje się lista postaci występujących w serialu Gwiezdne wrota oraz związanych z nim filmach pełnometrażowych, zatytułowanych Gwiezdne wrota: Arka Prawdy oraz Gwiezdne wrota: Continuum.

Postać Aktor Sezony Filmy
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Gwiezdne wrota: Arka Prawdy Gwiezdne wrota: Continuum
Jack O'Neill
Richard Dean Anderson
Główna Gościnnie Główna
Daniel Jackson
Michael Shanks
Główna Gościnnie Główna
Samantha Carter
Amanda Tapping
Główna
Teal'c
Christopher Judge
Główna
George Hammond
Don S. Davis
Główna Gościnnie Gościnnie
Jonas Quinn
Corin Nemec
Gościnnie Główna Gościnnie
Cameron Mitchell
Ben Browder
Główna
Hank Landry
Beau Bridges
Główna Gościnnie
Vala Mal Doran
Claudia Black
Gościnnie Główna

Główne postaci[edytuj]

Odtwórcy postaci SG-1
Richard Dean Anderson – Jack O’Neill
Amanda Tapping – Samantha Carter
Michael Shanks - Daniel Jackson
Christopher Judge – Teal'c
Ben Browder – Cameron Mitchell
Corin Nemec – Jonas Quinn
Beau Bridges – Hank Landry
Teryl Rothery – Janet Fraiser
 • Richard Dean Anderson jako Jonathan „Jack” O’Neill
 • Amanda Tapping jako Samantha Carter
 • Michael Shanks (w filmie pełnometrażowym James Spader) jako dr Daniel Jackson - specjalista w dziedzinie archeologii i kultury starożytnego Egiptu. Jego teorie o piramidach doprowadzają do udziału w pierwszej misji przez Gwiezdne wrota. Po zniszczeniu Ra na Abydos, Daniel postanawia zostać na tej planecie i bierze ślub z Sha'uri (Sha're). Jednak kiedy Apofis porywa ją, powraca na Ziemię i dołącza do drużyny SG-1 mając nadzieję odnaleźć swoją żonę. Jest częścią SG-1 do momentu przejścia na wyższy poziom egzystencji na koniec piątego sezonu. Po przeciwstawieniu się zasadzie nieingerencji w świat materialny powraca do ciała na początku siódmego sezonu. W ostatnich sezonach utrzymuje bliższą znajomość z Valą Mal Doran. Jest utalentowanym lingwistą znającym ponad 23 języki[1]; poznaje w toku serii także języki obcych ras, takich jak Pradawni czy Goa’uld.
 • Christopher Judge jako Teal'c - małomówny wojownik Jaffa z planety Chulak, były pierwszy przyboczny Apophisa. Zostaje członkiem SG-1 w nadziei, zdołają oni pokonać Goa’uldów i to doprowadzi do wyzwolenia jego narodu (Jaffa). Ma ponad 100 lat[2] i podczas służby Goa’uldom poznał wiele języków, ras i technologii. Ma syna o imieniu Rya'c i żonę Drey'auc, którzy mieszkają na Chulak. Jego nauczycielem, a zarazem serdecznym przyjacielem jest mistrz Bra'tac. Najczęściej używanym przez niego słowem jest „Indeed” („W istocie”). Charakterystyczną cechą wyglądu Teal'ca jest tatuaż wykonany ze złota znajdujący się na czole.
 • Don S. Davis jako George Hammond - generał major United States Air Force, dowódca SGC w ciągu pierwszych siedmiu lat trwania programu, przejmując schedę po generale West'cie. Odpowiada bezpośrednio przed prezydentem i szefami sztabów. Pomimo nacisków by użyć jego pozycji w celu wykonania misji takich jak kradzież obcych technologii pozostał przy utrzymywaniu przyjaznych kontaktów i poszukiwaniu sojuszników wśród obcych ras. Był dowódcą SGC (2001-2004) przez siedem lat oraz odpowiadał za koordynowanie misji drużyn SG. Żona Hammonda zmarła na raka trzy lata przed rozpoczęciem programu Stargate. Generał czekał już tylko na emeryturę, gdy bazę zaatakowali Jafa Apofisa. Jednak po tym incydencie Hammond pozostał na stanowisku dowódcy. Pierwszą podróż przez wrota odbył w rok po ataku podczas negocjacji zwolnienia SG-1. W 2004 roku zwolniony ze stanowiska i awansowany. Przydzielony został do nadzorowania programów dotyczących bezpieczeństwa Ziemi. Jego miejsce zajął Jack O’Neill.
