Postacie z cyklu Jurassic Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jurassic Park[edytuj]

Alan Grant[edytuj]

Jeden z głównych bohaterów serii - paleontolog, fascynował się głównie welociraptorami, nie znosił dzieci, film jednak bez przerwy rzucał go w kontakty z nimi. W pierwszej części zostaje zaproszony przez Johna Hammonda. W czasie pierwszego starcia z dinozaurami ocalił przed tyranozaurem wnuki Hammonda - Lex i Timmy'ego, a następnie próbował dotrzeć wraz z nimi do budynku, co zakończyło się powodzeniem. W trzeciej części wraz z uczniem Billym ruszył na ratunek Ericowi Kirby'emu uwięzionemu wśród dinozaurów. W czasie walki spinozaura z tyranozaurem, wpadł do kłody między oboma potworami, ale ocaliło go to, że dinozaury zajęły się sobą. W czasie ataku welociraptorów został ocalony przez Erica. Nosił na głowie charakterystyczny kapelusz. Syn Ellie Sattler nazywał go Panem od dinozaurów.

Ian Malcolm[edytuj]

Obok Granta jeden z głównych bohaterów serii. Matematyk, zwolennik tak zwanej teorii chaosu. Miał kilka żon i troje dzieci - o czym mówi w pierwszej części, w drugiej części poznajemy jedno z nich - mulatkę Kelly. Wystąpił w pierwszej i drugiej części. Został zaproszony przez Hammonda do Parku. Ocalił wraz z Grantem Lex i Timmy'ego przed tyranozaurem, ale sam złamał przy tym nogę, zdołał wydostać się jednak z wyspy, w książce został poważniej zraniony i początkowo uznany za zmarłego. W drugiej części pojawił się wraz z córką i narzeczoną - Sarah Harding.

Ellie Sattler[edytuj]

Paleobotanik, asystentka Allana Granta. Wystąpiła w pierwszej i trzeciej części filmu. Została zaproszona przez Hammonda do Parku Jurajskiego. W trzeciej pojawiła się wraz z niewymienionym w pierwszej części mężem i dwójką paroletnich synów. Kiedy Grant był na Isla Sorna na statku zatapianym przez spinozaura, zatelefonował do niej z prośbą o pomoc. Sattler przysłała wojsko na pomoc.

John Hammond[edytuj]

Założyciel parku i w pierwszej części szef In Genu. Był człowiekiem w podeszłym wieku. Dziadek Lexa i Timmy'ego. Największą rolę odegrał w pierwszej części. W drugiej pojawił się na początku jak rozmawiał z Ianem Malcolmem i na końcu w telewizji informując, że tyranozaur został przewieziony z powrotem na wyspę. W książce ginie w pierwszej części, zagryziony przez prokompsognaty podczas spaceru.

Donald Gennaro[edytuj]

Prawnik inGen'u, jeden z gości zaproszonych przez Hammonda do parku. Jako jedyny z gości uważał stworzenie parku za dobry pomysł. Gdy wysiadły wszystkie zabezpieczenia i tyranozaur wydostał się na wolność, ze strachu dostał biegunki, zostawił Lexa i Timmego i pobiegł do pobliskiej budki z toaletą, co go zgubiło. Malcolm bowiem próbując ochronić dzieci, zawiódł dinozaura do tej toalety. Tyranozaur zrównał budkę z ziemią pozostawiając tylko muszlę klozetową a na niej - Gennaro. Gennaro mógł ocalić życie nie ruszając się, ale zaczął poruszać rękoma i zaraz potem trafił do żołądka tyranozaura. W książce jest wyjątkowym tchórzem ale przeżywa.

John Arnold[edytuj]

Inżynier zatrudniony przez Hammonda. Jego głównym zadaniem był nadzór techniczny nad sprawnym funkcjonowaniem parku jurajskiego. Próbował uruchomić wyłączone przez Nedry'ego zabezpieczenia, co zakończyło się niepowodzeniem. Zaatakowany i zabity przez raptory podczas próby manualnego włączenia zabezpieczeń parku. Sattler znalazła jego (prawdopodobnie) odgryzioną przez raptora rękę, gdy uciekała przed tymi potworami.

