Postaw na milion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Postaw na milion
Nazwa formatu The Million Pound Drop
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Łukasz Nowicki
Data premiery 5 marca 2011
Lata emisji od 2011
Pora emisji sobota 19.05
Liczba odcinków 169 (14 serii)
Czas trwania odcinka około 45 minut
Format nadawania 16:9 (SDTV)
Produkcja
Produkcja Endemol Shine Polska
TVP3 Kraków
Reżyseria Konrad Smuga
Stacja telewizyjna TVP2
Strona internetowa

Postaw na milionteleturniej emitowany w Polsce przez telewizję TVP2 od 5 marca 2011 roku, prowadzony przez Łukasza Nowickiego[1]. Program oparty jest na licencji brytyjskiego formatu The Million Pound Drop. Główną nagrodą w polskiej wersji jest 1 000 000 złotych. Program jest emitowany wyłącznie w telewizji; za pośrednictwem Internetu można obejrzeć tylko Kulisy, dostępne także w telewizji o 18.55 przed rozpoczęciem teleturnieju[2].

Prowadzący[edytuj]

 Osobny artykuł: Łukasz Nowicki.

Zasady gry[edytuj]

Wszystkie podstawowe zasady gry teleturnieju są wzorowane na podstawie reguł brytyjskiego programu The Million Pound Drop (obecnie w Wielkiej Brytanii The £100K drop).

Do etapu właściwego teleturnieju zawodnicy kwalifikują się poprzez udział w castingu. Do jednej gry zapraszanych jest dwoje graczy[1], zazwyczaj będących rodziną, przyjaciółmi itp. Aby wygrać pieniądze muszą odpowiedzieć na 8 pytań (z gry nie można się wycofać). Na każde z nich mają 60 sekund.

Gra odbywa się na pulpicie z czterema zapadniami. Każdej z nich przypisana jest jedna możliwa odpowiedź. Uczestnicy wybierają właściwą odpowiedź, umieszczając pieniądze na wybranej przez siebie zapadni. Jeżeli nie są pewni odpowiedzi, mogą rozdzielać pieniądze na kilka zapadni pamiętając, żeby zawsze przynajmniej jedna zapadnia pozostała pusta.

W pytaniach od 1 do 4 aktywne są wszystkie cztery zapadnie, więc możliwe są cztery odpowiedzi do wyboru. W pytaniach od 5 do 7 aktywne są trzy zapadnie, czyli uczestnicy wybierają odpowiedzi z trzech możliwych. W 8. pytaniu pozostają aktywne tylko dwie zapadnie, a uczestnicy obstawiają całą kwotę na jedną z nich, drugą pozostawiając pustą.

Po upływie czasu otwierane są wszystkie zapadnie z błędnymi odpowiedziami, w ten sposób zostają pieniądze położone tylko na właściwą odpowiedź.

Od 6. do 9. sezonu zawodnicy mogli grać zarówno w parach, jak i w czwórkach[3]. W przypadku drugiego wariantu na pytanie w jednym momencie może odpowiadać tylko dwoje zawodników, a pozostała dwójka siedzi za kulisami. Dodatkowo nie wybierają kategorii, ta jest im narzucana. Zawodnicy mogą dwukrotnie w czasie gry wymienić jednego gracza.

Od 9. sezonu zawodnicy mają możliwość skorzystania z dodatkowych 30 sekund po pytaniu, podczas których mogą zmienić rozłożenie pieniędzy na zapadniach, ale mają taką szansę tylko raz w czasie całej gry.

Rekordy i sytuacje nadzwyczajne[edytuj]

W polskiej wersji najwyższa jak dotąd wygrana padła w odcinku wyemitowanym 16 kwietnia 2011 roku; wówczas padła wygrana w wysokości 300 000 zł.

Dwukrotnie zdarzyło się, że uczestnicy stracili cały milion już na pierwszym pytaniu poprzez położenie wszystkich pieniędzy na jedną (niewłaściwą) odpowiedź.

W drugim odcinku 2. sezonu na planie znajdowała się podopieczna graczy, poruszająca się na wózku inwalidzkim. Pozwolono jej być tuż przy uczestniczkach i prowadzącym.

