Postacie z cyklu Jurassic Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jurassic Park[edytuj | edytuj kod]

Alan Grant[edytuj | edytuj kod]

Jeden z głównych bohaterów serii - paleontolog, fascynował się głównie welociraptorami, nie znosił dzieci, film jednak bez przerwy rzucał go w kontakty z nimi. W pierwszej części zostaje zaproszony przez Johna Hammonda. W czasie pierwszego starcia z dinozaurami ocalił przed tyranozaurem wnuki Hammonda - Lexa i Timmy'ego, a następnie próbował dotrzeć wraz z nimi do budynku, co zakończyło się powodzeniem. W trzeciej części wraz z uczniem Billym ruszył na ratunek Ericowi Kirby'emu uwięzionemu wśród dinozaurów. W czasie walki spinozaura z tyranozaurem, wpadł do kłody między oboma potworami, ale ocaliło go to, że dinozaury zajęły się sobą. W czasie ataku welociraptorów został ocalony przez Erica. Nosił na głowie charakterystyczny kapelusz. Syn Ellie Sattler nazywał go Panem od dinozaurów.

Ian Malcolm[edytuj | edytuj kod]

Obok Granta jeden z głównych bohaterów serii. Matematyk, zwolennik tak zwanej teorii chaosu. Miał kilka żon i troje dzieci - o czym mówi w pierwszej części, w drugiej części poznajemy jedno z nich - mulatkę Kelly. Wystąpił w pierwszej i drugiej części. Został zaproszony przez Hammonda do Parku. Ocalił wraz z Grantem Lex i Timmy'ego przed tyranozaurem, ale sam złamał przy tym nogę, zdołał wydostać się jednak z wyspy, w książce został poważniej zraniony i zmarł na skutek ran. W drugiej części pojawił się wraz z córką i narzeczoną - Sarah Harning.

Ellie Satler[edytuj | edytuj kod]

Paleobotanik, asystentka Allana Granta. Wystąpiła w pierwszej i trzeciej części filmu. Została zaproszona przez Hammonda do Parku Jurajskiego. W trzeciej pojawiła się wraz z niewymienionym w pierwszej części mężem i dwójką paroletnich synów. Kiedy Grant był na Isla Sorna na statku zatapianym przez spinozaura, zatelefonował do niej z prośbą o pomoc. Satler przysłała wojsko.

John Hammond[edytuj | edytuj kod]

Założyciel parku i w pierwszej części szef In Genu. Był człowiekiem w podeszłym wieku. Dziadek Lexa i Timmy'ego. Największą rolę odegrał w pierwszej części. W drugiej pojawił się na początku jak rozmawiał z Ianem Malcolmem i na końcu w telewizji informując, że tyranozaur został przewieziony z powrotem na wyspę.

Donald Gennaro[edytuj | edytuj kod]

Prawnik, jeden z gości zaproszonych przez Hammonda do parku. Jako jedyny z gości uważał stworzenie parku za dobry pomysł. Gdy wysiadły wszystkie zabezpieczenia i tyranozaur wydostał się na wolność, ze strachu dostał biegunki, zostawił Lexa i Timmego i pobiegł do pobliskiej budki z toaletą, co go zgubiło. Malcolm bowiem próbując ochronić dzieci, zawiódł dinozaura do tej toalety. Tyranozaur zrównał budkę z ziemią pozostawiając tylko muszlę klozetową a na niej - Gennaro. Gennaro mógł ocalić życie nie ruszając się, ale zaczął poruszać rękoma i zaraz potem trafił do żołądka tyranozaura.

John Arnold[edytuj | edytuj kod]

Informatyk zatrudniony przez Hammonda. Próbował przywrócić zepsute przez Nedry'ego zabezpieczenia, co zakończyło się niepowodzeniem. Zginął podczas ataku welociraptorów na budynek. Satler znalazła jego odciętą rękę, gdy uciekała przed tymi potworami.