Dennis Nedry[edytuj]

Otyły programista z Cambridge Mass. Hammond zlecił Nedremu i jego zespołowi napisanie systemu operacyjnego parku. Nedry nie wiedząc do czego będzie służył przyszły system (Hammond nic nie wspomniał o Jurassic Parku) popełnił wiele błędów podczas pisania za co potem miał w ramach gwarancji pojechać na wyspę i naprawić system. Wtedy właśnie dotarł do niego doktor Lewis Dodgson pracownik firmy Biosyn. Zlecił mu wykradnięcie embrionów wszystkich piętnastu gatunków dinozaurów w specjalnym pojemniku z podwójnym chłodzonym dnem (w filmie został wykorzystany egzemplarz słynnego amerykańskiego producenta pianek do golenia Barbasol). Nedry zgodził się na to, krótko przed wylotem na wyspę spotkał się z Dodgsonem w San Cose w Kostaryce w celu dostania zaliczki. Swoją operację dokładnie zaplanował. Mianowicie miał wyłączyć system zabezpieczeń, dzięki czemu miał dostać się do chłodni i wykraść embriony, jeepem dostać się do wschodniej przystani, przekazać puszkę pianki do golenia z embrionami człowiekowi Dodgsona i wrócić do dyspozytorni. Nie przewidział tylko burzy, która przyczyniła się do jego zabłądzenia. Prawdopodobnie wybrał złą drogę i zamiast jechać w kierunku przystani trafił na teren, gdzie wypasały się dinozaury. Wpadł w poślizg i ugrzązł kołami między korzeniami. Nawiasem mówiąc warto zwrócić uwagę na błąd w filmie, gdy Nedry wysiada i mówi "This's the road" - "to jest droga" pokazany jest znak ze strzałką w górę, jednak gdy Nedry upada, strzałka skierowana jest w lewo. Nedry pospiesznie próbuje wyciągnąć jeepa za pomocą wyciągarki, kiedy wraca do auta spotyka Dilophosaura. Nedry bagatelizuje sprawę. Popełnia jeden błąd, zanim wsiądzie odwraca się w kierunku dinozaura (w książce autor napisał, że chce się upewnić czy dinozaur nie szykuje się do ataku) i zostaje opluty jadem, który wywołuje ślepotę. Oślepiony Nedry próbuje po omacku wsiąść do auta, lecz uderza głową w dach auta i upada gubiąc puszkę z embrionami. W końcu wsiada i nie wiadomo skąd wziął się w jeepie dilofozaur. Nedry w adaptacji filmowej ginie w jeepie, z kolei w książce ginie przed autem poprzez rozcięcie brzucha.

Robert Muldoon[edytuj]

Myśliwy zatrudniony w parku Hammonda. Jego specjalnością były welociraptory. Razem z Ellie Satler został wysłany przez Hammonda, by odszukać jego wnuki. Natrafili tylko na Malcolma i zdołali z nim uciec samochodem przed tyranozaurem. Razem z Satler poszli wytropić welociraptory, gdy te zaczynały stanowić zagrożenie. Sam ruszył w las, gdzie napotkał welociraptora. Nawiązali walkę, w wyniku której Muldoon poniósł śmierć.

Alexis Murphy[edytuj]

Wnuczka Hammonda i siostra Timmyego zaproszona w pierwszej części do parku. Miała w pierwszej części 14 lat. Pojawiła się też na początku drugiej.

Timmy Murphy[edytuj]

Jeden z wnuków Hammonda zaproszony do parku. W pierwszej części miał 11 lat. Pojawił się też wraz z siostrą na początku drugiej. Interesował się dinozaurami.

Lewis Dodgson[edytuj]

Pracownik korporacji Biosyn (konkurencja InGen), odkrywa śmiały plan Hammonda i zleca Dennisowi Nedry'emu wykradnięcie embrionów. W adaptacji filmowej na tym kończy się jego rola, widzimy go tylko w pierwszej części. W drugiej książce Crichtona wiemy, że jedzie na wyspę Sorna i kradnie jaja dinozaurów, lecz ginie w gnieździe tyranozaura.

Henry Wu[edytuj]

Naukowiec zatrudniony w InGenie, pracujący przy inkubacji jaj dinozaurów. W pierwszej części jego rola została znacząco zredukowana względem książki. Powraca w Jurassic World, gdzie staje się wiele ważniejszą postacią, przewodząc badaniom genetycznym w nowym Parku.

Zaginiony świat[edytuj]

Roland Tembo[edytuj]

Myśliwy z Mombasy. Zgodził się dowodzić ekspedycji Ludlowa, gdyż zależało mu na schwytaniu do USA żywego samca tyranozaura. Współpracował wraz ze swoim przyjacielem Ajayem, również myśliwym. Po zniszczeniu obozowiska przez dinozaury i ataku tyranozaurów na przyczepy, wraz z pierwszą ekspedycją wyruszył w głąb wyspy, aby wezwać pomoc. W trakcie marszu po raz kolejny ludzi zaatakowały tyranozaury. Roland oddzielił się od pozostałych członków ekspedycji i uśpił samca tyranozaura. Gdy się dowiedział, że Ajay został zabity przez raptory zrezygnował z dalszej współpracy z Ingenem mówiąc do Petera Ludlow "Zbyt długo patrzyłem na śmierć".

