Potyczka pod Mardakertem (2010)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Potyczka w Mardakert (2010))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Potyczka pod Mardakertem (2010)
Czas 18 - 19 czerwca 2010
Miejsce Mardakert, Górski Karabach
Strony konfliktu
 Armenia  Azerbejdżan
Straty
4 zabitych
4 rannych
1 zabity
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce bitwy
miejsce bitwy
40°12′37,0800″N 46°48′33,1200″E/40,210300 46,809200

Potyczka pod Mardakertem miała miejsce w dniach 18 - 19 czerwca 2010 i toczyła się między żołnierzami ormiańskimi i azerskimi w Górskim Karabachu.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 80. XX wieku w obliczu zbliżającego się upadku ZSRR w Karabachu odżyły nadzieje na zjednoczenie z resztą Armenii. Chcąc je stłumić, azerskie władze formalnie zlikwidowały Nagorno-Karabachski Obwód Autonomiczny, ustanowiły jego blokadę ekonomiczną i przeprowadziły antyormiańskie pogromy w azerskich miastach, najbardziej krwawy w Sumgaicie. 10 grudnia 1991 władze Górskiego Karabachu przeprowadziły referendum, w którym przygniatająca większość mieszkańców opowiedziała się za niezależnością. Azerska armia wkroczyła na teren Karabachu i przy wsparciu, w tym przy użyciu sprzętu stacjonującej na jej terenie Armii Radzieckiej zdołała - w początkowym stadium działań zbrojnych - opanować znaczną cześć terytorium, jednak później została wyparta przez słabo uzbrojonych powstańców ormiańskich. 12 maja 1994, gdy Ormianie kontrolowali już cały okręg autonomiczny, korytarz łączący go z Republiką Armenii oraz strefę bezpieczeństwa, podpisane zostało zawieszenie broni.

Republika Górskiego Karabachu jest de facto niepodległym państwem posiadającym demokratycznie wybrany rząd, wolnorynkową gospodarkę i wszystkie niezbędne atrybuty suwerenności. Nie jest jednak uznawana przez żadne państwo na świecie, nawet przez Armenię. Republika cieszy się jednak życzliwością władz Armenii.

4 marca 2008 pod Mardakertem doszło do najpoważniejszej potyczki od czasu zakończenia wojny o Górski Karabach. Zginęło wówczas 12 azerskich i 8 ormiańskich żołnierzy.

Rok 2008 jednak przyniósł zmiany w podejściu dwóch zwaśnionych sąsiadów - Armenii i Azerbejdżanu. W listopadzie 2008 prezydenci Alijew i Sarkisjan spotkali się w Moskwie z prezydentem Rosji Miedwiediewem. Zaowocowało to podpisaniem 2 listopada 2008 dwustronnego porozumienia z udziałem rosyjskiego prezydenta w sprawie Górskiego Karabachu. Tym samym zapoczątkowane zostały rozmowy na temat rozwiązania konfliktu trwającego od 15 lat.

Potyczka[edytuj | edytuj kod]

Starcie rozpoczęło się w pobliżu wioski Chayli w prowincji Mardakert o 23:30 18 czerwca[1]. Według Ministerstwa Obrony Republiki Górskiego Karabachu, ormiańskie wojsko zostały zaatakowane przez grupę 20 azerskich żołnierzy. Wyniku ciężkich nocnych walk śmierć poniosło czterech żołnierzy ormiańskich[2]. Ormiańscy żołnierze 19 czerwca zaatakowali w wiosce Fizuli, zabijając jednego wojskowego z Azerbejdżanu[3].

Potyczka stanowi naruszenie rozejmu z 1994 i jest najpoważniejszym incydentem od starcia z 2008.

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan nazwał incydent azerską prowokacją[4]. Prezydent Azerbejdżanu odznaczył pośmiertnie tytułem bohatera narodowego chorążego Mubariza Ibrahimova, który poległ w potyczce[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]