 • Corin Nemec jako Jonas Quinn – postać grana przez Corina Nemeca. Pochodzi z państwa Kelowna na planecie Langara. Zastępuje Daniela Jacksona w SG-1 przez jeden rok. Ma zdolność przyswajania dużej ilości wiedzy. Gdy Jackson ratował Kelowne on stał bezczynnie, nie wpłynął też na ujawnienie prawdy o tym wydarzeniu. Fakt ten wyrobił mu złą opinię w SG-1. Aby się zrehabilitować Jonas wykradł porcje naquadrii z rodzinnej planety i przekazał ją Ziemi. W ramach dalszych prób rehabilitacji, zaczął czytać każdy przydatny tekst w bazie, by dowieść że jest warty dołączenia do drużyny. Przyłączając się do SG-1 chciał zwiększyć szansę uchronienia jego planety od Goa’uldów. Podczas pobytu w SG-1 podejmował szybkie decyzje na korzyść drużyny. Przygotowywał się do każdej misji ze sporym zaangażowaniem.
  Jonas odkrył, że jest wyjątkowy, gdy Nirrti zbadała jego DNA w urządzeniu do manipulacji genetycznych stworzonym przez Pradawnych. Posiadana nadzwyczajne zdolności pamięci fotograficznej i wyłapywania szczegółów. Nirrti chciała go przeobrazić w hok'taur i zrobić z niego nosiciela.
  Pod koniec swojego pobytu z SG-1 został schwytany przez Anubisa, który wszczepił Jonasowi implant służący do kopiowania wiedzy do komputera Goa’uldów. Anubis dowiedział się o istnieniu naquadrii i poznał lokalizację planety Jonasa. Po tym jak udało mu się uratować jego planetę od Anubisa, Jonas powrócił na swoją planetę by przewodniczyć Połączonemu Zgromadzeniu rządów swojej planety.
 • Beau Bridges jako Henry „Hank” Landry – generał United States Air Force, który zostaje na początku sezonu dziewiątego wyznaczony nowym dowódcą SGC, zastępując na tym miejscu Jacka O’Neilla. Jego córka, Carolyn Lam, jest oficerem medycznym i również pracuje dla SGC.
 • Ben Browder jako Cameron „Cam” Mitchell – postać grana w serialu Stargate SG-1 przez Bena Browdera. Dowódca eskadry F-302, która uczestniczyła w bitwie na Antarktydzie. Mitchell w ostatnim momencie uratował statek SG-1 przed zniszczeniem przez jednego z Alkesh, w wyniku czego rozbił się i został ciężko ranny. Po przejściu ciężkiej rehabilitacji, mógł sobie wybrać stanowisko jakie chciał, dlatego dołączył do SG-1.
 • Claudia Black jako Vala Mal Doran – złodziejka i oszustka z nienazwanej planety oraz były ludzki gospodarz Goa’ulda Qetesh. Po raz pierwszy pojawia się w serialu w 12. odcinku ósmego sezonu pt. Lot Prometeusza (Prometheus Unbound), gdy kradnie ziemski statek kosmiczny Prometeusz, na którym poznaje Daniela Jacksona. W sezonie dziewiątym wraz z Danielem odkrywa nowe zagrożenie dla naszej galaktyki – Ori i ich kapłanów. Uniemożliwia im później dotarcie do Drogi mlecznej niszcząc pierwsze superwrota, w wyniku czego zostaje jednak przeniesiona do innej galaktyki. Na początku dziesiątego sezonu, po narodzinach córki Adrii, zostaje członkiem drużyny SG-1.
Za rolę tę Claudia Black była nominowana do nagrody Saturna w 2006 roku w kategorii Najlepsza drugoplanowa aktorka telewizyjna[3], zdobyła także Constellation Award w kategorii najlepszy kobiecy fantastycznonaukowy występ telewizyjny w 2007 roku[4].

Personel SGC[edytuj]