Dennis Nedry[edytuj | edytuj kod]

Otyły programista z Cambridge Mass. Hammond zlecił Nedremu i jego zespołowi napisanie systemu operacyjnego parku. Nedry nie wiedząc do czego będzie służył przyszły system (Hammond nic nie wspomniał o Jurassic Parku) popełnił wiele błędów podczas pisania za co potem miał w ramach gwarancji pojechać na wyspę i naprawić system. Wtedy właśnie dotarł do niego doktor Lewis Dodgson pracownik firmy Biosyn. Zlecił mu wykradnięcie embrionów wszystkich piętnastu gatunków dinozaurów w specjalnym pojemniku z podwójnym chłodzonym dnem (w filmie został wykorzystany egzemplarz słynnego amerykańskiego producenta pianek do golenia Barbasol). Nedry zgodził się na to, krótko przed wylotem na wyspę spotkał się z Dodgsonem w San Cose w Kostaryce w celu dostania zaliczki. Swoją operację dokładnie zaplanował. Mianowicie miał wyłączyć system zabezpieczeń, dzięki czemu miał dostać się do chłodni i wykraść embriony, jeepem dostać się do wschodniej przystani, przekazać puszkę pianki do golenia z embrionami człowiekowi Dodgsona i wrócić do dyspozytorni. Nie przewidział tylko burzy, która przyczyniła się do jego zabłądzenia. Prawdopodobnie wybrał złą drogę i zamiast jechać w kierunku przystani trafił na teren, gdzie wypasały się dinozaury. Wpadł w poślizg i ugrzązł kołami między korzeniami. Nawiasem mówiąc warto zwrócić uwagę na błąd w filmie, gdy Nedry wysiada i mówi "This's the road" - "to jest droga" pokazany jest znak ze strzałką w górę, jednak gdy Nedry upada, strzałka skierowana jest w lewo. Nedry pospiesznie próbuje wyciągnąć jeepa za pomocą wyciągarki, kiedy wraca do auta spotyka Dilophosaura. Nedry bagatelizuje sprawę. Popełnia jeden błąd, zanim wsiądzie odwraca się w kierunku dinozaura (w książce autor napisał, że chce się upewnić czy dinozaur nie szykuje się do ataku) i zostaje opluty jadem, który wywołuje ślepotę. Oślepiony Nedry próbuje po omacku wsiąść do auta, lecz uderza głową w dach auta i upada gubiąc puszkę z embrionami. W końcu wsiada i nie wiadomo skąd wziął się w jeepie dilofozaur. Nedry w adaptacji filmowej ginie w jeepie, z kolei w książce ginie przed autem poprzez rozcięcie brzucha.

Robert Muldoon[edytuj | edytuj kod]

Myśliwy zatrudniony w parku Hammonda. Jego specjalnością były welociraptory. Razem z Ellie Satler został wysłany przez Hammonda, by odszukać jego wnuki. Natrafili tylko na Malcolma i zdołali z nim uciec samochodem przed tyranozaurem. Razem z Satler poszli wytropić welociraptory, gdy te zaczynały stanowić zagrożenie. Sam ruszył w las gdzie napotkał welociraptora. Nawiązali walkę, w wyniku której Muldoon poniósł śmierć.

Alexis Murphy[edytuj | edytuj kod]

Wnuczka Hammonda i siostra Timmyego zaproszona w pierwszej części do parku. Miała w pierwszej części 14 lat. Pojawiła się też na początku drugiej.

Timmy Murphy[edytuj | edytuj kod]

Jeden z wnuków Hammonda zaproszony do parku. W pierwszej części miał 11 lat. Pojawił się też wraz z siostrą na początku drugiej. Interesował się dinozaurami. Być może pojawi się w czwartej, będzie miał wtedy 25 lat.

Lewis Dodgson[edytuj | edytuj kod]

Pracownik korporacji Biosyn (konkurencja InGen), odkrywa śmiały plan Hammonda i zleca Dennisowi Nedremu wykradnięcie embrionów. W adaptacji filmowej na tym kończy się jego rola, widzimy go tylko w pierwszej części. W drugiej książce Crichton'a wiemy, że jedzie na wyspę Sorna i kradnie jaja dinozaurów lecz ginie w gnieździe tyranozaura.

Henry Wu[edytuj | edytuj kod]

Naukowiec zatrudniony w InGenie, pracujący przy inkubacji jaj dinozaurów. W pierwszej części jego rola została znacząco zredukowana względem książki. Powraca w Jurassic World.

