Potrzanowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Potrzanowo
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat wągrowiecki
Gmina Skoki
Strefa numeracyjna (+48) 61
Kod pocztowy 62-085
(poczta: Skoki)
Tablice rejestracyjne PWA
SIMC 0594821
Położenie na mapie gminy Skoki
Mapa lokalizacyjna gminy Skoki
Potrzanowo
Potrzanowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Potrzanowo
Potrzanowo
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Potrzanowo
Potrzanowo
Położenie na mapie powiatu wągrowieckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wągrowieckiego
Potrzanowo
Potrzanowo
Ziemia52°40′03″N 17°06′52″E/52,667500 17,114444

Potrzanowowieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, w gminie Skoki.

Wieś szlachecka położona była w 1580 roku w powiecie poznańskim województwa poznańskiego[1]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1580 roku wioska należała do Jana Zbyszewskiego. Następnymi właścicielami byli Tomiccy (dziedzice Budziszewa), Gosławscy i Łubieńscy.

W okresie międzywojennym Potrzanowo składało się z kilku części: Potrzanowo Stare, Smolarki, Potrzanowo Kolonia, Potrzanowo Borówiec (to była część włościańska) i folwark Włókna (wszystkie miały swojego sołtysa). Właścicielką folwarku była żona właściciela majątku skockiego, pani Olszańska. W pałacu założyła letni dom wczasowy dla panien z dobrych domów, które przygotowywały się do życia ucząc się gotowania, szycia i prowadzenia gospodarstwa domowego. Później część pałacu spłonęła - prawdopodobnie podpaliła go sama właścicielka, która chciała mieć wygodny pałac przeznaczony na letnisko. Jeszcze w okresie międzywojennym dobudowano do starej części nowoczesny pałac. W okresie okupacji znajdował się tu obóz dla Hitlerjugend.

Potrzanowo Stare, Smolarki, Potrzanowo Kolonia, Potrzanowo Borówiec i folwark Włókna zostały połączone w 1932 roku i utworzono jedną nazwę Potrzanowo. Obecnie jest to największa wieś w powiecie wągrowieckim.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Obok Jeziora Włókna (na gruncie prywatnym) znajduje się kurhan. Legenda głosi, że pochowani są tam ojciec i syn, którzy odebrali sobie życie z powodu jednej kobiety. Drugie wzgórze znajduje się po drugiej stronie Jeziora Włókna, na terenie bagnistym (obecnie zalesionym). Jest to ścięty stożek z ziemi zwany Szwedzką Górką, Ślozbergiem lub Górą Zamkową. Na terenie wsi odkopano również grodzisko z popielnicami.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Potrzanowo było słynne z zamieszkujących tu przez kilka pokoleń rodziny złodziejskiej Gapów. Opowiadano, że rządzili się zasadą, by rabować kościoły i ludzi bogatych, lecz nie szkodzili ubogim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym, t. I, Wielkopolska, Warszawa 1883, s. 34.