Ajay Sidhu[edytuj]

Myśliwy, przyjaciel Rolanda Tembo i członek ekspedycji Ludlowa. Był brunetem i nosił okrągłe okulary. Razem z Tembo znalazł gniazdo tyranozaurów i wziął młode T-rexa na "przynętę" do zwabienia jego rodziców. Obaj nie doczekali się dorosłych tyranozaurów, bowiem podczas sabotażu na obóz Ludlowa, jedna z terenówek się zapaliła i wylądowała na ich drzewie, na którym byli skryci. Myśliwi zmuszeni byli do ucieczki, a Nick uwolnił młodego tyranozaura i wziął go do przyczepy by go opatrzyć. Ajay był zawsze przy Rolandzie Tembo, także podczas złączenia grup. Gdy Dieter Stark zginął, wyruszył on zazem z Tembo i kilkoma innymi osobami na jego poszukiwanie. Po powrocie, podczas gdy ekipa spała, razem z Ianem i Tembo ustalał dalszą drogę. Gdy tyranozaury nawiedziły obóz, uciekał w drugiej grupie, która udała się we wysoką trawę, gdzie były welociraptory. Biegnąc w tej grupie, chciał ich zatrzymać, żeby nie wchodzili w tą trawę. Tam też zginął zabity (tak jak wszyscy w tej grupie) przez welociraptory.

Eddie Carr[edytuj]

Mechanik samochodowy wysłany na wyspę przez Hammonda. Do wyprawy na wyspę przygotował furgon wraz z przyczepą, dwa Mercedesy Benz i ambonę, dzięki której wraz z Ianem i Kelly obserwowali z wysoka dżunglę. Zginął oddając życie za resztę grupy. Gdy Malcolm, Harding i Van Owen byli uwięzieni w przyczepie zwisającej nad przepaścią, nadjechał samochodem i próbował wciągnąć furgon, niestety nagle pojawiły się tyranozaury. W chwili ataku miał przy sobie strzelbę, która zawierała środki odurzające z jadu ślimaka, po których zwierzę padało w sekundę po zetknięciu się z trucizną, ale broń zaplątała się wtedy w sieć i Carr nie zdążył jej rozplątać.

Peter Ludlow[edytuj]

Siostrzeniec Hammonda - przejął od swojego wuja kontrolę nad IN Genem. Był bardzo chciwy. Pojawia się na początku filmu gdy rozmawia z Rolandem Tembo. Roland spełnił jego marzenie przywożąc do USA tyranozaura (płacąc za to cenę życia). Gdy tyranozaur uwolnił się, zaczął szukać jego młodego. Przez nierozwagę wszedł do klatki z młodym, gdzie zastał i jego ojca. Dinozaury wspólnie go uśmiercają.

Sarah Harding[edytuj]

Paleontolog, narzeczona Iana, przybrana matka Kelly Curtis, córka lekarza weterynarii, który pracował dla Hammonda w Jurassic Parku na wyspie Nublar. Była zagorzale zafascynowana dinozaurami, często ryzykowała życie by je zbadać. Tylko dlatego, że ona już zdążyła pojechać na wyspę Isla Sorna, Malcolm zdecydował się ponownie wyruszyć na spotkanie z dinozaurami. Nastawiła młodemu tyranozaurowi nogę i podczas tej operacji na jej ubraniu pozostała krew gada, przez co tyranozaury ciągle śledziły obydwie ekspedycje. Po wydostaniu się z wyspy wraz z Ianem podjęli się zadania sprowadzenia z powrotem na statek szalejącego po San Diego tyranozaura.

Kelly Curtis Malcolm[edytuj]

Córka Iana z poprzedniego małżeństwa, która na gapę popłynęła na wyspę. Była akrobatką. Była mulatką, co może świadczyć, że jej matka była murzynką.

Nick Van Owen[edytuj]

Członek wyprawy na Isla Sorna - fotograf. Wraz z Sarą przeprowadzili sabotaż w obozie drugiej ekspedycji, wypuszczając z klatek wszystkie złapane dinozaury. Potem odnalazł w dżungli młodego tyranozaura, którego Roland i Ajay złapali w charakterze przynęty na jego rodziców. Zwierzę miało złamaną nogę, więc Nick postanowił go zabrać do obozowiska i nastawić uszkodzoną kończynę, ale to się źle skończyło. Z racji, że był obrońcą przyrody, był wrogo nastawiony do członków drugiej ekspedycji, np. Dietera Starka. Wyjął ze strzelby Rolanda naboje, nie chcąc, aby tyranozaur był wywieziony z wyspy. To on wezwał na wyspę helikopter, który zabrał pierwszą ekspedycję z powrotem do USA.