Zaginiony świat[edytuj | edytuj kod]

Roland Tembo[edytuj | edytuj kod]

Myśliwy z Mombasy. Zgodził się dowodzić ekspedycji Ludlowa, gdyż zależało mu na schwytaniu do USA żywego samca tyranozaura. Współpracował wraz ze swoim przyjacielem Ajayem, również myśliwym. Po zniszczeniu obozowiska przez dinozaury i ataku tyranozaurów na przyczepy, wraz z pierwszą ekspedycją wyruszył w głąb wyspy, aby wezwać pomoc. W trakcie marszu po raz kolejny ludzi zaatakowały tyranozaury. Roland oddzielił się od pozostałych członków ekspedycji i uśpił samca tyranozaura. Gdy się dowiedział, że Ajay został zabity przez raptory zrezygnował z dalszej współpracy z Ingenem mówiąc do Petera Ludlow "Zbyt długo patrzyłem na śmierć".

Ajay Sidhu[edytuj | edytuj kod]

Myśliwy, przyjaciel Rolanda Tembo i członek ekspedycji Ludlowa. Był brunetem i nosił okrągłe okulary. Razem z Tembo znalazł gniazdo tyranozaurów i wziął młode T-rexa na "przynętę" do zwabienia jego rodziców. Obaj nie doczekali się dorosłych tyranozaurów, bowiem podczas sabotażu na obóz Ludlowa, jedna z terenówek się zapaliła i wylądowała na ich drzewie, na którym byli skryci. Myśliwi zmuszeni byli do ucieczki, a Nick uwolnił młodego tyranozaura i wziął go do przyczepy by go opatrzyć. Ajay był zawsze przy Rolandzie Tembo, także podczas złączenia grup. Gdy Dieter Stark zginął, wyruszył on zazem z Tembo i kilkoma innymi osobami na jego poszukiwanie. Po powrocie, podczas gdy ekipa spała, razem z Ianem i Tembo ustalał dalszą drogę. Gdy tyranozaury nawiedziły obóz, uciekał w drugiej grupie, która udała się we wysoką trawę, gdzie były welociraptory. Biegnąc w tej grupie, chciał ich zatrzymać, żeby nie wchodzili w tą trawę. Tam też zginął zabity (tak jak wszyscy w tej grupie) przez welociraptory.

Eddie Carr[edytuj | edytuj kod]

Mechanik samochodowy wysłany na wyspę przez Hammonda. Do wyprawy na wyspę przygotował furgon wraz z przyczepą, dwa Mercedesy Benz i ambonę, dzięki której wraz z Ianem i Kelly obserwowali z wysoka dżunglę. Zginął oddając życie za resztę grupy. Gdy Malcolm, Harding i Van Owen byli uwięzieni w przyczepie zwisającej nad przepaścią, nadjechał samochodem i próbował wciągnąć furgon, niestety nagle pojawiły się tyranozaury. W chwili ataku miał przy sobie strzelbę, która zawierała środki odurzające z jadu ślimaka, po których zwierzę padało w sekundę po zetknięciu się z trucizną, ale broń zaplątała się wtedy w sieć i Carr nie zdążył jej rozplątać.

Peter Ludlow[edytuj | edytuj kod]

Siostrzeniec Hammonda - przejął od swojego wuja kontrolę nad IN Genem. Był bardzo chciwy. Pojawia się na początku filmu gdy rozmawia z Rolandem Tembo. Roland spełnił jego marzenie przywożąc do USA tyranozaura (płacąc za to cenę życia). Gdy tyranozaur uwolnił się, zaczął szukać jego młodego. Przez nierozwagę wszedł do klatki z młodym gdzie zastał i jego ojca i tam spotkała go śmierć.

Sarah Harding[edytuj | edytuj kod]

Paleontolog, narzeczona Iana, przybrana matka Kelly Curtis, córka lekarza weterynarii, który pracował dla Hammonda w Jurassic Parku na wyspie Nublar. Była zagorzale zafascynowana dinozaurami, często ryzykowała życie by je zbadać. Tylko dlatego, że ona już zdążyła pojechać na wyspę Isla Sorna, Malcolm zdecydował się ponownie wyruszyć na spotkanie z dinozaurami. Nastawiła młodemu tyranozaurowi nogę i podczas tej operacji na jej ubraniu pozostała krew gada, przez co tyranozaury ciągle śledziły obydwie ekspedycje. Po wydostaniu się z wyspy wraz z Ianem podjęli się zadania sprowadzenia z powrotem na statek szalejącego po San Diego tyranozaura.

Kelly Curtis Malcolm[edytuj | edytuj kod]

Córka Iana z poprzedniego małżeństwa, która na gapę popłynęła na wyspę. Była akrobatką. Była mulatką, co może świadczyć, że jej matka była murzynką.

