Potęga trójki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
229 – Potęga trójki
The Power of Three
Odcinek z serialu Doktor Who
Obsada
Pozostali[2]
Produkcja
Scenariusz Chris Chibnall
Reżyseria Douglas Mackinnon
Produkcja Marcus Wilson
Produkcja wykonawcza Steven Moffat
Caroline Skinner
Muzyka Murray Gold
Kod produkcji 3.4.
Sezon seria 7
Czas trwania 45 minut
Premiera Wielka Brytania 22 września 2012
Polska 27 stycznia 2013[3]
Chronologia
← Poprzedni
„Miasteczko Mercy”
Następny →
„Anioły na Manhattanie”

Potęga trójki[4] (ang. The Power of Three) – czwarty odcinek siódmej serii brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. Premiera odcinka odbyła się 22 września 2012 roku na kanałach BBC One i BBC One HD. Scenariusz odcinka został napisany przez Chrisa Chibnalla, a reżyserem był Douglas Mackinnon[5].

Odcinek Potęga trójki jest pierwszym odcinkiem z udziałem Jemmy Redgrave w roli Kate Stewart[6]. Ponieważ odcinek ten należy do ostatniego, trzeciego bloku produkcyjnego pierwszej części siódmego sezonu, więc to właśnie w tym odcinku Karen Gillan i Arthur Darvill grali w Doktorze Who po raz ostatni[b][7]. Większość scen dla tego odcinka zostały sfilmowane na przełomie kwietnia i maja 2012, poza niektórymi scenami, które zostały ponownie sfilmowane w czerwcu i lipcu 2012 roku[8]. Odcinek ten obejrzało ponad 7 milionów widzów w Wielkiej Brytanii[9]. Odcinek został zasadniczo dobrze przyjęty przez krytyków.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Na całym świecie spadły z nieba czarne sześciany, o których nic nie wiadomo. Doktor postanawia zostać przez jakiś czas z Amy i Rorym, by odkryć czym one są. Wówczas poznaje szefa badań naukowych UNIT-u, a zarazem córkę Brygadiera Lethbridge-Stewarta, Kate Stewart. Opowiada ona o działaniach UNIT-u związanych z sześcianami, a Doktor zaleca by UNIT, uważnie obserwował zmiany zachodzące w nich. Po 4 dniach obserwacji Doktor postanawia jednak udać się w podróż, ponieważ nie może znieść nudy, natomiast Amy i Rory wolą zostać w swoim domu ze względu na pracę i codzienność.

Po kilku miesiącach nieobecności Doktora, Amy i Rory prowadzą normalne życie, natomiast ojciec Rory’ego, Brian prowadzi dziennik związany z sześcianami i bacznie obserwuje czy cokolwiek się zmieniło. W pewnym momencie pojawia się Doktor i postanawia niezauważalnie zabrać swoich towarzyszy w 7-tygodniową podróż, po czym wrócić w tym samym czasie i miejscu, w którym odlatywali. Po tej podróży Doktor postanawia zostać z Amy i Rorym i prowadzić typowe ludzkie życie. Po miesiącu sześciany zaczynają coś robić. Jeden z nich zmierzył tętno Amy, drugi się otworzył, natomiast trzeci zaczął strzelać w Doktora, po czym przeglądał sobie internet. W związku z tym, Rory ma wezwanie do szpitala, w którym pracuje, a jego ojciec, Brian, postanawia mu towarzyszyć, natomiast Doktor i Amy jadą do bazy UNIT-u pod Tower of London. Kate pokazuje obserwowane przez UNIT sześciany i wskazuje, jak bardzo różnie one się zachowują. Nagle, po 47 minutach aktywności sześciany się dezaktywują.

Doktor i Amy po dezaktywacji postanawiają porozmawiać na zewnątrz, a dzięki tej rozmowie Doktor wpada na pomysł, że sześciany przez czas swojej aktywności zilustrowały wszystko, w tym dane medyczne i wojskowe oraz oceniły dane Ziemi i jej mieszkańców. Gdy Doktor i Amy wracają do bazy UNIT-u, zauważają, że wszystkie sześciany zaczynają powoli odliczać od liczby 7 w dół.

W tym czasie w szpitalu Brian szukając szafki z opatrunkami, zostaje zaatakowany i wywieziony do windy przez tajemnicze istoty przypominające zwykłych lekarzy. Rory, gdy to odkrywa postanawia pobiec za nimi i uratować swojego ojca jednak nie zdąża i „lekarze” wwożą Briana do windy. Gdy Rory wchodzi do windy, nie ma w niej ani Briana, ani „lekarzy”. Udaje mu się jednak odkryć przejście w jednej ze ścian windy, z którego to przejścia teleportuje się na statek kosmiczny niedaleko Ziemi.