Odtwórcy postaci
Jay Acovone – Charles Kawalsky
Gary Jones – Walter Harriman
 • Generał W.O. West – postać z filmu Gwiezdne Wrota grana przez Leona Rippya. Poprzednik generała Hammonda na stanowisku dowódcy SGC. Pojawia się w oryginalnym filmie Gwiezdne wrota z 1994 roku, grany przez Leona Rippy'ego. To on reaktywował do czynnej służby pułkownika Jacka O’Neilla i wysłał jego wraz z dr Danielem Jacksonem na pierwszą misję przez wrota do Abydos.
 • Janet Fraiser – postać grana przez Teryl Rothery. Początkowo w stopniu kapitana, później majora. Jest specjalistką od rzadkich, egzotycznych chorób zdolna w każdej chwili do udzielenia pomocy. Mając dostęp do larwy Goa’ulda Teal'ca zdobyła doświadczenie przy utrzymywaniu przy życiu symbionta. Nie boi się użyć swej pozycji by inni oficerowie nie wymigali się od badań. Adoptowała i wychowywała jedyną ocalałą osobę z planety Hanka - jedenastoletnią dziewczynkę Cassandrę. Janet zrobi wszystko by uratować życie swoim pacjentom. Wiele razy pomagała innym dobrą radą ale także poradą medyczną i chęcią niesienia pomocy. W imię tych wartości oddała własne życie niosąc pomoc rannemu żołnierzowi na polu walki. Była wielkim przyjacielem drużyny SG-1, a szczególnie Sam.
  Janet wstąpiła do armii między ślubem a rozwodem. Przeszła trening z broną palną, ale nie używała jej często do czasu incydentu przejęcia bazy przez Hathor, podczas którego Fraiser i reszta kobiet odzyskała kontrolę nad SGC. Gdy Nirrti przebywała w celi posiadając informacje, które mogły pomóc Cassandrze wyzdrowieć z choroby genetycznej, Janet uśpiła strażnika i groziła Goa’uldowi bronią żądając informacji. Janet miała alergię dlatego brała leki przeciwhistaminowe. Fakt ten raz był decydujący podczas rozwiązania problemu zarazy panującej w SGC. Posiadała swoją własną drużynę SG, z którą nieraz wyruszała na inne planety. Zginęła ratując życie postrzelonemu przez Jaffa żołnierzowi. Potem widzimy ją jeszcze raz w 9 sezonie kiedy SG-1 z różnych wymiarów trafiają do tego „naszego”.
 • MacKenzie – postać grana przez Erica Schneidera. Psychiatra, członek personelu medycznego SGC, który nie posiada biura na jej terenie. Posiada doświadczenie w dziedzinie hipnozy i psychiatrii. Jego zdolności pozwoliły mu wyjawić prawdę o śmierci Daniela. Leczył schizofrenię Daniela, gdy ten został zainfekowany wynalazkiem Machellego.
 • Charles Kawalsky – grany w filmie przez Johna Diehla (tam był podpułkownikiem) a w serialu przez Jaya Acovone (tam był majorem). Był drugim oficerem po O’Neillu w pierwszej misji na Abydos. Po powrocie do domu, Kawalsky i reszta uczestników misji decydują się nie opowiadać co tak naprawdę miało miejsce podczas wyprawy przez wrota. W pierwszym odcinku serialu Gwiezdne wrota, Kawalsky towarzyszy O’Neillowi w podróży na Abydos. Po powrocie zostaje przydzielony, jako dowódca, do SG-2. Podczas misji na Chulak razem z SG-1, Kawalsky zostaje nosicielem młodego Goa’ulda, który zaczyna przejmować nad nim kontrolę. Kawalsky umiera w następnym odcinku, gdy pomimo operacji Goa’uld przejmuje całkowitą kontrolę. Mimo wszystko postać Kawalsky'ego powraca w kilku następnych odcinkach jako postać z innego wymiaru lub wirtualnej rzeczywistości.
 • Walter Harriman (Walter) – postać grana przez Gary’ego Jonesa. Sierżant, technik odpowiedzialny za wybieranie współrzędnych oraz prace pomieszczenia kontrolnego wrót. Uczestniczył w misji zniszczenia statku Anubisa, towarzyszył Hammondowi podczas pobytu na Prometeuszu. Był asystentem O’Neilla gdy ten był dowódcą SGC.
 • Catherine Langford – naukowiec i córka znanego archeologa, który w 1928 roku w Gizie odkrył Gwiezdne wrota, lecz nie był w stanie zrozumieć ich przeznaczenia. Dr Langford rekrutuje dr. Daniela Jacksona w program Gwiezdnych wrót, dzięki czemu udaje się je uruchomić.