Nick Van Owen[edytuj | edytuj kod]

Członek wyprawy na Isla Sorna - fotograf. Wraz z Sarą przeprowadzili sabotaż w obozie drugiej ekspedycji, wypuszczając z klatek wszystkie złapane dinozaury. Potem odnalazł w dżungli młodego tyranozaura, którego Roland i Ajay złapali w charakterze przynęty na jego rodziców. Zwierzę miało złamaną nogę, więc Nick postanowił go zabrać do obozowiska i nastawić uszkodzoną kończynę, ale to się źle skończyło. Z racji, że był obrońcą przyrody, był wrogo nastawiony do członków drugiej ekspedycji, np. Dietera Starka. Wyjął ze strzelby Rolanda naboje, nie chcąc, aby tyranozaur był wywieziony z wyspy. To on wezwał na wyspę helikopter, który zabrał pierwszą ekspedycję z powrotem do USA.

Robert Burke[edytuj | edytuj kod]

Jeden z członków drugiej wyprawy, wysłanej przez Ludlowa. Paleontolog i ekspert od dinozaurów. Miał długą brodę i długie włosy. Nosił też charakterystyczny kapelusz. Zginął, kiedy obóz ekip nawiedziły tyranozaury i ludzie uciekając przed samicą, weszli pod wodospad, gdzie Bruke przestraszył się grzechotnika i gdy go chciał odgonić wszedł prosto w paszczę tyranozaura.

Dieter Stark[edytuj | edytuj kod]

Myśliwy, który był specjalistą od broni, zaufany człowiek Rolanda Tembo i Petera Ludlowa. Podczas gdy obie grupy zaczęły iść w kierunku centrum geotermalnego w głębi wyspy, opuścił na chwilę grupę i spotkał kompsognaty, podobnie jak Nedry dilofozaura w pierwszej części zlekceważył je i stał się ich obiadem.

Jurassic Park 3[edytuj | edytuj kod]

Paul Kirby[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Erica Kirby'ego i były mąż Amandy Kirby. Cechuje go ostrożność. Gdy jego syn zaginął na Isla Sorna, wezwał wyprawę poszukiwawczą. Przepędził spinozaura, gdy ten zaatakował grupę na rzece. Gdy było już po wszystkim, znowu był ze swoją rodziną.

Amanda Kirby[edytuj | edytuj kod]

Matka Erica Kirby'ego i była żona Paula Kirby'ego. Po rozwodzie z Paulem związała się z Benem Hildebrandem. Razem z byłym mężem wezwała wyprawę ratunkową na Isla Sorna, gdy zaginął jej syn.

Eric Kirby[edytuj | edytuj kod]

Syn Paula i Amandy Kirbe'ów. Interesował się dinozaurami. Zaginął na Isla Sorna wraz z kochankiem matki - Benem Hildebrandem, gdzie spędził osiem tygodni. Ben Hildebrand zginął po około dwóch tygodniach zamordowany przez welociraptory. Po tym czasie na wyspę przybyła wyprawa ratunkowa. Eric uratował Granta przed welociraptorami. Później odleciał z wyspy razem z rodzicami.

Billy Brenan[edytuj | edytuj kod]

Młody uczeń Granta - paleontolog. Jeden z głównych bohaterów trzeciej części. Brał udział w wyprawie ratunkowej. To z jego winy grupę zaatakowały welociraptory, gdyż ukradł z ich gniazda parę jaj. Odkupił swoje winy ratując Erica przed pteranodonami, ale sam przepadł podczas tej potyczki. Uratowało go wojsko, które przysłała Ellie Satler. Uratował wtedy kapelusz Grantowi. Pod koniec mówi, że wspaniale, że mu się to wszystko przytrafiło, bo do końca życia będzie miał o czym opowiadać.

Cooper[edytuj | edytuj kod]

Jeden z najemników którzy pomagali Kirbe'om odszukać Erica. Gdy zaatakował ich spinozaur wraz z Nashem i Udeskym, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa i nie słuchając ostrzeżeń Granta zapuścił się w dżunglę. Uciekając przed spinozaurem reszta grupy zostawiła go, Cooper wypadł naprzeciw samolotu by go zatrzymać, wtedy pojawił się jednak spinozaur i pochwycił Coopera.