W tym samym czasie w bazie UNIT-u Doktor postanawia wejść do kapsuły, w której jest sześcian, który lada moment wskaże „0”. Po tym momencie sześciany się otwierają, jednak nic w środku nie mają. Doktor wychodzi z kapsuły i wraz z Amy, Kate i pracownikiem UNIT-u obserwuje kamery zamieszczone na całym świecie. Okazuje się, że w jednym momencie ludzie nagle giną. Także i Doktor ma problemy, ponieważ ustaje praca jednego serca Doktora[c]. Ekipa znajdująca się w organizacji UNIT odkrywa, że każdy sześcian to urządzenie, które wstrzykuje czystą energię w serce osoby znajdującej się najbliżej niego, przez co zatrzymuje się krążenie krwi w organizmie i dany człowiek umiera. Dodatkowo skaner wykrył lokalizacje 7 przekaźników, służące jako połączenie z inną lokalizacją. Najbliższym przekaźnikiem okazuje się szpital, w którym pracuje Rory.

Rory, znajdujący się na statku kosmicznym odnajduje swojego ojca, jednak od razu zostaje schwytany przez „lekarzy”, którzy wstrzykują mu jakąś substancje. Do szpitala w tym czasie przyjechał Doktor i Amy. Doktor jednak z powodu braku akcji jednego serca ma coraz większe problemy z poruszaniem się, dlatego Amy postanawia użyć defibrylatora. Dzięki temu Doktor ponownie może normalnie funkcjonować. Razem odnajdują windę, przenoszą się na statek kosmiczny i ratują Rory’ego i Briana. Doktor odkrywa, że za działaniami związanymi z sześcianami stoi Sakhri, który przez Doktora był kojarzony głównie z legendami gallifreyańskimi, które miały „zatrzymać odpływ młodzieży z Gallifrey”. Sakhri chciał powstrzymać ludzkość przed skolonizowaniem kosmosu. Doktor powstrzymuje go i odwraca skutki związane z sześcianami.

Po powrocie na Ziemię Doktor żegna się z Kate, natomiast Amy i Rory postanawiają po chwilach wątpliwości na stałe powrócić do podróży w czasie i przestrzeni z Doktorem, dlatego żegnają się z Brianem i odlatują[10].

Nawiązania do innych historii[edytuj | edytuj kod]

 • Doktor mówiąc Brianowi o tym, że kilku jego towarzyszy zginęło, najprawdopodobniej odnosi się do Sary Kingdom i Katariny, które zginęły w historii The Daleks' Master Plan (1965-66) oraz Adricka, który zginął w historii Earthshock (1982)[7].
 • Kiedy Doktor, Amy i Rory odpoczywają, jedzą paluszki rybne i budyń[d], co ma być odwołaniem do odcinka Jedenasta godzina (2010), w którym Doktor niedługo po regeneracji, robi to samo[11][12].
 • W tym odcinku zostaje wspomniane, że pod hotelem Savoy znalazł się statek Zygonów, a połowa personelu była oszustami. Ostatni raz Zygoni zostali wspomniani w odcinku Otwarcie Pandoriki (2010), natomiast ostatni raz Zygoni pojawili się w serialu w historii Terror of the Zygons (1975). W późniejszym czasie pojawią się oni w odcinku Dzień Doktora (2013)[6].
 • W odcinku pokazano bazę UNIT-u pod Tower of London. W odcinku Świąteczna inwazja (2005) również pokazano tę bazę, a w odcinku Manewr Sontariański (2008) wspomniano o jej istnieniu[13][14].
 • Doktor, zwracając się do jednego z sześcianów, powiedział „Unoszenie się to jedyne co potrafisz? Tyle to potrafi nawet metalowy pies”. Doktor najprawdopodobniej mówiąc o „metalowym psie” miał na myśli swojego dawnego towarzysza, a zarazem psa-robota, K9.

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Odcinek Potęga trójki został po raz pierwszy wyświetlony w Wielkiej Brytanii jednocześnie na kanałach BBC One i BBC One HD 22 września 2012 roku[15]. Według nocnych analiz odcinek został obejrzany przez 5,49 milionów widzów[16]. Ostateczny wynik był jednak wyższy i wskazywał, że w rzeczywistości odcinek obejrzało 7,67 milionów widzów, co oznacza, że był to trzynasty najchętniej oglądany program brytyjskiej telewizji w tamtym tygodniu[9]. Odcinek ten został również, tak jak inne odcinki udostępniony na BBC iPlayer, gdzie za jego pośrednictwem do końca września 2012 obejrzało go 1,3 miliona internautów[17].

Wydanie na DVD i Blu-ray[edytuj | edytuj kod]

Odcinek Potęga trójki został wydany na DVD i Blu-ray został wydany wraz z odcinkami Planeta obłąkanych Daleków, Dinozaury w statku kosmicznym, Miasteczko Mercy i Anioły na Manhattanie jako część pierwsza siódmej serii w regionie drugim 29 października 2012[18], w regionie czwartym 14 listopada 2012[19], a w regionie pierwszym 13 listopada 2012[20].

