Postacie z SGC (Gwiezdne wrota)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Główne postacie związane z fikcyjną bazą wojskową SGC są:

SG-1[edytuj]

Odtwórcy postaci SG-1
Richard Dean Anderson – Jack O’Neill
Amanda Tapping – Samantha Carter
Christopher Judge – Teal'c
Ben Browder – Cameron Mitchell
Corin Nemec – Jonas Quinn
Michael Shanks - Daniel Jackson
 • Samantha „Sam” Carter
 • Daniel Jackson – postać grana w pełnometrażowym filmie przez James Spader w serialu Stargate SG-1 Michael Shanks. Daniel Jackson jest specjalistą w dziedzinie archeologii i kultury starożytnego Egiptu i to właśnie dzięki jego umiejętnościom udaje się uruchomić Gwiezdne wrota, gdyż jako jedyny potrafił prawidłowo odszyfrować znalezione z wrotami egipskie napisy hieroglificzne. Jest on także utalentowanym lingwistą znającym ponad 23 języki, łącznie z językami obcych ras takich jak Pradawni czy Goa’uld. Po zniszczeniu Ra na Abydos, Daniel postanawia zostać na tej planecie i bierze ślub z Sha'uri (w serialu Sha're). Jednak kiedy Apofis porywa ją, wraca na Ziemię i zostaje członkiem grupy SG-1. Dzięki pomocy Omy Desali ascendował, jednakże za ingerencje w „zwykłym” świecie zostaje odesłany.
 • Teal'c – postać grana w serialu telewizyjnym przez Christophera Judge'a. Jego imię oznacza siłę. Teal'c to silny, godny zaufania wojownik Jaffa z planety Chulak. Poznajemy go jako pierwszego przybocznego Apofisa. Przyłączył się do SG-1 wierząc, że mogą oni pokonać Goa’uldów, o których posiada sporo informacji. Ma ponad 100 lat i podczas służby Goa’uldom poznał wiele języków, ras i technologii. Ma syna o imieniu Rya'c. Jego nauczycielem, a zarazem serdecznym przyjacielem jest mistrz Bra'Tac. Marzeniem ich obu jest wyzwolenie Jaffa spod władzy Goa’uld.
 • Cameron Mitchell – postać grana w serialu Stargate SG-1 przez Bena Browdera. Dowódca eskadry F-302, która uczestniczyła w bitwie na Antarktydzie. Mitchell w ostatnim momencie uratował statek SG-1 przed zniszczeniem przez jednego z Alkesh, w wyniku czego rozbił się i został ciężko ranny. Po przejściu ciężkiej rehabilitacji, mógł sobie wybrać stanowisko jakie chciał, dlatego dołączył do SG-1.
 • Vala Mal Doran
 • Jonas Quinn – postać grana przez Corina Nemeca. Pochodzi z państwa Kelowna na planecie Langara. Zastępuje Daniela Jacksona w SG-1 przez jeden rok. Ma zdolność przyswajania dużej ilości wiedzy. Gdy Jackson ratował Kelowne on stał bezczynnie, nie wpłynął też na ujawnienie prawdy o tym wydarzeniu. Fakt ten wyrobił mu złą opinię w SG-1. Aby się zrehabilitować Jonas wykradł porcje naquadrii z rodzinnej planety i przekazał ją Ziemi. W ramach dalszych prób rehabilitacji, zaczął czytać każdy przydatny tekst w bazie, by dowieść że jest warty dołączenia do drużyny. Przyłączając się do SG-1 chciał zwiększyć szansę uchronienia jego planety od Goa’uldów. Podczas pobytu w SG-1 podejmował szybkie decyzje na korzyść drużyny. Przygotowywał się do każdej misji ze sporym zaangażowaniem.
  Jonas odkrył, że jest wyjątkowy, gdy Nirrti zbadała jego DNA w urządzeniu do manipulacji genetycznych stworzonym przez Pradawnych. Posiadana nadzwyczajne zdolności pamięci fotograficznej i wyłapywania szczegółów. Nirrti chciała go przeobrazić w hok'taur i zrobić z niego nosiciela.
  Pod koniec swojego pobytu z SG-1 został schwytany przez Anubisa, który wszczepił Jonasowi implant służący do kopiowania wiedzy do komputera Goa’uldów. Anubis dowiedział się o istnieniu naquadrii i poznał lokalizację planety Jonasa. Po tym jak udało mu się uratować jego planetę od Anubisa, Jonas powrócił na swoją planetę by przewodniczyć Połączonemu Zgromadzeniu rządów swojej planety.