Nash[edytuj | edytuj kod]

Drugi z najemników i pilot samolotu, którym wyprawa ratunkowa leciała na wyspę. Gdy samolot utknął między konarami drzewa, spinozaur wyjął go z pokładu i upuścił, po czym przygniótł do ziemi nogami i odgryzł głowę. Jeszcze w samolocie Paul Kirby pożyczył mu telefon, który trafił do brzucha spinozaura wraz z Nashem. Później grupa wyciągnęła telefon z odchodów potwora.

Udesky[edytuj | edytuj kod]

Trzeci z najemników. W książce to przez niego wyprawę zaatakował tyranozaur, bowiem jako jedyny nie posłuchał ostrzeżeń Granta i uciekał, podczas gdy ten potwór reaguje na ruch. Podczas ataku welociraptorów, potwory zraniły go, żeby zwabić Kirbe'ów i Billy'ego. Zasadzka nie udała się na szczęście i welociraptory musiały zadowolić się Udeskym, którego jeden z nich zabił, wbijając mu szpon w plecy.

Ben Hildebrand[edytuj | edytuj kod]

Kochanek Amandy Kirby, który wraz z Erikiem leciał w paralotni na wyspę. Podczas wyprawy ratunkowej grupa znalazła jego szkielet.

Jurassic World[edytuj | edytuj kod]

Owen Grady[edytuj | edytuj kod]

Pracownik nowego parku na Isla Nublar. Udaje mu się nawiązać nić porozumienia z trzymanymi w parku welociraptorami.

Claire Dearing[edytuj | edytuj kod]

Simon Masrani[edytuj | edytuj kod]

Vic Hoskins[edytuj | edytuj kod]

Dinozaury[edytuj | edytuj kod]

Tyranozaur[edytuj | edytuj kod]

Liczba uśmierconych postaci : 6 ludzi + 2 zwierzęta (koza + pies) + 2 inne dinozaury (welociraptor + gallilim) + 3 maszyny (samochód + autobus + furgon z przyczepą).

 • Tyranozaur jest jednym z głównych bohaterów Parku Jurajskiego. Wystąpił we wszystkich trzech częściach. W pierwszej jako pierwszy dinozaur wydostał się na wolność. Gdy wychodzi przewraca samochód Lexa i Timm'ego próbując ich zjeść, jednak jego uwagę odwraca Malcolm, który biegnie do budki z toaletą, w którym siedzi Gennaro. T-Rex zjada prawnika, po czym próbuje jeszcze zaatakować Allana Granta, ale to mu się nie udaje. Następnie ściga samochód, w którym siedzą Muldoon, Ellie Satler i ranny Malcolm, ale nie udaje mu się go dogonić. Potem pojawia się w pierwszej części w dwóch scenach : jak poluje na Gallilimy i jak ""ratuje"" ludzi przed welociraptorami. W drugiej części pojawiają się trzy tyranozaury - dwa dorosłe i jeden młody. Roland Tembo porywa młodego, który jednak wpada w ręce Malcolma i jego przyjaciół. Zagniewani rodzice pisklaka atakują obóz Malcolma, spychając ciężarówkę w przepaść i zjadając mechanika samochodowego. Następnie T-Rex atakuje obóz połączonych już ekip Tembo i Malcolma, gdzie goni ich do wodospadu. W tym czasie Roland zagania tyranozaura w pułapkę łapiąc i jego młodego. Tyranozaur uwalnia podczas przewozu statku pożerając paru ludzi następnie wydostaje się ze statku i zaczyna rozrabiać po mieście. Malcolm i jego narzeczona chwytają młodego i zaganiają tyranozaura do ładowni, gdzie tyranozaur i jego młody spotykają Petera Ludlowa, którego zjadają. Następnie zostają przeniesieni z powrotem na wyspę. W trzeciej części T-Rex pojawia się w tylko jednej scenie, gdy walczy ze spinozaurem. Początkowo ma przewagę, ale ostatecznie przegrywa uduszony i przypadkiem ratuje ludzi uwalniając ich od spinozaura. Tyranozaur powraca jako jedna z atrakcji w Jurassic World.