Robert Burke[edytuj]

Jeden z członków drugiej wyprawy, wysłanej przez Ludlowa. Paleontolog i ekspert od dinozaurów. Miał długą brodę i długie włosy. Nosił też charakterystyczny kapelusz. Zginął, kiedy obóz ekip nawiedziły tyranozaury i ludzie uciekając przed samicą, weszli pod wodospad, gdzie Bruke przestraszył się grzechotnika i gdy go chciał odgonić wszedł prosto w paszczę tyranozaura.

Dieter Stark[edytuj]

Myśliwy, który był specjalistą od broni, zaufany człowiek Rolanda Tembo i Petera Ludlowa. Podczas gdy obie grupy zaczęły iść w kierunku centrum geotermalnego w głębi wyspy, opuścił na chwilę grupę i spotkał kompsognaty, podobnie jak Nedry dilofozaura w pierwszej części zlekceważył je i stał się ich obiadem.

Jurassic Park 3[edytuj]

Paul Kirby[edytuj]

Ojciec Erica Kirby'ego i były mąż Amandy Kirby. Cechuje go ostrożność. Gdy jego syn zaginął na Isla Sorna, wezwał wyprawę poszukiwawczą. Przepędził spinozaura, gdy ten zaatakował grupę na rzece. Gdy było już po wszystkim, znowu był ze swoją rodziną.

Amanda Kirby[edytuj]

Matka Erica Kirby'ego i była żona Paula Kirby'ego. Po rozwodzie z Paulem związała się z Benem Hildebrandem. Razem z byłym mężem wezwała wyprawę ratunkową na Isla Sorna, gdy zaginął jej syn.

Eric Kirby[edytuj]

Syn Paula i Amandy Kirbe'ów. Interesował się dinozaurami. Zaginął na Isla Sorna wraz z kochankiem matki - Benem Hildebrandem, gdzie spędził osiem tygodni. Ben Hildebrand zginął po około dwóch tygodniach zamordowany przez welociraptory. Po tym czasie na wyspę przybyła wyprawa ratunkowa. Eric uratował Granta przed welociraptorami. Później odleciał z wyspy razem z rodzicami.

Billy Brenan[edytuj]

Młody uczeń Granta - paleontolog. Jeden z głównych bohaterów trzeciej części. Brał udział w wyprawie ratunkowej. To z jego winy grupę zaatakowały welociraptory, gdyż ukradł z ich gniazda parę jaj. Odkupił swoje winy ratując Erica przed pteranodonami, ale sam przepadł podczas tej potyczki. Uratowało go wojsko, które przysłała Ellie Satler. Uratował wtedy kapelusz Grantowi. Pod koniec mówi, że wspaniale, że mu się to wszystko przytrafiło, bo do końca życia będzie miał o czym opowiadać.

Cooper[edytuj]

Jeden z najemników którzy pomagali Kirbe'om odszukać Erica. Gdy zaatakował ich spinozaur wraz z Nashem i Udeskym, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa i nie słuchając ostrzeżeń Granta zapuścił się w dżunglę. Uciekając przed spinozaurem reszta grupy zostawiła go, Cooper wypadł naprzeciw samolotu by go zatrzymać, wtedy pojawił się jednak spinozaur i pochwycił Coopera.

Nash[edytuj]

Drugi z najemników i pilot samolotu, którym wyprawa ratunkowa leciała na wyspę. Gdy samolot utknął między konarami drzewa, spinozaur wyjął go z pokładu i upuścił, po czym przygniótł do ziemi nogami i odgryzł głowę. Jeszcze w samolocie Paul Kirby pożyczył mu telefon, który trafił do brzucha spinozaura wraz z Nashem. Później grupa wyciągnęła telefon z odchodów potwora.

Udesky[edytuj]

Trzeci z najemników. W książce to przez niego wyprawę zaatakował tyranozaur, bowiem jako jedyny nie posłuchał ostrzeżeń Granta i uciekał, podczas gdy ten potwór reaguje na ruch. Podczas ataku welociraptorów, potwory zraniły go, żeby zwabić Kirby'ów i Billy'ego. Zasadzka nie udała się na szczęście i welociraptory musiały zadowolić się Udeskym, którego jeden z nich zabił, wbijając mu szpon w plecy.

Ben Hildebrand[edytuj]

Kochanek Amandy Kirby, który wraz z Erikiem leciał w paralotni na wyspę. Podczas wyprawy ratunkowej grupa znalazła jego szkielet.

