Power BI
Logo programu | |
Autor | Microsoft |
---|---|
Aktualna wersja stabilna | 2.94.921.0 29 czerwca 2021; ponad 3 lata temu |
System operacyjny | Microsoft Windows |
Rodzaj | Business Intelligence, Eksploracja danych |
Licencja | Zamknięte oprogramowanie |
Strona internetowa |
Power BI – zbiorcza nazwa dla szeregu aplikacji i usług klasy Business Intelligence stworzonych przez Microsoft, w znacznej mierze opartych na chmurze obliczeniowej, które pomagają organizacjom gromadzić, zarządzać, przetwarzać i analizować dane z różnych źródeł za pomocą przyjaznego dla użytkownika interfejsu[1]. Power BI stanowi część Microsoft Power Platform.
Ogólne informacje
[edytuj | edytuj kod]Power BI oferuje oparte na chmurze obliczeniowej usługi klasy Business Intelligence (analizy biznesowej), znane jako „Power BI Services”, wraz z interfejsem opartym na aplikacji przeznaczonej na PC o nazwie „Power BI Desktop”. Rozwiązanie obejmuje m.in. część funkcjonalności hurtowni danych, w tym przetwarzania danych, eksploracji danych, ale także tworzenia interaktywnych pulpitów managerskich. W marcu 2016 r. firma Microsoft udostępniła dodatkową usługę o nazwie Power BI Embedded na swojej platformie chmurowej Azure[2]. Jednym z głównych wyróżników produktu jest możliwość wykorzystywania niestandardowych wizualizacji.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Aplikacja została opracowana przez Thierry’ego D’Hersa i Amira Netza z zespołu SQL Server Reporting Services w firmie Microsoft[3]. Projekt zapoczatkował jednak Ron George latem 2010 roku i pierwotnie nosił nazwę Project Crescent[4]. Projekt Crescent był po raz pierwszy dostępny publicznie do pobrania 11 lipca 2011 r. w pakiecie z SQL Server Codename Denali[5]. Później przemianowany na Power BI, został zaprezentowany przez Microsoft we wrześniu 2013 r. jako Power BI dla Office 365[6]. Pierwsza wersja usługi Power BI została oparta na dodatkach wykorzystywanych już w Microsoft Excel: Power Query, Power Pivot i Power View. Z czasem firma Microsoft dodała również wiele dodatkowych funkcji, takich jak pytania i odpowiedzi, łączność danych na poziomie przedsiębiorstwa i opcje zabezpieczeń za pośrednictwem bram usługi Power BI. Usługa Power BI została po raz pierwszy udostępniona publicznie 24 lipca 2015 r.[7]
Firma Gartner, Inc. zajmująca się m.in. recenzowaniem oprogramowania dla biznesu, publikuje coroczny ranking pod nazwą Magic Quadrant for Analytics and Business Intelligence Platforms oceniając w nim dostawców platform Business Intelligence. Raport ma pomóc przedsiębiorcom podjąć decyzję co do wyboru i wdrożenia narzędzi raportowo-analitycznych w firmie. W lutym 2021 r. po raz 14 z rzędu Microsoft oferujący m.in. rozwiązanie Power BI uznany został jako lider „magicznego kwadrantu”. Uwzględnia się w nim jak duże możliwości ma dana firma do wdrożenia swoich pomysłów i rozwiązań („ability do execute”) oraz jak dobrą i kompletną wizję danego segmentu rynku ma firma („completeness of vision”)[8].
Kluczowe komponenty
[edytuj | edytuj kod]Kluczowe elementy ekosystemu Power BI obejmują:
- Power BI Desktop
- Oparta na systemie Microsoft Windows aplikacja na komputery PC, służąca głównie do projektowania i publikowania raportów w usłudze Power BI Service.
- Power BI Service
- Usługa online oparta na modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa). Wcześniej była znana jako Power BI dla Office 365, teraz określana jako PowerBI.com lub po prostu Power BI.
- Aplikacje mobilne Power BI
- Aplikacje Power BI Mobile dla urządzeń z systemem Android i iOS, a także dla telefonów i tabletów z systemem Windows.
- Power BI Gateway
- Bramy używane do synchronizowania danych zewnętrznych do i z usługi Power BI. Są one wymagane do automatycznego odświeżania zestawu danych. W trybie Enterprise może być również używany przez Flows i PowerApps w Office 365.
- Power BI Embedded
- Interfejs API Power BI. mogący służyć do tworzenia pulpitów nawigacyjnych i raportów w niestandardowych aplikacjach, w tym poza ekosystemem Power BI.
- Serwer raportów usługi Power BI
- Lokalne rozwiązanie do raportowania usługi Power BI dla firm, które nie chcą lub nie mogą przechowywać danych w opartej na chmurze usłudze Power BI.
- Power BI Premium
- Oferta oparta na pojemności lub liczbie użytkowników, umożliwiająca większą skalę i wydajność niż pojemność współdzielona w usłudze Power BI.
- Rynek wizualizacji usługi Power BI
- Rynek niestandardowych wizualizacji, w tym wizualizacji opartych na języku R[9].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Czym jest Power BI? – Enterium [online] [dostęp 2021-07-13] (pol.).
- ↑ Embed the wow of Power BI in your applications with Microsoft Power BI Embedded! [online], powerbi.microsoft.com [dostęp 2021-07-13] (ang.).
- ↑ kexugit, A Glimpse at Project Crescent [online], docs.microsoft.com [dostęp 2021-07-13] (ang.).
- ↑ kexugit, Data Visualization Done Right: Project Crescent [online], docs.microsoft.com [dostęp 2021-07-13] (ang.).
- ↑ kexugit, Announcing Microsoft SQL Server Code Name “Denali” Community Technology Preview 3 (CTP3) [online], docs.microsoft.com [dostęp 2021-07-13] (ang.).
- ↑ Chloe Albanesius , Office 365 Gets Colorful 3D Charts, Natural Language Search [online], PCMag India, 26 września 2013 [dostęp 2021-07-13] (ang.).
- ↑ Announcing Power BI general availability coming July 24th [online], powerbi.microsoft.com [dostęp 2021-07-13] (ang.).
- ↑ Magic Quadrant for Analytics and Business Intelligence Platforms (2021) [online], www.gartner.com, 15 lutego 2021 [dostęp 2021-07-13] .
- ↑ Appsource – Business Apps [online], Appsource – Business Apps [dostęp 2021-07-13] (ang.).