Abydosianie[edytuj]

 • Kasuf – Postać występująca zarówno w filmie jak i w serialu gra go hinduski aktor Erick Avari. Kasuf jest przywódcą Abydozjan, jak też ojcem Sha're i Ska'ary. Gdy Sha're będąca nosicielką Amonet przybywa na Abydos, by urodzić dziecko Apofisa, Kasuf pomaga Danielowi ukryć nowo narodzonego Shifu przed siłami Heru'ura. Kasuf pojawia się ostatni raz przedstawiając Shifu drużynie SG-1 pod koniec sezonu czwartego.
 • Skaara – Grany przez Alexisa Cruza zarówno w filmie Gwiezdne wrota jak i w serialu Gwiezdne wrota, to syn Kasufa i brat Sha're. W filmie, Ska'ara i jego przyjaciele pomagają O’Neillowi i jego oddziałowi pokonać Ra. W serialu Skaara zostaje nosicielem syna Apofisa - Klorela wbrew własnej woli. SG-1 opanowuje statek Klorela, ale Ska'ara odzyskuje kontrole nad własnym ciałem tylko na chwilę. O’Neill strzela do Klorela, by ten nie zabił Dr. Jacksona. Bra'Tac umieszcza Klorela w sarkofagu. Klorel i Apofis uciekają tuż przed zniszczeniem ich statków. Około rok później, statek Klorela rozbija się na planecie Tollan, gdy ten ucieka przed siłami Heru-ura. Klorel zostaje ranny w wypadku co pozwala Ska'arze odzyskac kontrolę nad swym ciałem. Tollanie urządzają proces o prawo do używania ciała między Ska'arą a Klorelem. Ska'ara wygrywa, w wyniku czego symbiont - Klorel zostaje usunięty z jego ciała i może powrócić na Gwiezdne wrota. Ostatni raz spotyka SG-1 pod koniec sezonu 6tego. Ska'ara pomaga SG-1 w poszukiwaniu Oka Ra na Abydos. Ska'ara zostaje śmiertelnie ranny w walce z siłami Anubisa również szukającymi Oka, ale z pomocą Omy Desali wstępuje na wyższy poziom egzystencji.
 • Sha're (w filmie Sha'uri) – Grana przez Mili Avital, a w serialu przez Vaitiare Banderę. Jest córką Kasufa, siostrą Ska'ary i żoną Daniela Jacksona. Została nosicielką symbionta imieniem Amonet. W filmie, jej ojciec Kasuf, ofiaruje ją Danielowi Jacksonowi jako prezent, chociaż Daniel początkowo odmówił, później się w sobie zakochują. Po roku małżeństwa, wbrew własnej woli została nosicielką Amonet. Po koniec sezonu drugiego Daniel spotyka Sha're podczas wizyty na Abydos. Rodzi wkrótce dziecko, chłopca imieniem Shifu, którego ojcem okazuje się Apofis. Dziecko zostaje ukryte, gdy symbiont Sha're - Amonet śpi na czas ciąży swej nosicielki. Amonet i Sha're powracają niedługo potem podczas bitwy na Abydos. Amonet atakuje Daniela swoim urządzeniem ręki. W tym momencie Sha're przesyła Danielowi informację, by Daniel ruszył na poszukiwanie miejsca zwanego Kheb. Teal'c zmuszony jest zastrzelić Amonet/Sha're by uratować życie Daniela.

Nox[edytuj]

 • Lya – Postać grana przez kanadyjską aktorkę Fridę Betrani. Lya to dziewczyna z rasy Nox. po raz pierwszy pojawia się, gdy jej rodzina przywraca ją do życia po tym, jak zabijają ją Jaffa Apofisa. Następnym razem proponuje azyl Tollanom na swej planecie. Ostatni raz pojawia się podczas procesu między Klorelem, a Ska'arą na Tollanie. To ona decyduje o zwycięstwie Ska'ary w tym procesie. Lya pomaga też Tollanom odeprzeć atak Goa’uldów na ich planetę.
 • Antheus – Stanowczy i milczący, nie chce dzielić się z mniej rozwiniętymi rasami wiedzą i technologią. Twierdzi, że oprócz wojen są i inne metody, a na naukę potrzeba dużo czasu.
 • Ohper – Ma 432 lata, zna wiele mądrych prawd życiowych, które przekazał SG-1.

Ascendenci[edytuj]

