Powódź w Gdańsku (2001)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powódź w Gdańsku
Ilustracja
10 lipca 2001, zalana ulica Dworcowa i linia kolejowa Warszawa-Gdańsk na Oruni
Państwo

 Polska

Miejsce

Gdańsk

Rodzaj zdarzenia

powódź

Data

9 lipca 2001

Ofiary śmiertelne

4[1][2]

brak współrzędnych

Powódź w Gdańsku 2001 roku (również: powódź stulecia[1]) – powódź z czterema ofiarami śmiertelnymi w Gdańsku, która miała miejsce 9 lipca 2001 roku, epizod lipcowych powodzi w Polsce tego roku.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2001 r. w Dorzeczu Wisły miała miejsce seria powodzi, spowodowanych anomaliami pogodowymi w postaci deszczy nawalnych. Dzienna suma opadów niejednokrotnie przewyższała miesięczną sumę opadów lipca. Powodowało to poważne uszkodzenia urządzeń hydrotechnicznych (tzw. powódź błyskawiczna)[3].

Gdańsk leży na styku kilku mezoregionów geograficznych. Zachodnia część miasta (tzw. Górny Taras) położona jest na wyżynnym Pojezierzu Kaszubskim, a pozostała część miasta (tzw. Dolny Taras) na nizinach – nadmorskim Pobrzeżu Kaszubskim oraz na Żuławach Wiślanych, gdzie występuje depresja. Najwyższy punkt Gdańska położony jest 180 m n.p.m., a najniższy 1,6 m pod poziomem morza, przy czym istotna część miasta leżąca na Żuławach znajduje się na wysokości w okolicach 0 m n.p.m.[4]

9 lipca 2001 r. w poniedziałek, około godziny 15:00 rozpoczęły się w Gdańsku opady deszczu nawalnego. W ciągu dwóch godzin spadło 90 mm deszczu na metr kwadratowy (9 litrów), podczas gdy średnia miesięczna suma opadów lipca w Gdańsku wynosiła 75 mm/m2. Łącznie tego dnia spadło 128 litrów deszczu na metr kwadratowy[2][5]. Opady doprowadziły do wylania strugi Strzyża z koryta oraz Kanału Raduni na skutek awarii urządzeń hydrotechnicznych – przerwania wału w kilku miejscach[1]. Zniszczenia dopełniła woda spływająca ulicami z części miasta położonej na wzgórzach[6].

Jako jedną z pośrednich przyczyn powodzi podawany bywa intensywny rozwój budownictwa na Górnym Tarasie miasta, postępujący od lat 80. XX wieku, a w związku z tym zmniejszenie lokalnej retencji wód opadowych[7][8]. Władze miasta nie zgadzają się z tym twierdzeniem, wskazując przede wszystkim na ekstremalny charakter zaistniałych zjawisk pogodowych[9].

Przebieg powodzi[edytuj | edytuj kod]

Orunia-Św. Wojciech-Lipce[edytuj | edytuj kod]

Przez położoną na południu miasta dzielnicę Orunia-Św. Wojciech-Lipce przebiega południkowo Kanał Raduni – zabytek hydrotechniczny z XIV wieku, pod postacią sztucznego przekopu rzeki Raduni, prowadzący z Pruszcza Gdańskiego do Motławy na Starym Mieście[10]. Kanał biegnie na granicy mezoregionów Pojezierza Kaszubskiego i Żuław Wiślanych. Zbiera wody pochodzące z zachodnich, wyżej położonych części miasta (np. Potok Oruński). Od wschodniej, nizinnej strony, Kanał otoczony jest szerokim wałem przeciwpowodziowym[11].

Maksymalna przepustowość Kanału Raduni była wówczas oceniana na 25 m3/sek. Na skutek wystąpienia deszczu nawalnego, a co za tym idzie ponadnormatywnego zasilenia Kanału wodami spływającymi z górnej części miasta, przepływ wody w Kanale Raduni był pięć razy większy niż przepustowość Kanału i wyniósł 125m3/sek. Poskutkowało to przerwaniem wału przeciwpowodziowego w pięciu miejscach[12]:

Ponadto wylał położony powyżej Kanału Raduni górny staw w Parku Oruńskim, przerywając zaporę[13]. Na południe od Świętego Wojciecha, przy granicy z Pruszczem Gdańskim, celowo przerwano wał Kanału, dla zrzutu wody do płynącej w tym miejscu równolegle rzeki Raduni[14]. Pod wodą znalazła się większość dzielnicy po wschodniej stronie Kanału Raduni[15] (dla porównania, dzielnica w 2010 r. liczyła 16 tys. mieszkańców)[16]. Miejscami woda sięgała nawet do pierwszego piętra[2]. Zalaniu uległa także rolnicza część dzielnicy – Niegowo[17].

Śródmieście[edytuj | edytuj kod]

Woda spływająca m.in. ul. Kartuską i Nowe Ogrody zalała dworzec Gdańsk Główny, urząd miejski oraz urząd wojewódzki[18][17].

Wrzeszcz[edytuj | edytuj kod]

Przez Wrzeszcz przepływa struga Strzyża, mająca swoje źródła na wzgórzach ponad Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Uchodzi do Martwej Wisły[19]. Strzyża na skutek opadów wystąpiła z brzegów[1]. Ponadto nastąpiło przerwanie wału zbiornika retencyjnego Srebrzysko. Pod wodą znalazła się część dzielnicy wzdłuż ul. Słowackiego, na odcinku od ul. Potokowej do al. Grunwaldzkiej[12].

Skutki[edytuj | edytuj kod]

Zrewitalizowany Kanał Raduni w Świętym Wojciechu

W wyniku powodzi zmarły 4 osoby[1][2]. Na miejscu pojawił się premier Jerzy Buzek[20]. Biegnąca wzdłuż Kanału Raduni ulica Trakt św. Wojciecha, będąca wówczas fragmentem drogi krajowej nr 1 pozostawała nieprzejezdna przez 18 dni[14]. Podmyta została linia kolejowa Warszawa-Gdańsk[5], co poskutkowało wstrzymaniem ruchu pociągów na kilka dni[1]. Straty materialne (bez majątku prywatnego) zostały oszacowane na 200 milionów złotych. Ewakuowano 2000 osób, 1200 lokali mieszkalnych wymagało remontu, a 600 odbudowy. Wiele historycznych budynków zostało rozebranych[21]. Z powodu zniszczeń rozebrano 134 budynki. Na usuwanie skutków powodzi w sferze mieszkalnictwa wydano 41 milionów zł w latach 2001-2005[22].

Wydarzenia zapoczątkowały szereg inwestycji w infrastrukturę przeciwpowodziową na terenie Gdańska. Zbudowano kilkadziesiąt zbiorników retencyjnych na ciekach wodnych płynących z Górnego Tarasu miasta oraz kilkanaście przepompowni kanalizacji deszczowej[22]. Zacieranie śladów powodzi w Parku Oruńskim trwało do 2009 roku[13]. W ciągu dekady od powodzi, miasto Gdańsk wydało na zabezpieczenia przeciwpowodziowe 150 mln zł[23]. W latach 2011-2014, kosztem 133 mln zł zrewitalizowano Kanał Raduni. W ramach tej inwestycji m.in. umieszczono ściankę Larsena wewnątrz wału przeciwpowodziowego[24].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]