Welociraptor[edytuj | edytuj kod]

Zabił ponad 30 osób + 1 zwierzę (krowa)

 • Welociraptor jest najgroźniejszym z potworów. Poluje w grupach. Na początku widzimy jak Hammond karmi watahę tych potworów krową. Następnie gdy wysiadają zabezpieczenia dwa raptory wdzierają się do laboratorium zabijając jednego z pracowników. Trzeci ukrywa się w lesie, chwilę później walczy na śmierć i życie, z Muldoonem, wygrywając. Następnie raptory atakują Ellie Satler, Granta, Lex i Timm'ego, ale na odsiecz rusza tyranozaur zabijając jednego z raptorów - dwa pozostałe uciekają. W drugiej części atakuje karawanę Rolanda i Malcolma, tego drugiego, jego narzeczoną i córkę atakują w ruinach laboratorium. Na szczęście Kelly zabija jednego z nich, a pozostałe rzucają się na trupa. W trzeciej części spotykają Hildebranda i Erica, zabijają Hildebrnda, wieszając jego szkielet na drzewie. Wyprawa znajduje jego szkielet. Potem znajduje gniazdo potworów. Billy kradnie kilka jaj, co ściąga wyprawie na kark raptory w ruinach laboratorium. Raptory gonią ludzi aż do lasu, ranią Udesky'ego, a gdy reszta wyprawy chce mu pomóc, atakują ją, co im się nie udaje i zabijają Udesky'ego. Później ponownie atakują grupę nad morzem, gdzie dostają jaja z powrotem. Płoszy je ryk silnika. Welociraptory są bardzo inteligentne, w pierwszej części potrafią otworzyć drzwi za klamkę, w drugiej wpadają na pomysł zrobienia wykopu, a w trzeciej wspięcia się po kratach by dostać łup. Grant mówi że są bardziej inteligentne od naczelnych. W Jurassic World kilka welociraptorów nawiązuje więź z pracownikiem parku, Owenem Grady.

Dilofozaur[edytuj | edytuj kod]

Zabił 1 człowieka.

 • Dilofozaur pojawia się w pierwszej części. Jest tam przedstawiany jako stwór z trującym kołnierzem wokół głowy, którego w rzeczywistości nie miał. Nedry wpadł do jego klatki gdy próbował dojechać na prom. Zlekceważył "mało inteligentnego" dinozaura i zaraz potem został obsypany trującym śluzem. Nedry wskoczył jeszcze do samochodu, ale dilofozaur i tam wskoczył.

Brachiozaur[edytuj | edytuj kod]

 • Brachiozaur jest pierwszym dinozaurem pokazanym w filmie. W drodze do parku ludzie zauważają stadko tych zwierząt. Brachiozaur jest wtedy w porze obiadowej, zjadając liście z drzew, staje też wtedy na dwóch nogach. Po ataku tyranozaura, Grant, Lex i Timmy widzą w oddali trzy brachiozaury, a następnie spotykają się z jednym (zakatarzonym) oko w oko. Grant "bawi się" z nim w "przeciąganie konara drzewa", a następnie zauropod kicha, opryskując ludzi smarkami. W drugiej części jakiś zauropod umyka przed Rolandem Tembo. W trzeciej części wyprawa widzi z samolotu brachiozaura. Kolejna i ostatnia scena z brachiozaurem toczy się na rzece, gdzie wyprawa widzi dwójkę takich zwierząt.

Gallimim[edytuj | edytuj kod]

 • Gallimim pojawia się przez moment w pierwszej części, gdzie stadko tych zwierząt ucieka przed tyranozaurem, a także w części drugiej, demolując obóz InGenu, i w Jurassic World.

Triceratops[edytuj | edytuj kod]

 • W czasie zwiedzania parku karawana widzi chorego triceratopsa leżącego na łące. Satler bardzo współczuje zwierzęciu. Grant zaś mówi, że w dzieciństwie to był jego ulubiony dinozaur. W drugiej części jest jednym z wyłapanych dinozaurów, później demoluje obóz IN Genu wraz z innymi. W trzeciej części Grant widzi stado tych zwierząt z samolotu. Triceratops pojawia się też w Jurassic World

Stegozaur[edytuj | edytuj kod]

 • Stegozaur pojawia się w drugiej, trzeciej i czwartej części. W drugiej Malcolm, Van Owen i Carr szukając Harning natykają się na stadko tych zwierząt, widząc także ich młodego. Chwilę potem Harning omal nie zostaje zabita przez kolce dinozaura, ponieważ robi zdjęcie ich młodemu. W trzeciej części wyprawa widzi stegozaura z pokładu samolotu, a także gdy spływa rzeką. W Jurassic World stegozaury są jednymi z atrakcji podczas przejażdżki żyrosferą.

