Potrzanowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 52°40'03"N 17°06'52"E
- błąd 38 m
WD 52°40'N, 17°7'E
- błąd 2290 m
Odległość 186 m
Potrzanowo
wieś
Ilustracja
Fragment starej części wsi (ul. Stare Potrzanowo)
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat wągrowiecki
Gmina Skoki
Strefa numeracyjna 61
Kod pocztowy 62-085
Tablice rejestracyjne PWA
SIMC 0594821
Położenie na mapie gminy Skoki
Mapa konturowa gminy Skoki, po lewej znajduje się punkt z opisem „Potrzanowo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Potrzanowo”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Potrzanowo”
Położenie na mapie powiatu wągrowieckiego
Mapa konturowa powiatu wągrowieckiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Potrzanowo”
Ziemia52°40′03″N 17°06′52″E/52,667500 17,114444

Potrzanowowieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, w gminie Skoki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jeden z trzech cmentarzy ewangelickich we wsi

Osada znana była od 1369[1]. Jako wieś szlachecka położona była w 1580 w powiecie poznańskim województwa poznańskiego[2]. W roku tym należała do Jana Zbyszewskiego. Następnymi właścicielami byli Tomiccy (dziedzice Budziszewka), Gosławscy i Łubieńscy.

W okresie międzywojennym Potrzanowo składało się z kilku części: Potrzanowo Stare, Smolarki, Potrzanowo Kolonia, Potrzanowo Borówiec (to była część włościańska) i folwark Włókna[3] (wszystkie miały swojego sołtysa). Właścicielką folwarku była żona właściciela majątku skockiego, pani Olszańska. W pałacu założyła letni dom wczasowy dla panien z dobrych domów, które przygotowywały się do życia ucząc się gotowania, szycia i prowadzenia gospodarstwa domowego. Później część pałacu spłonęła - prawdopodobnie podpaliła go sama właścicielka, która chciała mieć wygodny pałac przeznaczony na letnisko. Jeszcze w okresie międzywojennym dobudowano do starej części nowoczesny pałac. W okresie okupacji znajdował się tu obóz dla Hitlerjugend.

Potrzanowo Stare, Smolarki, Potrzanowo Kolonia, Potrzanowo Borówiec i folwark Włókna zostały połączone w 1932 roku i utworzono jedną nazwę Potrzanowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego. Obecnie jest to największa wieś w powiecie wągrowieckim.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Obok Jeziora Włókna (na gruncie prywatnym) znajduje się kurhan. Legenda głosi, że pochowani są tam ojciec i syn, którzy odebrali sobie życie z powodu jednej kobiety. Drugie wzgórze znajduje się po drugiej stronie Jeziora Włókna, na terenie bagnistym (obecnie zalesionym). Jest to ścięty stożek z ziemi zwany Szwedzką Górką, Ślozbergiem lub Górą Zamkową. Na terenie wsi odkopano również grodzisko z popielnicami.

Od 1597 do 1. połowy XVIII wieku istniała tu kaplica św. Zofii, do której uczęszczali m.in. katolicy ze Skoków, gdy ich kościół został zajęty przez braci czeskich[1].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Potrzanowo było słynne z zamieszkujących tu przez kilka pokoleń rodziny złodziejskiej Gapów. Opowiadano, że rządzili się zasadą, by rabować kościoły i ludzi bogatych, lecz nie szkodzili ubogim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Paweł Anders, Puszcza Zielonka, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, Poznań, 2004, s. 89, ​ISBN 83-85811-91-5
  2. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym, t. I, Wielkopolska, Warszawa 1883, s. 34.
  3. ''Włokińskie jezioro'' oraz ''Włókna'', [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XIII: Warmbrun – Worowo, Warszawa 1893, s. 717.