Parokrotnie zdarzyło się, że pieniądze rozłożone na zapadni nie spadły w całości po jej otwarciu (na stole zatrzymała się jedna paczka). W tej sytuacji prowadzący musiał podejść do blatu i zsunąć gotówkę do otworu.

W pierwszym odcinku 5. sezonu na szóste pytanie zawodnicy odpowiedzieli błędnie, nie obstawiając na poprawną odpowiedź żadnych pieniędzy. Jednak zaszła pomyłka, dzięki której gracze grali dalej, wygrywając 50 000 zł. Po emisji odcinka internauci zauważyli błąd i zgodnie z zasadami programu gracze nie mogli otrzymać wygranej. W ramach rekompensaty organizatorzy zafundowali parze wymarzoną wycieczkę do Paryża[4].

W jednym z odcinków graczom zostało tylko 25 000 już po trzecim pytaniu. Zmuszeni byli grać od tej pory va banque, mimo to ocalili tę kwotę.

Cały milion najdłużej pozostał w grze aż do 6. pytania. Wtedy jednak para straciła wszystkie pieniądze.

W siódmym odcinku 6. serii prowadzący rozmawiał z zawodnikami nt. pytania, na które zdążyli już odpowiedzieć, ale nie poznali jeszcze prawidłowej odpowiedzi. Gospodarz zagapił się i wyprzedzając otwieranie zapadni, pozwolił zabrać z powrotem pieniądze. Sytuacja nie została pokazana w odcinku.

W 168. odcinku (z 11 listopada 2017 r.) po raz pierwszy w historii pieniądze leżały na wszystkich czterech zapadniach po upływie minuty. Ponadto jedna z uczestniczek zatrzymała w dłoniach jedną paczkę gotówki. 25 000 zł z rąk gracza musiało przepaść, tak samo jak wszystkie pieniądze z jednej, wybranej przez zawodniczki, zapadni (razem 200 000 zł). Prawidłową odpowiedzią był wariant, z którego uczestniczki zdecydowały się zabrać pieniądze.

Oprawa teleturnieju[edytuj]

Scenografia[edytuj]

Scenografia programu wzorowana jest na oryginalnej wersji brytyjskiej. Polska scenografia oprócz kilku szczegółów różni się tym, że w przeciwieństwie do scenografii brytyjskiej została zbudowana na planie koła.

Logo programu[edytuj]

Logo programu wzorowane jest na tym z wersji brytyjskiej. Przedstawia ono przezroczystą walizkę z milionem złotych ułożonym w kilkunastu plikach, na której spoczywa napis „Postaw na milion”.

Muzyka[edytuj]

Oryginalna ścieżka dźwiękowa została skomponowana przez Marca Sylvana.

Rekrutacja do programu[edytuj]

Aby wziąć udział w teleturnieju, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na oficjalnej stronie programu, obserwować profil programu na portalu społecznościowym Facebook oraz czekać na maila zwrotnego od redakcji programu. Program jest nagrywany w studiu S-3 TVP3 Kraków na Łęgu.

Gra planszowa „Postaw na milion”[edytuj]

Firma Ravensburger wydała grę planszową „Postaw na milion”[5], która była nagrodą dodatkową dla uczestników (od serii drugiej do dziesiątej[potrzebny przypis] i ponownie od czternastej). Dostępna jest w dwóch rodzajach: standardowej i rozszerzonej. Ta druga zawiera możliwość rozłożenia planszy w taki sposób, aby wyciągając kartonik pieniądze mogły spaść pod „scenę”. W wersji podstawowej usuwane pliki należy zsuwać dłonią[6].

Oglądalność[edytuj]

Pierwszą serię teleturnieju (emitowana wiosną 2011 r.) oglądało średnio 1,55 mln widzów, natomiast drugą (jesienną – rok 2011) już 2,11 mln[7]. Szósta[8] i siódma[9] seria przyciągnęły przed telewizory po około 1,45 mln osób. Początek 13. serii obejrzało ok. 1,3 mln widzów[10].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Uwagi

Przypisy