Dodatkowo postanowiono wszystkie odcinki z serii 7, w tym również Potęga trójki wydać jako jeden zestaw. Swoją premierę w regionie drugim zestaw ten miał 28 października 2013[21], w regionie czwartym – 30 października 2013[22], natomiast w regionie pierwszym – 24 września 2013[23].

4 listopada 2014 roku w regionie pierwszym wydano również zestaw obejmujący wszystkie odcinki z ery jedenastego Doktora pt. Doctor Who: The Complete Matt Smith Years[24]. Zestaw nie został wydany w innych regionach.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b (niewymieniony w napisach końcowych)
 2. Choć według dat premiery ostatnim odcinkiem Gillan i Darvilla był odcinek Anioły na Manhattanie. Gillan wystąpiła jeszcze w występie cameo w odcinku Czas Doktora jako wspomnienie pojawiające się przed samą regeneracją jedenastego Doktora.
 3. Doktor jako władca Czasu ma dwa serca.
 4. W wersji angielskiej zostaje podane, że są to paluszki rybne i sos angielski, natomiast w wersji polskiej zostaje podane, że są to paluszki rybne i budyń

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Lord Sugar and Brian Cox: Who Knew? (ang.). BBC, 2012-09-22. [dostęp 2016-02-29].
 2. Shannon Patrick Sullivan: New Series Episode 96: The Power Of Three (ang.). A Brief History of Time (Travel). [dostęp 2016-05-21].
 3. BBC Brit – program tv na 27.01.2013. Tele Magazyn. [dostęp 2016-05-26].
 4. Tytuł polski podany za lektorem polskiej wersji językowej wyprodukowanej na zlecenie BBC Worldwide
 5. The Power of Three (ang.). BBC. [dostęp 2016-02-29].
 6. a b Dan Martin: Doctor Who: The Power of Three – series 33, episode four (ang.). The Guardian, 2012-09-22. [dostęp 2016-02-29].
 7. a b The Fourth Dimension The Power of Three (ang.). BBC. [dostęp 2016-02-29].
 8. Shannon Patrick Sullivan: The Power Of Three (ang.). A Brief History of Time (Travel). [dostęp 2016-02-29].
 9. a b The Power Of Three – Official Ratings (ang.). Doctor Who News, 2012-10-01. [dostęp 2016-02-28].
 10. Potęga trójki (The Power of Three). Douglas Mackinnon (reż.), Chris Chibnall (scenarz.). Doktor Who. BBC. 22 września 2012. Odcinek 229, seria 7.
 11. Keith Phipps: Doctor Who: “The Power Of Three” (ang.). A.V. Club, 2012-09-22. [dostęp 2016-02-29].
 12. The Fourth Dimension The Impossible Astronaut (ang.). BBC. [dostęp 2016-02-29].
 13. Świąteczna inwazja (The Christmas Invasion). James Hawes (reż.), Russell T Davies (scenarz.). Doktor Who. BBC. 25 grudnia 2005. Odcinek 167.
 14. Manewr Sontariański / Zatrute niebo (The Sontaran Stratagem / The Poison Sky). Douglas Mackinnon (reż.), Helen Raynor (scenarz.). Doktor Who. BBC. 26 kwietnia 2008-3 maja 2008. Odcinek 192, seria 4.
 15. Doctor Who: The Power Of Three (ang.). BBC. [dostęp 2016-02-28].
 16. Dave Golder: Doctor Who “The Power Of Three” Overnight Ratings (ang.). SFX, 2012-09-23. [dostęp 2016-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-05)].
 17. Dave Golder: Doctor Who Dominates September iPlayer Chart (ang.). SFX, 2012-10-08. [dostęp 2016-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-09)].
 18. Doctor Who: Series 7 Part 1 (Blu-Ray) (ang.). BBC Shop. [dostęp 2016-02-28].
 19. Doctor Who Series 7 part 1 (ang.). roadshow.com.au. [dostęp 2016-02-28].
 20. Doctor Who – The 7th Series, Part 1 (ang.). TV Shows on DVD. [dostęp 2016-02-28].
 21. Doctor Who: The Complete Series 7 (Blu-ray) (ang.). BBC Shop. [dostęp 2016-02-28].
 22. Doctor Who – Series 7 Box Set (ang.). ABC Shop. [dostęp 2016-02-28].
 23. Doctor Who – The Complete 7th Series (ang.). TV Shows on DVD. [dostęp 2016-02-28].
 24. Doctor Who – The Complete Matt Smith Years (ang.). TV Shows on DVD. [dostęp 2016-02-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]