Dowódcy[edytuj]

Beau Bridges – Hank Landry
 • Generał W.O. West – postać z filmu Gwiezdne Wrota grana przez Leona Rippya. Poprzednik generała Hammonda na stanowisku dowódcy SGC. Pojawia się w oryginalnym filmie Gwiezdne wrota z 1994 roku, grany przez Leona Rippy'ego. To on reaktywował do czynnej służby pułkownika Jacka O’Neilla i wysłał jego wraz z dr Danielem Jacksonem na pierwszą misję przez wrota do Abydos.
 • George Hammond – postać grana przez Dona Davisa. Odpowiada bezpośrednio przed prezydentem i szefami sztabów. Pomimo nacisków by użyć jego pozycji w celu wykonania misji takich jak kradzież obcych technologii pozostał przy utrzymywaniu przyjaznych kontaktów i poszukiwaniu sojuszników wśród obcych ras. Był dowódcą SGC (2001-2004) przez siedem lat oraz odpowiadał za koordynowanie misji drużyn SG. Żona Hammonda zmarła na raka trzy lata przed rozpoczęciem programu Stargate. Generał czekał już tylko na emeryturę, gdy bazę zaatakowali Jafa Apofisa. Jednak po tym incydencie Hammond pozostał na stanowisku dowódcy. Pierwszą podróż przez wrota odbył w rok po ataku podczas negocjacji zwolnienia SG-1. W 2004 roku zwolniony ze stanowiska i awansowany. Przydzielony został do nadzorowania programów dotyczących bezpieczeństwa Ziemi. Jego miejsce zajął Jack O’Neill.
 • Hank Landry – postać grana w serialu przez Beau Bridgesa. Emerytowany generał, który powrócił do służby na stanowisko dowódcy SGC. Zastąpił swojego przyjaciela Jacka O’Neilla.

Lekarze[edytuj]

Teryl Rothery – Janet Fraiser
 • Janet Fraiser – postać grana przez Teryl Rothery. Początkowo w stopniu kapitana, później majora. Jest specjalistką od rzadkich, egzotycznych chorób zdolna w każdej chwili do udzielenia pomocy. Mając dostęp do larwy Goa’ulda Teal'ca zdobyła doświadczenie przy utrzymywaniu przy życiu symbionta. Nie boi się użyć swej pozycji by inni oficerowie nie wymigali się od badań. Adoptowała i wychowywała jedyną ocalałą osobę z planety Hanka - jedenastoletnią dziewczynkę Cassandrę. Janet zrobi wszystko by uratować życie swoim pacjentom. Wiele razy pomagała innym dobrą radą ale także poradą medyczną i chęcią niesienia pomocy. W imię tych wartości oddała własne życie niosąc pomoc rannemu żołnierzowi na polu walki. Była wielkim przyjacielem drużyny SG-1, a szczególnie Sam.
  Janet wstąpiła do armii między ślubem a rozwodem. Przeszła trening z broną palną, ale nie używała jej często do czasu incydentu przejęcia bazy przez Hathor, podczas którego Fraiser i reszta kobiet odzyskała kontrolę nad SGC. Gdy Nirrti przebywała w celi posiadając informacje, które mogły pomóc Cassandrze wyzdrowieć z choroby genetycznej, Janet uśpiła strażnika i groziła Goa’uldowi bronią żądając informacji. Janet miała alergię dlatego brała leki przeciwhistaminowe. Fakt ten raz był decydujący podczas rozwiązania problemu zarazy panującej w SGC. Posiadała swoją własną drużynę SG, z którą nieraz wyruszała na inne planety. Zginęła ratując życie postrzelonemu przez Jaffa żołnierzowi. Potem widzimy ją jeszcze raz w 9 sezonie kiedy SG-1 z różnych wymiarów trafiają do tego „naszego”.
 • MacKenzie – postać grana przez Erica Schneidera. Psychiatra, członek personelu medycznego SGC, który nie posiada biura na jej terenie. Posiada doświadczenie w dziedzinie hipnozy i psychiatrii. Jego zdolności pozwoliły mu wyjawić prawdę o śmierci Daniela. Leczył schizofrenię Daniela, gdy ten został zainfekowany wynalazkiem Machellego.

Pozostałe[edytuj]

Odtwórcy postaci
Jay Acovone – Charles Kawalsky
Gary Jones – Walter Harriman
 • Charles Kawalsky – grany w filmie przez Johna Diehla (tam był podpułkownikiem) a w serialu przez Jaya Acovone (tam był majorem). Był drugim oficerem po O’Neillu w pierwszej misji na Abydos. Po powrocie do domu, Kawalsky i reszta uczestników misji decydują się nie opowiadać co tak naprawdę miało miejsce podczas wyprawy przez wrota. W pierwszym odcinku serialu Gwiezdne wrota, Kawalsky towarzyszy O’Neillowi w podróży na Abydos. Po powrocie zostaje przydzielony, jako dowódca, do SG-2. Podczas misji na Chulak razem z SG-1, Kawalsky zostaje nosicielem młodego Goa’ulda, który zaczyna przejmować nad nim kontrolę. Kawalsky umiera w następnym odcinku, gdy pomimo operacji Goa’uld przejmuje całkowitą kontrolę. Mimo wszystko postać Kawalsky'ego powraca w kilku następnych odcinkach jako postać z innego wymiaru lub wirtualnej rzeczywistości.
 • Walter Harriman (Walter) – postać grana przez Gary’ego Jonesa. Sierżant, technik odpowiedzialny za wybieranie współrzędnych oraz prace pomieszczenia kontrolnego wrót. Uczestniczył w misji zniszczenia statku Anubisa, towarzyszył Hammondowi podczas pobytu na Prometeuszu. Był asystentem O’Neilla gdy ten był dowódcą SGC.
 • Catherine Langford – naukowiec i córka znanego archeologa, który w 1928 roku w Gizie odkrył Gwiezdne wrota, lecz nie był w stanie zrozumieć ich przeznaczenia. Dr Langford wciąga dr Daniela Jacksona w program Gwiezdnych wrót, dzięki czemu udaje się je uruchomić.