Potówki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Choroby gruczołów potowych
miliaria
ICD-10 L74
L74.0 Potówka czerwona (R61.-)
L74.1 Potówka zwykła [miliaria crystallina]
L74.2 Potówka głęboka
L74.3 Potówka, nie określona

Potówki (łac. miliaria) – schorzenie gruczołów potowych powstające pod wpływem dużej wilgotności i wysokiej temperatury otoczenia. Wyróżnia się potówki zwykłe (miliaria crystallina), które są wykwitami pęcherzykowymi bez cech zapalenia i czerwone (miliaria rubra), będące grudkami z cechami zapalnymi.

Etiopatogeneza[edytuj | edytuj kod]

U dzieci mogą np. pojawiać się w efekcie przegrzania ciała, u osób dorosłych występują w klimacie tropikalnym. Potówki czerwone mają postać grudek o czerwonym przebarwieniu. Umiejscowione są u dorosłych na tułowiu. W przypadku dzieci, grudki te występują najczęściej na twarzy, karku, w pachach i pachwinach. Występowaniu ich towarzyszy uczucie pieczenia. Nawracające się potówki czerwone, w przypadku osób dorosłych przebywających w klimacie tropikalnym, mogą przeobrazić się w potówki głębokie (miliaria profunda).

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

W leczeniu stosuje się metody usuwania skutków występowania począwszy od unikania przegrzania organizmu, zwłaszcza u dzieci. Miejscowo stosuje się zasypki zawierające 5-10% kwas borowy i papki z mentolem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową PZWL 2005, ​ISBN 83-200-3367-5​.


Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.