Powódź w Beninie (2008)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rzeka Ouémé wpływająca do Oceanu Atlantyckiego w Kotonu

Powódź w Beninie w 2008 roku – nawiedziła Benin w okresie od lipca do października 2008 roku i dotknęła również takie kraje Afryki Zachodniej jak: Burkina Faso, Mali, Mauretania, Niger i Togo. Według danych Benińskiego Czerwonego Krzyża, podczas powodzi w Beninie początkowo ucierpiało prawie 7000 osób, w tym 1560 dzieci. 19 sierpnia 2008 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała, że powódź zmusiła do przesiedlenia się co najmniej 150 000 osób. Około 500 000 osób było zagrożonych powodzią[1][2].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Powódź zaczęła się w ostatnim tygodniu lipca 2008 roku od serii burz, które nawiedziły środkowy Benin. Najbardziej ucierpiały miasta Sagon, Tohoue, Dasso, Ouinhi i Za-Kpota. Burze zniszczyły budynki wykonane z gliny i słomy, obiekty infrastruktury i zanieczyściły rzeki[2]. W szczególności problemem były rzeki Mono i Ouémé, które dopływają do największego ośrodka gospodarczego Beninu, miasta Kotonu, położonego na wybrzeżu[2]. Kilka tygodni po początkowej lipcowej powodzi wiele obszarów Kotonu nadal było pokryte wodą, co stwarzało poważne zagrożenie dla zdrowia, biorąc pod uwagę, że powodzie miały miejsce w wielu gęsto zaludnionych obszarach, a około 10% ludności państwa mieszka w tym mieście[2]. Przedstawiciele rady miejskiej Kotonu, biuro WHO w Kotonu i beniński minister higieny, zdrowia i spraw społecznych 15 sierpnia 2008 roku zalecili ewakuację i relokację ludności ze względu na prognozowane silne burze we wrześniu i październiku[2].

15 września 2008 roku opublikowano raport, w którym podano, że gmina Adjohoun została poważnie dotknięta wylaniem rzeki Ouémé. W obszarze, który jest rolniczą doliną, było zagrożonych około 57 000 ludzi[3]. Pod koniec lipca powódź rozpoczęła się również w innych miejscach, ale gorsze były silne burze, które uderzyły na początku września. Ponad 25 000 ha użytków rolnych zostało zalane, zginęło około 30 000 zwierząt, a 18 000 domów w gminie znalazło się pod wodą[3]. Około 2000 osób zostało przesiedlonych w gminach Azowlissé, Dèmè, Gangban, Kogé i Togbota. Według przedstawiciela władz, mimo że Benin był nawiedzany przez powodzie w latach 1995 i 2007, to powódź z 2008 roku w szczególności pozbawiła Benińczyków środków do życia: „Ludzie nie mogą jeść nawet trzy razy dziennie. Znalezienie jedzenia nawet raz dziennie jest dużym problemem. Produkty rolne są tutaj zazwyczaj sprzedawane i kupowane za przyzwoite ceny. Ale teraz wszystko się zmieniło”[3]. Burmistrz Adjohoun Gerard Adounsiba zwrócił się z narodowym apelem o dostarczenie żywności i medykamentów, aby opanować „największy kryzys humanitarny w regionie do tej pory”[3]. Sytuację pogarszał fakt, że szpitale w okolicy również ucierpiały od powodzi[3]. Lokalni rybacy, którzy byli zależni od rzeki, również ucierpieli przez powódź.

Skutki[edytuj | edytuj kod]

Problemem podczas powodzi byli ludzie, których domy uległy zalaniu, nie chcieli się ewakuować z Kotonu[2]. Rejon Vossa został całkowicie zalany przez wody powodziowe, a zespół zarządzania kryzysowego został przeniesiony do Ayelawadje, podczas gdy instytucje ONZ współpracowały z władzami Kotonu w celu wypompowywania wody i oczyszczania dróg w stolicy[2]. 30 lipca 2008 roku Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że wykryto 192 przypadki cholery w Kotonu i przekazała dla rządu 20 000 dolarów na cele walki z chorobą[2]. Według dr Eric Laroche, zastępcy dyrektora generalnego WHO: „W Afryce Zachodniej coroczne powodzie niosą ze sobą nie tylko zagrożenie chorobami zakaźnymi, ale także stanowią zagrożenie dla życia osób już cierpiących z powodu niedożywienia w związku z kryzysem cen żywności”[1]. Powódź zwiększyła ryzyko wystąpienia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i żółtej gorączki, a także stworzyła zagrożenie dla około 5 milionów osób żyjących z AIDS w Afryce Zachodniej[1]. Malaria, biegunki, infekcje dróg oddechowych i niedożywienie zaczęły stanowić poważne zagrożenie dla ludności mieszkającej wzdłuż rzek[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d WHO | Floods in West Africa raise major health risks, www.who.int [dostęp 2017-05-18].
  2. a b c d e f g h Half million potential flood victims : WHO, IRIN, 3 września 2008 [dostęp 2017-05-18].
  3. a b c d e Benin: River flooding prompts fears of malnutrition, disease, ReliefWeb, 15 września 2008 [dostęp 2017-05-18] (ang.).