Parazaurolof[edytuj | edytuj kod]

 • Parazaurolofa spotykamy przez moment w drugiej części, gdy ludzie Rolanda usiłują go złapać za szyję pętlą. Pojawia się też w pierwszej części w dalekim plenerze, gdy Grant zauważył brachiozaura; i w trzeciej, gdy stadko tych zwierząt ucieka przed welociraptorami.

Kompsognat[edytuj | edytuj kod]

Zabił 1 osobę + 1 zwierzę (mucha)

 • Kompsognaty atakują w drugiej części. Spotyka je myśliwy Dieter Stark w czasie wyłapywania dinozaurów. Później odłącza się od grupy i spotyka grupę tych stworzeń, te rzucają się na niego i uśmiercają. W drugiej części atakuje na plaży dziewczynkę, lecz przychodzą jej na ratunek rodzice. W 3 części łapią muchy.

Pachycefalozaur[edytuj | edytuj kod]

Zniszczył 1 maszynę (samochód).

 • Pachycefalozaur pojawia się przez moment w drugiej części, gdzie usiłują go złapać ludzie Rolanda Tembo. Dinozaur rozwala głową ich samochód, ale ostatecznie poddaje się. Później wraz z kilkoma innymi dinozaurami demoluje obóz Rolanda.

Spinozaur[edytuj | edytuj kod]

Jego ofiary to : 2 ludzi + 1 inny dinozaur (tyranozaur) + 2 maszyny (samolot + statek).

 • Spinozaur jest głównym bohaterem trzeciej części, nieoczekiwanie zastępując w tej roli tyranozaura. Na początek uczestnicy wyprawy uciekają przed nim samolotem zostawiając jednego z uczestników (Cooper), ten wypada przed samolot i usiłuje go zatrzymać, ale spinozaur wypada z krzaków i chwyta go zębami. Następnie atakuje samolot, który utknął między konarami drzewa, zjadając pilota. Wyciąga maszynę z drzewa, ale nie udaje mu się już zabić więcej ludzi, w jego łapy wpada jednak lepszy łup - tyranozaur. Potwory walczą między sobą a spinozaur ostatecznie triumfuje. Następnie okazuje się, że wraz z pilotem zjadł i telefon komórkowy, którego następnie pozbył się w naturalny sposób. ""Dzięki"" temu ludzie wpadają w zasadzkę i omal nie giną. Kolejny jego atak ma miejsce na rzece, gdzie potwór usiłuje utopić statek, ale nie udaje mu się nikogo zabić. W końcu Paul Kirby przegania potwora, oblewając go płonącą benzyną.

Pteranodon[edytuj | edytuj kod]

Zniszczył 1 most.

 • Choć pteranodony pojawiają się już w ostatniej scenie drugiej części, oficjalnie debiutują dopiero w trzeciej, kiedy atakują wyprawę nad mostem nad rzeką. Porywają Erica Kirby'ego do swojego gniazda. Ratuje go Billy za pomocą paralotni, który sam przepada w rzece a następnie zostaje uratowany przez wojsko. Pod koniec filmu ludzie widzą jak potwory opuszczają wyspę. Pteranodony pojawiają się też w Jurassic World, gdzie po wydostaniu się z klatek, atakują zwiedzających.

Ankylozaur[edytuj | edytuj kod]

Ankylozaur pojawia się w trzeciej części.

Korytozaur[edytuj | edytuj kod]

Pojawia się w 3. części, gdzie razem z parazaurolofami ucieka przed welociraptorami.

Ceratozaur[edytuj | edytuj kod]

Pojawia się w trzeciej części. Natrafia na bohaterów gdy ci szukają telefonu w odchodach spinozaura. Odstraszony zapachem fekaliów, odchodzi.

Apatozaur[edytuj | edytuj kod]

Pojawia się w Jurassic World jako jeden z dinozaurów, które można oglądać podczas przejażdżki żyrosferą.

Dimorfodon[edytuj | edytuj kod]

Dimorfodony pojawiają się w Jurassic World, gdzie wraz z pteranodonami po wydostaniu się z klatek atakują zwiedzających.

Mozazaur[edytuj | edytuj kod]

Samica tego gatunku pojawia się w Jurassic World, jako pierwszy gad morski występujący w serii. Jedną z atrakcji parku jest pokaz karmienia jej martwym rekinem.

Indominus rex[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy fikcyjny dinozaur, jaki pojawia się w serii. Hybryda genetyczna kilku gatunków teropodów i główny antagonista w Jurassic World.