Jurassic World[edytuj]

Owen Grady[edytuj]

Pracownik nowego parku na Isla Nublar,były wojskowy. Udaje mu się nawiązać nić porozumienia z trzymanymi w parku welociraptorami. Nadaje im imiona Blue, Delta, Echo i Charlie. Z kilku ludzi, którzy przebywali w zagrodzie Indominusa rexa w momencie jego ucieczki, tylko jemu udaje się przeżyć. Potem pomaga Claire Dearing w odnalezieniu jej zaginionych siostrzeńców, a następnie staje na czele polowania na Indominusa. Pomagają w nim raptory, jednak gdy udaje się odnaleźć uciekiniera, raptory porozumiewają się z nim i przechodzą na jego stronę. Zabijają ludzi, którym miały pomagać (jeden z raptorów zostaje zabity z bazooki), jednak w końcu wracają do Owena. Z pomocą raptorów, tyranozaura i mozazaura udaje się pokonać potwora. Owen i Claire wyznają sobie miłość i wraz z turystami ewakuują się z parku.

Claire Dearing[edytuj]

Dyrektor nowego Parku, prawa ręka Simona Masraniego. Pracoholiczka, zaniedbująca bliskich. Była kiedyś na randce z Owenem Gradym, jednak odstraszył go jej charakter. Jej siostra Karen przysyła do niej na ferie swoich synów: Zacha i Graya. Claire lekceważy siostrzeńców, pozostawiając ich pod opieką asystentki, Zary. Gdy jednak na wyspie wybucha panika, Claire wraz z Owenem rusza na poszukiwania chłopców. Potem pomaga w polowaniu na Indominusa rexa i wyprowadza tyranozaura z jego zagrody, by ten zabił hybrydę. Gdy wszystko dobrze się kończy, Claire i Owen znów się schodzą.

Simon Masrani[edytuj]

Nowy właściciel wyspy. Człowiek odważny, lecz lekkomyślny. Pomimo iż dopiero uczy się pilotować śmigłowiec, staje za sterami podczas polowania na Indominusa i ginie, gdy ten strąca maszynę przy pomocy pterozaurów.

Vic Hoskins[edytuj]

Szef militarnej komórki InGenu, złośliwy i bezwzględny. Chce wykorzystać raptory do celów militarnych i zarobić na tym. Traktuje zwierzęta okrutnie, za co jeden z raptorów mści się, zabijając go.

Barry[edytuj]

Pracownik parku, przyjaciel Owena. Wraz z nim zajmuje się raptorami. Bierze czynny udział w polowaniu na Indominusa.

Zach[edytuj]

Starszy z siostrzeńców Claire, marudny nastolatek. Lekceważy swego młodszego brata Graya, jednak gdy obaj muszą walczyć o życie, uczy się braterskich uczuć.

Gray[edytuj]

Młodszy z siostrzeńców Claire. Jest ciekawski i zafascynowany dinozaurami, co czyni go podobnym do Tima Murphy'ego.

Zara[edytuj]

Brytyjka, asystentka Claire, wyznaczona przez nią do opieki nad Zachem i Grayem. Gdy pterozaury uciekają ze swojej ptaszarni, zostaje porwana przez jednego z nich, a następnie ginie wraz z nim, pożarta przez mozazaura.

Lowery[edytuj]

Pracownik centrum kontrolnego, przepełniony nostalgią za starym Parkiem Jurajskim. Na prośbę Claire otwiera wrota zagrody tyranozaura. Skrycie podkochuje się w Vivian.

Vivian[edytuj]

Pracownica centrum kontrolnego, jedna z pierwszych osób, któe dowiedziały się o ucieczce Indominusa.

Dinozaury[edytuj]

Tyranozaur[edytuj]

Liczba uśmierconych postaci: 7 ludzi + 3 zwierzęta (2 kozy + pies) + 3 inne dinozaury (2 welociraptory + gallimim) + 3 maszyny (samochód + autobus + furgon z przyczepą).

