Potwór z Ayia Napa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Potwór z Ayia Napa
Inne nazwy Przyjazny potwór, Potwór z głębin
Miejsce rzekomego występowania wybrzeża Ayia Napa na Cyprze

Potwór z Ayia Napakryptyda, która według legend zamieszkuje wybrzeża okolicy popularnego kurortu Ayia Napa na Cyprze. Najwięcej doniesień o potworze pochodzi z przylądka Greco (Kawo Greko), gdzie znany jest miejscowym rybakom, jako "Aby Filiko Teras"[1], co tłumaczy się jako "przyjazny potwór". Nie ma doniesień o żadnych szkodach związanych z działaniem stwora, chociaż często jest posądzany o zabieranie i przemieszczanie sieci rybackich. Istnieją liczne doniesienia o zauważeniu "potwora z głębin", a niektóre lokalne gazety nazywają go "Loch Ness Cypru". Spekulowano, iż bestia może być czymś w rodzaju krokodyla lub węża[2] .

Jeśli pominąć opowiadania i zgłoszenia turystów i mieszkańców nie ma jak dotąd dowodów, że potwór w ogóle istnieje. Istnieje też niewiele dowodów fotograficznych, są to z reguły niesprawdzone krótkie filmy i zdjęcia. Potwór był ukazany w programie W pogoni za prawdą na kanale SciFi w 13 odcinku 4 serii.

Wielu ludzi wierzących w mit o potworze, utożsamia go z mitycznym stworem morskim z mitologii greckiej - Skyllą, która jest przedstawiona na mozaikach w Domu Dionizosa, rzymskiej willi z III wieku n.e. w Pafos na Cyprze[3]. Starożytni mieszkańcy opisywali go jako potworną postać o tułowiu kobiety z wężem wyrastającym z jej dolnych części ciała oraz sześcioma warczącymi głowami psów i ich dwunastu przednich kończynach wyrastających z jej brzucha. Taki opis dał Hygin, Apollodoros i Księga Suda stąd taki wizerunek potwora najczęściej jest ukazywany na miejscowej ceramice. Według opisu Gajusza Juliusza Hyginusa, stwór posiadał "więcej głów niż malarz waz mógł ich namalować", a kto go spotkał niemal natychmiast ginął.

Przedstawiciele rządu rozpoczęli poszukiwania potwora i dowodów na jego istnienie. Nadzieja na spotkanie potwora jest atrakcją dla wielu turystów, którzy wyruszają na jednodniowe rejsy. Wiele hoteli proponuje możliwość wynajęcia dogodnego miejsca do obserwacji.

Wielokrotnie zgłaszano pojawienie się dziwnego stwora w okolicach tamy Kouris, jednak ten najprawdopodobniej jest krokodylem trzymanym kiedyś jako zwierzę domowe lecz aktualnie wypuszczonym na wolność.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. HadjiPavlou, P. „Cyprus Weekly”, 14 marca 2007. 
  2. Alethea Reynolds. Cypr oficjalnie szuka potwora. „Famagusta Gazette”, 28 Października 2008. 
  3. Departament zabytków Republiki Cypru