 • Shifu – Postać grana przez Lane'a Gatesa. Jest tzw. harcesisem, czyli ludzkim dzieckiem poczętym przez dwoje Goa’uldów: Apofisa i Amonet. Apofis miał nadzieję, że będzie on jego nowym nosicielem. Jako dziecko dwojga Goa’uldów posiada ich genetyczne wspomnienia. Po urodzeniu zostaje ukryty przez Kasufa i Daniela na Abydos. W niecały rok później Amonet dowiaduje się, gdzie on przebywa, więc zostaje wysłany na planetę Kheb, gdzie opiekuje się nim Oma Desala. Po następnym roku SG-1 spotyka Shifu i zaprasza go na Ziemię. Tau’ri proszą go, by podzielił się z nimi tym, co wie na temat Goa’uldów. Shifu jednak odmawia, ascenduje[5] i opuszcza Ziemię.
 • Oma Desala – Postać ze świata Gwiezdnych wrót grana przez amerykańską aktorkę Mel Harris. Oma to pradawna, która ascendowała. Nazywana jest czasem Matką Naturą. Oma popełnila raz starszną pomyłkę pomagając upadłemu Władcy Systemu Anubisowi ascendować, za co została ukarana przez innych Pradawnych. Mimo wszystko wciąż uważa, że jej obowiązkiem jest pomagać istotom niższym w odnalezieniu „drogi do oświecenia”, nawet kosztem mieszania się w sprawy niższego poziomu egzystencji (co jest zakazane wśród ascendowanych Pradawnych). Razem z tymi, którzy ją popierają, jest o włos od ściągnięcia na siebie gniewu reszty ascendowanych. Wobec tego udziela tylko wskazówek, pozostawiając zainteresowanym ostateczną decyzję o ascendacji.
SG-1 po raz pierwszy spotyka Omę podczas poszukiwania Shifu, syna Apofisa na planecie Kheb. Oma ochrania SG-1 przed atakiem oddziału Jaffa. Daniel decyduje się pozostawić Shifu pod opieką Omy. Shifu później ascenduje z jej pomocą. Ponad rok później Oma pomaga ascendować Danielowi, po tym, jak otrzymał on śmiertelną dawke promieniowania. W czasie ataku Anubisa na Abydos ascenduje wszystkich Abydozjan.
Gdy Daniel łamie prawa ascendowanych, Oma zmuszona jest zesłać go z powrotem do naszego poziomu egzystecji i wymazać jego wspomnienia. Jak się później okazuje, Jackson zaczyna sobie, wraz z upływem czasu, przypominać większość swego życia. Oma Desala pojawia się w serialu ostatni raz, gdy Daniel został zabity przez replikatory. Zatrzymuje Daniela w połowie drogi do ascendacji (między ascendacją a życiem śmiertelnika), próbując przekonać go by znowu ascendował. Daniel się zgadza, ale wcześniej przekonuje ją, by za wszelką cenę powstrzymała Anubisa, co tez czyni, wdając się z nim w wieczną walkę, by nie mógł on już siać zniszczenia w galaktyce.

Pozostałe rasy[edytuj]

 • Narim – Postać grana przez Garwina Sanforda. Narim jest wpływowym Tollaninem, który poznaje SG-1, gdy próbują oni uratować jego i grupę jego rodaków z planety, na której o mało nie umarł. Jest wyraźnie zainteresowany Samanthą Carter, później wyznaje jej swe uczucia. Po śmierci jednego z przywódców Tollan Omoc'a, Narim i SG-1 odkrywają, że rząd Tollany kolaborował z Goa’uldami. Narim decyduje się zrobić wszystko, by uchronić Ziemię przed zniszczeniem, ale Goa’uldowie rozpoczynają bombardowanie jego planety. Odprowadza SG-1 do wrót, a sam zostaje by dołączyć do swych rodaków w walce z agresorami. Niedługo potem Narim informuje Tau’ri o zniszczeniu Tollany. Transmisja tej wiadomości kończy się gwałtownie.
 • Cassandra – Jest to młoda dziewczyna, która jako jedyna przeżyła zarazę na planecie Hanka (P8X-987). W jej ciele Nirrti umieściła bombę wzbogaconą w Naquadę. Ładunek zostaje rozbrojony, a dziewczynka zostaje adoptowana przez dr Janet Fraiser. Kilka lat później wirus, który doprowadził do zagłady ludność jej planety powoduje, że Cassandra zaczyna ewoluować w tzw. „hok'taur”, czyli zaawansowaną formę człowieka. SG-1 zawiera układ z Nirrti, która odwraca proces. Gdy SG-1 podróżuje w czasie z 1969 roku w przyszłość, spotykają tam Cassandrę jako staruszkę. To właśnie ona pomaga im trafić do właściwego roku.

Przypisy

 1. Odcinek sezonu drugiego pt. 1969
 2. Odcinek sezonu czwartego pt. The Light
 3. SG-1 earns three Saturn nominations (ang.). [dostęp 2016-12-07].
 4. Looking Back At... The 2007 Constellation Awards (ang.). constellations.tcon.ca. [dostęp 2016-12-07].
 5. Stan, w którym człowiek istnieje w formie czystej energii bez ciała, bez żadnych potrzeb cielesnych. Dzięki tej formie dana osoba jest w stanie kontrolować naturę oraz rzeczy materialne.