 • Tyranozaur jest jednym z głównych bohaterów Parku Jurajskiego. Wystąpił we wszystkich czterech częściach. W pierwszej jako pierwszy dinozaur wydostał się na wolność. Gdy wychodzi przewraca samochód Lexa i Timm'ego próbując ich zjeść, jednak jego uwagę odwraca Malcolm, który biegnie do budki z toaletą, w którym siedzi Gennaro. T-Rex zjada prawnika, po czym próbuje jeszcze zaatakować Allana Granta, ale to mu się nie udaje. Następnie ściga samochód, w którym siedzą Muldoon, Ellie Satler i ranny Malcolm, ale nie udaje mu się go dogonić. Potem pojawia się w pierwszej części w dwóch scenach : jak poluje na Gallilimy i jak ""ratuje"" ludzi przed welociraptorami. W drugiej części pojawiają się trzy tyranozaury - dwa dorosłe i jeden młody. Roland Tembo porywa młodego, który jednak wpada w ręce Malcolma i jego przyjaciół. Zagniewani rodzice pisklaka atakują obóz Malcolma, spychając ciężarówkę w przepaść i zjadając mechanika samochodowego. Następnie T-Rex atakuje obóz połączonych już ekip Tembo i Malcolma, gdzie goni ich do wodospadu. W tym czasie Roland zagania tyranozaura w pułapkę łapiąc i jego młodego. Tyranozaur uwalnia podczas przewozu statku pożerając paru ludzi następnie wydostaje się ze statku i zaczyna rozrabiać po mieście. Malcolm i jego narzeczona chwytają młodego i zaganiają tyranozaura do ładowni, gdzie tyranozaur i jego młody spotykają Petera Ludlowa, którego zjadają. Następnie zostają przeniesieni z powrotem na wyspę. W trzeciej części T-Rex pojawia się w tylko jednej scenie, gdy walczy ze spinozaurem. Początkowo ma przewagę, ale ostatecznie przegrywa uduszony i przypadkiem ratuje ludzi uwalniając ich od spinozaura. Tyranozaur powraca jako jedna z atrakcji w Jurassic World; jest to ta sama samica, która pojawiła się w pierwszej części. Pod koniec filmu Claire wypuszcza ją z zagrody, by ta pomogła w walce z Indominusem rexem. Tyranozaur nie radzi sobie z przeciwnikiem, aż do momentu, gdy na pomoc przybywa welociraptor Blue. We dwójkę kontynuują walkę z Indominusem, aż ten zostaje pożarty przez mozazaura.

Welociraptor[edytuj]

Zabił kilkadziesiąt osób + 1 zwierzę (krowa).

 • Welociraptor jest najgroźniejszym z potworów. Poluje w grupach. Na początku widzimy jak Hammond karmi watahę tych potworów krową. Następnie gdy wysiadają zabezpieczenia dwa raptory wdzierają się do laboratorium zabijając jednego z pracowników. Trzeci ukrywa się w lesie, chwilę później walczy na śmierć i życie, z Muldoonem, wygrywając. Następnie raptory atakują Ellie Satler, Granta, Lex i Timm'ego, ale na odsiecz rusza tyranozaur zabijając jednego z raptorów - dwa pozostałe uciekają. W drugiej części atakuje karawanę Rolanda i Malcolma, tego drugiego, jego narzeczoną i córkę atakują w ruinach laboratorium. Na szczęście Kelly zabija jednego z nich, a pozostałe rzucają się na trupa. W trzeciej części spotykają Hildebranda i Erica, zabijają Hildebrnda, wieszając jego szkielet na drzewie. Wyprawa znajduje jego szkielet. Potem znajduje gniazdo potworów. Billy kradnie kilka jaj, co ściąga wyprawie na kark raptory w ruinach laboratorium. Raptory gonią ludzi aż do lasu, ranią Udesky'ego, a gdy reszta wyprawy chce mu pomóc, atakują ją, co im się nie udaje i zabijają Udesky'ego. Później ponownie atakują grupę nad morzem, gdzie dostają jaja z powrotem. Płoszy je ryk silnika. Welociraptory są bardzo inteligentne, w pierwszej części potrafią otworzyć drzwi za klamkę, w drugiej wpadają na pomysł zrobienia wykopu, a w trzeciej wspięcia się po kratach by dostać łup. Grant mówi że są bardziej inteligentne od naczelnych. W Jurassic World pojawiają się cztery raptory: Blue, Delta, Charlie i Echo. Nawiązują więź z Owenem Gradym i, gdy wybucha chaos związany z ucieczką Indominusa rexa, wspierają ludzi w poszukiwaniach uciekiniera. Gdy jednak go odnajdują, ten porozumiewa się z nimi i przeciąga na swoją stronę. Jeden z raptorów ginie chwilę później, zastrzelony z bazooki. Pozostałe trzy atakują bohaterów aż do chwili, gdy rozpoznają w Owenie swojego opiekuna i decydują się ponownie wspierać ludzi. Atakują Indominusa, który natychmiast zabija dwa z nich. Ostatni, Blue, pomaga potem tyranozaurowi w walce z hybrydą.

Dilofozaur[edytuj]

Zabił 1 człowieka.

 • Dilofozaur pojawia się w pierwszej części. Jest tam przedstawiany jako stwór z trującym kołnierzem wokół głowy, którego w rzeczywistości nie miał. Nedry wpadł do jego klatki gdy próbował dojechać na prom. Zlekceważył "mało inteligentnego" dinozaura i zaraz potem został obsypany trującym śluzem. Nedry wskoczył jeszcze do samochodu, ale dilofozaur i tam wskoczył. W Jurassic World w centrum edukacyjnym znajduje się hologram dilofozaura, którego Owen używa, by odstraszyć ścigającego go raptora.

