Bitwa pod Kotkami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Potyczka pod Kotkami)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Kotkami
II wojna światowa
Czas 28 maja – 2 czerwca 1945
Miejsce las pod Kotkami i Palonkami
Terytorium Polska Ludowa
Wynik likwidacja oddziału NSZ
Strony konfliktu
Polska Rzeczpospolita Ludowa Polska Ludowa
 ZSRR
Sign (cross) of Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) at plaque in Sanok.jpg Narodowe Siły Zbrojne
Dowódcy
Stanisław Jabłoński,
Maksymilian Pora
Stanisław Sikorski
Siły
grupa operacyjna PUBP z Buska Zdroju,
grupa operacyjna WUBP z Kielc
oddział Armii Czerwonej w sile 30 żołnierzy
ok. 200 żołnierzy NSZ
Straty
10 zabitych Polaków
1 ranny żołnierz sowiecki
9 zabitych żołnierzy NSZ,
3 rannych
brak współrzędnych
Pomnik Kazimierza Wierzbickiego, żołnierza NSZ poległego pod Chruścicami

Bitwa pod Kotkami – bitwa stoczona na przełomie maja i czerwca 1945 r. w lesie pod Kotkami między oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych zmierzającym w rejon koncentracji w celu rozbicia więzienia UB w Pińczowie[1] [2], a grupami operacyjnymi Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Buska Zdroju i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Kielc wspieranymi przez oddział Armii Czerwonej[3].

Przebieg starcia[edytuj | edytuj kod]

Bitwa rozpoczęła się od ataku grupy operacyjnej PUBP z Buska Zdroju dowodzonej przez por. Stanisława Jabłońskiego na kwaterujący we wsi Palonki oddział NSZ dowodzony przez por. Stanisława Sikorskiego. Atak zakończył się niepowodzeniem, w czasie którego zginął funkcjonariusz PUBP. Z powodu zbyt małych sił por. Jabłoński zarządził odwrót i wezwał posiłki z WUBP w Kielcach. Grupa operacyjna WUBP z Kielc wsparta oddziałem Armii Czerwonej w sile 30 ludzi została dowieziona ciężarówkami do wsi Młyny. Stąd grupa operacyjna i żołnierze Armii Czerwonej udali się na pole bitwy pieszo.

Doszło do następnego ataku a polem walki stał się las kotecki. Atak również zakończył się niepowodzeniem. Polegli kolejni funkcjonariusze[4]. Straty były też w oddziale NSZ, było kilku zabitych i rannych[5]. Wzięty do niewoli ranny dowódca oddziału NSZ został zabity strzałem w tył głowy[6]. Wśród rannych był Jerzy Stępień, który został przetransportowany na leczenie do Kielc[7].

Dalsze kwaterowanie w lesie koteckim groziło rozbiciem oddziału NSZ, w związku z czym została podjęta decyzja o wycofaniu się pod osłoną nocy. Plan powiódł się, oddział nieniepokojony wycofał się w kierunku Pińczowa. Tam jednak znów został wykryty. Doszło do walki w lasach na północ od Pińczowa w rejonie wsi Włochy i Chruścice, w czasie której oddział NSZ został rozbity[8].

Pamięć[edytuj | edytuj kod]

W okresie PRL przedstawiano wyłącznie oficjalną wersję władz na temat wydarzeń pod Kotkami. Na miejscu bitwy zbudowano pomnik, na którym umieszczono napis o następującej treści:

W MAJU 1945 NA TERENIE PALONEK-BUD i KOTEK W WALCE o UTRWALENIE WŁADZY LUDOWEJ POLEGLI FUNKCJONARIUSZE MO i SB -SZER BANACH TADEUSZ LAT 20 -SZER FIGURA ROMAN-SZER KACZMARSKI BOLESŁAW -SZER STRZELEC JAN-SZER WACHNICKI TADEUSZ-SZER WÓJCIK MICHAŁ-SZER WÓJCIK WŁADYSŁAW-SZER PALUCH EUGENIUSZ-KPR ZAŁĘCKI FRANCISZEK-ORAZ TOW KAWECKI FRANCISZEK – SEKR POP PPR W KOTKACH-CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.- W XXV ROCZNICE POWSTANIA PRL

Po przemianach politycznych 1989 r. pomnik rozebrano, a na jego miejscu postawiono brzozowy krzyż upamiętniający poległych żołnierzy NSZ. Odbywają się pod nim lokalne uroczystości patriotyczne[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Albert: Najnowsza historia Polski 1914-1993. Warszawa: 1995.
  • Stefan Skwarek: Na wysuniętych posterunkach. Warszawa: 1977.
  • Praca zbiorowa: Wolność przyszła później. Wrocław: 1999.
  • Janusz Kucharski: Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych. Kielce: 2010.
  • Praca zbiorowa: 1944-1947 W walce o utrwalenie władzy ludowej w Polsce. Warszawa: 1967.
  • „Żołnierze Wyklęci – Antykomunistyczne Podziemie Zbrojne po 1944 roku”, Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 2002
  • IPN - Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956, Warszawa-Lublin 2007
  • "Z archiwum IPN: Śladami żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej" (od 18-tej minuty). Film dokumentalny, reżyseria: Adam Sikorski, rok produkcji: 2010.
  • fragment filmu j.w. na Youtube: "Śladami żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ 2/2",informacje dot. bitwy od 3 minuty 46 s.
  • TVP INFO. Najważniejsze akcje Żołnierzy Wyklętych. Bitwy, zasadzki i odbicia więźniów. 01.03.2016