Brachiozaur[edytuj]

 • Brachiozaur jest pierwszym dinozaurem pokazanym w filmie. W drodze do parku ludzie zauważają stadko tych zwierząt. Brachiozaur jest wtedy w porze obiadowej, zjadając liście z drzew, staje też wtedy na dwóch nogach. Po ataku tyranozaura, Grant, Lex i Timmy widzą w oddali trzy brachiozaury, a następnie spotykają się z jednym (zakatarzonym) oko w oko. Grant "bawi się" z nim w "przeciąganie konara drzewa", a następnie zauropod kicha, opryskując ludzi smarkami. W drugiej części jakiś zauropod umyka przed Rolandem Tembo. W trzeciej części wyprawa widzi z samolotu brachiozaura. Kolejna i ostatnia scena z brachiozaurem toczy się na rzece, gdzie wyprawa widzi dwójkę takich zwierząt.

Gallimim[edytuj]

 • Gallimim pojawia się przez moment w pierwszej części, gdzie stadko tych zwierząt ucieka przed tyranozaurem, a także w części drugiej, demolując obóz InGenu, i w Jurassic World.

Triceratops[edytuj]

 • W czasie zwiedzania parku karawana widzi chorego triceratopsa leżącego na łące. Sattler bardzo współczuje zwierzęciu. Grant zaś mówi, że w dzieciństwie to był jego ulubiony dinozaur. W drugiej części jest jednym z wyłapanych dinozaurów, później demoluje obóz IN Genu wraz z innymi. W trzeciej części Grant widzi stado tych zwierząt z samolotu. Triceratops pojawia się też w Jurassic World.

Stegozaur[edytuj]

 • Stegozaur pojawia się w drugiej, trzeciej i czwartej części. W drugiej Malcolm, Van Owen i Carr szukając Harning natykają się na stadko tych zwierząt, widząc także ich młodego. Chwilę potem Harning omal nie zostaje zabita przez kolce dinozaura, ponieważ robi zdjęcie ich młodemu. W trzeciej części wyprawa widzi stegozaura z pokładu samolotu, a także gdy spływa rzeką. W Jurassic World stegozaury są jednymi z atrakcji podczas przejażdżki żyrosferą.

Parazaurolof[edytuj]

 • Parazaurolofa spotykamy przez moment w drugiej części, gdy ludzie Rolanda usiłują go złapać za szyję pętlą. Pojawia się też w pierwszej części w dalekim plenerze, gdy Grant zauważył brachiozaura; i w trzeciej, gdy stadko tych zwierząt ucieka przed welociraptorami.

Kompsognat[edytuj]

Zabił 1 osobę + 2 owady (muchy).

 • Kompsognaty atakują w drugiej części. Spotyka je myśliwy Dieter Stark w czasie wyłapywania dinozaurów. Później odłącza się od grupy i spotyka grupę tych stworzeń, te rzucają się na niego i uśmiercają. W drugiej części atakuje na plaży dziewczynkę, lecz przychodzą jej na ratunek rodzice. W 3. części stadko kompsognatów łapie muchy.

Pachycefalozaur[edytuj]

Zniszczył 1 maszynę (samochód).

 • Pachycefalozaur pojawia się przez moment w drugiej części, gdzie usiłują go złapać ludzie Rolanda Tembo. Dinozaur rozwala głową ich samochód, ale ostatecznie poddaje się. Później wraz z kilkoma innymi dinozaurami demoluje obóz Rolanda.

Spinozaur[edytuj]

Jego ofiary to: 2 ludzi + 1 inny dinozaur (tyranozaur) + 2 maszyny (samolot + statek).

 • Spinozaur jest głównym antagonistą trzeciej części, nieoczekiwanie zastępując w tej roli tyranozaura. Na początek uczestnicy wyprawy uciekają przed nim samolotem zostawiając jednego z uczestników (Cooper), ten wypada przed samolot i usiłuje go zatrzymać, ale spinozaur wypada z krzaków i chwyta go zębami. Następnie atakuje samolot, który utknął między konarami drzewa, zjadając pilota. Wyciąga maszynę z drzewa, ale nie udaje mu się już zabić więcej ludzi, w jego łapy wpada jednak lepszy łup - tyranozaur. Potwory walczą między sobą a spinozaur ostatecznie triumfuje. Następnie okazuje się, że wraz z pilotem zjadł i telefon komórkowy, którego następnie pozbył się w naturalny sposób. "Dzięki" temu ludzie wpadają w zasadzkę i omal nie giną. Kolejny jego atak ma miejsce na rzece, gdzie potwór usiłuje utopić statek, ale nie udaje mu się nikogo zabić. W końcu Paul Kirby przegania potwora, oblewając go płonącą benzyną. Szkielet spinozaura pojawia się w Jurassic World, gdzie tyranozaur niszczy go, atakując Indominusa rexa.

Pteranodon[edytuj]

Zniszczył 1 most i zabił nieznaną liczbę osób.

 • Choć pteranodony pojawiają się już w ostatniej scenie drugiej części, oficjalnie debiutują dopiero w trzeciej, kiedy atakują wyprawę nad mostem nad rzeką. Porywają Erica Kirby'ego do swojego gniazda. Ratuje go Billy za pomocą paralotni, który sam przepada w rzece a następnie zostaje uratowany przez wojsko. Pod koniec filmu ludzie widzą jak potwory opuszczają wyspę. Pteranodony pojawiają się też w Jurassic World, gdzie po wydostaniu się z klatek, atakują zwiedzających.

Ankylozaur[edytuj]

Zniszczył 1 maszynę (żyrosfera).

Ankylozaur pojawia się w trzeciej części, jednak większa rola przypada im w Jurassic World. Zach i Gray wjeżdżają żyrosferą na terytorium czterech ankylozaurów. Chwilę później żyrosfera i ankylozaury zostają zaatakowane przez Indominusa rexa. Jeden z ankylozaurów, próbując się bronić, trafia ogonem w pojazd, niszcząc go. Potem walczy z Indominusem i zadaje mu cios ogonem, jednak drapieżnik w końcu przewraca go na grzbiet i zabija.

Korytozaur[edytuj]

Pojawia się w 3. części, gdzie razem z parazaurolofami ucieka przed welociraptorami.

Ceratozaur[edytuj]

Pojawia się w trzeciej części. Natrafia na bohaterów gdy ci szukają telefonu w odchodach spinozaura. Odstraszony zapachem fekaliów, odchodzi.

Apatozaur[edytuj]

Pojawia się w Jurassic World jako jeden z dinozaurów, które można oglądać podczas przejażdżki żyrosferą. Cztery apatozaury zostały zabite przez Indominusa rexa, gdy ten szalał po parku.

Dimorfodon[edytuj]

Zabił i zranił nieznaną liczbę osób.

Dimorfodony pojawiają się w Jurassic World, gdzie wraz z pteranodonami po wydostaniu się z klatek atakują zwiedzających.

Mozazaur[edytuj]

Zabił 1 osobę i 3 zwierzęta (pteranodon + Indominus rex + rekin) =D +D

Samica tego gatunku pojawia się w Jurassic World, jako pierwszy gad morski występujący w serii. Jedną z atrakcji parku jest pokaz karmienia j martwym rekinem. Kiedy pterozaury uciekają z ptaszarni i atakują zwiedzających, jeden z pteranodonów wrzuca Zarę do basenu mozazaura, i, gdy próbuje ją pożreć, morski gad połyka ich oboje. Pod koniec filmu mozazaur kończy walkę, którą tyranozaur i welociraptor Blue toczyły z Indominusem rexem, wciągając hybrydę pod wodę i pożerając.

Indominus rex[edytuj]

Zabił kilkanaście osób, oraz 9 innych dinozaurów (6 apatozaurów + 2 welociraptory + ankylozaur), zniszczył 1 maszynę (helikopter).

Pierwszy fikcyjny dinozaur, jaki pojawia się w serii. Hybryda genetyczna kilku gatunków teropodów, w tym tyranozaura i welociraptora. Dzięki wszczepionym genom kameleona i rzekotki potrafił zarówno zmieniać kolor, jak i dostosowywać swoją temperaturę do otoczenia, dzięki czemu oszukiwał kamery termowizyjne. Korzystając z tych zdolności, ucieka z zagrody i sieje terror na wyspie, krążąc po parku i mordując dla zabawy inne dinozaury. Ochrona parku poluje na niego z użyciem ostrej amunicji i helikopterów. Jeden z nich, pilotowany przez Simona Masraniego, zostaje strącony, gdy Indominus niszczy ptaszarnię pterozaurów i latające gady wpadają w śmigło maszyny. Masrani i lecący z nim myśliwi giną, a spadający helikopter wypłasza resztę pterozaurów z zamknięcia. Do polowania na hybrydę zostają wysłane raptory, jednak Indominus komunikuje się z nimi i przeciąga na swoją stronę. Gdy te ponownie przyłączają się do ludzi, hybryda z łatwością zabija dwa z nich. W kulminacyjnej scenie filmu stacza walkę z uwolnionym z zagrody tyranozaurem. Gdy zdobywa przewagę nad starszym przeciwnikiem, przybywa ostatni żyjący welociraptor, Blue, i wspomaga tyranozaura w walce. Nawet jednak we dwójkę dinozaury mają problemy z pokonaniem wroga, aż w końcu walkę kończy mozazaur, pożerając Indominusa.